Každý, kdo utrpí sluneční popáleniny, hledá úlevu od bolestivého zarudnutí (někdy také puchýřů a otoků). Můžete si sice vzít ibuprofen nebo podobný medikament, ale čekání na jeho účinky se může poměrně protáhnout. Pro okamžitou úlevu se obraťte na zázračnou sílu aloe vera. Gel z aloe vera tiší bolest a zároveň poskytuje rychlý chladivý efekt. Pokud chcete ovšem dosáhnout maximálních účinků a otupit nepříjemnou bolest opravdu v mžiku, naučte se, jak používat zmrzlý gel z aloe.

Metoda 1 ze 4:
Výroba ledových kostek z gelu rostliny aloe vera

 1. 1
  Vyberte vhodnou rostlinu aloe vera, ze které už můžete použít listy. Pokud už vám aloe neroste na zahrádce nebo doma v květináči, můžete si jednu rostlinku pořídit. Vyberte takovou, jejíž listy jsou vyzrálé a vyrůstají z okolí základny rostliny. Pokud rostlina nemá žádné listy, které by vyrůstaly přímo z povrchu země, ještě není připravena ke sklizni.
  • Rostliny aloe vera jsou levné a nevyžadují žádnou speciální péči. Jsou to sukulenty, které potřebují spoustu světla a málo vody. Pokud je o ně dobře postaráno, vydrží vám dlouhé roky.
 2. 2
  Odřízněte z rostliny několik listů. Musíte je skutečně uříznout, rozhodně je netrhejte. Vyberte zdravě vypadající a zelené listy, vyrůstající ze základny rostliny a odřízněte je pod úhlem. [1]
 3. 3
  List vložte do nějaké nádoby nebo sklenice ve vzpřímené, trochu nakloněné poloze. Takto ho nechte stát asi 10-15 minut. Gel pomalu vyteče do vámi vybrané nádobky.
  • Pokud nařežete listů příliš, můžete je uskladnit. Jednoduše je obalte fólií nebo je vložte do uzavíratelného sáčku na sendviče. V lednici vám takto vydrží i pět dní.[2]
 4. 4
  Rozřízněte list aloe. Použijte k tomu ostrý nůž. Odřízněte špičku a drsné okraje listu a potom ho po délce rozřízněte. Potom nožem seškrabte veškerý gel, který v listu zbyl, do nádoby.
 5. 5
  Gel lžicí přemístěte do tvořítek na led a několik hodin ho nechte v mrazáku, dokud úplně neztvrdne. Tyto ledové kostky si připravte ráno nebo večer předtím, než vyrazíte na pláž či k bazénu. Tento proaktivní krok se vám vyplatí, když potom budete hledat okamžitou úlevu od bolesti.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Příprava ledových kostek z koupeného aloe vera gelu

 1. 1
  Kupte aloe vera gel. Vyberte takový, který obsahuje co největší podíl přírodního výtažku z aloe vera (pokud možno 100%). Některé komerční gely obsahují i přidané ingredience, které se nemusí dobře snášet s procesem mražení.
  • Pokud chcete použít skutečně přírodní produkt, navštivte místní obchod se zdravou výživou nebo přírodními léčivy. Čtěte informace na obale a hledejte co největší možný podíl aloe.
 2. 2
  Přidejte gel získaný z vaší rostliny. Pokud nenaleznete v obchodě produkt s dostatečným množstvím aloe vera, vhodným řešením je přimíchat do koupeného gelu trochu vašeho vlastního. Prostě vezměte koupený gel a zkombinujte ho s jakýmkoli množstvím vámi extrahovaného gelu.
 3. 3
  Každý z důlků v tácu na tvorbu ledových kostek naplňte do třech čtvrtin gelem z aloe. Pokud nemáte gelu mnoho, můžete ho naředit trochu vodou a vytvořit tak plnohodnotné kostky.
  • Chcete-li dodat vašim hojivým kostkám ledu na účinnosti, přidejte do gelu čtyři květy měsíčku a dohladka je rozmíchejte.[3] Měsíček je přírodní antioxidant, který dokáže hojit popáleniny a další podráždění pokožky.[4]
 4. 4
  Nechte gel zmrznout. V závislosti na výkonnosti vašeho mrazáku může tento proces trvat od půl hodiny do několika hodin. Nejlepších výsledků dosáhnete, necháte-li gel v mrazáku přes noc.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Nechte zmrznout listy aloe vera

 1. 1
  Vyberte rostlinu aloe vera, ze které už můžete sklízet listy. Pokud už vám aloe neroste na zahrádce nebo doma v květináči, můžete si jednu rostlinku pořídit. Vyberte takovou, jejíž listy jsou vyzrálé a vyrůstají z okolí základny rostliny. Pokud rostlina nemá žádné listy, které by vyrůstaly přímo z povrchu země, ještě není připravena ke sklizni.
  • Rostliny aloe vera jsou levné a nevyžadují žádnou speciální péči. Jsou to sukulenty, které potřebují spoustu světla a málo vody. Pokud je o ně dobře postaráno, vydrží vám dlouhé roky.
 2. 2
  Odřízněte z rostliny několik listů. Musíte je skutečně uříznout, rozhodně je netrhejte. Vyberte zdravě vypadající a zelené listy, vyrůstající ze základny rostliny a odřízněte je pod úhlem.[5] Listy by měly být dostatečně velké, abyste z nich mohli vytvořit kostky, se kterými půjde snadno manipulovat. S malými listy se špatně zachází a pravděpodobně ještě nebudou dostatečně vyzrálé.
 3. 3
  Odstraňte z každého listu jeho svrchní vrstvu. Použijte k tomu škrabku na zeleninu. Jemně s ní odstraňte tenkou první vrstvu a odhalte tak gel.
 4. 4
  Nakrájejte list na větší kostičky. Měly by být asi 5 cm velké, abyste s nimi mohli po zmrazení lehce manipulovat.
 5. 5
  Položte takto připravené kousky listů aloe na tác a nechte je několik hodin mrazit. Jakmile úplně ztvrdnou, můžete je přesunout do sáčku a uskladnit je na delší dobu.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Použití ledových kostek z aloe vera

 1. 1
  Na postiženou oblast aplikujte jednu kostku po takovou dobu, dokud neucítíte bolest. Třete kostkou přes popálené místo, až ucítíte otupělost a kostka se rozpustí. Snažte se pracovat pouze jednou nebo dvěma kostkami, abyste z tajícího ledu neměli všude okolo nepořádek.
  • Každou kostku můžete chytit přes čistou utěrku nebo žínku. Tající voda se vsákne do použité pomůcky a vám se s kostkou bude lépe pracovat a nenaděláte takový nepořádek.
 2. 2
  Zabalte několik kostek do tenkého ručníku a přiložte je na postiženou oblast. Toto byste měli udělat hned, jak ucítíte pálení. Kostky se budou pomaleji rozpouštět, ale poskytnou vám dlouhodobější úlevu. V blízkosti tajících kostek držte suchý ručník a zachytávejte s ním vodu.
 3. 3
  Nechte pokožku samovolně oschnout na vzduchu. Po ošetření popálenin kostkami z aloe vera si postižené místo rozhodně nedrhněte ručníkem, ve snaze osušit ho. Místo toho nechte kůži uschnout přirozeně.
 4. 4
  Tvořítko na ledové kostky znovu naplňte a připravte si další várku. Pokud plánujete brzy použít i zbytek nyní nevyužitých kostek, vyklepněte je do jiné nádoby, kterou můžete skladovat v mrazáku a tvořítko naplňte dalším gelem. Budete tak mít rychlou úlevu vždy po ruce.
  Reklama

Tipy

 • Pro výrobu kostek ledu z aloe vera můžete použít tvořítko jiného tvaru nebo barvy. Tak snadno rozlišíte, který led patří do pití, a kterým si chcete potírat popáleniny.
 • Na tvořítko můžete také nalepit nebo položit cedulku s popisem, aby někdo vaše aloe vera nepoužil do svého nápoje.
 • Mějte ledové kostky z aloe vždy při sobě a doplňujte nové várky po každém jejich použití. Tato domácí léčba se může hodit i pro jiné typy popálenin (včetně těch od plotny nebo žehličky).

Reklama

Varování

 • Pokud jste popálení tak, že se vám tvoří puchýře nebo dokonce krvácíte, měli byste svůj stav konzultovat s lékařem a předejít možné infekci.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tvořítko na led-poznámka: tácky a tvořítka, které jste použili pro výrobu kostek z aloe vera nepoužívejte znovu na obyčejné kostky do pití. Raději si pořiďte těchto pomůcek více.
 • Aloe vera gel nebo rostlinu aloe vera
 • Nůž
 • Krájecí plochu/prkénko
 • Měsíček, volitelně
 • Levandulový esenciální olej, volitelně
 • Utěrku/ručník


O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 653 krát
Stránka byla zobrazena 1 653 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama