Jak léčit vyrážku v podpaží

V tomto článku:Zaměřte se na příčinuLéčba vyrážky

Vyrážka v podpaží může mít mnoho příčin a pro každou z nich je vhodná jiná léčba. Vyrážka v podpaží může být způsobena vaším parfémem nebo deodorantem, mýdlem, které používáte nebo dokonce oblečením, které nosíte. Pokud trpíte na vyrážky v podpaží, naučte se jak tento problém rozpoznat a léčit. Příznaky mohou zahrnovat svědění, vyrážku, ztmavnutí pokožky, loupání, bolestivost a zvýšený zápach.1
Zaměřte se na příčinu

 1. 1
  Zastavte infekci v oblasti podpaží způsobenou ucpanými nebo podrážděnými vlasovými folikuly. Folikulitida začíná, když se vlasové folikuly z jakéhokoliv důvodu poškodí a infikují. Naštěstí se dá této nepříjemné potíži zabránit a léčit jí.
 2. 2
  Přestaňte si holit podpaží, abyste zjistili, jestli to je příčinou vašeho podráždění. Holení může způsobit zarůstání a infikování vlasových folikul. Dokud potíže nezmizí, zkuste místo toho používat vosk nebo depilační přípravky.
 3. 3
  Přestaňte používat deodoranty, mýdla nebo pudry, které dráždí vaší pokožku. Deodoranty často obsahují hliník, aroma, alkohol a parabeny – což všechno může spouštět vyrážku. Toto je jedna z nejsnáze odstranitelných příčin svědění nebo zarudnutí.
  • Experimentujte s hygienickými produkty metodou pokus omyl. Zkuste nejprve přejít na neparfemovaný deodorant. Pokud se vyrážka nezhojí, přejděte na jiné mýdlo, přednostně také neparfemované. Pokud potíže přetrvávají, navštivte lékaře.
  • Můžete zvážit tyto deodoranty, které nezpůsobují podráždění, pokud si myslíte, že viníkem je váš deodorant nebo antiperspirant:
  • Kamenec draselný: Kamenec draselný je minerál, který má astringentní a antiseptické vlastnosti. I když nezabraňuje pocení, je účinný v potlačování růstu bakterií, zodpovědných za váš tělesný zápach. Často ho naleznete v podobě kamene a je velmi levný.
  • Jedlá soda: Smíchejte osminu čajové lžičky jedlé sody s troškou vody – ale nerozpouštějte ji – a natřete do podpaží. Pokud chcete, můžete pro sušší pocit také poprášit vaše podpaží trochou jedlé sody a kukuřičného škrobu.
  • Citron: Kyselina citronová v citronové šťávě také zabíjí bakterie ve vašem podpaží. Vezměte si plátek citronu a potřete jím vaše podpaží pro příjemný přirozený deodorant. Jen si dejte pozor, abyste nepoužili citron hned po holení.
  • Líh: Naplňte rozprašovač isopropyl alkoholem a jednoduše nastříkejte do vašeho podpaží. Pro příjemnou vůni přidejte několik kapek vonného oleje jako je levandulový nebo mátový, i když je bezpečnější se vůni úplně vyhnout.
 4. 4
  Dodržujte správnou hygienu, abyste se vyvarovali plísňové infekci v podpaží. Oblast podpaží je pro bakterie a plísně perfektní živnou půdou, protože je tmavá a vlhká. Vyrážka v podpaží může být přisuzována špatné hygieně, ale je mnohem pravděpodobnější, že je přímým důsledkem tepla, tření nebo kontaktu s alergeny.
 5. 5
  Zvažte jiné příčiny vyrážky v podpaží. Mohou mezi ně patřit alergie na potraviny nebo léky, břečťan, hmyzí kousnutí, nebo autoimunitní poruchy jako je svrab. Také virusy jako je chřipka nebo neštovice mohou způsobovat vyrážky. Poraďte se s lékařem, pokud máte podezření na některou z těchto příčin vyrážky.

2
Léčba vyrážky

 1. 1
  Postupujte podle seznamu. Pokud jste objevili vyrážku v podpaží a začali s některým postupem popsaným výše, je načase, abyste v první řadě pomohli vyrážku zklidnit. Držte se pro zklidnění vyrážky těchto kroků.
 2. 2
  Pro zklidnění folikulitidy přiložte na postižené místo teplý vlhký obklad. Vlhký obklad by měl pomoci podpořit odvodňování. Když jednou použijete žínku, vyměňte jí při další aplikaci za jiný čistý obklad.
 3. 3
  Naneste na postižené místo zklidňující oleje nebo roztoky, abyste si ulevili od bolesti a nepohodlí. Olej s obsahem vitaminu E může pomoci, přestože vitamin E některým lidem může podráždit pokožku. Další oleje, které můžete zvážit, jsou aloe vera, tea tree a emu olej.
  • Naneste na podrážděné místo mírný krém s hydrokortizonem, aby pomohl vyléčit vyrážku v podpaží a předejít podráždění a svědění.
  • Kalamínový roztok je také populární protisvědivý krém používaný na vyrážky.
  • Udělejte si koupel z ovesné kaše. Vyzkoušejte koloidní produkt ze supermarketu, nebo si udělejte vlastní koupel z ovesné kaše tak, že zabalíte hrnek ovesné kaše do bavlněné látky nebo ponožky a povaříte, jako kdybyste si chtěli uvařit kaši. Nechte trochu vystydnout a použijte teplý obklad z ovesné kaše jako houbu na koupání.
 4. 4
  Neškrábejte si postižené místo. Oděrky na pokožce způsobené škrábáním mohou vést k plísňové nebo bakteriální infekci. Pokud bude svědění nesnesitelné, použijte lokální mast s hydrokortizonem.
 5. 5
  Navštivte lékaře, pokud plísňová infekce nezmizí po vyzkoušení několika přípravků z lékárny. Může vám předepsat silnější léky. Mezitím je v pořádku brát ibuprofen nebo aspirin ke zmírnění bolesti a zanícení.

Varování

 • Vyrážky způsobené alergiemi mohou být životu nebezpečné. Pokud máte kromě vyrážky jiné příznaky, navštivte okamžitě lékaře. Tyto příznaky mohou zahrnovat otékání obličeje nebo krku, obtížné dýchání nebo ztrátu vědomí. Nachová vyrážka může být znamení, že se děje něco vážného.

Informace o článku

Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Kategorie: Osobní péče a Styl

V jiných jazycích:

English: Heal Armpit Rash, Español: curar la irritación de las axilas, Português: Tratar Axilas Irritadas, Italiano: Trattare una Irritazione alle Ascelle, Deutsch: Juckende Achseln loswerden, 中文: 治疗腋下皮疹, Français: soigner une irritation au niveau des aisselles, Русский: избавиться от сыпи в подмышках, Nederlands: Uitslag onder de oksels behandelen, Bahasa Indonesia: Mengatasi Ruam Kulit Ketiak, العربية: علاج طفح الإبطين, हिन्दी: बगलों के लाल चकत्तों (Armpit Rash) से राहत पाएँ, 日本語: 脇の下の発疹を治す, ไทย: รักษาผื่นคันใต้รักแร้, Tiếng Việt: Chữa lành phát ban dưới cánh tay, 한국어: 겨드랑이 발진 치료하는 방법

Stránka byla zobrazena 20 566 krát.
Byl tento článek přesný?