Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zlomená žebra se většinou objevují po nárazech do trupu například při autonehodě, vážném pádu nebo tvrdém nárazu při sportovním zápasu.[1] Nicméně i některá vážná onemocnění jako je osteoporóza a nádorové onemocnění kostí mohou žebra (a další kosti) značně oslabit a způsobit jejich zlomeniny. K fraktuře dochází zejména při kašlání, otáčení se, či zvednutí těžkého břemene. Ačkoli se zlomená žebra často zhojí sama od sebe během jednoho či dvou měsíců, samozřejmě pokud jste jinak zdraví. Pokud víte, jak zlomená žebra léčit doma, značně se vám uleví. V některých případech zlomená žebra propíchnou plíce nebo poškodí další vnitřní orgány, což může být život ohrožující situace, která vyžaduje akutní lékařské ošetření.

Část 1
Část 1 ze 2:

Potvrzení poranění žeber

Stáhnout PDF
 1. 1
  Navštivte pohotovost a nechte se ošetřit. Pokud jste utrpěli úraz hrudníku a pociťujete bolest, obzvláště pokud se zhluboka nadechnete, možná máte zlámaná žebra. Tato bolest a zranění může být doprovázeno daleko závažnějším zraněním a vyžaduje proto lékařské ošetření. Někdy při zlomení žebra uslyšíte či ucítíte „prasknutí“, ale nemusí tomu tak vždy být, obzvláště v případě zlomenin, které se vyskytují v místě, kde jsou žebra připojena ke sternu(hrudní kosti).
  • Pokud jste utrpěli zlomeninu žeber, je důležité, abyste se nechali ošetřit, protože žebra se většinou lámou do ostrých úlomků (naopak od jiných kostí, které mohou mít vlasové trhliny), a riskujete tak poranění vnitřních orgánů, jako jsou játra a slezina.[2] The doctor will verify the type of rib fracture and make recommendations accordingly.
  • Rentgenový snímek hrudníku, CT, magnetická rezonance a diagnostický ultrazvuk jsou vyšetření, která lékaři pomohou odhalit poranění žeber.
  • Lékař vám pravděpodobně předepíše silné léky proti bolesti a léky s protizánětlivým účinkem, pokud trpíte silnými bolestmi, nebo vám doporučí volně prodejné léky, pokud je bolest snesitelná.
  • Možným smrtelným zraněním je propíchnutá plíce, která zkolabuje, tzv.pneumotorax. Zlomené žebro může také vést k pneumonii.
 2. 2
  Promluvte si s lékařem o kortikosteroidové injekci. Pokud je zlomené žebro stabilní a bolest snesitelná, může vám lékař navrhnout injekci s obsahem kortikosteroidu, obzvláště pokud je spolu se žebrem poraněna také chrupavka. Kortikosteroidová injekce aplikovaná blízko zlomeného žebra rychle tlumí zánět a bolest a vám se bude snáze dýchat a budete se i lépe pohybovat.[3]
  • Možné vedlejší účinky po aplikaci této injekce zahrnují infekci, krvácení, místní svalovou atrofii, poškození nervů a oslabení imunity.
  • Lékař vám může doporučit i jiné druhy injekcí, vždy záleží na rozsahu a umístění poranění. Zvážení situace nechte na lékaři.[4]
  • Většina lidí, kteří si poraní žebra, nepotřebují operaci – žebra se jim zhojí sama od sebe konzervativně (neinvazivně) během několika týdnů. Zapotřebí většinou není ani hospitalizace.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Domácí léčba zlomených žeber

Stáhnout PDF
 1. 1
  Hrudník neobvazujte. V minulosti se lékaři přikláněli ke stahovacím obvazům, které znehybněly oblast kolem zlomených žeber, ale od těchto praktik se z důvodu zvýšeného rizika zápalu plic a plicní infekce již upustilo. Proto si žebra neobvazujte ani jinak nestahujte.[5]
 2. 2
  Oblast kolem zlomeného žebra ledujte. Přiložte na místo ledový obklad, mražený gel či sáček s mraženým hráškem. Přikládání obkladu opakujte každou hodinu, kdy jste vzhůru, obklad přiložte na poraněnou oblast na 20 minut první dva dny po zranění. Poté dobu přikládání snižte na 10-20 minut třikrát denně dle potřeby, abyste zmírnili bolest a otok.[6] Led způsobí to, že se krevní cévy stáhnou a to pomůže znecitlivět nervy v poraněné oblasti. Terapie chladem je vhodná pro všechny zlomeniny žeber a poranění svalového a kosterního charakteru.
  • Předtím, než ledový obklad přiložíte na kůži, obalte jej do tenké látky či kuchyňské utěrky, abyste si nezpůsobili omrzliny.
  • Kromě ostré bolesti při dýchání můžete také pociťovat zvýšenou citlivost v poraněné oblasti. Může se vám také objevit otok a krevní podlitina, což znamená, že jste si poranili krevní cévky.[7]
 3. 3
  Vezměte si volně prodejné léky. Volně prodejné, nesteroidní, protizánětlivé léky jako například Ibuprofen, Paralen či Panadol jsou krátkodobá řešení, která vám pomohou proti bolesti a otoku po zlomení žeber.[8] Tyto léky neurychlují ani nestimulují hojení, ale poskytnou vám úlevu a vy budete moci vykonávat základní denní činnosti. Pokud máte sedavé zaměstnání, již po několika týdnech se budete moci vrátit do práce. Pamatujte však na to, že tyto léky mohou zatěžovat váš žaludek a ledviny, neužívejte je proto denně déle než dva týdny. Přečtěte si příbalový leták pro správné dávkování.
  • Děti mladší 18 let by neměli užívat aspirin, protože u nich hrozí riziko zavinutí Reyeova syndromu.
  • Pokud nevíte, jaký přípravek zvolit, konzultujte svůj stav s lékařem či lékárníkem.
 4. 4
  Vyhněte se nadměrnému pohybu. Lehké cvičení je po úrazech kostí a svalů nezbytné, protože pohybem se stimuluje krevní průtok a hojení. Nicméně prvních několik týdnů se vyhněte cvičení kardio, které výrazně zvyšuje srdeční tep a frekvenci dýchání, protože byste si mohli podráždit a vyvolat zánět kolem zlomeného žebra.[9] Chůze, řízení a práce na počítači by měli být v pořádku, vyhněte se však řadě náročných domácích prací a činností, jako je běhání, zvedání těžkých břemen a sportování obecně, dokud se nebudete moci bez problémů zhluboka nadechnout.
  • Pokud potřebujete, vezměte si jeden či dva týdny volno z práce, zejména pokud máte náročnou fyzickou práci, která vyžaduje mnoho pohybu.
  • Požádejte rodinu či přátele o pomoc v domácnosti po dobu své rekonvalescence. Nic těžkého nezvedejte a konzultujte s lékařem, zda smíte řídit.
  • Pokud si potřebujete odkašlat či kýchnout a jste čerstvě po zlomení žeber, přidržte si u hrudníku měkký polštář, který zmírní bolest.
 5. 5
  Upravte si polohu, ve které spíte. Zlomená žebra vás potrápí zejména v noci, když spíte a otáčíte se, obzvláště pokud jste zvyklí spát na zádech, boku či se ve spánku často obracíte. Pokud máte zlomená žebra, nejlepší poloha pro spaní je na zádech, kdy svá žebra tolik nezatěžujete. Můžete zkusit spát také v mírně zvýšené poloze, dokud otok a bolest trochu neustoupí.[10] Zkuste si pod záda dát polštář navíc, který vám i ve spánku pomůže zůstat v mírně podepřené poloze.
  • Pokud v této poloze potřebujete spát několik dní, nezanedbávejte ani spodní část svých zad. Dejte si polštář pod pokrčená kolena, snížíte tak tlak ze svých beder a předejdete nepříjemné bolesti.
  • Abyste se v noci nepřetáčeli na stranu, podepřete se z každé strany jedním polštářem.
 6. 6
  Jezte dobře a užívejte doplňky stravy. Zlámané kosti potřebují správnou výživu ve správném množství, aby se správně zahojily, takže pokud budete jíst vyváženou stravu bohatou na minerály a vitamíny, jste na dobré cestě.[11] Zaměřte se na konzumaci čerstvé stravy, celozrnných produktů, mléčných výrobků a velkého množství čisté vody. Pokud svému tělu dodáte minerály a vitamíny navíc, jako například vápník, hořčík, fosfor, vitamín D a K, můžete pomoci urychlit proces hojení.
  • Skvělým zdrojem minerálů jsou sýry, jogurt, tofu, fazole, brokolice, ořechy a semínka, sardinky a losos.
  • Vyhněte se konzumaci potravin, které zpomalují proces hojení. Patří sem alkohol, limonády, fast food a rafinovaný cukr. Kouření také snižuje proces hojení kostí a svalů.
  Reklama

Tipy

 • Je důležité přijímat dostatečné množství vápníku, abyste měli silné kosti. Jako součást prevence se zkuste zaměřit na získávání alespoň 1200 mg vápníku z potravy denně.[12] For broken bones, you'll likely need more calcium per day.
Reklama

Varování

 • Kontaktujte lékaře, pokud pociťujete silnou bolest na hrudi, máte horečku, zimnici a nemůžete popadnout dech, máte velké krevní hematomy anebo kašlete krev.[13]


Reklama

O tomto wikiHow

Jonas DeMuro, MD
Spoluautorem článku je :
Chirurg kritické péče
Tento článek spoluautorem článku je Jonas DeMuro, MD. Dr. DeMuro je atestovaný chirurg kritické pediatrické péče v New Yorku. V roce 1996 získal titul lékaře na Stony Brook University School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 58 255 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 58 255 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama