Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vyrážka v podpaží může mít mnoho příčin a pro každou z nich je vhodná jiná léčba. Vyrážka v podpaží může být způsobena vaším parfémem nebo deodorantem, mýdlem, které používáte nebo dokonce oblečením, které nosíte. Pokud trpíte na vyrážky v podpaží, naučte se jak tento problém rozpoznat a léčit. Příznaky mohou zahrnovat svědění, vyrážku, ztmavnutí pokožky, loupání, bolestivost a zvýšený zápach.


Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Zaměřte se na příčinu

 1. 1
  Zastavte infekci v oblasti podpaží způsobenou ucpanými nebo podrážděnými vlasovými folikuly. Folikulitida začíná, když se vlasové folikuly z jakéhokoliv důvodu poškodí a infikují. Naštěstí se dá této nepříjemné potíži zabránit a léčit jí.
 2. 2
  Přestaňte si holit podpaží, abyste zjistili, jestli to je příčinou vašeho podráždění. Holení může způsobit zarůstání a infikování vlasových folikul. Dokud potíže nezmizí, zkuste místo toho používat vosk nebo depilační přípravky.
 3. 3
  Přestaňte používat deodoranty, mýdla nebo pudry, které dráždí vaší pokožku. Deodoranty často obsahují hliník, aroma, alkohol a parabeny – což všechno může spouštět vyrážku. Toto je jedna z nejsnáze odstranitelných příčin svědění nebo zarudnutí.
 4. 4
  Dodržujte správnou hygienu, abyste se vyvarovali plísňové infekci v podpaží. Oblast podpaží je pro bakterie a plísně perfektní živnou půdou, protože je tmavá a vlhká. Vyrážka v podpaží může být přisuzována špatné hygieně, ale je mnohem pravděpodobnější, že je přímým důsledkem tepla, tření nebo kontaktu s alergeny.
 5. 5
  Zvažte jiné příčiny vyrážky v podpaží. Mohou mezi ně patřit alergie na potraviny nebo léky, břečťan, hmyzí kousnutí, nebo autoimunitní poruchy jako je svrab. Také virusy jako je chřipka nebo neštovice mohou způsobovat vyrážky. Poraďte se s lékařem, pokud máte podezření na některou z těchto příčin vyrážky.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Léčba vyrážky

 1. 1
  Postupujte podle seznamu. Pokud jste objevili vyrážku v podpaží a začali s některým postupem popsaným výše, je načase, abyste v první řadě pomohli vyrážku zklidnit. Držte se pro zklidnění vyrážky těchto kroků.
 2. 2
  Pro zklidnění folikulitidy přiložte na postižené místo teplý vlhký obklad. Vlhký obklad by měl pomoci podpořit odvodňování. Když jednou použijete žínku, vyměňte jí při další aplikaci za jiný čistý obklad.
 3. 3
  Naneste na postižené místo zklidňující oleje nebo roztoky, abyste si ulevili od bolesti a nepohodlí. Olej s obsahem vitaminu E může pomoci, přestože vitamin E některým lidem může podráždit pokožku. Další oleje, které můžete zvážit, jsou aloe vera, tea tree a emu olej.
 4. 4
  Neškrábejte si postižené místo. Oděrky na pokožce způsobené škrábáním mohou vést k plísňové nebo bakteriální infekci. Pokud bude svědění nesnesitelné, použijte lokální mast s hydrokortizonem.
 5. 5
  Navštivte lékaře, pokud plísňová infekce nezmizí po vyzkoušení několika přípravků z lékárny. Může vám předepsat silnější léky. Mezitím je v pořádku brát ibuprofen nebo aspirin ke zmírnění bolesti a zanícení.
  Reklama

Varování

 • Vyrážky způsobené alergiemi mohou být životu nebezpečné. Pokud máte kromě vyrážky jiné příznaky, navštivte okamžitě lékaře. Tyto příznaky mohou zahrnovat otékání obličeje nebo krku, obtížné dýchání nebo ztrátu vědomí. Nachová vyrážka může být znamení, že se děje něco vážného.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 38 032 krát
Stránka byla zobrazena 38 032 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama