Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Skřípnutý nerv v zádech, na krku, na paži, nebo na jiném místě na těle je bolestivá záležitost. Může vám dokonce zabránit v každodenních činnostech. Skřípnutý nerv se vyskytuje v případě, že okolní tkáně, jako jsou kosti, chrupavky, šlachy, nebo svaly začnou na nerv příliš tlačit. Ať už si nerv vyléčíte doma, nebo s pomocí lékaře, měli byste vědět, jak na to, abyste se mohli co nejdříve zbavit bolesti. [1]

Část 1
Část 1 ze 3:

Okamžitá úleva pomocí domácích metod léčby

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte, zda máte skutečně skřípnutý nerv. Skřípnutý nerv se objevuje, když je nerv nějakým způsobem poškozen a nedokáže správně vysílat signály. Stane se to, když je nerv stlačený, což může způsobit vyhřezlá ploténka, artritida, nebo vyvrtnutá kost. Může jít také o následek úrazů, špatného držení těla, opakovaných pohybů, sportu, koníčků a obezity. Skřípnutý nerv se může vyskytovat na jakémkoli místě na těle, ale nejčastěji se objevuje v páteři, v krku, v zápěstí a v loktech.
  • V těchto případech dochází k zánětu, který tlačí na nervy a způsobuje jejich skřípnutí.
  • Špatné stravování a celkově horší zdraví může skřípnutý nerv zhoršit.
  • Tyto poruchy lze vyléčit, ale někdy to není možné – záleží na tom, o jak vážnou situaci se jedná. [2] [3]
 2. 2
  Všímejte si příznaků. Skřípnutý nerv je v zásadě fyzickou obstrukcí nervové soustavy těla. Mezi příznaky většinou patří necitlivost, menší otok, silná bolest, mravenčení, svalové křeče a svalová slabost. Skřípnutý nerv bývá většinou spojován také s bolestí, která vystřeluje z postiženého místa.
  • Tyto příznaky se vyskytují proto, že nervy nedokážou efektivně vysílat signály do těla, protože jsou stlačené. [4]
 3. 3
  Vyhněte se nadužívání nervu. Až zjistíte, že máte skřípnutý nerv, budete o sebe muset začít lépe pečovat. Měli byste si dát pozor, abyste danou oblast těla nenamáhali. Opakované používání svalů, kloubů a šlach, které způsobily skřípnutí nervu, by váš stav zhoršilo, protože by se otok okolní tkáně zhoršoval a stlačoval by nerv ještě více. Nejjednodušším způsobem, jak získat okamžitou úlevu od bolesti, je odpočívat a nenamáhat poškozený nerv ani okolní tkáně, dokud se nezbavíte otoku a bolesti.
  • Neměli byste pohybovat místem, kde máte skřípnutý nerv, abyste si ho neskřípli ještě více. Existují určité pohyby, které váš stav okamžitě zhorší a těmto pohybům byste se měli vyhýbat.
  • Pokud vám nějaký pohyb nebo poloha způsobuje větší bolest, izolujte zraněnou oblast a vyhýbejte se danému pohybu.
  • V případě karpálního tunelu, což je běžné zranění způsobené skřípnutým nervem, mějte zápěstí ve spánku rovně a neohýbejte ho, abyste si ulevili od bolesti způsobené stlačením nervu. [5]
 4. 4
  Vyspěte se. Spánek navíc je přírodním způsobem, jak zajistit, že tělo regeneruje a opraví se. Pokud to bude nutné, jděte spát dříve, abyste si odpočinuli a zbavili se bolesti. Když budete každý den spát o několik hodin déle, může vám to značně pomoci zmírnit bolest a další příznaky.
  • Touto metodou předejdete namáhání těla. Když budete více spát, budete se méně pohybovat. Nejen že nebudete postiženou oblast namáhat, ale vaše tělo získá dostatek času na regeneraci a hojení.
 5. 5
  Použijte dlahu nebo ortézu. V některých případech není možné odpočívat, například kvůli škole nebo práci. Pokud se vás tento případ týká, můžete použít ortézu nebo dlahu, abyste zajistili, že udržíte zraněné místo v klidu. Umožní vám to pokračovat v každodenním životě.
  • Pokud máte například skřípnutý nerv na krku, použijte krční ortézu, abyste během dne nemohli pohybovat krčními svaly.
  • Pokud trpíte syndromem karpálního tunelu, použijte ortézu na zápěstí nebo loket, neboli volární karpální dlahu, abyste se vyhnuli zbytečnému pohybu. [6]
  • Ortézy koupíte v obchodech se zdravotními potřebami. Návod k použití je vždy přiložen v balení s ortézou. Pokud si s něčím nevíte rady, nechejte si poradit od svého lékaře.
 6. 6
  Používejte teplé a studené obklady. Skřípnutý nerv je často doprovázen otokem a otok může nerv stlačit ještě více. Pokud se chcete zbavit otoku a zlepšit krevní oběh v dané oblasti, střídejte studené a horké obklady, což je metoda, která se nazývá hydroterapie. Třikrát nebo čtyřikrát denně si na skřípnutý nerv přiložte ledový obklad, abyste zmírnili otok a zánět. Tyto obklady střídejte s teplými obklady, které si na skřípnutý nerv dávejte na hodinu 4-5x za týden, dokud se vaše potíže nezmírní.
  • Jemně si na postižené místo přitlačte ledový obklad. Tlak vám pomůže skřípnutý nerv zchladit lépe. Zabalte si led do tenké utěrky, abyste se vyhnuli omrzlinám. Nedávejte si ledový obklad na kůži na více než 15 minut, jinak byste tím mohli zpomalit krevní oběh a tím zpomalit také hojení.
  • Jako horký obklad používejte ohřívací lahev, abyste zlepšili krevní oběh a urychlili proces hojení. Nedávejte si ovšem obklad na kůži na déle než hodinu v kuse, jinak byste mohli zhoršit zánět.
  • Můžete si také dát horkou koupel, nebo si končetinu se skřípnutým nervem namočit do horké vody, aby se vám uvolnily svaly a zrychlil se krevní oběh. [7]
 7. 7
  Zajděte si na masáž. Když budete na skřípnutý nerv mírně tlačit, můžete se tím zbavit napětí a zmírnit bolest. Nechejte si namasírovat celé tělo, abyste uvolnili všechny svaly na těle a zároveň zmírnili bolest u skřípnutého nervu.
  • Můžete si také jemně promasírovat přímo oblast se skřípnutým nervem. Uleví se vám a nerv se začne hojit.
  • Neměli byste si masírovat postiženou oblast tvrdě a intenzivně, protože byste tím mohli na nerv zbytečně tlačit a svůj stav tím zhoršit.
 8. 8
  Berte léky. V případě skřípnutého nervu vám mohou pomoci volně prodejné léky proti bolesti. Zkuste nějaké nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen, nebo aspirin. Tyto léky vás zbaví bolesti a otoku.
  • Řiďte se informacemi uvedenými v příbalovém letáku. Pokud si nejste jistí dávkováním, nebo máte obavy z případných vedlejších účinků, poraďte se se svým lékařem, zejména pokud berete i jiné léky.
 9. 9
  Zajděte si k lékaři. Pokud vaše příznaky neustupují, ale neustále se vracejí během několika týdnů nebo měsíců, objednejte se k lékaři. I v případě, že vám výše uvedené metody ze začátku pomohly, ale později přestaly být účinné, byste měli zajít k lékaři a podstoupit vyšetření.
  • Pokud trpíte brněním a svalovou slabostí v dané oblasti, přestože dané svaly téměř nepoužíváte, měli byste také navštívit lékaře.
  • Pokud trpíte vážnými příznaky, nebo máte postižené místo velmi bledé nebo namodralé, ihned vyhledejte lékařskou pomoc.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Dlouhodobá domácí léčba skřípnutého nervu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Věnujte se méně intenzivnímu cvičení. Můžete odpočívat a nenamáhat poškozený nerv a přesto si trochu zacvičit. Je důležité, abyste měli správný krevní oběh, jinak se vám nerv nezahojí. Měli byste dělat všechny každodenní činnosti, ale pouze tak, aby to pro vás bylo pohodlné. Můžete si jít zaplavat, nebo chodit na procházky. Tyto činnosti vám pomohou rozpohybovat svaly a zároveň nezatíží šlachy a klouby v okolí skřípnutého nervu.
  • Nečinnost může vést ke ztrátě síly a zpomalit proces hojení skřípnutého nervu. [8] [9]
  • Při cvičení, ale i při odpočinku si dávejte pozor na držení těla. Pomůže vám to zmírnit napětí v oblasti skřípnutého nervu.
  • Když si budete udržovat zdravou tělesnou hmotnost, vyhnete se skřípnutým nervům.
 2. 2
  Začněte jíst více vápníku. Jednou z příčin skřípnutých nervů je nedostatek vápníku v těle. Měli byste začít jíst více potravin bohatých na vápník, jako jsou mléčné produkty – mléko, sýry a jogurty, a listová zelenina, jako je špenát nebo kapusta. Pomůže vám to urychlit hojení skřípnutého nervu a posílit celkové zdraví organismu.
  • Můžete brát vápník i ve formě tablet, které seženete v lékárně nebo v drogerii. Dodržujte pokyny uvedené na obalu produktu, nebo se ohledně dávkování poraďte se svým lékařem. Nikdy nepřekračujte doporučenou denní dávku.
  • Kontrolujte si obaly balených potravin, abyste zjistili, zda obsahují vápník. Mnoho značek potravin nabízí kromě klasických verzí svých výrobků také výrobky s obsahem vápníku.
 3. 3
  Jezte více potravin s obsahem draslíku. Draslík je velmi důležitým iontem v buněčném metabolismu. Protože oslabuje nervová spojení, jeho nedostatek může někdy způsobovat příznaky skřípnutého nervu. Když začnete jíst více draslíku, obnovíte rovnováhu nervových funkcí a zmírníte své příznaky.
  • Mezi potraviny s vysokým obsahem draslíku patří meruňky, banány, avokáda a ořechy. Když budete pít odtučněné mléko, nebo pomerančovou šťávu, podpoříte vstřebávání draslíku.
  • Doplňky stravy s draslíkem můžete stejně jako vápník brát každý den a doplňovat jimi zdravou stravu. Než začnete draslík brát, měli byste se poradit se svým lékařem, zejména pokud trpíte nějakými zdravotními problémy (jedná se hlavně o onemocnění ledvin), nebo berete jiné léky. Lékař vám změří množství draslíku v krvi a potom zhodnotí, zda byste ho měli začít brát.
  • Nedostatek draslíku musí diagnostikovat lékař. Pro zvýšení jeho hladiny vám lékař pravděpodobně doporučí změnu stravování. Pokud máte pocit, že vám chybí draslík, zeptejte se na to svého lékaře.[10] [11]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Odborná léčba skřípnutého nervu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Navštivte fyzioterapeuta. Pokud vás nerv stále bolí a žádné jiné metody vám nepomohly, měli byste si zajít k fyzioterapeutovi. Tito odborníci vás naučí speciální protahovací cviky, které vám pomohou urychlit hojení skřípnutého nervu. Některé cviky vám uleví od tlaku a zbaví vás bolesti. Mnoho z těchto cviků se musí provádět společně s terapeutem nebo s partnerem, takže byste je neměli dělat sami.
  • Postupem času vám fyzioterapeut ukáže další cviky, které budete moci provádět sami. Pokud vám ovšem řekne, že je nesmíte provádět sami, nedělejte to.
 2. 2
  Nechejte si píchnout epidurální injekci. Tato metoda léčby se používá zejména při léčbě skřípnutého nervu ischiasu a může vás zbavit bolesti. Do páteře vám lékař píchne steroidní injekci. Po zhodnocení vašeho stavu a vážnosti situace vám lékař může tuto možnost doporučit. [12]
  • Epidurální steroidní injekce je rychlým a účinným způsobem, jak se zbavit bolesti. Když tuto proceduru provádí zkušený lékař, nepředstavuje téměř žádné nebezpečí a nemá vedlejší účinky. Mezi vzácné vedlejší účinky ovšem může patřit nevolnost, zvracení, průjem, bolesti zad a krvácení v místě vpichu. [13]
 3. 3
  Zeptejte se svého lékaře na možnost chirurgického zákroku. Pokud se bolesti a dalších příznaků nezbavíte pomocí běžných metod léčby, je možné nerv operovat. Při tomto zákroku se tlak zmírní tím, že se odstraní část tkáně, která tlačí na nerv. Po zákroku pacient většinou cítí velkou úlevu. Může se stát, že se potíže i po operaci vrátí, ale to se stává pouze ve vzácných případech.
  • Skřípnutý nerv v zápěstí se léčí tak, že se vyřízne kousek svalové tkáně, která na nerv tlačí.
  • Skřípnutý nerv způsobem vyhřezlou ploténkou se léčí tak, že se odstraní kousek ploténky a potom se páteř stabilizuje. [14] [15] [16]
 4. 4
  Snažte se dosáhnout dlouhodobé úlevy. I v případě že vaše příznaky ustoupí, je důležité neustále cvičit, udržovat si správné držení těla a vyhýbat se rizikovým faktorům. Zotavování po skřípnutém nervu závisí na několika faktorech, jako je například závažnost poškození nervu, udržovací režim a léčba a také další zdravotní problémy, kterými trpíte.
  • U skřípnutých nervů v zádech většinou dochází k celkovému zotavení. Akutní bolesti v bedrech způsobené skřípnutými nervy většinou u 90% pacientů vymizí během 6 týdnů od zahájení léčby. [17]
 5. 5
  Vyhněte se skřípnutým nervům v budoucnu. Většina případů skřípnutých nervů se vyléčí a u většiny lidí se příznaky vlivem léčby zlepší. Pokud se chcete vyhnout opakovanému zranění, musíte si dávat pozor na opakované pohyby, které vám způsobily původní zranění. Nejdůležitější je naslouchat svému tělu. Pokud vám nějaké pohyby působí bolest, nebo se vám vracejí příznaky skřípnutého nervu, zastavte se a počkejte, až se vaše tělo opět zahojí.
  • Zeptejte se svého lékaře, jak správně pečovat o tělo a jak nalézt rovnováhu mezi cvičením, odpočinkem a izolací poškozeného nervu.
  • Když budete používat ortézu jako preventivní opatření, můžete se vyhnout skřípnutému nervu.
  Reklama

Tipy

 • Pokud se vaše příznaky objeví náhle, nebo jsou způsobené zraněním, měli byste ihned vyhledat lékařskou pomoc.
 • Délka doby, po kterou se budete zotavovat ze skřípnutého nervu, závisí a tom, jak moc jste si nerv poškodili. Protože se nervy léčí odshora dolů, může trvat týdny, ale i měsíce, než se vám nerv zahojí.
 • Pokud trpíte bolestí zad, zajděte si k osteopatovi nebo chiropraktikovi, který vám páteř narovná. Tato metoda uvolní tlak a nervy, takže se vám skřípnutý nerv zahojí rychleji.
Reklama
 1. http://www.merckmanuals.com/professional/endocrine-and-metabolic-disorders/electrolyte-disorders/hypokalemia
 2. http://emedicine.medscape.com/article/325733-overview#aw2aab6b7
 3. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
 4. http://emedicine.medscape.com/article/325733-overview#aw2aab6b7
 5. Agabegi, S. (2013). Step-up to medicine (3rd ed.). Philadelphia: Wolters Kluwer/Lippincott Williams & Wilkins.
 6. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
 7. http://www.ninds.nih.gov/disorders/carpal_tunnel/carpel_tunnel_fs.pdf
 8. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).

O tomto wikiHow

Joshua Grahlman, PT, DPT, FAFS
Spoluautorem článku je :
Fyzioterapeut a podnikatel
Tento článek spoluautorem článku je Joshua Grahlman, PT, DPT, FAFS. Dr. Joshua Grahlman, PT, DPT, FAFS, je zakladatel a hlavní sportovní mechanik pro Clutch PT + Performance, soukromé kliniky fyzikální terapie se specializací na sport a ortopedii v New Yorku. S více než deseti lety zkušeností se Dr. Grahlman specializuje na léčbu akutních a chronických bolestí a zranění, optimalizaci sportovního výkonu a pooperační rehabilitaci. Dr. Grahlman získal doktorát z fyzikální terapie (DPT) na Columbia University College of Physicians and Surgeons. Je jedním z mála odborníků v New Yorku, uznaných jako Fellow v aplikované funkční vědě prostřednictvím Gray Institute for Functional Transformation (GIFT). Je držitelem certifikátu Technika aktivního uvolnění a Spinální manipulace a je specialistou TRX Suspension Training. Dr. Grahlman strávil svou kariéru léčením sportovců všech úrovní, od šampionů Ironman a olympioniků až po maminky maratonky. Konzultuje s Triathlete, Men’s Health, My Fitness Pal a CBS News. Tento článek byl zobrazen 304 443 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 304 443 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama