Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zánět dásní (gingivitida) je běžným zubním onemocněním, které způsobuje zanícení, podráždění a zarudnutí dásně. Neléčený zánět může vést k závažnějším onemocněním dásní, takže je důležité začít s léčbou ihned, jakmile zpozorujete příznaky. Přečtěte si, jak zuby správně čistit kartáčkem a zubní nití a taky pár tipů co dělat, aby se onemocnění neopakovalo.

Metoda 1 ze 2:
Osvojte si správnou ústní hygienu

 1. 1
  Čistěte si zuby dvakrát denně. Zánět dásní je způsoben nahromaděním zubního plaku, neviditelné vrstvy bakterií na vašich zubech, který způsobují cukry a škrob. Jestliže je vrstva plaku na zubech dlouho, ztvrdne a vytvoří zubní kámen. Zubní kámen dráždí dáseň u zubního lůžka. Předejít tvorbě zubního plaku můžete čištěním zubů alespoň dvakrát denně. Pravidelné čištění je i prvním krokem při léčení už vzniklého zánětu.[1]
  • Používejte měkký zubní kartáček, který měňte každé 2-3 měsíce. Někdy je elektrický zubní kartáček při odstraňování zubního plaku účinnější, takže zvažte jeho pravidelné používání namísto běžného kartáčku.[2]
  • Nechoďte spát bez vyčištěných zubů. Zbytky potravy by tak zůstaly na vašich zubech přes noc a zubní plak by dráždil vaše dásně ještě víc.
  • Zuby čistěte nejméně 2 - 3 minuty. Zaměřte se přitom na ty části, kde už zánět vznikl.
  • Čistěte zuby krouživým pohybem, který plak odstraní účinněji než čištění ze strany na stranu.
  • Pokračujte v čištění i přesto, že jsou dásně podrážděné, krvácejí nebo cítíte bolest. Zanedbání ústní hygieny vše jen zhorší. Když zachováte správnou techniku čištění zubů alespoň dvakrát denně, zánět začne asi po týdnu mizet.
 2. 2
  Jednou denně použijte zubní nit. [3] Zubním kartáčkem nelze vyčistit místa mezi zuby, kde se nejčastěji tvoří bakterie. Při léčení zánětu dásní je nutné používat každý den zubní nit. Nejlepší jsou voskované zubní nitě.
  • Ujistěte se, že provádíte čištění zubní nití správným způsobem. Abyste odstranili bakterie, protáhněte nit mezi zuby k dásni a stíracím pohybem vytahujte opačně ven. Používejte nový kousek nitě na každou mezizubní štěrbinu.
  • Je možné, že od doby, kdy jste začali s používáním zubní nitě, vaše dásně příliš krvácejí. Pokračujte každý den s čištěním a za týden či dva se dásně zahojí a krvácení přestane.
 3. 3
  Používejte ústní vodu. Protizánětlivá ústní voda odstraní bakterie i z malých štěrbin, kam se nedostane ani zubní kartáček ani nit.[4] Vyberte si ústní vodu bez cukru a vyplachujte ústa 30 vteřin alespoň jednou denně po čištění kartáčkem a nití.
 4. 4
  Objednejte se ke svému zubaři na pravidelné čištění. Jestliže plak ztvrdne na zubní kámen, je téměř nemožné odstranit ho jen čištěním kartáčkem a nití. Zajděte ke svému zubaři každých šest měsíců kvůli důkladnému vyčištění. Pokud se plaku nezbavíte, zánět může přetrvávat.
  • Jestliže u vás už zánět propukl, váš zubař vám může doporučit vhodný způsob ústní hygieny, kterým se budete doma řídit. Jelikož zánět odstraníte vhodnou hygienou, nebudete už potřebovat žádné léky. [5]
  • V některých případech může bránit dentální fixace (například permanentní rovnátka) čistit zuby a dásně účinně. Zeptejte se svého zubaře, jaké nástroje používat, abyste vyčistili ústa a předešli tak zánětu.
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Změňte způsob života

 1. 1
  Vyvarujte se sladkostí. Pokud jíte příliš mnoho sladkého, omezte to. Dokonce i ovocná šťáva má dostatek cukru na to, aby podpořila tvorbu zubního plaku. Jídla, obsahující škrob (například pizza), představují ten samý problém.
  • Pokud přece jíte nebo pijete sladké, zapijte to sklenicí vody. Než vodu polknete, propláchněte jí ústa, abyste je zbavili cukru.
  • Zvažte, zda si po jídle obsahujícím cukr nebo škrob vyčistit zuby, i kdybyste si je měli čistit třikrát denně. Mějte kartáček pořád u sebe, v autě, kanceláři nebo tašce, abyste ho mohli použít dříve, než se začne tvořit vrstva plaku na vašich zubech.
 2. 2
  Pijte více vody. Pravidelným pitím vody svoje zuby proplachujete, což napomáhá zabraňovat tvorbě zubního plaku. Zkuste vypít alespoň 8 sklenic vody denně.
  • Noste s sebou láhev s vodou a doplňte ji v průběhu dne, kdykoliv je to možné.
  • Nahraďte nápoje s obsahem cukru jako je káva, čaj a alkohol čistou vodou tak často, jako to jen jde.
 3. 3
  Přestaňte kouřit. Kouření zvyšuje riziko onemocnění dásní, včetně zánětu dásní.[6] Jestli to jde, omezte kouření, nebo přestaňte úplně.
  • Ostatní tabákové výrobky (vodní dýmky nebo žvýkací tabák) jsou taktéž škodlivé pro vaše dásně. Skončete se žvýkáním tabáku co možná nejdříve abyste mohli léčit zánět dásní a jiná ústní onemocnění.
  • Jestliže přece kouříte, nebo žvýkáte tabák, vyčistěte si zuby hned poté, abyste předešli návratu zánětu.
  Reklama

Tipy

 • Zubní specialisté doporučují zubní sprchu, jako skvělý způsob, jak si vyčistit ústa a dásně. Čištění a použití zubní nitě se nedostanou do prostor, kde jsou usazené bakterie. Ústní sprcha se dostane tam, kam kartáček a nit ne, takže zubní plak se nevrátí
  • Ústní sprcha vyplachuje ústa proudem vody pod tlakem a vypláchne částečky jídla a bakterie.
  • Ústní sprcha jako Oral by neměla chybět ve výbavě vaší koupelny. Je velmi snadná na použití.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 804 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 804 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama