Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Suché, popraskané, šupinaté či zvrásněné rty jsou velmi bolestivé. K znetvoření rtů může dojít i v případě, že jste dříve měli nádherné rty. Nyní byste s nimi však mohli natáčet zombie filmy. Popraskané rty si lidé většinou spojují s nepříznivým počasím v zimě, suché rty však můžete mít v jakémkoliv ročním období.

Část 1
Část 1 ze 3:

Použití přípravků na rty

 1. 1
  Dodejte svým rtům vlhkost. Nejběžnějším způsobem, jak přinést rtům úlevu, je použití balzámu na rty s látkami, které mají známky vlhkosti, jako je vazelína. Mezi další hydratační složky patří včelí vosk a bambucké máslo.[1]
  • Nepoužívejte těžké matné rtěnky, které rty ještě více vysušují.
 2. 2
  Chraňte své rty před sluncem. Vaše mast či balzám na rty by měli také obsahovat ochranný faktor nejméně SPF 30. Chraňte zejména svůj spodní ret, jelikož právě ten je slunci vystaven více než ret horní.[2]
 3. 3
  Dávejte pozor na alergeny. Pokud zjistíte, že se vaše rty nelepší ani při používání balzámu či krému na rty, podívejte se, jaké složky tyto přípravky obsahují. Někteří lidé jsou alergičtí na určité prvky, které jsou obsaženy v opalovacích krémech, jako je například avobenzon.
  • Vonné látky a barviva mohou také způsobovat alergie. Vyberte si tedy balzám na rty, který je nezbarvený a nevoňavý.
  • Mezi další běžné alergeny v balzámech na rty patří mentol, eukalyptus a kafr.
  • Mějte na paměti, že používání lesku na rty může vést k cheilitidě, akutnímu nebo chronickému zánětu rtů. K tomu dochází zejména v důsledku kontaktu/alergii na dermatitidu nebo atopickou dermatitidu. Tento stav může vyvolat nadměrné používání lesku na rty.
 4. 4
  Udělejte svým rtům peeling. Pokud mají vaše rty vločkovité skvrny na kůži, sloupejte je pomocí nějakého jemné kartáčku nebo balzámu na rty, což vám pomůže odstranit mrtvou kůži a obnovit krásné hladké rty. Tento speciální balzám si můžete zakoupit ve většině obchodech s kosmetikou, avšak můžete si jej vyrobit i sami doma, podle následujícího postupu:[3]
  • V malé misce smíchejte 2 lžičky hnědého cukru, 1 lžičku olivového oleje, 1/2 lžičky medu a 1/4 lžičky vanilkového extraktu. Peeling naneste na rty a jimi třete, aby se peeling dostal do kůže. Otřete čistým ručníkem. Ihned poté naneste vazelínový balzám na rty, pro jejich hydrataci.
  • Dejte si pozor, abyste rty neobrousili až příliš. Jednou, nanejvýš dvakrát týdně vám bude bohatě stačit.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Prevence popraskaných rtů do budoucna

 1. 1
  Omezte působení suchého vzduchu. Vzhledem k tomu, že rty sami o sobě produkují málo vlhkosti, jsou velmi citlivé na změny vlhkosti ve vzduchu. Chladno, studený vzduch je nejčasnějším viníkem těchto problémů nicméně vzduch z vnitřního vytápění nebo klimatizace vám může vaše rty poranit také.
 2. 2
  Přidání vlhkosti do vzduchu. Přestože nemůžete regulovat vzduch venku, domu můžete použít zvlhčovač vzduchu. Nejlepšího výsledku dosáhnete používáním zvlhčovače ve vaší ložnici, zatímco spíte a jsou vaše rty delší dobu v nečinnosti.
 3. 3
  Buďte hydratováni. Pitím 8-12 sklenic vody denně zůstanou vaše rty dostatečně hydratované.
 4. 4
  Chraňte své rty před nepřízní počasí. Mimo opalovacího krému na rty (minimálně st. 30), byste měli také nosit šálu na pokrytí vašich rtů, zvláště budete-li vystaveni velmi chladnému vzduchu. Vždy než půjdete ven, si naneste balzám na rty.
 5. 5
  Dýchejte nosem. Pokud budete normálně dýchat ústy, mohlo by dojít k dalšímu vysušování rtů. Zkuste namísto toho zhluboka dýchat nosem, abyste zabránili popraskání rtů.
 6. 6
  Přestaňte si rty olizovat. Jednou z nejčastějších příčin suchých rozpraskaných rtů je jejich olizování. Sliny jsou určeny k trávení potravy, obsahují proto kyselé enzymy, které rozežírají horní vrstvu kůže na rtech.[4]
  • Přestože můžete při olizování cítit určitou úlevu, uvědomte si, že tím pácháte daleko víc škody než užitku.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Příčiny suchých rtů

 1. 1
  Tenká kůže. Vaše rty mají jednu z nejtenčí kůže z celého těla. A aby toho nebylo málo, jsou také často vystavovány nepřízni počasí, proto jsou tak zranitelné.
  • Rty obsahují menší přírodní olejné žlázy, které pomáhají udržovat pokožku hydratovanou. Jakmile vlhkost ztratí, musíte jim poskytnout dodatečnou hydrataci.
 2. 2
  Slunce. Ve většině případů, kdy dojde ke spálení od slunce, máme tendenci tento dopad na rty přehlížet, nicméně i rty se mohou spálit a vysušit škodlivým UVA/UVB zářením.
  • V okolí rtů hrozí také rakovina kůže.
 3. 3
  Vitamíny. Suché rty mohou být způsobeny také nedostatkem vitamínu B2. Pokud jste vyzkoušeli různé prostředky pro hydrataci rtů a nic nepomáhá, měli byste se poradit se svým lékařem o nedostatku vitamínů.[5]
 4. 4
  Pozor na některé léky. Určité léky (Accutane), které se běžně využívají k léčbě akné, mohou vést k vysychání a praskání rtů. Pokud tyto léky užíváte, měli byste dbát zvýšené opatrnosti při jejich užívání v okolí vašich rtů.[6]
 5. 5
  Hotovo.
  Reklama

O tomto wikiHow

Erica Coates
Spoluautorem článku je :
Profesionální vizážistka
Tento článek spoluautorem článku je Erica Coates. Erica Coates je profesionální vizážistka a majitelka Erica Nicole Beauty se sídlem v oblasti metra ve Washingtonu D.C. S více než 14letými zkušenostmi se specializuje na vytváření a personalizaci vzhledu make-upu a přípravu pleti na make-up. Erica absolvovala kosmetické školení na Bennett Career Institute. Tento článek byl zobrazen 3 357 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 357 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama