Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když se naučíte správně leštit boty, budou vypadat skvěle a také vám déle vydrží. Budete z toho mít dobrý pocit a ušetříte spoustu peněz. Je velmi snadné leštit boty, potřebujete k tomu jen několik věcí a trochu trpělivosti.

Část 1
Část 1 ze 3:
Sežeňte si vše, co budete potřebovat

 1. 1
  Vyberte si leštidlo na boty. Můžete si koupit leštidlo ve formě vosku, krému, nebo tekutiny. Vosky a krémy jsou těžší a chrání kožené povrchy před poškozením vodou. Tekutá leštidla se zase hodí pro rychlé leštění a v případě, že chcete dosáhnout většího lesku. Seženete je v mnoha barvách, takže si můžete koupit leštidlo v barvě svých bot, nebo neutrální leštidlo, které se hodí pro většinu běžných barev.
 2. 2
  Rozhodněte se, zda budete používat speciální kartáček, nebo staré tričko. Můžete si vybrat z několika možností. Většina lidí používá jemný hadřík nebo staré tričko, ale můžete si koupit i speciální kartáček. Většinou ho dostanete v sadě spolu s leštidlem. Budete také potřebovat starý zubní kartáček, nebo vatové tyčinky, abyste leštidlo zapracovali do těžko přístupných míst.
 3. 3
  Sežeňte si kartáč na hřebelcování koní. Kvalitní kartáč na koně je to nejdůležitější, co budete k leštění bot potřebovat. Má delší a jemnější štětiny, než kartáč na leštění bot a bude se vám hodit k odstranění přebytečného leštidla z bot a k zapracování leštidla hluboko do kůže.
 4. 4
  Najděte si jemný hadřík. Pokud chcete své boty vyleštit tak, aby byly skutečně lesklé, sežeňte si velmi jemný hadřík, který se nežmolkuje. Můžete použít jakoukoli jemnou látku, například staré tričko.
 5. 5
  Pracovní plochu si přikryjte novinami. Při leštění bot uděláte nepořádek, takže byste si měli podlahu přikrýt novinami. Můžete použít i staré papírové tašky. [1]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Nanášení leštidla

 1. 1
  Vyčistěte si boty. Než začnete boty leštit, musíte si je vyčistit, abyste je neměli od bláta, prachu nebo soli, jinak se vám špína přichytí pod leštidlo, nebo vám povrch boty poškrábe. Nejprve tedy boty důkladně vykartáčujte kartáčem na koně. [2]
  • Můžete boty také otřít vlhkým hadříkem a nechat je úplně uschnout.
  • V tuto chvíli byste měli z bot vytáhnout tkaničky, abyste se snáze dostali k jazyku boty a leštidlo se vám na ně nepřichytilo.
 2. 2
  Nanášejte leštidlo na boty malými krouživými pohyby. Namočte si hadřík do leštidla a zapracujte ho do povrchu boty krouživými pohyby. Mírně na botu tlačte, aby se do ní leštidlo dostalo rovnoměrně a věnujte zvýšenou pozornost patě a špičce.
  • Nejjednodušší je omotat si tričko nebo hadřík kolem prstů a kroužit s nimi po botě.
  • Pomocí kartáčku nebo vatové tyčinky zapracujte leštidlo i do částí bot, ke kterým se prsty nedostanete, jako je například okraj podrážky a jazyk.
  • Můžete nanést leštidlo i na podrážky bot v místě mezi špičkou a patou, kde se nedotýkají země. [3]
 3. 3
  Nechejte leštidlo uschnout a v případě potřeby naneste další vrstvu. Až vyleštíte první botu, odložte si ji na noviny a začněte leštit druhou botu. Každá bota bude muset 15-20 minut schnout.
  • Pokud máte pocit, že byste měli nanést další vrstvu leštidla, použijte stejnou metodu, jakou jsme popsali výše.
  • Používejte vždy jen minimální množství leštidla. Je lepší boty leštit několikrát v tenčích vrstvách, než nanášet jednu silnou vrstvu.
 4. 4
  Zbavte se přebytečného leštidla. Až uschnou všechny vrstvy leštidla, vezměte si kartáč na koně a rychlými krátkými pohyby odstraňte přebytečné leštidlo z boty. Nebojte se trochu přitlačit – když zatlačíte, vytvoří se teplo, díky kterému se leštidlo lépe vsákne do boty.
  • Většina pohybů by měla vycházet ze zápěstí. Zbytek ruky byste měli mít v klidu a měli byste pohybovat pouze zápěstím.
  • Dejte si pozor, abyste celý povrch bot vykartáčovali rovnoměrně. Až budete hotovi, boty by měly vypadat stejně a měly by se trochu lesknout. Pokud nemáte rádi extrémně lesklé boty, můžete u tohoto kroku skončit.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Leštění bot

 1. 1
  Začněte boty leštit jemnou látkou. Nejjednodušším způsobem, jak dodat botám lesk, je leštit je jemnou látkou, například starým tričkem. Vezměte si látku do ruky a postupně rychlými pohyby vyleštěte celou botu.
  • Někteří lidé na boty dýchají (jako na zrcadlo), aby dosáhli ještě vyššího lesku.
  • Můžete použít také leštičku na boty, která vám celý tento postup usnadní.
 2. 2
  Zkuste plivací metodu. Tuto metodu používali vojáci, aby dosáhli co nejlesklejších bot. Po nanesení první vrstvy leštidla nastříkejte na boty trochu vody a zapracujte ji do povrchu. Potom si namočte hadřík do teplé vody a naneste druhou vrstvu leštidla. [4]
  • Opakujte tento postup tak dlouho, dokud nedosáhnete požadovaného lesku, ale vždy nechejte vrstvu leštidla pořádně uschnout, než začnete nanášet další.
  • Tuto metodu můžete provádět s hadříkem, nebo s vatou.
 3. 3
  Zkuste leštění pomocí ohně. Je to zábavné, ale trochu nebezpečné. Musíte leštidlo na několik vteřin zapálit, aby se trochu rozpustilo. Rozpuštěné leštidlo potom nanášíte na boty stejným způsobem, jako u výše popsané metody s vodou.
  • Až nanesete několik vrstev rozpuštěného leštidla na boty, můžete boty ještě trochu nahřát zapalovačem, aby se leštidlo rozteklo ještě více a boty byly lesklejší.
  • Nedovolte, aby se plamen dotknul povrchu boty. Neustále zapalovačem pohybujte, jako kdybyste nanášeli sprejovou barvu. Až se leštidlo rozteče, nechejte ho uschnout.
  • Naneste poslední vrstvu leštidla a důkladně boty vyleštěte jemným hadříkem, aby se leskly jako sklo. [5]
  Reklama

Tipy

 • Můžete si v obuvi koupit sadu na leštění bot, která obsahuje černé leštidlo, hnědé leštidlo, hadřík, kartáček na leštění a kartáček na nanášení leštidla.
 • Důležité je nedat na boty příliš mnoho leštidla najednou, ale postupně přidávat další tenké vrstvy.
 • Pokud chcete použít hadřík, nejprve si vyčistěte kartáčkem patu, špičku a boční strany bot (včetně podrážek).
 • Až vám boty částečně uschnou, můžete je zkusit vyleštit silonkami. Dosáhnete tím většího lesku.
 • Kupte si boty, které se lesknou už v obchodě. Budete vědět, jak dobře je budete moci vyleštit.
 • Nekupujte si boty z vepřové kůže. Tato kůže vypadá tenčeji a má malé šupinky, často hlavně u špiček bot. Hovězí kůže je sice dražší, ale má hezčí vzhled a vydrží déle.
 • Pokud nemáte boty z patentované kůže, neočekávejte, že se vám budou lesknout bez hodin tvrdé práce. Když si je ale začnete leštit co nejdříve a dodáte jim dobrý základ, jejich údržba nebude tak pracná.
 • Nové boty si vyleštěte co nejdříve, i když jsou ještě úplně nové a lesknou se. Pomůžete tím uvolnit kůži a zároveň boty ochráníte před opotřebováním.
 • Když si boty poškrábete, můžete si je zkusit vyleštit s rozpuštěným leštidlem. *Zahřejte leštidlo aby se rozpustilo a nalejte ho trochu na škrábanec. Důkladně botu vyleštěte, nechejte uschnout a celý postup opakujte.
 • Vyleštěné boty skladujte v suché chladné místnosti a vložte je do krabice na boty s víkem.
 • V případě potřeby můžete otřít boty i silikonovou utěrkou. Dosáhnete tím rychlého lesku, který ovšem nevydrží tak dlouho. Také si dejte pozor, abyste si tím boty nepoškrábali (syntetická látka může přírodní povrch poškodit).
 • Nepoužívejte suché leštidlo ani sprej, kupte si raději nějaké krémové nebo voskové leštidlo.


Reklama

Varování

 • Dávejte si velký pozor při používání zapalovačů a zápalek. Když so botu spálíte, už ji nikdy nespravíte.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 34 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 087 krát
Kategorie: Obuv
Stránka byla zobrazena 4 087 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama