Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Stává se vám, že se dostanete na konec stránky a uvědomíte si, že nevíte, co jste vlastně četli? Občas se to stává každému z nás. Ne vždy má totiž člověk na četbu dostatek času anebo ho četba Homéra či Shakespeara prostě nudí. Když se však naučíte, jak chytře číst a dělat si poznámky, čtení bude mnohem snadnější, rychlejší a zábavnější. Více informací najdete v následujícím článku.

Část 1
Část 1 ze 3:

Jak číst chytře

 1. 1
  Eliminujte veškeré zdroje rozptýlení. Běžte pryč od počítače, vypněte televizi a veškerou hudbu. Je velmi obtížné číst (tím spíš pokud se jedná o nějakou těžkou četbu), když je vaše pozornost rozptýlena. Pozorné čtení vyžaduje pohodlné místo, kde budete při četbě absolutně nerušeni.
  • Zabavte se při četbě nějakou svačinkou, nápojem a celkově si udělejte pohodlí. Zapalte si vonnou svíčku nebo si čtěte ve vaně, abyste si četbu co nejvíce užili. Tím spíš pokud se jedná o něco, co vás vůbec nebaví.
 2. 2
  Nejprve si četbu rychle projděte a až pak čtěte text podrobně. Pokud čtete něco obtížného, nemějte strach z toho, že si tak zkazíte konec knihy. Pokud si přečtete odstavec a musíte si ho přečíst ještě jednou, tak si zkuste nejprve celou knihu narychlo projít, abyste zjistili podstatu celé zápletky, jaké jsou hlavní postavy a tón knihy. Pak budete lépe vědět, na co se napodruhé více zaměřit.[1]
  • Dobré shrnutí také můžete získat na internetu na stránkách s recenzemi nebo s rozbory/shrnutími četby. Po jejich přečtení se dokážete v textu lépe zorientovat. Jen se nespoléhejte pouze na krátké shrnutí – vždy knihu pozorně celou přečtěte.
 3. 3
  Představujte si, co čtete. Představte si, že jste filmový režisér a snažte se si během četby představovat celý příběh. Případně si můžete vybrat herce, kteří by hráli jednotlivé postavy a pokusit se představit si daný děj co nejrealističtěji to je možné. Bude to zábavné a navíc si lépe zapamatujete a pochopíte děj knihy.
 4. 4
  Čtěte nahlas. Někteří lidé se dokáží na četbu lépe soustředit, pokud čtou nahlas. Zavřete se ve svém pokoji nebo se zavřete v podkroví a čtěte s pořádnou dávkou dramatu. Pokud máte tendenci číst rychle, tak vám to pomůže zpomalit a pokud vás daná kniha nudí, tak se pro vás stane zajímavější.
  • Vždy se snažte číst poezii nahlas. Čtení „Odyssea“ bude podstatně zajímavější, pokud budete číst nahlas.
 5. 5
  Vyhledejte si všechna slova, místa nebo myšlenky, kterým nerozumíte. Také na jejich význam můžete přijít podle kontextu. Vždy je však lepší si udělat chvíli na vyhledání reference na něco, čemu úplně nerozumíte. Čtení se stane o hodně jednodušší.
  • Vyhledání každého neznámého pojmu nebo myšlenky vám ve škole vynese plusové body. Je dobré si z toho udělat zvyk.
 6. 6
  Dělejte si přestávky. Vždy si vymezte dostatek času na četbu a na časté přestávky. Na každých 45 minut četby si dejte asi 15 minut pauzu, během které můžete dělat nějakou jinou práci nebo si jen tak odpočinout. Následně se plní energie vraťte zpět ke své knize.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak si psát poznámky

 1. 1
  Dělejte si poznámky v textu. Pište si poznámky (otázky) na okraj, podtrhujte vše, co vám přijde zajímavé a zvýrazňujte si důležité koncepty a myšlenky. Nebojte se dělat si během četby spousty poznámek. Někteří lidé často zjistí, že psaní poznámek z nich dělá výrazně aktivnější čtenáře, protože mají během četby něco na práci. Zjistěte si, jestli to funguje i ve vašem případě.
  • Snažte se však nepodtrhávat a nezvýrazňovat příliš mnoho textu a rozhodně nezvýrazňujte náhodné pasáže jen proto, že si myslíte, že byste si je měli zvýraznit. V ničem vám to nepomůže a naopak bude pro vás podstatně těžší se v textu orientovat.
 2. 2
  Na konec každé stránky si napište krátké shrnutí. Pokud čtete nějaký náročný text, ke kterému se musíte často vracet, začnete si psát poznámky na každou stránku. Na konci každé stránky (či dokonce odstavce) si napište krátké shrnutí toho, o čem daný text pojednává. Celkový text se vám tak rozdělí na menší úseky, kterým budete moct věnovat mnohem větší pozornost.
 3. 3
  Zapište si všechny otázky o tom, co čtete. Pokud se vám něco zdá matoucí nebo se vám něco zdá těžké, vždy si to poznamenejte. Budete to moct použít jako základ pro nějakou otázku do školy nebo prostě jako něco, o čem můžete později více přemýšlet.
 4. 4
  Poznamenejte si své reakce. Po dokončení četby si okamžitě zapište všechny své reakce na daný příběh, knihu nebo kapitolu. Napište si, co se vám zdálo být důležité, jaký je podle vás účel daného textu a jak jste se při jeho čtení cítili. Může vám to pomoci si lépe zapamatovat, o čem jste četli.
  • Nepište si, jestli se vám daný příběh líbil nebo ne nebo jestli vám přišel nudný. Zaměřte se na to, jaké ve vás vyvolával pocity. Například, vaše první věta může být: „Tento příběh se mi nelíbil, protože Julie na konci umírá.“ Následně o svých pocitech popřemýšlejte do větší hloubky. Proč by bylo lepší, aby Julie žila? Co by se změnilo? Co tím chtěl Shakespeare říci? Proč ji nechal umřít? Najednou je to mnohem zajímavější.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak na diskuzi o četbě

 1. 1
  Sejděte se s kamarády a prodiskutujte si danou četbu. Nejedná se o podvádění, pokud se bavíte o tom, co jste četli před nebo po škole. Většina učitelů by z vás byla ve skutečnosti nadšená. Zjistěte si, jaké jsou reakce vašich přátel na daný text a porovnejte je se svými. Opět se snažte neřešit, jestli je text nudný nebo ne, ale snažte se text probrat z větší hloubky a najít nějaká vysvětlení pro věci, co vám přišly matoucí nebo obtížné. Vložte do debaty i své názory.
 2. 2
  Přemýšlejte nad otevřenými otázkami, které vám pomohou hlouběji přemýšlet o daném textu. Napište si do sešitu poznámky, které vám přijdou zajímavé k diskuzi ve škole. Někteří učitelé vám to sice mohou dát za úkol, ale i kdyby ne, tak je dobré si to dělat sám pro sebe. Budete totiž text číst aktivněji a lépe jej pochopíte.
  • Nedávejte otázky, na které se dá odpovědět „ano“ nebo „ne“. Naučte se dávat otázky začínající s „jak“. Debata s nimi bude o dost zajímavější.
 3. 3
  Označte si důležité stránky pomocí lepících papírků. Pokud máte nějakou otázku na později, označte si danou stránku lepícím papírkem, abyste pak nemuseli deset minut hledat stránku, kde Polonius řekl svoji zásadní větu.
 4. 4
  Představte si, že jste postava z knihy. Co byste udělali, kdybyste byli Julií? Byli byste rádi, kdybyste měli Holdena Caulfielda ve třídě? Jaké by to bylo provdat se za Odyssea? Pobavte se o tom s lidmi, co četli tu samou knihu. Jak se liší jednotlivé odpovědi na tu samou otázku? Snažte se číst aktivně, abyste text lépe pochopili a více vás bavil. Představte si, že vy sami jste součástí daného příběhu.
  Reklama

Tipy

 • Někdy je k ničemu zabývat se malými detaily. Pokud je text příliš těžký, zaměřte se jen na hlavní nebo klíčové body.
Reklama

Varování

 • Udělejte si dostatek času na dokončení četby. Skenování textu očima na poslední chvíli není zrovna ta nejlepší metoda, jak něco číst.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 22 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 404 krát
Stránka byla zobrazena 3 404 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama