Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Amblyopie neboli tupozrakost je stav, kdy je jedno oko slabší než to druhé, což může vést k vychýlení očí (neschopnost soustředit se na stejný objekt v prostoru) a dalšímu zhoršení vidění slabšího oka. Amblyopie je nejčastější případ poškození zraku u dětí.[1] Různé možnosti léčby jsou k dispozici pro osoby trpící amblyopií všech věkových kategorií, přestože mají malé děti tendenci lépe zvládat léčbu než starší pacienti.[2]

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Ošetření méně závažných případů tupozrakosti

  1. 1
    Pochopte, co je to tupozrakost. Tupozrakost je termín používaný k popisu zdravotního stavu zvaného "amblyopie". Amblyopie je stav, který se projevuje nejčastěji u dětí okolo sedmi let. Prvním příznakem je, že jedno oko je silnější než druhé a dítě tedy automaticky používá silnější oko více než slabší (dává silnějšímu oko postupně více a více přednost). Tím dochází k omezení vidění slabšího oka v důsledku neúplného rozvoje zrakové dráhy, což se v průběhu času ještě zhoršuje (čím déle stav probíhá bez léčby).[3]
    • Důležité je diagnostikovat a začít problém léčit zavčasu. Čím dříve začnete tupozrakost řešit, tím rychleji a lepší výsledek se projeví.[4]
    • U tupozrakosti většinou nedochází k dlouhodobým následkům, zvláště podchytíte-li problém včas a je menšího rozsahu (což naprostá většina z nich je).[5]
    • Všimněte si, že v průběhu času jak silnější oko získává na síle ve vztahu k slabšímu oku, začne se slabší oko vychylovat. Když se podíváte na vaše dítě, nebo když jej lékař zkoumá, může se zdát, že jedno oko putuje na stranu - nezaměřuje se na objekt před sebou a není dokonale rovné.
    • Toto vychýlení je u amblyopie poměrně obyčejné a obvykle se řeší pomocí rychlé diagnostiky a léčby.
  2. 2
    Navštivte lékaře. Vzhledem k tomu, že je amblyopie diagnostikována nejčastěji u dětí, navštivte ihned lékaře, máte-li podezření na tento problém u vašeho dítěte. Abyste zajistili včasnou lékařskou péči, choďte na pravidelné oční vyšetření. Někteří lékaři doporučují vyšetření v šesti měsících, třech letech a poté každé dva roky.[6]
    • Přestože se tupozrakost projevuje obvykle u dětí, nedávné průzkumy prokázaly výskyt amblyopie i u dospělých osob.[7] Poraďte se tedy se svým lékařem nebo očním specialistou o nejvhodnější péči.
  3. 3
    Noste pásku přes oko. U některých případů tupozrakosti je vhodné zakrýt silnější oko. Přinutíte tím slabší oko používat více, čímž ho budete postupně posilovat. Tyto oční klapky jsou typické zejména u pacientů mladších 7 nebo 8 let.[8] Krytka se obvykle nosí 3-6 hodin denně po dobu několika týdnů, ale například i rok.
    • Lékař může doporučit různá cvičení. Když budete mít silnější oko zaslepené, budete se muset soustředit například na čtení, školní úkoly a podobné situace, při kterých se díváte na objekty zblízka.
    • Krytky mohou být použity ve spojení s korekčními brýlemi.
  4. 4
    Použijte předepsané oční léky. Léky (obvykle ve formě očních kapek) mohou být použity k rozmazání vize zdravého oka, abyste přinutili pracovat oko slabší. Tato léčba funguje na stejném principu, jako krytka přes oko, takže nutí slabší oko posilovat svou vizi.
    • Oční léky mohou být dobrou volbou pro děti, které se vyhýbají nošení oční krytky (a naopak). Nicméně tyto kapky nemusí být účinné, když je silnější oko krátkozraké.[9]
    • Atropin oční kapky jsou někdy spojené s vedlejšími účinky, včetně:[10]
      • dráždění očí
      • zarudnutí okolní kůže
      • bolesti hlavy
  5. 5
    Léčit toto onemocnění lze i pomocí korekčních brýlí. Speciální brýle jsou běžně předepisovány s cílem zlepšit zaměřování očí a docílení správného úhlu. V určitých případech tupozrakosti, zejména při krátkozrakosti, dalekozrakosti či astigmatismu se tyto brýle podílení na léčbě a mohou kompletně vyřešit daný problém.[11] V jiných případech mohou být brýle použity ve spojení s dalšími způsoby léčby tupozrakosti. Promluvte si se svým lékařem nebo očním specialistou, pokud máte o takové brýle zájem.
    • Děti vhodného věku mohou používat namísto brýlí kontaktní čočky.
    • Všimněte si, že zpočátku může lidem trpícím tupozrakostí dělat problém normální vidění. Je to proto, že jste zvyklí na své zrakové postižení a potřebujete čas, abyste si zvykli na upravenou vizi.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Léčba vážnějších případů tupozrakosti

  1. 1
    Podstupte chirurgický zákrok. Operace může spravit vaše oči v případě, že jiná léčba nezabírá. Operace by vám měla pomoct při léčbě tupozrakosti také v případě, že je způsobena šedým zákalem. [12] Operace může být spojena s následnou oční krytkou, očními léky či brýlemi, avšak v případě dobrých výsledků můžete být i schopni vidět sami dobře.
  2. 2
    Dělejte oční cvičení dle doporučení svého lékaře. Oční cvičení lze doporučit buď před, nebo po operaci pro spravení špatných vizuální návyků a naučení správného vidění pro pohodlný pocit vašich očí.
    • Vzhledem k tomu, že je amblyopie spojena s oslabenými očními svaly na slabším oku, je třeba posilovacích cvičení k navrácení očních svalů do správných kolejí na obou stranách.
  3. 3
    Lékaře navštěvujte na pravidelné oční vyšetření.[13] Dokonce i poté, co vám byla amblyopie chirurgicky vyléčena (i jinak), je možné, že se může v budoucnu vrátit. K předejití tohoto problému je dobré pravidelně navštěvovat lékaře, který vám doporučí různá oční cvičení, díky kterým máte šanci se vyhnout dalším komplikacím.
    Reklama

Tipy

  • Vyšetření pomocí cycloplegic kapek může být nutné pro určení stavu u mladších osob.
  • Navštivte oční lékaře na prohlídku a určení diagnózy.
  • Zlepšení stavu je možné v jakémkoliv věku, avšak čím dříve problém zachytíte, tím lepší bude výsledek.
Reklama

Varování

  • Pokud problém neobjevíte a nezačnete jej léčit včas, může amblyopie způsobit i trvalou ztrátu zraku s přidruženou ztrátou stereopse (obou oční vnímání hloubky).
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Theodore Leng, MD
Spoluautorem článku je :
Vitreoretinální chirurg
Tento článek spoluautorem článku je Theodore Leng, MD. Dr. Leng je atestovaný oftalmolog a vitreoretinální chirurga na Stanford University. Studijní stáž v oboru Vitreoretinální chirurgie dokončil v roce 2010 na Stanford University. Tento článek byl zobrazen 4 003 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 4 003 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama