X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 5 174 krát
Zápal plic se může rozvinout v důsledku bakteriální infekce, viru, parazita, nebo plísně. Jde o zánět plic, který může být i smrtelný (zejména u starších lidí, u kuřáků a u lidí s oslabenou imunitou), takže je nutná hospitalizace. Příznaky se podobají chřipce a většinou zahrnují horečky a kašel. Pacient většinou také trpí dušností a bolestí na hrudi. Naštěstí je zápal plic snadno léčitelný.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
U lékaře
-
1Objednejte se k lékaři, který určí přesnou diagnózu a léčbu. Kromě běžného vyšetření budete muset absolvovat také RTG hrudníku a pravděpodobně i výtěr hlenu a odběr krve. Typ léčby závisí na příčině zápalu plic. [1]
- Bakteriální a mykoplazmický zápal plic lze léčit orálními antibiotiky. Bohužel jsou proti těmto lékům některé bakterie odolné. Nejčastěji se předepisuje penicilin. Pokud je pacient alergický na penicilin, nebo pokud penicilin nezabere, předepisují se cefalosporiny. Někdy se předepisují také fluoroquinolony, ale tyto léky mají více vedlejších účinků, než ostatní antibiotika.
- Virový zápal plic nelze léčit antibiotiky, ale lékař vám může předepsat antivirotika.
- Zápal plic způsobený plísní lze léčit antifungálními léky.
-
2Pokud máte bakteriální zápal plic, začněte brát antibiotika. Lékař určí přesné léky na základě několika faktorů (věk, příznaky a jejich intenzita, nutnost hospitalizace). Počet dnů, po které budete antibiotika brát, závisí na vašem zdravotním stavu, na závažnosti vašeho onemocnění a typu léků, které berete. [2]
- Odborníci se neshodují v doporučení ohledně léčby zápalu plic, ale obecně platí, že první antibiotika, která se předepisují, jsou léky, které zabíjí široké spektrum bakterií. Všechna antibiotika jsou při léčbě zápalu plic účinná.
- Pokud se vám po prvních antibioticích neudělá lépe, lékař vám předepíše jiná antibiotika, která vás zbaví zbývajících bakterií, nebo vás pošle na další testy, ze kterých zjistí, o jaký organismus se jedná. [3]
-
3Pokud se váš stav nezlepší, nebo se vaše příznaky zhorší, požádejte o test citlivosti a bakteriálních kultur. Tyto testy umožní lékaři zjistit, o jakou bakterii se jedná a zda je tato bakterie odolná vůči nasazeným lékům.
- Stále více bakterií je v dnešní době odolných proti běžným antibiotikům. Příkladem může být MRSA, což je stafylokok odolný proti mnoha druhům penicilinu. Zeptejte se svého lékaře, jak přesně máte antibiotika brát, abyste zvýšili jejich účinnost.
-
4Zjistěte, zda nemáte varicellovou pneumonii. Tato nemoc je vzácná, ale je možné ji vyléčit léky proti virovému zápalu plic. Budete muset podstoupit testy, které zjistí, zda trpíte tímto druhem zápalu plic.
- Příznaky většinou vymizí během několika týdnů. Pokud máte virový zápal plic, nemějte strach. Je možné ho vyléčit.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Domácí léčba
-
1Co nejvíce odpočívejte, abyste se uzdravili rychleji. Po několika dnech od začátku léčby se pravděpodobně již budete cítit lépe, ale únava může přetrvávat i měsíc a více. Lidé, kteří se léčí v nemocnici, tam musejí strávit alespoň tři týdny.
- U kuřáků trvá léčba zpravidla déle. Pokud kouříte, uvědomte si, že se budete zotavovat déle.
-
2Pijte hodně tekutin. Voda vaše tělo hydratuje a uvolní vám z plic hleny. Když budete dostatečně pít, budete se cítit lépe.
-
3Nepřestávejte brát léky. Když léky vysadíte příliš brzy, bakterie se vám v plicích začnou opět množit a zápal plic se vám vrátí. [4]
- Tento krok je velmi důležitý. Abyste měli jistotu, že se zápalu plic zbavíte, musíte léky dobrat až do konce.
-
4Až nebudete mít horečku a nebudete kašlat, budete se moci vrátit do práce nebo do školy. Měli byste mezi lidi chodit ze začátku po několika hodinách, abyste se nenakazili nějakou jinou nemocí.
- Pravděpodobně se nějakou dobu budete cítit unavení. Dělejte jen to, na co se cítíte – možná se budete zotavovat déle, než byste si mysleli.
-
5Pokud se vyskytnou komplikace, nebo budete potřebovat kyslíkovou masku či nitrožilní antibiotika, budete muset do nemocnice. Než se dostatečně zotavíte, budete v nemocnici muset strávit několik dní. Pokud na sobě zpozorujete následující příznaky, okamžitě jeďte do nemocnice:
- Zmatenost, neschopnost orientace a myšlení
- Zvracení a nevolnosti, které brání užívání antibiotik
- Snížení krevního tlaku
- Zrychlený dech
- Zástava dechu
- Příliš nízká tělesná teplota
-
6Jděte k lékaři na kontrolu. Po nějaké době budete muset opět na rentgen, aby si lékař ověřil, zda jste se skutečně vyléčili. Kontrola je důležitá zejména u kuřáků, kteří často trpí chronickým kašlem a dušností.Reklama
Tipy
- Pokud zápalem plic trpí dítě, které je velmi ospalé, má potíže s dýcháním, vypadá dehydrovaně a má příliš nízkou teplotu, okamžitě s ním jeďte do nemocnice.
- Lidé starší 65 let a děti mladší 3 měsíců by měli být vždy hospitalizováni.
Reklama
Varování
- Nevysazujte léky bez souhlasu lékaře. I když se budete cítit dobře, musíte léky dobrat až do konce, jinak se vám zápal plic vrátí.
Reklama
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Treat Pneumonia
Italiano:Trattare la Polmonite
Français:soigner une pneumonie
Русский:лечить пневмонию
中文:治疗肺炎
Español:tratar la neumonía
Bahasa Indonesia:Menyembuhkan Pneumonia (Radang Paru Paru)
Nederlands:Longontsteking behandelen
한국어:폐렴 치료
العربية:علاج الالتهاب الرئوي
Stránka byla zobrazena 5 174 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama