Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vředy jsou boláky nebo léze ve vašem žaludku nebo v horní části tenkého střeva. Vznikají tím, že žaludeční a trávicí šťávy poškodí právě stěnu žaludku nebo střeva. Jsou spojovány s množstvím dalších příčin, jako jsou stres, strava a životní styl. Vědci také zjistili, že vředy jsou způsobeny v některých případech typem bakterie, zvané helicobacter pylori, nebo h. pylori. Pokud se vředy neléčí, začnou se postupně zhoršovat. Proto je velmi důležité získat přesnou diagnózu a upravit vhodně stravu a životní styl tak, abyste se plně vyléčili.

Část 1
Část 1 ze 3:
Lékařská péče

 1. 1
  Rozpoznejte příznaky vředů. Břišní potíže je velmi často obtížné diagnostikovat, protože symptomy mohou připomínat velké množství jiných problémů jako je gastritida, pankreatis, Crohnova choroba a spoustu dalších onemocnění.[1] Pokud máte podezření, že byste mohli trpět vředy, musíte navštívit lékaře a nechat si stanovit jasnou diagnózu, po které započnete řádnou léčbu. Mezi symptomy vředů patří:
  • Neutuchající nebo stále se vracející bolest břicha, která narušuje spánek
  • Nausea a zvracení
  • Krev ve zvratcích nebo stolici
  • Plynatost a nadýmání
  • Ztráta chuti
  • Úbytek hmotnosti
 2. 2
  Promluvte si o symptomech s lékařem. Problémy s žaludkem nemusí nezbytně znamenat, že máte vředy. Lékař si s vámi promluví o vývoji vašich symptomů i vaší stravě a fyzicky vás vyšetří.
  • V případě mírných příznaků je možné, že vám nasadí medikaci ke snížení kyselosti v žaludku ještě předtím, než podstoupíte další testy.
  • V případě, že objevíte krev ve zvratcích nebo stolici, vaše příznaky se zhorší nebo nereagujete nijak na předepsané léky, vraťte se k lékaři a nechte si udělat další testy.
 3. 3
  Nechte se diagnostikovat. Váš obvodní lékař vám možná doporučí návštěvu specialisty, během které podstoupíte pravděpodobně některé z následujících vyšetření, které pomohou správně diagnostikovat, zda se jedná o vředy:
  • Série rentgenových snímků horní části vašeho trávicího traktu. Po vypití křídovité látky, nazývané baryum, vás osnímkují rentgenem a budou hledat známky vředů ve vašem žaludku.
  • Endoskopie. Zatímco budete pod vlivem sedativ, lékař vám zavede krkem do žaludku tenkou trubičku s malou kamerou na konci (endoskop), která mu umožní prohlédnout vnitřek vašeho zažívacího traktu a sebrat vzorek tkáně. Jedná se o jednoduchou a téměř bezbolestnou proceduru.
  • Rozbory krve a stolice. Tímto vyšetřením se hledají protilátky pro h. pylori, bakterii obvykle spojovanou s gastritidou a vředy. Po vypití látky zvané urea se provádí také vyšetření vašeho dechu.
 4. 4
  Vyčkejte na doporučení lékaře, jakou léčbu podstoupit. Vředy se musí léčit v závislosti na konkrétních případech a podmínkách, které platí pro váš zdravotní stav. Proto je důležité získat správnou diagnózu a držet se doporučené léčby od vašeho lékaře, pokud vám byly vředy skutečně zjištěny. Většina léčebných postupů zahrnuje medikaci, eliminaci příčiny vředů, a umožnění vašim vředům, aby se zhojily.
  • Často bývá na vině právě bakterie h. pylori. V takovém případě vám doktor předepíše antibiotika, která bakterie vyhubí. V některých případech vám může být předepsán i inhibitor protonové pumpy, jako například omeprazol (Prilosec) nebo antagonista H2 receptorů (Pepcid), které blokují produkci kyselin ve vašem žaludku a umožní mu tak, aby se zhojil.[2]
  • Ve většině případů bývá doporučena změna životního stylu a stravovacích návyků. Tomu se budeme věnovat v následujících částech článku.
  • Extrémní případy velice vážných vředů si vyžadují chirurgický zákrok, stejně tak jako vředy, u nichž se vyskytne nějaká komplikace v důsledku jejich dlouhého neléčení. Většinou se ale vředy zahojí změnou stravovacích návyků a čekáním.
 5. 5
  Vyhněte se protizánětlivým lékům a aspirinu. Aspirin a nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) mohou totiž vředy způsobovat nebo zhoršovat jejich symptomy. Pokud máte aktivní vředy, těmto lékům se vyhněte i nějakou dobu po jejich vyléčení.
  • Pokud potřebujete brát nějaké léky kvůli nezvladatelné bolesti, projděte si možnosti se svým lékařem. Existují i případy, ve kterých můžete brát některé NSAID v kombinaci s omezovačem kyselin nebo naleznete nějakou vhodnou alternativu.
 6. 6
  Ke kontrole symptomů používejte volně dostupná antacida. Vředy se velmi často projevují jako kombinace zažívacích problémů a pálení žáhy spojené s jiným pálením a nauseou v horní části břicha pod žebry. Antacida tedy můžou krátkodobě ulevit od příznaků, ale sami o sobě vředy nevyléčí. Některá z nich navíc mohou špatně reagovat s předepsanými léky, proto jejich užití vždy nejprve zkonzultujte s lékařem. Mezi volně dostupná antacida patří:
  • Uhličitan vápenatý, který můžete najít v různě nazvaných produktech, bývá nejčastěji užívaným volně dostupným antacidem. Velmi rozšířené jsou pro uklidňování žaludku také léky na bázi bikarbonátu sodného.
  • Dalším doporučovaným lékem je hydroxid hořečnatý, který na trh přichází také pod různými názvy. Prodávají se také směsi hydroxidu hlinitého a hydroxidu hořečnatého.
  • Méně znamá antacida jsou ty na bázi samotného hydroxidu hlinitého. Také se ovšem prodávají pod různým komerčními názvy.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Změna stravovacích návyků

 1. 1
  Vyhněte se všem potravinám, které mohou vaše symptomy zhoršovat. Vředy mají různou povahu člověk od člověka, takže je velmi těžké zobecňovat, která jídla jsou dobrá a která špatná. Některým lidem nemusí kořeněná jídla způsobovat žádné problémy, zatímco olivy nebo pečivo je bolestí, kterou způsobují, dohánějí k šílenství. Snažte se v průběhu léčby konzumovat relativně vyváženou stravu a pokuste se odhalit, které potraviny váš stav zhoršují nebo po kterých je vám špatně.
  • Vředy obvykle zhoršují jídla s vysokým obsahem cukrů, zpracovávané potraviny, smažené jídlo, solená masa, alkohol nebo káva.[3]
  • Zkuste si vést jídelní deník a sepisujte všechno co během dne sníte, abyste mohli lépe rozpoznat, která jídla vám přihoršují, když vás najednou přepadne silná bolest.
  • Buďte opatrní a soudní v tom, co ze svého jídelníčku v krátké době vyškrtnete v rámci dlouhodobé léčby. Trocha disciplíny pomůže vašemu žaludku, aby se vrátil do normálu a vy si pak mohli zase dopřávat méně přísné diety a životního stylu.
 2. 2
  Jezte více vlákniny. Některé odhady ukazují, že průměrný konzument denně přijme okolo 14 gramů vlákniny. Zkuste to zvednout na 28-35 gramů a pomozte tak svému trávícímu traktu v rychlé léčbě.[4] Potraviny bohaté na vlákninu, jako je například ovoce nebo zelenina, pomáhají redukovat riziko vzniku vředů a léčí již existující vředy.[5] Vlákninu můžete přijímat například z těchto zdrojů:
  • Jablka
  • Čočka, hrášek, fazole
  • Růžičková kapusta, brokolice a další brukvovitá zelenina
  • Bobuloviny
  • Avokádo
  • Otruby
  • Celozrnné těstoviny
  • Ječmen a další obiloviny
  • Ovesná kaše
 3. 3
  Jezte potraviny bohaté na flavonoidy. Výzkumy prokázaly, že konzumací potravin s vysokým obsahem přírodních flavonoidů se léčba vředů znatelně urychluje.[6] Flavonoidy se přirozeně nacházejí v různých typech ovoce a zeleniny, z kterých se tak pro vás stává dvojitě prospěšná potrava. Mezi dobré zdroje flavonoidů patří:
  • Jablka
  • Celer
  • Brusinky
  • Borůvky
  • Švestky
  • Špenát
 4. 4
  Zkuste kořen lékořice. V léčbě vředů a prevenci proti jejich návratu pomáhají čaje a doplňky stravy s obsahem kořene lékořice.[7] Je třeba ovšem rozlišovat mezi sladkou lékořicovou cukrovinkou, která může váš stav naopak ještě zhoršit, a skutečným přírodním kořenem lékořice, který se používá pro výrobu suplementů a čajů. Pro doplnění léčby vředů tedy používejte vždy jen tu správnou lékořici.
 5. 5
  Pokud vám nedělají dobře, vyhněte se kořeněným jídlům. Zjistíte-li, že se vaše bolesti po konzumaci pálivých papriček nebo výrazně kořeněného jídla zhoršují, snižte jejich příjem na minimum nebo je ze svého jídelníčku úplně vyřaďte.
  • Ačkoli lékaři dnes věří, že kořeněná jídla vředy nezpůsobují, někteří lidé dosvědčili, že se jejich symptomy po konzumaci takového jídla zhoršily.[8]
 6. 6
  Pokud vám nedělají dobře, vyhněte se i citrusům. Kyselé ovocné nápoje, včetně pomerančového, grepfruitového a citronového džusu mohou příznaky vředů značně zhoršovat. Některým nemusí způsobovat žádné potíže, ale pro jiné mohou přinášet extrémní bolesti. Snižte svůj příjem citrusů, pokud se vám zdá, že nedělají vašim vředům dobře.
 7. 7
  Snižte příjem kávy a sycených nápojů. Káva je vysoce kyselá, takže může zhoršovat projevy vředů. Sycené nealkoholické a kolové nápoje mohou poškodit vnitřní stěnu vašeho žaludku a také tím zhoršit vaše příznaky. Pokud tedy trpíte vředy, zkuste se na krátkou dobu vzdát svého ranního šálku kávy a pomozte tak jejich hojení.
  • Kofein sám o sobě žádné škodlivé účinky na vředy nemá, ale káva, čaj a další nápoje, které ho obsahují, jsou velmi kyselé a ty už škodlivé účinky mají. V případě, že máte vředy, zkuste přejít na jemnější bylinné čaje. Pokud vám bude scházet pravidelné nakopnutí, které vám dodávala káva, přimíchejte si do čaje trochu guarany.[9]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Změna životního stylu

 1. 1
  Přestaňte kouřit. Kouření zvyšuje šance vzniku vředů a ztěžuje možnosti léčby vředů již existujících. Kuřáci se vystavují dvakrát vyššímu riziku, že dostanou vředy než nekuřáci. Pokud se tedy chcete zbavit vředů jednou provždy nebo nechcete riskovat jejich vznik, přestaňte kouřit (nejlépe s kouřením vůbec nezačínejte)[10]
  • Ostatní druhy tabáku přinášejí stejné, nebo ještě větší riziko žaludečních problémů.[11] Pokud máte vředy, pokuste se tedy ukončit užívání jakýchkoli tabákových výrobků.
  • Promluvte si s lékařem o možnostech odvykacích metod, včetně užívání léků na předpis, které vám pomohou překonat závislost na nikotinu. Nápomocné vám mohou být i volně prodejné náplasti a jiné nikotinové produkty.
 2. 2
  Vyhýbejte se alkoholu, dokud se vaše vředy plně nevyléčí. Alkohol poškozuje žaludeční stěnu, čímž brání v dobře probíhající léčbě vředů. Proto je velmi důležité, abyste se v době léčby nebo zotavování jakékoli žaludeční choroby vyhýbali alkoholu. Dokonce i pouhé jedno pivo nebo dvě mohou váš vřed zhoršit.[12]
  • Po ukončení léčby je možné v menší míře alkohol opět konzumovat, ale měli byste to diskutovat nejprve se svým lékařem.
 3. 3
  Spěte s lehce nadzvednutou hlavou. Některým lidem se bolest z vředů výrazně zhoršuje v noci a to je asi ta nejhorší možná doba, kdy prožívat takovou bolest. Některé vředy mohou být mnohem bolestivější, pokud ležíte rovně na zádech. Zkuste se položit na polštář tak, aby vaše hlava a ramena byly trochu nad povrchem matrace a udrželi jste se tak v lehce nakloněné poloze. Mnozí lidé se v této pozici vyspí mnohem pohodlněji, protože je vředy potom tolik nebolí.[13]
 4. 4
  Jezte menší porce jídla vícekrát za den. Jedno velké jídlo uprostřed dne může vaše vředy zhoršit. Místo toho si dopřejte dostatek času na přípravu několika menších jídel, které si pak dávejte v průběhu dne. Je to lepší než spořádat pár obrovských porcí. Dovolíte tím žaludku, aby potravu zpracoval snadněji a efektivněji.
  • Nejezte těsně před spaním, mohli byste si způsobit noční bolesti, které by vám bránily v kvalitním spánku.
  • Některým lidem se bolestivost a další symptomy vředů po jídle zhoršují, zatímco jiným jídlo pomáhá bolest utišit.[14] Experimentujte trochu se svým stravováním a zjistěte, co vyhovuje vám a co vám naopak způsobuje nepříjemné pocity a zhoršuje váš stav.
 5. 5
  Buďte opatrní, jaké léky berete. Ať už teď půjdete k lékaři s čímkoli, měli byste mu sdělit, že jste měli v minulosti problémy s vředy a on by to měl vzít do úvahy při rozhodování o tom, jaké léky vám předepíše. I přesto, že jste vředy vyléčili před mnoha lety, určité léčebné postupy mohou váš žaludek podráždit mnohem více, než kdybyste žádné vředy neprodělali. Změnu medikace nebo nové léky vždy nejprve konzultujte s doktorem.
 6. 6
  Dejte tomu čas. Žaludku může trvat poměrně dlouhou dobu, než se zcela zahojí a většina lékařů doporučuje striktní přístup k léčbě s tím, že uvádí běžnou dobu hojení 2-3 měsíce. Teprve potom se budete moct považovat za "vyléčené". Vrácením se ke starým zvyklostem, stravovacím návykům a životnímu stylu si můžete přivodit vředy znovu, a tentokrát pravděpodobně v mnohem horší podobě. Je třeba plně se zavázat nastolené léčbě a nechat žaludku dostatečný čas k úplnému zhojení.
  • Někteří lidé se léčí rychleji než jiní, ale je důležité pokračovat ve správném stravování a změnách životního stylu i po odeznění všech symptomů. To, že už vás žaludek nebolí, oslavte raději něčím jiným než několika panáky tvrdého alkoholu.
  Reklama

Varování

 • Před podstoupením jakékoli léčby nejprve vše zkonzultujte se svým lékařem.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 1 993 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 1 993 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama