Tento článek spoluautorem článku je Jonas DeMuro, MD. Dr. DeMuro je atestovaný chirurg kritické pediatrické péče v New Yorku. V roce 1996 získal titul lékaře na Stony Brook University School of Medicine.
V tomto článku je 8 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 16 667 krát
Zánět šlach se vyskytuje na šlachách, což jsou konce svalů, které jsou připojeny ke kostem. Šlachy jsou v pohybu vždy, když se svaly stahují a kosti pohybují, takže se snadno přetíží, například opakovanými pohyby v práci. Zánět šlach může teoreticky ovlivnit všechny šlachy, ale nejčastěji se vyskytuje na zápěstí, na lokti, na ramenou, na kyčlích a na Achillově patě. [1] Zánět šlach je značně bolestivý a způsobuje omezení pohybu, ale většinou po několika týdnech sám přejde, zejména při aplikaci domácích metod léčby. V některých případech ovšem může být chronický a vyžadovat lékařský zákrok.
Postup
-
1Přestaňte daný sval/šlachu přetěžovat. Zanícené šlachy mohou být způsobeny náhlým zraněním, ale většinou jde o malé, opakované pohyby, které se sčítají v řádech dnů, týdnů, nebo i měsíců. [2] Opakované pohyby šlachy zatěžují a způsobují malé trhlinky a lokalizované záněty. Proto je nutné zjistit, který pohyb vám zánět způsobuje a dát si od něj alespoň na několik dní pauzu, nebo najít jiný pohyb, který jej nahradí. Pokud máte zánět šlach kvůli práci, řekněte to svému zaměstnavateli a požádejte ho, aby vám dočasně změnil náplň práce. Pokud jde o cvičení, možná cvičíte příliš intenzivně, nebo necvičíte správně – poraďte se s osobním trenérem.
- Často se zánět šlach objevuje u lidí, kteří často hrají tenis. Jde o běžnou komplikaci tenisového lokte.
- Akutní zánět šlach se většinou zahojí sám, když si dopřejete dostatek odpočinku, ale chronická zánět šlach se léčí mnohem složitěji.
-
2Přiložte si na zanícenou šlachu ledový obklad. Bolest, kterou při zánětu šlach cítíte, je způsobena zejména zánětem, což je pokus těla zahojit a ochránit poškozenou tkáň. Tato reakce těla je ovšem většinou příliš silná a v podstatě problém zhoršuje, takže je důležité příznaky zmírnit. Přiložte si na postiženou šlachu ledový obklad, abyste zmírnili zánět a bolest. [3] Ledové obklady používejte každých několik hodin, dokud se nezbavíte bolesti a zánět neustoupí.
- Pokud je zánět v menších povrchových šlachách, jako je zápěstí nebo loket, přikládejte ledové obklady vždy na 10 minut. Pokud jde o větší šlachy/svaly, například o kyčle nebo ramena, můžete obklad nechat působit až 20 minut.
- Při ledování zanícené šlachy byste měli končetinu zvednout a ovázat ji stahovacím obvazem – obě tyto metody účinně bojují proti zánětům.
- Nezapomeňte si led zabalit alespoň do utěrky, než ho dáte na tělo, abyste se vyhnuli omrzlinám a spáleninám.
-
3Vezměte si protizánětlivý lék. Dalším způsobem, jak se zbavit zánětu při zánětu šlach je braní volně prodejných léků proti zánětům a bolesti.[4] Tyto léky, jako je například aspirin, ibuprofen, nebo naproxen, pomáhají regulovat zánětlivé reakce těla, takže vás zbaví otoku a bolesti. Jde ovšem o léky, které nepříznivě působí na žaludek (a také na ledviny a játra), takže byste je neměli brát déle, než dva týdny v kuse na jakékoli zranění.
- Místo léků můžete použít také protizánětlivý gel, který vám zmírní bolest. Naneste si gel přímo na zanícenou šlachu, zejména pokud jde o povrchovou šlachu, do které se gel snadno vstřebá a bude mít větší účinky.
- Nepoužívejte léky proti bolesti (acetaminofen) ani léky na uvolnění svalstva (cyklobenzaprin), protože tyto léky nijak neovlivňují záněty.
Reklama
-
1Jemně si zanícenou šlachu protahujte. Mírné případy zánětů šlach a natažení svalů dobře reagují na protahování, protože díky němu uvolníte napětí, podpoříte krevní oběh a zlepšíte flexibilitu a pohyblivost. [5] Protahování lze využít v případě akutního zánětu šlach (pokud netrpíte silnou bolestí a zánětem), při chronickém zánětu šlach, i jako prevenci zánětu šlach. Při protahování dělejte pomalé a táhlé pohyby a vydržte v krajní poloze 20-30 vteřin. Opakujte cviky 3-5x denně zejména před a po intenzivní činnosti.
- U chronického zánětu šlach, nebo při prevenci zánětu šlach, přikládejte na šlachy před protahováním vlhké teplo, abyste šlachy a svaly uvolnili.
- Uvědomte si, že bolest ze zánětu šlach se většinou zhoršuje večer a po intenzivním pohybu nebo činnosti.
-
2Vezměte si ortézu. Pokud máte zánět šlach v koleni, na lokti, nebo na zápěstí, můžete nosit flexibilní neoprenovou ortézu, nebo pevnější nylonovou ortézu, která vám danou oblast ochrání a omezí pohyblivost.[6] Když budete nosit ortézu, budete mít neustále na paměti, že danou končetinu nesmíte při práci nebo při cvičení přetěžovat.
- Nedoporučuje se ovšem omezovat pohyblivost úplně, protože šachy, svaly a klouby musejí být v pohybu, aby se zachoval krevní oběh a zranění se správně zahojilo.
- Kromě ortézy byste se měli zaměřit na ergonomiku vaší pracovní plochy a zjistit, zda vám její výška a proporce vyhovují. Pokud to bude nutné, upravte si výšku židle, klávesnice a pracovní plochy, abyste zbytečně nezatěžovaly své klouby a šlachy.
Reklama
-
1Poraďte se s lékařem. Pokud se vám nedaří se zánětu šlach zbavit a nepomáhá vám ani odpočinek a domácí péče, zajděte si k lékaři na vyšetření. Lékař zhodnotí vážnost vašeho stavu. Je možné, že budete muset podstoupit MRI nebo ultrazvukové vyšetření, aby bylo možné stanovit léčbu. Pokud se vám šlacha od kosti odtrhla, budete muset podstoupit chirurgický zákrok, který vám šlachu napraví. [7] U méně vážných případů většinou stačí rehabilitace a/nebo steroidní injekce.
- Většina operací zánětu šlach se provádí artroskopicky, což znamená, že je do malého řezu v blízkosti kloubu zavedena malá kamera s miniaturním nástrojem. [8]
- U chronických zánětu šlach se provádí aspirace zjizvené tkáně, což je minimálně invazivní zákrok, při kterém se odstraní poškozená tkáň ze šlachy, aniž by se podráždila zdravá tkáň. [9]
-
2Nechejte si předepsat rehabilitaci. Pokud trpíte chronickým zánětem šlach, který není příliš vážný, lékař vám pravděpodobně doporučí rehabilitaci, například fyzioterapii. Fyzioterapeut vám ukáže konkrétní protahovací a posilovací cviky, které vám umožní posílit a uzdravit poškozenou šlachu a okolní svaly. Například excentrické posilování, které zahrnuje stahování svalu/šlachy v protažení, je velmi účinnou léčbou chronického zánětu šlach. [10] . Fyzioterapie se většinou musí provádět 2-3x týdně po dobu 4-8 týdnů, aby se dosáhlo požadovaných účinků.
- Fyzioterapeuti mohou záněty šlach léčit také terapeutickým ultrazvukem nebo mikroproudy, což jsou metody, které prokazatelně ulevují od zánětu a podporují hojení.
- Někteří fyzioterapeuti (a další lékaři) používají nízkoenergetické světelné vlny (infračervené záření) ke zmírnění zánětu a bolesti spojené s mírnými a středními zraněními svalstva. [11]
-
3Nechejte si píchnout steroidní injekce. Pokud lékař usoudí, že jsou pro vás injekce vhodné, může vám je aplikovat do místa zanícené šlachy. Steroidy, jako je kortizon, jsou velmi účinné při léčbě zánětů v krátkém časovém úseku, což dokáže zmírnit bolest a navrátit pohyblivost (alespoň krátkodobě), ale bohužel představují rizika. [12] Ve vzácných případech kortikosteroidové injekce mohou oslabit poškozenou šlachu a způsobit její natržení. Proto se steroidní injekce nedoporučují opakovaně na záněty šlach trvající déle než tři měsíce, protože se při nich zvyšuje riziko natržení šlach. [13]
- Důkazy potvrzují, že steroidní injekce poskytují krátkodobou úlevu od bolesti, ale pravděpodobně nemají žádné dlouhodobé účinky. [14]
- Kromě oslabení šlach patří mezi vedlejší účinky steroidních injekcí také infekce, místní svalová atrofie, poškození nervů a omezená imunitní funkce.
- Pokud steroidní injekce nezvládnou zánět šlach vyléčit, zejména pokud jsou indikovány společně s fyzioterapií, je nutné přikročit k chirurgickým zákrokům.
-
4Zeptejte se lékaře na plazmovou terapii s krevními destičkami. Tato léčba je relativně nová a stále se provádějí výzkumy, ale jde v podstatě o odebrání vzorku krve a oddělení krevních destiček a dalších léčivých faktorů od krevních buněk. [15] Plazmová směs se potom vstříkne do chronického zánětu šlach, kde zmírní zánět a podpoří hojení tkáně.
- Když je tato terapie účinná, jde o mnohem lepší alternativu, než kortikosteroidové injekce, protože nemá vedlejší účinky.
- Stejně jako u každé invazivní procedury ovšem existují rizika infekce, krvácení a další zjizvené tkáně.
Reklama
Tipy
- Je snadnější se zánětu šlach vyhnout, než ho léčit. Nepřetěžujte se při novém cvičení, ani při pracovní činnosti.
- Přestaňte kouřit, protože tím ovlivňujete krevní oběh a způsobujete si kyslíkovou deprivaci ve svalech, šlachách a dalších tkáních.
- Pokud vám cvičení nebo nějaká činnost působí bolest šlach, měli byste zkusit něco jiného. Zkuste například kruhový trénink, který předchází zánětu šlach.
Reference
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001229.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tendinitis/basics/causes/con-20020309
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tendinitis/basics/lifestyle-home-remedies/con-20020309
- ↑ http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00026
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/stretching/art-20047931
- ↑ http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001229.htm
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tendinitis/basics/treatment/con-20020309
- ↑ http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00026
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tendinitis/basics/treatment/con-20020309
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tendinitis/basics/treatment/con-20020309
- ↑ http://www.practicalpainmanagement.com/unique-use-near-infrared-light-source-treat-pain
- ↑ http://emedicine.medscape.com/article/809692-treatment
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tendinitis/basics/treatment/con-20020309
- ↑ http://emedicine.medscape.com/article/809692-treatment
- ↑ http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tendinitis/basics/treatment/con-20020309