Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Lyžování v mnohých lidech probouzí myšlenky na příjemný sníh, krásné výhledy a lahodnou horkou čokoládu, ale je nutné si uvědomit, že samotné lyžování není žádnou procházkou růžovým sadem. Jde ovšem o zábavný sport, který uspokojí vaši touhu po adrenalinu. Pokud jste se vždy chtěli naučit lyžovat, ale zatím jste neměli příležitost, tento článek vám pomůže začít. Nezapomínejte ale na to, že zde najdete pouze základy sjezdového lyžování a není možné tímto návodem nahradit skutečné lyžařské lekce. Přesto ale čtěte dál a po přečtení se zapište na lekce lyžování.

Část 1
Část 1 ze 5:
Základní informace o sjezdovkách

 1. 1
  Jak určit obtížnost sjezdovky. Podle symbolů na značkách u svahu nebo v mapě pro lyžaře můžete snadno určit obtížnost každé sjezdovky.
  • Zelený kroužek znamená snadnou sjezdovku vhodnou pro začátečníky. Tyto svahy nejsou moc příkré, neobsahují moc překážek a nebývají ani příliš dlouhé.
  • Modrý kroužek označuje sjezdovku pro středně pokročilé lyžaře. Může obsahovat překážky nebo příkřejší svah a neměli byste se na ni pouštět, dokud nezvládnete bez potíží jezdit na jednodušších svazích.
  • Černý diamant označuje sjezdovku pro pokročilé. Tyto svahy obsahují mnoho překážek, mogulů (malé hroudy sněhu) a jsou velmi příkré a někdy také úzké. Nepokoušejte se jezdit na této sjezdovce, pokud nejste pokročilí lyžaři. Přestože si myslíte, že jste na to připraveni, pravděpodobně to není pravda. Na těchto sjezdovkách lidé velmi často přichází k úrazu, protože se na ně pouštějí příliš brzy.
  • Dvojitý černý diamant, nebo černý diamant s vykřičníkem označuje sjezdovky, které jsou určeny pouze pro velmi zdatné a zkušené lyžaře. Nejezděte po nich, pokud se necítíte pohodlně na všech ostatních sjezdovkách. Vždy je také dobré jezdit alespoň ve dvojicích. Až budete na tento typ sjezdovky připraveni, dejte si pozor, abyste nevybrali takovou, která má uvnitř diamantu označení EX. Tyto sjezdovky jsou určené pouze pro experty a jediná obtížnější věc, než jsou ony, je pouze heliskiing, při kterém lyžujete po výskoku z helikoptéry. Tyto svahy také často spouštějí laviny.
 2. 2
  Tato označení jsou pouze srovnáním s podobnými sjezdovkami ve stejném rezortu. Proto modré sjezdovky v jednom středisku mohou být obtížnější, než černé sjezdovky v jiném středisku. Proto byste v každém novém lyžařském středisku měli začínat se zelenými sjezdovkami a potom teprve zkoušet obtížnější a to i v případě, že jste pokročilejší lyžař.
 3. 3
  Kdo má na svahu přednost. Lidé, kteří jsou před vámi (neboli pod vámi) mají přednost. Je vaší povinností se jim vyhnout, i když před vámi upadnou. Proto je nejlepší si udržovat mezi ostatními lyžaři nebo snowboardisty rozumný odstup. [1]
 4. 4
  Stále sledujte, co se na svahu děje. Máte povinnost jezdit takovou rychlostí a na takové sjezdovce, kterou dokážete zvládnout. Nejezděte na černé sjezdovce jen proto, že si myslíte, že na to máte. Riskovali byste zranění (nebo i zabití) sama sebe i ostatních jezdců.
 5. 5
  Nezastavujte v místech, kde vás shora nikdo nemůže vidět. Je v pořádku se zastavit a trochu si vydechnout i uprostřed svahu, ale vždy byste měli myslet na to, že když někomu zastoupíte cestu v místě, na které není shora svahu vidět, je velká pravděpodobnost, že do vás nějaký jiný lyžař vrazí. [2]
  • Pokud se chcete zastavit, snažte se udělat to u příštího hřebenu svahu.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 5:
Nazouvání lyží

 1. 1
  Nazujte si lyžáky. Pokud si lyžáku pronajímáte, požádejte obsluhu, aby vám pomohla vybrat ty, které vám budou sedět nejlépe. Musíte zjistit, jakou máte velikost a správně si je utáhnout. V klidu by měly být vaše nohy v podstatě nehybné, ale ne příliš stlačené. Prsty u nohou by se vám neměly dotýkat špiček bot ani když pokrčíte kolena a předsunete holeně trochu dopředu. Horní strana bot by měla pevně svírat kotník. [3]
  • Je snadnější v lyžácích chodit delšími kroky a jemně přenášet váhu z paty na špičku. Spodní noha by měla být při kroku natažená.
  • Až budete mít lyžáky na sobě, odneste si lyže a hůlky na sníh. Lyže mají ostré hrany a někdy i hrubá místa, takže byste je měli nosit v rukavicích.
 2. 2
  Odpojte si lyže. Najděte si na sněhu rovné místo. Pokud máte lyže spojeny k sobě „brzdami“, které jsou vedle vázání (slouží k tomu, aby vám lyže neujely, když vypnete lyžáky, abyste předešli vykroucení kotníků), postavte si lyže rovně, jednu si pevně chytněte, uvolněte pojistky a setřeste druhou lyži.
 3. 3
  Nazujte si lyže. Nastavte obě lyže do stejného směru asi čtvrt metru od sebe. Hůlky si zapíchněte do stran u každé lyže kousek od horního konce vázání. Chytněte se hůlek a postupně zasuňte lyžáky do vázání a zatlačte přírubu u prstů a potom stoupněte do vázání tak, aby se lyžáky zasekly i do příruby u pat. Zkuste s lyží přejet zepředu dozadu a ujistěte se, že máte lyže pevně nazuté. Pokud se vám nepovede je nazout napoprvé, zkuste to znovu. [4]
 4. 4
  Naučte se sundávat lyže. Pokud si chcete lyže sundat, nebo upravit špatnou polohu vázání (nebo pokud se vám lyže nepodaří sundat ve chvíli, kdy se potřebujete vyhnout vyvrtnutí kotníku), zatlačte na páku za botou, která je v rovině s lyží. Nejsnadněji na ni dosáhnete hůlkou, stačí ji zabodnout do prohlubně v páce.
  • Když spadnete a nepodaří se vám zvednout se, sundejte si lyži na noze, kterou máte rovně na zemi, srovnejte si druhou lyži a hůlky a potom si znovu nazujte sundanou lyži.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 5:
Základy lyžování

 1. 1
  Zapište se na kurz lyžování. Bohužel takovou možnost nemá každý, protože lyžařské kurzy mohou být drahé a někdy nejsou ani zábavné, ale rozhodně jsou nejrychlejším způsobem, jak se naučit lyžovat. Najděte si nějaký kurz pro začátečníky.
  • Nejlepší je zapsat se na kurz několik týdnů před cestou do hor, protože kurzy se většinou rychle zaplní. Přihlaste se do nějakého kurzu, ve kterém se bude vyučovat vaše věková kategorie (abyste omylem neskončili v kurzu pro malé děti).
  • Mnoho středisek nabízí levné permanentky na lanovku, zapůjčení vybavení a kurzy pro začátečníky. Můžete se přijít zeptat přímo na svah. Některá střediska také nabízejí programy pro nováčky a pokročilejší lyžaře v podobě krátkých lekcí pořádaných během dne. Tyto lekce jsou skvělé pro zvládnutí základních potíží, ale také pro osvěžení dovedností nebo trénink pro obtížnější svahy.
 2. 2
  Naučte se chodit v lyžích. To první, co byste se při lyžování měli naučit, je chůze s lyžemi. Budete muset chodit po cestě k lanovce, v případě pádu a také v jiných situacích. Jedním z nejběžnějších způsobů, jak chodit s lyžemi (aniž byste museli jezdit ze svahu) je udržovat lyže paralelně a odrážet se hůlkami. Oběma rukama najednou zabodněte hůlky do sněhu kousek před sebe, odrazte se oběma rukama z místa a celý postup opakujte. Když zabodnete hůlky před sebe, budete se moci odrazit ramenními svaly a ne slabšími svaly paží. Pokud se chcete otočit, odrazte se na jedné straně více, než na druhé. Nejezděte lyžemi tam a zpět jako při cvičení, ani nestřídejte paže – při jízdě na běžkách[5] se používá speciální vázání, které vám umožní jezdit dopředu i dozadu a také speciální vosk, který udržuje tlak na části lyže, kterou se posouváte dopředu. Tato metoda je dobrá pro začátek na sjezdovce, protože při ní máte lyže stále paralelně, připraveny ke sjezdu.
  • Stromečková stopa (pojmenovaná podle stop ve tvaru stromu, které zanechává ve sněhu) – namiřte lyže směrem od sebe a vykročte po svahu. Nakloňte přední nohu ke sněhu a vystupte nahoru. Pokrčte kolena a trochu se předkloňte, abyste mohli použít silnější svaly nohy a vytlačili se nahoru, místo abyste za sebou lyže tahali pomocí slabších svalů. Tímto způsobem můžete vystoupat po svahu. Pro chůzi po příkřejším svahu roztáhněte lyže dál od sebe. Hůlkami se podpírejte, abyste neupadli a stále je držte vedle lyží, abyste přes ně nezakopli.
  • Můžete po svahu také vystoupat po krůčcích. Nastavte se ke sněhu jako v případě stromečkové stopy. Udržujte lyže kolmo ke svahu, aby vám nepodkluzovaly a pomocí hůlek se odrážejte a dělejte malé krůčky do stran.
  • Bruslení je nejrychlejší formou lyžování. [6] . Natočte si lyže stejně jako v případě stromečkové stopy, ale nechejte je klouzat jednu po druhé po svahu, vykopávejte je směrem ven a střídejte je pod sebou. Udržujte si stejnou rychlost, tak jako při bruslení. [7] . Na tento styl lyžování můžete snadno přejít na každém příkrém svahu.
 3. 3
  Zjistěte, která technika vám nejvíce vyhovuje. Svaly na nohou jsou silnější než svaly na rukou, hlavně u žen a netrénovaných mužů, takže by začátečníci měli nejprve zkoušet stromeček a bruslení, aby se vyhnuli zbytečnému přetížení svalů horní části těla.
  • Nepokoušejte se vystupovat svahy, dokud nebudete umět základní pohyby na lyžích.
 4. 4
  Zaujměte základní pozici. Pokrčte kolena, abyste se holeněmi opřeli o lyžáky a trochu se předkloňte. Díky délce lyží není pravděpodobné, že byste přepadli dopředu. Zakloněním se nezastavíte, ale bude pro vás obtížné udržet na lyžích rovnováhu. Provlečte si ruce očky u hůlek a chytněte si hůlky po stranách těla. Při běžném lyžování musíte mít hůlky připravené k použití, ale nebudete je potřebovat. [8]
   • Nepředklánějte se příliš. Někteří jezdci se předklánějí až ke stehnům, aby snížili odpor vzduchu, ale kvůli tomu se nemohou pohybovat v bocích a nemohou používat paže pro udržení rovnováhy.
 5. 5
  Jak zabránit ujíždění lyží. Pokud ujíždíte dozadu, dejte špičky lyží od sebe, pokud ujíždíte dopředu, dejte od sebe paty lyží. Svaly, které tlačí nohy směrem ven jsou silnější, než svaly, které je tlačí směrem dovnitř, takže když lyže natočíte proti gravitaci, zabrzdíte. Když lyže necháte u sebe, riskujete nepříjemné „rozštěpy“.
 6. 6
  Naučte se zastavovat plužením. Dejte lyže k sobě a zatlačte paty směrem ven, abyste roztáhli konce lyží od sebe. Tomuto manévru se říká plužení. [9] . Čím více paty roztáhnete, tím pomaleji pojedete. Snažte se nepřekřížit vepředu lyže, jinak byste téměř jistě spadli.
 7. 7
  Naučte se zatáčet. Až se naučíte plužit, budete se moci učit pokročilejší způsoby zatáčení. Můžete se například otočit, abyste se zastavili kolmo ke svahu. Zatáčení je důležitou součástí lyžování (stejně jako zastavování). Pokud se chcete otočit, musíte namířit nohy (a lyže) do směru, kterým chcete jet. Pro silnější „paralelní otočení“ zatlačte „vnější“ lyži pryč od těla a udržujte ji paralelně se směrem jízdy. Lyže vám potom zatočí. Pokud chcete jemný „carvingový“ obrat, natočte kotník vnější lyže[10] tak, abyste hranou lyže zajeli do sněhu a jeďte chvíli po hraně. Snažte se ale nedělat takové oblouky, aby kolem vás stříkal sníh na všechny strany. Pokud se chcete zastavit v otočce, mějte nohy v poloze pluhu a otočte se mírně směrem ke kopci. Tím zpomalíte a nakonec i zastavíte. [11]
  • Brzy se naučíte zastavit jen díky tomu, že se otočíte a zatlačíte proti sněhu tak, že se vám lyže otočí do paralelní polohy.
   • Rychlá paralelní otočka lyžemi ještě před otočením těla vám dá šanci změnit rychle směr a zatlačit do sněhu, abyste zastavili co nejrychleji. [12] Tato otočka ale vyžaduje trénink!
 8. 8
  Naučte se padat. Pokud riskujete, že vrazíte do stromu nebo do jiného jezdce a jste začátečník, nesnažte se zatočit, jinak pravděpodobně narazíte do něčeho jiného. Jednoduše přepadněte na stranu. Pokud je to možné, snažte se spadnout směrem do kopce, protože tak máte větší šanci, že se nezraníte (a také nebudete padat příliš daleko). Snažte se pád zmírnit boky a rameny. Nedávejte si pod sebe ruce, protože byste si je mohli zranit mnohem snadněji, než boky nebo ramena.
  • Při pádu se snažte být uvolnění. Pokud máte pocit, že spadnete, nezatínejte svaly, jinak byste se pravděpodobně zranili více. Když zpevníte tělo, svaly ztuhnou a existuje větší riziko jejich poranění.
 9. 9
  Naučte se jezdit na lanovce. Dojděte na lyžích k lanovce, počkejte si, až na vás přijde řada a potom postupte k sedačkám. Potom si jen počkejte na to, až k vám přijede lanovka a nechte se nabrat. Sedačkové lanovky jsou většinou pro dva lidi, takže se s druhým člověkem postavte vedle sebe. Až vás lanovka doveze nahoru, namiřte lyže dopředu a sesedněte z lanovky. Využijte jejího pohybu, abyste se dostali z dráhy. [13]
  • Vždy si při jízdě lanovkou sundejte z rukou hůlky a strčte si je pod paži. Když si je necháte na rukou, bude pro vás mnohem těžší z lanovky sesednout.
  • Nenaklánějte se z lanovky za cesty, ani kdyby vám upadla lyže nebo rukavice. Později si je budete moci najít. Když se vykloníte z lanovky, mohli byste spadnout, což v některých případech končí i smrtí.
  • Když se vám nepodaří seskočit z lanovky, nepanikařte a nesnažte se o to později. Přejetím konce cesty spustíte spínač, kterým se lanovka zastaví a někdo vám přijde pomoci seskočit.
  Reklama

Část 4
Část 4 ze 5:
Naučte se jezdit na malých kopcích

 1. 1
  Začněte se učit na nejsnazších sjezdovkách. Tyto sjezdovky mají nízký sklon a většinou na nich najdete lanový vlek. Vyjeďte kobercovým nebo lanovým vlekem nebo sedačkovou lanovkou až nahoru.
  • Kobercový vlek je velký pásový dopravník. Někdy se musíte vytlačit na pás a mít připravené hůlky pro případ, že by se vlek náhle zastavil kvůli chybě nějakého začátečníka, nebo dítěte. Kousek od konce pásu si zvedněte hůlky, aby se vám nezapletly do koncového mechanismu a trochu se předkloňte, abyste hladce vyjeli do sněhu.
  • Pokud jedete lanovým vlekem, počkejte si, až k vám přijede držadlo, chytněte se ho a nechejte se vlekem vytáhnout nahoru. Nesedejte si na držák ani se nenechávejte táhnout za sebou. Až vás vlek vyveze nahoru, pusťte se držáku a odplužte od vleku.
 2. 2
  Nahoře se připravte. Dávejte si pozor na ostatní jezdce, hlavně pokud je váš malý kopec koncovou částí delšího kopce a ostatní jezdci na něj vjíždí velkou rychlostí. Začněte opatrně sjíždět dolů a udržujte lyže u sebe. Až se dostanete dolů, nastavte si lyže do širokého pluhu. Když spadnete, namiřte lyže podélně ke svahu, ne ze svahu. Zvedněte se, nastavte se správným směrem a jeďte dál.
 3. 3
  Sjeďte svah. Prvních několik jízd můžete jezdit pouze pluhem (v této poloze budete mít největší kontrolu nad lyžemi). Až si několikrát sjedete kopec pomalu, můžete se začít učit otáčet. Přeneste váhu na lyži, která není ve směru, do kterého se chcete otočit. Když přenesete váhu, lyže se otočí tak, že bude „řezat“ do sněhu před vámi. Nakloňte se směrem ke svahu, abyste se otočili rychleji. Plánujte si to – nejprve budete dělat velké oblouky, takže si nechejte dost prostoru pro vyhýbání překážkám. Až se to naučíte, budete moci jezdit celý kopec menšími oblouky.
  • Dívejte se před sebe. Když se budete dívat pouze na své lyže, mohli byste narazit do stromu, do jiného jezdce nebo do nějaké překážky.
 4. 4
  Udržujte váhu správně. Když se příliš zakloníte, nebudete moci zatočit, takže pravděpodobně spadnete. Když se příliš předkloníte, začnou vám lyže poskakovat a mohli byste spadnout. Nejlepší je mít pokrčená kolena a ruce před sebou, jako kdybyste drželi tác s obědem.
  Reklama

Část 5
Část 5 ze 5:
Zkuste si obtížnější sjezdovky

 1. 1
  Začněte si zkoušet obtížnější sjezdovky. Až se naučíte jezdit na malých kopcích – jezdit vlekem, chodit v lyžích, jezdit dolů a bez problémů zatáčet na obě strany, měli byste být připraveni na začátečnickou sjezdovku. Můžete se zeptat svého instruktora, zda jste na to připraveni.
 2. 2
  Začněte na první sjezdovce pro začátečníky. Podívejte se na mapu sjezdovek a najděte si nějakou vhodnou. Najdete je většinou blízko základen a lanovek. Najděte si zelenou sjezdovku, která začíná na konci vleku a končí dole, nebo několik menších zelených sjezdovek. Vyjeďte vlek a pusťte se na svah.
 3. 3
  Zkuste jezdit jinak, než pluhem. Až se do toho trochu dostanete, měli byste se naučit jezdit i jinak, než velmi pomalu. Až si zvyknete na jízdu na zelených sjezdovkách, snažte se jezdit tak, abyste měli lyže stále rovnoběžně. Díky tomu budete jezdit rychleji. Místo toho, abyste stále plužili, dělejte oblouky.
 4. 4
  Zkuste si svoji první sjezdovku pro středně pokročilé. Než si vyberete nějakou trať, musíte se spolehlivě naučit zatáčet a zastavovat. Tyto dvě věci budou velmi důležité. Vyberte si trať, která začíná na konci vleku a končí v základní oblasti, nebo si vyberte takovou sjezdovku, která je složená z modrých a zelených tratí. Až pojedete po sjezdovce, jistě si všimnete, že je strmější a budete se muset více snažit. Nedělejte si s tím starosti, za krátkou dobu pro vás budou i tyto sjezdovky snadné.
 5. 5
  Nějakou dobu se držte středně obtížných sjezdovek. Těchto sjezdovek je většinou v každém středisku nejvíce. Budete mít šanci se naučit jezdit dobře a cítit se na lyžích pohodlně. Trénujte si všechny techniky, které jsme popsali výše a užívejte si to! Zkuste si co nejvíce středně pokročilých sjezdovek a zjistěte, která se vám líbí nejvíce. Tu si potom můžete sjet několikrát.
 6. 6
  Pokuste se sjet černou sjezdovku. Lyžování na těchto sjezdovkách už začíná být nebezpečné. Dávejte tedy vždy pozor. Nyní už máte pluh pravděpodobně dávno za sebou a jezdíte pouze s rovnoběžnými lyžemi, takže jistě umíte zatáčet i při rychlé jízdě. Pokud ještě v této fázi nejste, měli byste se skutečně držet středně obtížných sjezdovek, protože jinak riskujete, že zraníte sebe i jiné jezdce. Měli byste se také rovnou naučit zatáčet pomocí hran lyží.
  • Pokud se snažíte sjet svah, u kterého si nejste jistí, že ho zvládnete, požádejte někoho, aby zavolal lyžařskou jízdu. Pravděpodobně vás svezou dolů na skútru nebo tobogánu. Nebojte se také ptát se lyžařské hlídky na všechny otázky ohledně sjezdovek nebo lyžování.
 7. 7
  Zkuste jezdit přes boule. Boule neboli moguly jsou velké kopy sněhu, které jsou na některých sjezdovkách vytvářeny. Jen pokročilejší lyžaři by se měli snažit po nich jezdit, protože je těžké se přes ne dostat bez pádu. Když pojedete přes mogul, musíte kolem nich dělat oblouky. Snažte se správně mířit a u každé boule se otočit směrem ke svahu. [14]
  • Až vám jízda přes boule půjde lépe, můžete začít natáčet lyže směrem ze svahu, což vám umožní jezdit rychleji a lépe se vyhýbat boulím.
  Reklama

Tipy

 • Měli byste se vždy snažit udržet se na nohou, ale nebojte se spadnout. Každý ze začátku padá. I lidé, kteří jezdí na lyžích celý život, někdy spadnou.
 • Syntetické termo prádlo, lehká bunda a kalhoty do sněhu jsou pro lyžování skvělé, protože absorbují hodně vody, ale nenasakují, ale vodu rychle odpařují i s potem. *Pokud není příliš zima, bude vám stačit i levné termo prádlo.
 • Protože je na svahu zima a často si na vleku odpočinete, je snadné zapomenout, že lyžování je těžká fyzická činnost. Každou chvíli se tedy napijte, i kdybyste měli pocit, že žízeň nemáte.
 • Někdy je dobré jezdit po svazích, které jsou obtížné, abyste si dali trochu do těla, ale lepší je držet se svahů, které dokážete bez potíží sjet. Budete jezdit bezpečněji, nebudou se vám muset vyhýbat ostatní jezdci a lyžařská hlídka bude moci zůstat hezky v teple.
 • Polarizované lyžařské brýle jsou skvělé, protože blokují odrazy slunečního světla, ale neztmavují celkové vidění.
 • Nechejte si poradit od profesionálů. Pořiďte si správné vybavení a nechejte si poradit od prodavačů a obsluhy. Kdykoli si nebudete něčím jistí, vždy se raději zeptejte.
 • Mějte u sebe mapu střediska. Většinou je najdete v hlavní budově střediska. Když se ztratíte, mapa vám pomůže dostat se tam, kam potřebujete. Na sjezdovkách také sledujte cedule, které vás dovedou k základní oblasti.
Reklama

Varování

 • Nikdy nepřekřižujte lyže. Okamžitě byste nad nimi ztratili kontrolu a spadli byste.
 • Přečtěte si Zásady zodpovědného lyžování. Jde o seznam pravidel, které musí každý lyžař dodržovat – něco jako „pravidla silničního provozu“. Tato pravidla by měla být vytištěna u mapy tratí. Často je najdete také ve formě cedulí u lanovky.
 • Stále sledujte své okolí. Když spadnete někde, kde je hodně lidí, dávejte si pozor na ostatní lyžaře, aby vás někdo omylem nesmetl.
 • Lyžování může být velmi nebezpečné! Jde o nebezpečný sport, při kterém nejste chránění žádným dopravním prostředkem. Držte se vždy jen těch svahů, které dokážete sjet. Nikdy nejezděte příliš rychle nebo po příliš strmých svazích. Nové techniky si zkoušejte nejprve na snadných svazích. Pokud se pustíte na svah, na který nebudete připraveni, mohli byste zranit sebe nebo někoho jiného.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Lyže
 • Lyžáky
 • Vázání
 • Helma
 • Brýle
 • Hůlky
 • Bunda
 • Mikina, podvlékačky
 • Rukavice
 • Sníh
 • Permanentka na vlek

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 59 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 27 568 krát
Kategorie: Sporty a Fitness
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 27 568 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama