Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Parkety z tvrdého dřeva díky hustotě vláken dobře odolávají nasáknutí tekutin. Jsou tak odolnější než například podlahy z borového dřeva, zato se však obtížněji lakují. Na trhu existuje spousta laků – který vyberete, závisí na tom, jak je podlaha namáhaná, jak často se po ní chodí a jak tmavě ji chcete natónovat.

Část 1
Část 1 ze 4:
Příprava plochy

 1. 1
  Připravte si plochu, kterou budete lakovat. Zbavte místnost nábytku, závěsů a nástěnných dekorací. Pokud podlaha přechází do skříně, nezapomeňte ji vyklidit.
  • Netahejte po podlaze nábytek. Těžký nábytek může podlahu poškrábat a nechat na ní stopy.
 2. 2
  Pomocí páčidla odstraňte lišty. Abyste předešli poškození lišt a získali lepší páku, dejte za páčidlo kousek dřeva.
 3. 3
  Zabezpečte pokoj před brusným prachem a výpary z laku. Utěsněte všechny otvory (elektrické zásuvky, ventilační otvory, vypínače) malířskou páskou. Svítidla zabalte do plastových pytlů, které převážete malířskou páskou. Zalepením dveří nebo pověšením plastového závěsu do futer oddělte pokoj od zbytku domu.
  • Ve dřevě můžete najít vrypy nebo mezery, které je třeba vyplnit. Podle pokynů výrobce do nich naneste tmel na dřevo. Než budete pokračovat v lakování, nechte tmel řádně vyschnout.
 4. 4
  Podlahu dokonale vysajte, abyste ji zbavili veškerého prachu a špíny. Veškerá mokrá místa, kde podlaha zčernala, lze vyčistit roztokem stejného množství bělidla a vody. Tím odstraníte takřka všechny černé fleky.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 4:
broušení podlahy

 1. 1
  Podlahu připravte elektrickou bubnovou bruskou.
  • Bubnovou brusku si můžete pronajmout takřka v každé půjčovně nářadí. Buďto si ji tedy pronajměte z obchodu s nářadím, nebo si půjčete od kamaráda či souseda.
  • Pokud můžete, sežeňte si brusné plátno s hrubostí 180 (180 zrnek na palec). Obnovujete-li starou podlahu, začněte s hrubostí 80 a dejte si záležet.
 2. 2
  Když budete brusku zapínat, nadzvedněte ji. Až se roztočí, pomalu ji spusťte tak, aby se dotýkala podlahy.
  • Začněte se smirkovým plátnem hrubosti 20 až 60. Končit budete s plátnem o hrubosti mezi 80 až 120.
  • Broušení si vyzkoušejte na místech, které nebudou po navrácení nábytku vidět. Vyhnete se tak napáchání viditelných škod.
 3. 3
  Začněte brousit podlahu od prostřed do krajů. Bruste po vlákně dřeva a při každém průchodu přesáhněte o 2,5 – 5 cm, abyste nevynechali žádné místo. Vlákno je přirozený směr růstu dřeva – vláknité struktury, které drží dřevo pohromadě. Parkety jsou obvykle řezány tak, aby vlákno vedlo po délce desky.
  • Broušení elektrickou bruskou vyžaduje, abyste postupovali po vlákně. Když přejedete bruskou napříč, zničíte strukturu dřeva a pojedete koupit koberec. [1]
  • Rohy dokončete ručním brusným špalkem. K začištění míst, které jste mohli elektrickou bruskou vynechat, použijte malý ruční brusný špalek – zvláště pak rohy místnosti a části podlahy, kde stojí nějaké překážky.
 4. 4
  Celý proces opakujte tak dlouho, jak bude třeba, a postupně používejte jemnější smirkové plátno. Většinu tvrdých parketových podlah můžete obrousit až čtyřikrát. Než začnete s dalším kolečkem broušení, vždy podlahu důkladně vyčistěte. Vysajte z ní prach a setřete ji suchým hadrem.
 5. 5
  Po skončení broušení podlahu pořádně vyčistěte. Nejprve ji vysajte, a poté setřete suchým hadrem. Pokud budete podlahu tónovat, nesmí na ní zůstat žádný prach, který by nasákl mořidlo.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 4:
Tónování podlahy

 1. 1
  Rozhodněte se, zda chcete podlahu tónovat. Mořidlo na dřevo může zvýraznit přirozenou kresbu dřeva, nebo také dodat vaší podlaze unikátní barevný říz. Pokud jste s barvou parket spokojeni, nemusíte ji tónovat. Pokračujte na sekci o Voskov.C3.A1n.C3.AD_a_le.C5.A1t.C4.9Bn.C3.AD_podlahy voskování a leštění podlahy, nebo naneste čirý polyuretanový lak.
 2. 2
  Zvolte si mořidlo. Při výběru výrobce mořidla se zaměřte na kvalitu spíše než na množství. Nebojte se utratit 250 – 300 Kč za litr. Při výběru barvy nezapomeňte na to, že na celé ploše pokoje bude mořidlo vypadat úplně jinak než na vzorníku. Uvažte, že se barva mírně vpije do dřeva a vybledne. Vyberte si mořidlo, které se bude hodit k celému pokoji, a se kterým budete schopní žít po mnoho let. [2]
  • V závislosti na značce budete na běžnou podlahu potřebovat 4 – 8 litrů mořidla. Pokud toto děláte poprvé, kupte si vodou ředitelné mořidlo. Pracuje se s ním mnohem snáze.
  • Kupte si houbu na mořidlo s odnímatelnou násadou. Nejlevněji vás vyjdou výměnné hubky. Pokud pracujete s poloprůhledným mořidlem, musíte si na moření pořídit měkké bílé vlákno, protože hubkami na konkrétní barvy dosáhnete všeho, jen ne barevně jednolitého povrchu.
  • Tmavším mořidlem můžete zakrýt skvrny, které jsou vpité do dřeva a nelze je vybrousit (například psí moč).
 3. 3
  Před mořením naneste na podlahu na podlahu odolný tmel. Zabráníte tak nerovnoměrnému pokrytí mořidlem. [3] Zeptejte se v obchodě s nářadím nebo u podlaháře – měl by vám doporučit ideální produkt.
 4. 4
  Podlahu pořádně namořte štětcem, hadrem nebo válečkem. Po 10 – 15 minutách vytřete přebytečné mořidlo hadrem. Potřebné množství mořidla si odlijte do kyblíku a pořádně promíchejte, abyste zajistili rovnoměrné pokrytí. Nenanášejte příliš silnou vrstvu – vaším cílem je vytvořit tenkou stejnoměrnou vrstvu, která hezky vyschne.
  • Nejprve naneste trochu mořidla na malou testovací plochu. Jeho barva se může dost lišit od toho, jak vypadala v obchodě.
  • Nezapomeňte mořidlo při nanášení pravidelně míchat.
  • Nenechávejte na podlaze skvrny mořidla ani vody. Pokud je nesetřete, ztmavnou a vytvoří skvrnu.
 5. 5
  Naneste tolik vrstev, kolik je třeba k dosažení požadovaného vzhledu. Mezi jednotlivými vrstvami nechte dostatečnou dobu na proschnutí. Mořidla na bázi vody potřebují schnout 2 – 6 hodin, olejová mořidla pak 6 – 10 hodin. Teprve po vyschnutí zjistíte, jestli je třeba nanášet další vrstvu. Abyste však dosáhli požadovaného odstínu, budete potřebovat pravděpodobně nejméně dvě vrstvy.
 6. 6
  Zvažte nanesení vrstvy průhledného polyuretanového laku. Měkčím lakem dosáhnete přirozeně vyhlížející ochranné vrstvy, zatímco s pololesklým lakem prozáříte novou podlahu. Proces nanášení zůstává stejný. Pro rovnoměrné rozprostření polyuretanového laku po podlaze použijte váleček. Nechte lak zcela vyschnout a zvažte, zda pro lepší ochranu a zářivější povrch nenanést ještě jednu vrstvu. Pokud nechcete použít polyuretanový lak, můžete podlahu namísto toho navoskovat a vyleštit.
  • Snažte se držet stejné báze, kterou jste už na podlaze použili. Pokud jste si vybrali mořidlo na bázi vody, použijte vodou ředitelný polyuretanový lak.
  • Po nanesení polyuretanového laku na podlahu 24 hodin (nebo tak dlouho, jak trvá podle návodu na obalu schnutí laku) nešlapejte. Pokud pošlapete nevyschnutý lak, můžete za sebou na parketách nechat zmatněná místa a kazy.
  • Nejméně měsíc po lakování podlahu nevytírejte parním mopem.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 4:
Voskování a leštění podlahy

 1. 1
  Podlahu navoskujte, aby se dřevo uzavřelo, a vyleštěte, abyste odstranili přebytečný vosk. Může to být obtížná a časově náročná práce, parketová podlaha vám však poté vydrží mnohem déle. Podlahu můžete navoskovat a leštit po moření, před mořením, a také aniž byste ji vůbec mořili. Pokud jste však parkety mořili, ujistěte se před aplikací vosku, že mořidlo zcela vyschlo.
  • Podlahu navoskujte a vyleštěte třikrát či čtyřikrát, aby se vytvořilo více ochranných vrstev. Vyhraďte si na to nejméně celý jeden den, protože to zabere opravdu hodně času.
  • Před začátkem odstraňte z podlahy všechen nábytek, nepořádek a prach. Zvažte, zda podlahu předtím nesetřít mopem nebo mokrým hadrem.
 2. 2
  Vyberte si správný vosk. Pokud jste podlahu nikdy neošetřovali, můžete sáhnout po jakémkoliv vosku či finiši, na kterém je napsané "parkety". Hodně se používá polyuretanový a včelí vosk, který seženete ve skoro každém obchodě s nářadím. Každý produkt bude vypadat trochu jinak, takže si nejprve udělejte malý průzkum a rozhodněte se, jak má výsledek vypadat. Podlahu můžete voskovat po moření, nebo bez něj.
  • Pokud je podlaha nalakovaná, zkontrolujte, že není špinavá. Pokud je stávající vrstva poškrábaná, avšak čistá, můžete na ni jednoduše nanést novou vrstvu laku. Pokud je povrch podlahy špinavý, budete ji muset před nanášením nové vrstvy důkladně vyleštit.
  • Vosk se do dřeva vpíjí, takže ho lze těžko úplně odstranit. Kvůli tomu na podlahu pak nelze nanášet syntetický lak, ledaže byste si ji nechali od vosku profesionálně vyčistit. Poté již můžete podlahu navoskovat novým voskem.
 3. 3
  Navoskujte podlahu. Naplňte si kbelík voskem na podlahy a s pomocí vlhkého houbového mopu nebo plochého mopu na nanášení vosku jej rovnoměrně naneste na podlahu. Nezavoskujte se do rohu – začněte podél nejvzdálenější zdi každého pokoje a postupujte směrem ke dveřím. Vosk nanášejte vždy naráz jen na jednu část podlahy a snažte se o stejnoměrně silnou vrstvu. Vosku naneste tři nebo čtyři tenké vrstvy podle doporučení na obalu. Každou z vrstev nechte před aplikací další pořádně vyschnout.
  • Pokud nanesete příliš silnou první vrstvu, může se celý postup pokazit. Dávejte pozor, abyste nekapali vosk po podlaze, a udržujte mop vlhký, ale ne promáčený.
  • Nenanášejte příliš mnoho vrstev. Pokud začne vosk žloutnout, přestaňte.
  • Ihned po skončení voskování umyjte všechny nástroje. Jakmile vosk uschne, bude jeho odstranění obtížné, nebo takřka nemožné.
 4. 4
  Počkejte, než vosk kompletně vyschne. Mělo by to trvat okolo půl hodiny, v místech s vyšší vlhkostí však i déle. Po deseti minutách normálního vysychání můžete do místnosti namířit větrák, který proces urychlí. Nemiřte jím však přímo na navoskovanou podlahu, jinak by mohlo dojít ke snížení přilnavosti vosku. [4] Pro přesnější určení doby schnutí prostudujte etiketu na obalu vosku.
  • Zkontrolujte, že vznikla rovnoměrná vrstva, a nezapomeňte dát vosku před leštěním čas, aby si "sedl". Také ověřte, že je vosk nutné leštit. Řada výrobků se neleští, protože zůstanou blyštivé bez jakékoliv další práce.
  • Minimálně dalších osm hodin na vrchní vrstvu nešlapejte, ani nic nepokládejte. Do místnosti, kterou jste voskovali, zavřete dveře, aby se do ní nedostala zvířata, děti ani prach.
 5. 5
  Podlahu vyleštěte. Leštění obnáší odstranění vosku z podlahy setřením čistým hadrem. Nejlépe podlahu vyleštíte ručně, můžete si však hadr uvázat také na suchou hlavici mopu, abyste si nemuseli ohýbat záda a kolena. Vezměte tedy čistý suchý kus látky a dejte se do práce. Postupujte podél vlákna dřeva. Tlačte dost silně na to, abyste viděli, jak se vosk ze dřeva stírá na hadr. Před začátkem leštění zkontrolujte, že je vosk dokonale suchý.
  • Celou místnost projděte třikrát nebo čtyřikrát, abyste ze dřeva setřeli co nejvíce vosku. Vaším cílem je zajistit, že na podlaze nezůstane žádný přebytečný vosk, a že ten, který zůstane, dřevo dokonale uzavře.
  • Podlahu můžete vyleštit bez ohledu na to, zda jste ji mořili. Pokud jste podlahu mořili, vyleštěním dosáhnete toho, že v laku nezůstanou žádné vzduchové bublinky, a tudíž že podlaha déle vydrží.
 6. 6
  Opakujte. Jakmile skončíte, celý proces nejméně třikrát opakujte – znovu naneste vosk a vyleštěte ho. Opakování je důležité, protože tak vytvoříte odolné vrstvy vosku, které budou podlahu chránit. Opakované voskování a leštění může vypadat jako zbytečná práce, parketová podlaha však díky tomu vydrží mnohem déle.
  Reklama

Tipy

 • Při broušení nezapomeňte používat patřičné ochranné pomůcky, a to včetně masky a případně i respirátoru.
 • Nejlepším prostředkem pro nanášení mořidla je obvykle velký válec s tuhým vlasem. Zajistí vám tenkou a rovnoměrnou vrstvu po maximální ploše podlahy.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 10 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 569 krát
Stránka byla zobrazena 3 569 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama