Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Snažíte se číst knihu a nemáte ani ponětí o tom, jak se nějaká postava objevila, nebo proč je najednou nejdůležitější postavou? Máte problém se orientovat v psaném textu? V tomto článku se dozvíte, jak se tohoto problému zbavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Dělejte si poznámky

 1. 1
  Zbavte se všech zdrojů rozptýlení. Vypněte hudbu i televizi, zavřete se do pokoje, nebo do koupelny, jednoduše jděte někam, kde budete mít klid a ticho.
 2. 2
  Připravte si papír nebo sešit na poznámky. Psát si poznámky během čtení sice není zrovna zábavné, ale pomůže vám to lépe porozumět tomu, co si čtete. Pokud se učíte do školy, připravte si sešit na poznámky. Pokud si čtete nějakou knihu jen tak pro zábavu, bude vám stačit jen kousek papíru a tužka.
  • Zapisujte si vše, co si zapamatujete z každé kapitoly, nebo i odstavce. Pokud nemáte příliš velký problém s porozuměním textu, nebudete si toho muset zapisovat příliš mnoho.
  • Nepřepisujte celý román. Neměli byste si dělat tolik poznámek, že budete více psát, než číst. Dělejte si poznámky tak, abyste podle nich byli schopni příběh převyprávět.
  • Kdykoli se v knize stane něco důležitého, nebo začne nová kapitola, zapište si to.
  • Zkuste si psát na jednu stranu postavy a jejich vztahy a na druhou stranu dějovou linku. Pokud vám to pomůže, klidně si nakreslete rodinný strom postav.
 3. 3
  Čas od času si své poznámky pročítejte a ujišťujte se, že vám stále dávají smysl. Na několik dní je odložte a potom se k nim znovu vraťte. Když vám potom nebudou dávat smysl, měli byste si je zapisovat lépe, nebo byste si měli zapisovat více informací.
 4. 4
  Pokládejte si otázky ohledně témat a záměrů autora. Když se budete pravidelně sami sebe ptát na různé otázky, budete knize lépe rozumět. Budete se snažit zjistit, co se v knize děje a budete muset hledat odpovědi. Napište si všechny otázky i odpovědi k poznámkám.
  • Zde jsou otázky, na které se můžete ptát:
   • Vypustila hlavní postava kočku na zahradu schválně, nebo se autor jen snažil zaplnit prostor?
   • Proč kniha začíná na hřbitově? Řekne vám toto prostředí něco o hlavní postavě?
   • Jaký vztah mezi sebou skutečně mají hlavní postavy? Jsou to na první pohled nepřátelé, nebo by se ve skutečnosti mohli mít rádi?
  • Tyto otázky si pokládejte po dočtení sekce nebo kapitoly knihy. Zkuste předpovídat odpovědi na tyto otázky. Až dočtete tam, kde odpovědi najdete, zeptejte se sami sebe, které detaily z knihy toto vysvětlení podporují.
 5. 5
  V poznámkách mějte pořádek, abyste se k nim mohli později vracet. Pokud si děláte poznámky na papíry, schovávejte si je a označujte si je tak, abyste v nich měli pořádek. Pokud používáte sešit, pište si nadpisy, díky kterým vždy poznáte, kde který příběh začíná a končí.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Nechejte se vést informacemi

 1. 1
  Pokud si čtete nějaké faktické informace, jako například učebnici, nebo noviny, nechejte se vést samotnou strukturou článku. Kromě obsahu a nadpisů sledujte následující věci:
  • Shrnutí, úvody a závěry. Najdete v nich všechny nejdůležitější informace.
  • Hlavní body každé sekce, kterou si čtete. Většinou je najdete hned ze začátku. Zapisujte si tyto hlavní body do poznámek.
 2. 2
  Pokud se učíte něco do školy, najděte si další informace, které vám pomohou. Všímejte si následujících věcí a snažte se je využít k tomu, abyste lépe porozuměli textu:
  • Sylabus daného předmětu na internetu.
  • Zadání domácích úkolů. Pokud máte například zodpovědět otázku o nějaké postavě, dávejte pozor na všechny informace o dané postavě.
  • Všímejte si toho, co učitel v hodině zdůrazňuje.
  • Všechny dostupné testy a kvízy o dané látce. Můžete je získat od ostatních studentů, od učitelů, nebo třeba na internet.
 3. 3
  Využijte všechny možné digitální informace. Vyberte si klíčová slova a fráze a hledejte si pomocí nich informace na internetu. Hodí se to zejména pro hledání citátů a úryvků z knih.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Naučte se jiné strategie

 1. 1
  Čtěte si nahlas. Když si budete číst nahlas, budete číst pomaleji. Pomalejší čtení vám umožní zapamatovat si více informací, protože budete mít více času na zpracování toho, o čem si čtete. Také uvidíte všechna slova na stránce a uslyšíte je nahlas, takže zapojíte dva smysly najednou.
  • Pokud zjistíte, že poslech mluveného slova vám pomáhá porozumět textu lépe, nebojte se poslouchat audio knihy. Měli byste si je kromě poslechu samozřejmě také přečíst, ale když je budete poslouchat, pravděpodobně jim více porozumíte.
 2. 2
  Začněte s jednoduchými knihami a k těžkým se vypracujte postupně. Není možné se stát šachovým mistrem hned jak si sednete k první partii. Je jasné, že by se vám nepodařilo vyhrát. Začněte tedy s knihami, které pro vás nebudou příliš složité. Neměli byste si hledat slovíčka ve slovníku, nebo muset číst každou větu několikrát.
  • Pokud se učíte do školy a kniha je pro vás příliš těžká, snažte se dát do toho vše, ale jinak si čtěte knihy, které jsou pro vás snadné. Když jich přečtete dost, nebudete mít problém s těmi složitějšími.
 3. 3
  Čtěte si knihy víckrát, abyste četli plynuleji. Učitelé angličtiny tomu říkají plynulost čtení. Jde o schopnost číst určitou rychlostí. Pokud chcete číst plynule, měli byste číst rychlostí asi 90 slov za minutu. [1] Zní to jako hodně, ale s trochou tréninku se k tomu rychle dostanete. Čtěte si každou knihu několikrát. Podruhé a potřetí pro vás budou jednodušší, než poprvé a budete číst rychleji.
 4. 4
  Snažte se lépe identifikovat slova. Pokud nevíte, co nějaké slovo znamená, nebudete schopni textu porozumět. Musíte mít alespoň hrubou představu o tom, co každé slovo znamená. Pokud čtete velmi jednoduché knihy, začněte s knihami, kterým rozumíte a postupně zkoušejte i složitější knihy.
  • Existuje několik způsobů, jak zlepšit porozumění psanému textu.
   • Čtěte si u počítače nebo mějte po ruce slovník. Když narazíte na nějaké neznámé slovo, vyhledejte si ho a napište si do poznámek jeho definici.
   • Čtěte hodně knih. Někdy je význam slova vysvětlen už v kontextu celé knihy. Čím více budete číst, tím více budete schopni odhadnout význam slov z kontextu.
   • Čtěte složitou literaturu. Složitější knihy obsahují spoustu slovíček, která neznáte. Když se těmito knihami prokoušete, hodně se toho přiučíte.
 5. 5
  Čtěte s někým, kdo vám pomůže. Ať už půjde o učitele, kamaráda, nebo rodiče, pomůže vám číst si s někým, kdo umí čít lépe a rád vám zodpoví všechny dotazy. Měli byste postupovat takto: [2] :
  • Před četbou: definujte si slovíčka, projděte si hlavní otázky k textu a připravte se na to, že na ně během čtení budete hledat odpovědi.
  • Čtení: hledejte odpovědi na otázky, které jste si připravili před čtením. Když to bude nutné, čtěte si nahlas, dělejte si poznámky, nebo poslouchejte, jak čte někdo jiný.
  • Po čtení: shrňte si, o čem jste si četli, odpovězte si na otázky, zkuste předpovědět, co se stane dál a udělejte si poznámky.
  Reklama

Tipy

 • Napište si všechna slovíčka, která nebudete znát, nebo zajímavé fráze. Měli byste si vyhledat významy všech slovíček a snažit se zapamatovat si všechny fráze – nikdy nevíte, kdy je použijete.
 • Zjistěte si, co u vás funguje nejlépe. Můžete si číst sami v klidu v pokoji, nebo si třeba číst nahlas. Vyzkoušejte toho co nejvíce.
 • Čtěte si různé texty. Trénujte si četbu na lehkých textech – čtěte si komiksy, nebo vaše oblíbené časopisy.
 • Snažte se sehnat si poznámky autora. Využijte je k tomu, abyste dílu lépe porozuměli a nebylo pro vás příliš složité.
 • Je dobré si v poznámkách vytvořit speciální stranu pro každou postavu a napsat si o ní všechny detaily, které vás napadnou, abyste jí co nejlépe porozuměli a pochopili její roli v celém příběhu.
 • Snažte se co nejčastěji chodit do knihovny a číst co nejvíce knih.
 • Pokud jste pozadu s četbou do školy, měli byste si přečíst co nejrychleji každou kapitolu a zaměřit se hlavně na začátky a konce odstavců, abyste získali ty nejdůležitější informace.
 • Pokládejte si otázky. Pokud jste četbu dostali jako zadání ve škole a něčemu nerozumíte, zeptejte se spolužáků, nebo učitele. Pokud si čtete sami pro sebe, zkuste si najít odpovědi na internetu.
Reklama

Varování

 • Pokud využíváte informace z vydaných poznámek nebo kritik, měli byste se seznámit s pravidly citací a dávat si pozor na to, abyste omylem nenapsali plagiát. *Když budete cizí práci vydávat za vlastní, svého učitele tím neoklamete.
 • Nepoužívejte internetové poznámky a výtahy z knih jako učební materiály místo četby celých knih.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 382 krát
Stránka byla zobrazena 4 382 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama