Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Tapety sice již vyšly z módy, ale v poslední době začínají být opět oblíbené. Ať už jste si zvolili zajímavý vzor, moderní minimalistický motiv, nebo klasickou jednobarevnou tapetu, můžete díky ní kompletně přetvořit svůj pokoj. Nemusíte se bát, že si je nezvládnete nalepit sami. V tomto článku se dozvíte, jak na to. Když si tapety nalepíte sami, ušetříte spoustu peněz. Pusťte se do toho a brzy se budete moci chlubit svým novým pokojem.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Připravte si pokoj

 1. 1
  Změřte si prostor. V obchodě s tapetami vám pomohou vypočítat délku tapet, jakou budete potřebovat, ale můžete použít i naši jednoduchou rovnici. Vezměte si sešit a změřte si výšku a šířku všech zdí v pokoji. Pokud máte například dvě zdi široké 3.5 m a vysoké 2.5 m a dvě zdi široké 3 m a vysoké 2.5 m, počítejte následovně:
  • 3.5x2.5=8.75, 3.5x2.5=8.75, 3x2.5=7.5, 3x2.5=7.5. 8.75+8.75+7.5+7.5 = 32.5 m2
  • Nyní jistě myslíte na to, že máte v pokoji okna a dveře, které budete muset odečíst. To ale není správně. Budete muset počítat s určitým množstvím tapet navíc, abyste mohli spravit případné chyby, takže si s volnými prostory nemusíte dělat starosti.
 2. 2
  Připravte si pokoj. Přineste si nářadí a vyndejte všechny zásuvky, kovové průduchy, držáky na ručníky, toaletní papír atd. Sundejte také všechno osvětlení připevněné na zdi. Pokud nechcete ztratit šroubky, zašroubujte je po vytažení věcí na své místo.
 3. 3
  Připravte si zdi. Tapety špatně drží na mastných zdech, takže zdi nejprve otřete vlhkým hadrem. Spravte všechny díry a počkejte, až budou zdi úplně suché.
  • Pokud lepíte tapety na zdi s malbou, natřete je základním nátěrem.
  • Pokud máte na zdech staré tapety, budete je nejprve muset strhat. Když to neuděláte, nové tapety vám budou špatně držet.
 4. 4
  Určete si počáteční bod. Nejlepší je začít v nejméně nápadném rohu pokoje. Pokud například tapetujete ložnici, začněte v rohu za dveřmi. Neměli byste začínat lepit tapety na hlavní zdi. Vyberte si místo, které je co nejlépe schované.
  • Pokud tapetujete koupelnu, vytapetovat prostor za toaletou může být těžké, takže tyto kusy zdi vytapetujte jako první, dokud máte dost energie a trpělivosti.
  • Nejprve si vytapetujte jednu nebo dvě zdi a potom se začněte zabývat rohy a překážkami.
 5. 5
  Změřte si zeď. Nejprve si změřte první kus tapety od stropu k podlaze. Pokud máte strop vysoký 2.5 m, budete potřebovat asi 2.45 m tapety, protože pravděpodobně máte u podlahy lišty. Vyrolujte si tapetu na stůl nebo na zem vzorem směrem nahoru. Zkontrolujte si všechna měření, abyste při stříhání neudělali chybu. Měli byste tapety stříhat na co největší kusy, abyste dosáhli jednolitého vzhledu.
 6. 6
  Vezměte si metr, vodováhu a tužku a jděte k počátečnímu bodu v místnosti. Musíte zajistit, že bude první kus tapety nalepen naprosto rovně. Odměřte si horizontálně šířku pruhu tapety od počátečního bodu. Odečtěte 1cm a nakreslete v tomto bodě vertikální čáru.
  • Postupujte podél místnosti a kreslete podobné čáry v rozích nových zdí. Díky tomu budete mít jistotu, že bude tapeta nalepena rovně.
  • Nekreslete čáry fixem, jinak lepidlo inkoust rozpustí a zničí vám tapetu. [1]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Připravte si tapetu

 1. 1
  Podívejte se na čísla na tapetě. Zkontrolujte si balíky tapety a ujistěte se, že mají všechny stejné číslo. Je to důležité, protože díky tomu budete vědět, že vaše tapeta byla vytištěna v jedné várce. Není neobvyklé, že různé várky jednoho vzoru tapety mají rozdílné barvy.
 2. 2
  Zkontrolujte si, zda tapeta nemá defekty. Prohlédněte si celý pás tapety a přesvědčte se, že je vytištěna správně. Zkontrolujte, zda na tapetě nejsou barevné chyby, inkoustové kaňky, nebo prázdná místa. Pokud najdete jeden defekt, většinou bude možné ho vystřihnout. Pokud ovšem zjistíte, že je velký kus tapety defektní, odneste ho zpět do obchodu a nechejte si vrátit peníze.
 3. 3
  Najděte si opakování vzoru. Najděte si u kraje tapety opakující se vzor a změřte si kus tapety mezi dalším stejným vzorem. Tuto vzdálenost si pamatujte, protože ji využijete při lepení dalších kusů tapety.
 4. 4
  Zjistěte, jakým způsobem k sobě vzor přiléhá. Vzor může přiléhat rovně, takže dva kusy tapety vedle sebe budou mít horizontálně stejný vzor, nebo nepravidelně, když se vzor na tapetě s každým kusem horizontálně pohne mírně nahoru nebo dolů.
  • Pokud například na levém okraji tapety máte motýla a na levém okraji druhého kusu tapety mají motýla na stejném místě, tapeta má pravidelný vzor.
  • Nepravidelný vzor znamená, že se stejný vzor na levém okraji tapety (například motýl) na druhém kusu tapety posune o kousek níž.
 5. 5
  Najděte si horní okraj tapety. Prohlédněte si tapetu a rozhodněte se, kde bude horní okraj. Tento okraj budete lepit ke stropu. Některé tapety mají ve vzorech přirozený předěl, který můžete jednoduše nalepit ke stropu.
  • Neměli byste mít na horním okraji tapety nějaký viditelně výrazný vzor. Stropy pokojů nejsou vždy rovné a když budete mít na horním okraji vzor, je možné, že ho budete muset při lepení ustřihnout.
  • Určete si horní okraj tapety alespoň 3 cm nad vzorem, abyste mohli počítat s mírným zakřivením stropu.
  • Pokud to bude možné, určete si horní okraj na místě, kde se nachází malý vzor, podle kterého budete moci přilepit správné kusy tapety. Díky tomu se vám tapeta bude snáze stříhat.
  • Tapety s nepravidelným vzorem budou mít dva horní okraje. Budete je při lepení jednotlivých kusů tapety střídat. U většiny tapet si vyberete první horní okraj a vedle něho budete lepit druhý horní okraj.
 6. 6
  Nastříhejte si tapetu. Položte si tapetu na stůl a nastříhejte si asi o 3 cm delší kusy tapety, abyste měli jistotu, že vám nebude kus chybět. Po přilepení budete moci tapety na zdi ustřihnout. Vezměte si řezací nůž a ustřihněte si o 3 cm delší kus tapety.
  • U spodního okraje byste měli mít kus tapety co nejrovnější. Pokud chcete mít jistotu, ustřihněte si tapetu tak, abyste měli více místa u horního okraje.
  • Použijte pravítko, abyste tapetu nastříhali naprosto rovně.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Lepení tapet

 1. 1
  Na horní okraj tapety naneste lepidlo. Použijte váleček na malování a naneste si na horní konec tapety lepidlo. Tapeta musí být vlhká, ale ne promočená a lepidlo musí být i na okrajích. Prozatím naneste lepidlo pouze na horní polovinu tapety. Pokud máte tapety, které již mají lepidlo, můžete tento krok vynechat.
 2. 2
  Dokončete lepení. Přeložte horní okraj tapety přes sebe, abyste měli asi 45 cm široký pruh tapety přilepený k sobě. Srovnejte si okraje, aby vám nikde nevyčuhovaly. V tuto chvíli nesmíte přeložený okraj mačkat k sobě. Jemně okraje přitlačte k sobě. Nyní si položte zbytek kusu tapety na stůl – přilepený kus můžete nechat viset ze stolu.
  • Vezměte si tapetu do rukou a nechejte ji viset. Pokud vám z ní kape lepidlo, použili jste to příliš mnoho. Několik kapek nevadí, ale neměli byste mít tapetu promočenou od lepidla.
 3. 3
  Roztáhněte tapetu. Většina tapet se díky lepidlu mírně roztáhne. Kdybyste tapetu nalepili ihned, brzy by se vám na ní udělaly bublinky. Nechejte tedy tapetu alespoň 10 minut ležet, aby ji lepidlo roztáhlo. [2]
 4. 4
  Srovnejte si první pás tapety. Nachystejte si žebřík a vyhlazovací kartáč a začněte s lepením prvního kusu tapety. Horní konec najdete snadno – bude to ten kratší z obou přeložených kusů. Otevřete tento kratší přeložený kus a srovnejte jeho pravý okraj s čárou, kterou jste si udělali na zdi, abyste měli jistotu, že máte horní okraj přesně u stropu.
 5. 5
  Přilepte tapetu ke zdi. Až budete mít kus tapety srovnaný s čárou, přilepte ho ke zdi. Vezměte si vyhlazovač a jemně tapetu připevněte ke zdi. Můžete ji lepit pouze vyhlazováním, ale dejte si pozor, abyste s ní nepohnuli mimo čáru.
  • Nevyhlazujte bublinky příliš velkou silou, jinak by se vám tapeta mohla pohnout.
  • Horní okraj tapety by měl být co nejblíže u zdi. S odstřihováním přebytečného papíru si zatím nemusíte dělat starosti – když budete stříhat příliš brzy, mohli byste si narušit umístění pásů tapety.
 6. 6
  Přilepte ke zdi spodní stranu tapety. Nyní byste měli mít na zdi asi 90 cm tapety a zbytek by měl být stále přeložen. Opatrně si vezměte spodní konec tapety a odtáhněte ho od zdi, aby se k ní nepřilepil. Možná odlepíte kousek již přilepené tapety, ale to nevadí.
  • Začněte na pravé horní straně této sekce a pomalu přilepujte tapetu a vyhlazujte ji směrem doleva.
  • Netlačte tapetu příliš silně – pracujte s gravitací.
 7. 7
  Odřízněte přebytečnou tapetu u země. U lišt budete postupovat stejně, jako u stropu, jen s tím rozdílem, že budete nožem mířit ke zdi. Řežte na straně lišty, ne na straně zdi. Když budete řezat na straně zdi, nůž se vám smekne a nedosáhnete rovného řezu. Pokud se ani zde nedostanete až do rohu, odlepte kousek tapety a po odřezání zbytků ho opět přilepte.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Lepení tapet okolo dveří a oken

 1. 1
  Pověste si tapetu přes okno nebo dveře. Přidávejte další a další tapetu, dokud se nedostanete až k okraji. Sáhněte si na tapetu a zjistěte, kde je roh rámu okna nebo dveří. Až najdete roh, vezměte si nůž a uřízněte tapetu přesně od rohu v úhlu 45 stupňů směrem k oknu nebo dveřím.
  • Až budete mít asi 10 cm řez, narovnejte nůž a řežte směrem doprava, dokud se nedostanete až na opačnou stranu okna.
  • Odřízněte přebytečnou tapetu uvnitř rámu okna a pokračujte až k okraji okna. Později se k tomuto místu vrátíte a uřežete tapetu přesně podél rámu.
 2. 2
  Postupujte stejným způsobem podél okna. Přidávejte pásy tapety a srovnávejte si je s pomocnou čárou, abyste je měli dokonale rovné. V místech, které přiléhají k oknu, řežte v úhlu 45 stupňů a potom podél vnitřního rámu okna. Nakonec byste měli mít tapetu vyříznutou okolo okna.
 3. 3
  Odřízněte přebytečné kousky tapety. Použijte zasouvací nůž a ořežte všechny přebytečné kousky tapety. Přitiskněte tapetu ke zdi a vyhlaďte všechny bublinky. Nožem obřežte rám okna, aby byla tapeta přilepená co nejrovněji. [3]
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Lepení tapet do rohů

 1. 1
  Proveďte měření. Vezměte si pravítko nebo metr a odměřte si vzdálenost od pravého okraje posledního kusu tapety k rohu. Odměřte si vzdálenost na třech místech – nahoře, uprostřed a dole. Zapište si nejdelší vzdálenost. Pokud jsou všechna tři čísla téměř stejná, máte relativně rovný roh a s lepením tapety nebudete mít problém.
  • Vezměte si nejdelší vzdálenost a přidejte k ní asi 2 cm. Toto bude délka tapety, kterou budete stříhat.
  • Až se do toho dostanete, budete moci stříhat tapety téměř přesně.
 2. 2
  Uřízněte si tapetu. Přiložte si kus tapety na stůl horní a spodní stranou směrem nahoru. Přiložte k tapetě pravítko u jednoho konce stolu a pečlivě si ji odměřte od levého švu (pokud se k rohu přibližujete z levé strany). Vezměte si nůž a uřízněte tapetu asi 1.5 cm u okraje.
 3. 3
  Zopakujte stejný postup i na druhém konci tapety ve stejné vzdálenosti. Nyní byste měli mít na obou koncích malý řez. Podržte si pravítko pevně, aby se vám nesmeklo. Vezměte si nůž a udělejte horizontální řez, abyste tapetu rozdělili na dvě části. Nyní budete mít část pro roh a část, která bude přilepená za rohem.
 4. 4
  Přilepte část tapety, která patří do rohu. Tento kus by měl roh překrývat alespoň o jeden centimetr. Pokud máte zdi hrbolaté, je možné, že tapeta bude roh překrývat o něco více. Důležité je mít kus tapety o něco širší, ale ne tak moc, aby to bylo vidět.
  • Pokud je tapeta širší, vezměte si nůž a udělejte vertikální řez a odstraňte přebytečný kus papíru.
 5. 5
  Odměřte si šířku kusu tapety, který patří vedle rohu. Vezměte si vodováhu a nakreslete si na zeď tužkou čáru v této vzdálenosti. Potom přilepte kus tapety a snažte se srovnat si vzor. Nejdůležitější je nalepit tento kus co nejrovněji a hezky ho vyhladit.
  • Snažte se nepřekrývat tapetu zpět na předchozí zeď. Je lepší, když se tento kus tapety nedostane úplně do rohu, než kdyby roh příliš překrýval.
  • Překrytí prvního kusu tapety zajistí, že budete mít vytapetovaný celý roh. Pokud se vám mezi pásy tapety udělá mezera, odstraňte celý kus tapety, přidejte na něho trochu lepidla a nalepte ho znovu. [4]
  Reklama

Tipy

 • Pokud lepíte jednobarevnou tapetu, je dost pravděpodobné, že budou vidět švy mezi kusy papíru, například levý okraj bude trochu světlejší, než pravý okraj. Bude to více vidět, když budete lepit více kusů.
 • Možná budete mít pocit, že nebudete mít tapetu dokonale vyhlazenou. Nesnažte se otřít přebytečné lepidlo přes tapetu. Tyto nedokonalosti se postupně vytratí. Když budete lepidlo otírat, abyste se ho zbavili, budete ho nakonec mít málo a tapeta se vám bude odlepovat.
 • Vzduchové bublinky znamenají, že jste tapetu špatně vyhladili. Musíte ji přitlačit ke zdi a všechny bublinky vymačkat. Nemačkejte ovšem příliš silně, abyste v tapetě neměli díry.
 • U tapet s menším vzorem někdy zjistíte, že se vertikálně roztahují. Pokud se vám to stane, upravte si je tak, abyste měli ve výši očí vzor rovně. Budete mít mírné nesrovnalosti u stropu a u země, ale nebude to téměř vidět.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Nůž na řezání tapet – nejlepší je použít velkou podložku, kterou seženete v obchodě s domácími potřebami. Tyto podložky bývají dostatečně velké na to, abyste na nich mohli řezat kusy tapety. Nepoužívejte běžný nábytek, jinak byste si ho nožem zničili.
 • Vyhlazovací kartáč. Tento kartáč má většinou krátké štětiny. Nepoužívejte kartáče s dlouhými štětinami, nevyhladily by vám bublinky pod tapetou.
 • Vysouvací nůž. Nůž budete potřebovat na ořezávání přebytečné tapety okolo stropů a podlah. Nekupujte si plastový nůž, brzy by se vám ztupil.
 • Metr. Bude vám stačit běžný metr, který lze natáhnout a měřit s ním delší vzdálenosti.
 • Igelitová plachta na pokrytí stolu a odložení nenalepených kusů tapet.
 • Lepidlo na tapety
 • Kbelík, ve kterém si budete míchat lepidlo před nanášením na tapety.
 • Malířská mřížka a váleček. Bude vám stačit jakýkoli levný váleček, ideálně s plastovým jádrem. Budete s ním nanášet lepidlo na tapety. Pokud musíte zdi nejprve natřít základním nátěrem, pořiďte si na to kvalitnější váleček. Nezapomeňte ani na teleskopickou tyč.
 • Základní nátěr. Nátěr vám připraví zdi a zajistí, že se na ně tapety dobře přichytí.
 • Velké jemné houbičky a několik hadříků. Houbičkami budete otírat čerstvě nalepenou tapetu a hadříky budete používat na otírání podložky na řezání. Nepoužívejte na tapety běžné ručníky a hadry, jsou příliš hrubé a mohli byste s nimi tapetu poničit. Lepidla jsou rozpustná ve vodě, takže si ručníky nezničíte.
 • Štafle. Pokud máte strop vyšší než 2.4 m, budete potřebovat štafle. Nižší zdi je možné vytapetovat i bez štaflí, ale měli byste se snažit zajistit, abyste nemuseli tapety řezat nad hlavou.
 • Velké pravítko, které koupíte v obchodě s domácími potřebami. Budete ho potřebovat na měření tapet na podložce.
 • Vodováha, díky které budete schopni nakreslit na zdi pomocné čáry.
 • Tužka. Budete si muset označit zdi pomocnými čarami. Pero nebo propiska se vám pod tapetou roztečou, takže použijte běžnou tužku.
 • Šroubovák nebo kleště na odstranění zásuvek a lišt na zdech.
 • Přenosné světlo, zejména pokud tapetujete malé místnosti bez oken, protože budete nejprve muset sundat všechna osvětlení.
 • Pytel na odpadky.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 26 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 486 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 3 486 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama