Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Při míchání základních barev a vytváření krásných oranžových, zelených nebo fialových odstínů je důležité dodržet přesný postup. Jde o to, zda mícháte pigment, nebo světlost. V tomto článku vám ukážeme, jak pracovat s každým médiem a naučíme vás míchat všechny možné barvy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Míchání barev – subtraktivní barvy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Sežeňte si všechny barvy, které jsou zobrazeny výše. Bude ván stačit i domácí barva, ale nejlepší budou pravděpodobně malé tubičky olejové nebo akrylové barvy (s nimi ale uděláte větší nepořádek). Začněte tím, že zjistíte, co se stane, když smícháte dvě barvy – červenou a modrou.
  • Poznámka: Černou můžete vytvořit pomocí smíchání všech dostupných barev, ale pokud nebudete naprosto přesní, bude pro vás problém dosáhnout pokaždé stejného odstínu černé. Barvy si tedy nechávejte na míchání a černou používejte samostatně, nebo s ní ztmavujte ostatní barvy.
  • V sekci „Další tipy“ níže vám poradíme, jak si vybrat nejlepší purpurovou a tyrkysovou barvu.
 2. 2
  Smíchejte červenou a modrou. Každý ví, že červená a modrá dá dohromady fialovou. Je to sice pravda, ale nejde o jasně zářivou fialovou. Místo očekávaného výsledku dostanete něco takového:

  • Taková fialová není to, co jste hledali, že? Je to proto, že červená a modrá jsou sekundární barvy (samy o sobě jsou směsicí primárních barev, subtrahují se při dalším míchání a liší se od barevného spektra čím dál více), takže z nich místo zářivé fialové získáte tmavou a nehezkou fialovou.
 3. 3
  Nyní zkuste toto: Smíchejte purpurovou s malým množstvím tyrkysové a hned uvidíte rozdíl. Nyní by výsledná barva měla vypadat nějak takto:

  • Vidíte, že použití primárních barev – purpurové a tyrkysové – vám zajistí zářivější a živější výslednou barvu. Pokud chcete bohatší fialovou, přidejte více modré. Pokud chcete tmavší, přidejte trochu černé.
 4. 4
  Kombinujte pigmenty pro vytvoření primárních a sekundárních barev. Existují tři primární barvy: tyrkysová, purpurová a žlutá. Potom máme také tři sekundární barvy, kterých dosáhnete pomocí míchání primárních barev:
  • Tyrkysová + žlutá = zelená
  • Tyrkysová + purpurová = fialová
  • Purpurová + žlutá = červená
  • Tyrkysová + purpurová + žlutá = černá
  • U subtraktivního míchání barev tvoří všechny barvy dohromady černou.
 5. 5
  Viz níže. Naše sekce o míchání barev vám poskytne detailnější informace o všech odstínech a také o světlých, tmavých a šedých barvách. V sekci Tipy najdete kompletní seznam barev a směsí, které můžete vytvořit na své paletě.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Míchání barev – aditivní barvy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Prohlédněte si svůj monitor. Podívejte se zblízka na bílá místa na svém monitoru. Pokud máte lupu, vezměte si ji. Když se podíváte na bílou obrazovku hodně zblízka, neuvidíte bílou, ale červenou, zelenou a modrou. Na rozdíl od pigmentů, které absorbují barvu, je světlo aditivní a funguje na principu kombinace světla. Filmy a monitory fungují na tomto principu, ať už jde o velkou plazmovou obrazovku, nebo displej vašeho iPhonu.
 2. 2
  Kombinace světla pro vytvoření primárních a sekundárních barev. Stejně jako při subtraktivním míchání zde existují tři primární barvy a tři sekundární barvy. Výsledky vás možná překvapí:
  • Červená + modrá = purpurová
  • Modrá + zelená = tyrkysová
  • Zelená + červená = žlutá
  • U aditivního míchání všechny barvy dohromady tvoří bílou.
  • Všimněte si, že primární barvy aditivního míchání jsou stejné, jako sekundární barvy subtraktivního míchání a naopak. Jak je to možné? Subtraktivní barvy fungují na principu kombinace – absorbují barvy a to, co vidíme nakonec, je odražené světlo. Odražené světlo je barva světla, které zbyde po absorbování všech ostatních barev.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Pokročilá teorie míchání barev

Stáhnout PDF
 1. 1
  Subjektivní povaha barevného vnímání. To, jak lidé vnímají barvy a jak je určují, je subjektivní. Věda sice může definovat a měřit světlo až na nanometry, ale to, co vnímají naše oči, není jen směsice odstínů, ale také sytost a světlost varvy. Je to ještě komplikovanější, protože lidé vnímají barvy na různém pozadí různě.
 2. 2
  Odstín, sytost a světlost jsou tři dimenze barev. Každá barva má tyto tři dimenze: odstín, sytost a světlost.
  • Odstín je pozice barvy na barevném kole – červená, oranžová, žlutá atd., plus všechny přechodové barvy, jako je červeno-oranžová, nebo oranžovo-žlutá. Příklady: růžový odstín je purpurová nebo červená (nebo něco mezitím). Hnědý odstín je oranžová, protože jde vlastně o tmavě oranžovou barvu.
  • Sytost je to, co dává barvám jejich jas a bohatost. Světlé barvy (pastely), tmavé barvy (stíny) a tlumené barvy (tóny) nejsou tak nasycené, jako barvy duhy.
  • Světlost znamená to, jak blízko je daná barva k bílé nebo černé. Když vyfotíte své barvy černobíle, uvidíte, které jsou světlejší a které jsou tmavší.
   • Například sytě žlutá je relativně světlá barva. Její světlost můžete ještě posílit, když k ní přidáte trochu bílé.
   • Sytě modrá je přirozeně tmavá, ale tmavě modrá je ještě tmavší.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Míchání barev na malování

Stáhnout PDF
 1. 1
  S tímto návodem smícháte každou barvu. Purpurová, žlutá a tyrkysová jsou „subtraktivní“ primární barvy, což znamená, z nich můžete vytvořit jakoukoli jinou barvu, ale nemůžete je namíchat z ostatních barev. Subtraktivní primární barvy se používají při míchání pigmentů například do inkoustů, barev a nátěrů.
 2. 2
  Barvy s nízkou saturací (nejasné barvy) se dělí na tři skupiny – pastely, stíny a tóny.
 3. 3
  Pastely: Každou barvu můžete zesvětlit pomocí bílé. Pokud chcete dosáhnout světlejší barvy, přidávejte bílou do barvy postupně, abyste si ji nezkazili.
 4. 4
  Stíny: Každou barvu můžete ztmavit pomocí černé. Někteří umělci přidávají raději doplňující barvu, která je přesně naproti na barevném kole. Například zelenou můžete použít ke ztmavení purpurové a naopak, protože tyto barvy leží na barevném kole naproti sobě. Přidejte tedy černou nebo doplňkovou barvu, ale buďte opatrní, abyste to nepřehnali.
 5. 5
  Tóny: Když přidáte k barvě černou i bílou (nebo bílou a doplňkovou barvu), můžete barvu zjemnit a udělat z ní šedší odstín. Když budete střídat množství černé a bílé, kterou přidáváte, dosáhnete různých úrovní světlosti a sytosti. Příklad: přidejte ke žluté černou a bílou a vytvořte světle olivově zelenou. Černá žlutou ztmaví a udělá z ní olivově zelenou a bílá tuto olivově zelenou zesvětlí. Můžete takto míchat různé stupně olivově zelené.
  • Pokud chcete například hnědou (tmavě oranžovou), můžete ji upravit stejně, jako například sytě oranžovou: přidejte malé množství barev, které jsou na barevném kole blízko – purpurová, žlutá, červená nebo oranžová. Tím dodáte hnědé jas a změníte její sytost. Protože ale hnědá není jasná barva, můžete také použít barvy z opačných stran trojúhelníku, jako zelenou nebo modrou, které hnědou také ztmaví a zároveň změní její odstín.
 6. 6
  Černou získáte namícháním jakýchkoli opačných barev, ale namícháte ji také ze dvou nebo tří barev, které jsou na barevném kole umístěny ve stejné vzdálenosti. Nikdy ale nepřidávejte žádnou bílou ani barvu, která bílou obsahuje, jinak získáte šedý odstín. Pokud mícháte černou, která se více podobá jedné z barev, neutralizujte ji pomocí barvy na opačné straně barevného kola.
 7. 7
  Bílou z jiných barev namíchat nelze. Jako tři primární barvy – purpurová, žlutá a tyrkysová – si ji budete muset zakoupit, pokud tedy nemalujete například na papír, který vám bílou barvu poskytne.
 8. 8
  Naplánujte si strategii. Zamyslete se nad odstínem, světlostí a sytostí barvy, kterou máte a kterou chcete získat a upravte si podle toho postup míchání.
  • Například odstíny zelené mohou být změněny na tyrkysovou nebo žlutou, což jsou sousedící barvy na barevném kole. Můžete je také zesvětlit pomocí bílé, nebo ztmavit pomocí černé nebo doplňkové barvy, což je purpurová, fialová nebo červená (podle odstínu zelené). Můžete ji také ztmavit a zároveň jí ubrat na sytosti pomocí černé a bílé, nebo můžete vytvořit zářivější zelenou z jemně zelené, když přidáte trochu zářivé zelené.
  • Zde je další příklad: namíchali jste si červenou a bílou na růžovou, ale máte příliš jasnou a teplou (žlutavou) růžovou. Pokud chcete chladnější barvu, přidejte trochu purpurové. Pokud chcete světlejší barvu, přidejte bílou, její doplněk (černou) nebo obě. Budete se muset rozhodnout, zda chcete tmavší růžovou (přidat pouze doplněk) nebo světlejší růžovou (přidat pouze bílou). Pokud chcete růžovou upravit pomocí purpurové a trochu ji ztmavit pomocí zelené nebo tyrkysové (doplňkové barvy purpurové a červené), můžete tyto kroky zkombinovat pomocí barvy, která je mezi purpurovou a tyrkysovou – například modré.
 9. 9
  Smíchejte si barvy a pusťte se do malování! Zní to sice příliš složitě, ale jistě to s trochou cviku zvládnete. Když si vytvoříte referenční knížku barev, můžete si zkoušet principy teorie míchání barev. Pomůže vám i vytisknout si nějakou z počítače, protože než si všechny principy míchání zapamatujete, snadno v ní najdete to, co budete potřebovat vědět.
  Reklama

Tipy

Vzorky a postupy míchání barev

 • Najděte si barvu, kterou chcete namíchat a použijte postup uvedený níže. Každý barevný čtvereček představuje mnoho možností a můžete si svoji barvu upravit tak, abyste dosáhli přesně toho, co chcete. Například každá světlá barva jde zesvětlit nebo ztmavit tím, že přidáte více nebo méně bílé. Doplňkové barvy jsou oparné barvy na barevném kole.
 • Purpurová: Purpurovou nenamícháte z jiných barev, budete si ji muset koupit.
  • Světle purpurová: Přidejte k purpurové bílou.
  • Tmavě purpurová: Přidejte k purpurové trochu černé (nebo zelené – doplňkové barvy).
  • Tlumená purpurová: Přidejte k purpurové bílou i černou (zelenou).
 • Červená: Přidejte k purpurové malé množství žluté nebo oranžové.
  • Světle červená (korálová nebo lososová): Přidejte k červené bílou. Korálovou vytvoříte s menším množstvím, lososovou s větším množstvím.
  • Tmavě červená: Přidejte k červené malé množství černé nebo tyrkysové – doplňkové barvy.
  • Tlumená červená: Přidejte k červené černou (tyrkysovou) a bílou.
 • Oranžová: Smíchejte žlutou s červenou nebo purpurovou.
  • Světle oranžová (broskvová): Přidejte k oranžové bílou.
  • Tmavě oranžová (hnědá): Přidejte k oranžové trochu černé nebo modré. Modrá je doplňková barva oranžové.
  • Tlumená oranžová (světle hnědá): Přidejte k oranžové bílou a černou (nebo modrou).
 • Žlutá: Žlutou nenamícháte z ostatních barev, musíte si ji koupit.
  • Světle žlutá: Přidejte ke žluté bílou.
  • Tmavě žlutá (okrová): Přidejte ke žluté malé množství černé nebo modrofialové.
  • Tlumená žlutá (světle olivová): Přidejte ke žluté bílou a černou (nebo modrofialovou).
 • Limetkově zelená: Přidejte ke žluté malé množství zelené nebo tyrkysové.
  • Světle limetková: Přidejte k limetkové bílou.
  • Tmavě limetková: Přidejte k limetkové černou nebo purpurovou.
  • Tlumená limetková: Přidejte k limetkové bílou a černou nebo purpurovou.
 • Zelená: Smíchejte žlutou a tyrkysovou.
  • Světle zelená. Přidejte k zelené bílou.
  • Tmavě zelená: Přidejte k zelené trochu černé nebo purpurové – doplňkové barvy.
  • Šedo-zelená: Přidejte k zelené trochu bílé i černé (purpurové).
 • Modrozelená: Smíchejte tyrkysovou s trochou žluté nebo zelené.
  • Světle modrozelená: Smíchejte modrozelenou s bílou.
  • Tmavě modrozelená: Přidejte k modrozelené malé množství černé (nebo purpurově červené).
  • Šedo-modrozelená: Přidejte k modrozelené bílou a černou (nebo purpurově-červenou).
 • Tyrkysová: Tyrkysovou barvu nenamícháte z ostatních barev, musíte si ji koupit.
  • Světle tyrkysová: Přidejte k tyrkysové bílou.
  • Tmavě tyrkysová: Přidejte k tyrkysové malé množství černé (nebo červené – doplňkové).
  • Šedo-tyrkysová: Přidejte k tyrkysové bílou i černou (nebo červenou).
 • Modrá: Přidejte k tyrkysové malé množství purpurové.
  • Světle modrá: Přidejte k modré bílou.
  • Tmavě modrá: Přidejte k modré trochu černé nebo oranžové.
  • Šedo-modrá: Přidejte k modré trochu černé (oranžové) i bílé.
 • Fialovo-modrá: Smíchejte purpurovou s tyrkysovou nebo modrou.
  • Světle fialová (levandulová): Přidejte k fialové bílou.
  • Tmavě fialová: Přidejte k fialové trochu černé nebo žluté-doplňkové.
  • Šedo-fialová: Přidejte k fialové černou (nebo žlutou) i bílou barvu.
 • Nachová: Přidejte k purpurové trochu tyrkysové, modré nebo fialové.
  • Světle nachová: Přidejte k nachové bílou.
  • Tmavě nachová: Přidejte k nachové trochu černé (nebo limetkově zelené).
  • Tlumená nachová: Přidejte k nachové bílou i černou (nebo limetkovou).
 • Černá: Černou vytvoříte pomocí dvou doplňkových barev nebo tří barev, které jsou na barevném kole stejně daleko od sebe, např. červená, zelená a modrá. Pokud místo čistě černé dostanete barvu s nádechem do jedné z barev, opravte nádech pomocí doplňkové barvy nádechu.
 • Bílá: Bílou nenamícháte. Musíte si ji koupit. Pokud chcete teplejší bílou (krémovou), přidejte minimální množství žluté. Pokud chcete chladnější bílou, přidejte trochu tyrkysové.
 • Šedá: Šedá je směsicí černé a bílé.

Další tipy

 • Při míchání barev přidávejte pouze malá množství. Vždy můžete přidat více. Platí to hlavně pro černou a modrou, které často dominují. Když přidáte pokaždé jen trochu, dosáhnete požadovaného výsledku.
 • Můžete doplňkové barvy hledat očima. Jde o starý trik se zíráním na barvy a následným pohledem na bílý povrch. Na bílém povrchu se vám ukáže doplňková barva té barvy, na kterou jste se dívali.
 • Najít správné primární barvy není jednoduché. Zkuste si najít purpurovou, která neobsahuje žádné bílé ani modré pigmenty (PW a PB). Fialové a červené pigmenty, jako PV10 a PR22 jsou nejlepší. PB15:3 je dobrá tyrkysová. PB15 a PG7 jsou také dobré. Pokud hledáte barvy pro malování, můžete si je zkusit najít v inkoustu tiskárny. Vytiskněte si vzorek z tiskárny a vezměte si ho s sebou do obchodu, nebo si najděte primární barvy v překladech krabice od cereálií.
 • Míchání a vizuální srovnávání barev je něco trochu jiného, proto potřebujeme jeden barevný trojúhelník, abychom věděli, které páry barev spolu ladí a které páry slouží ke ztmavování barev. Akvamarínová hezky sedí citronově žluté a dalším žlutým, ale pro jejich ztmavení používáme fialovou.
 • Kolik tub barvy budete potřebovat k malování. Kniha o malování Jeana-Louise Morella ukazuje, jak použít trojici barev „tyrkysová-purpurová-žlutá“ a namíchat z ní všechny barvy, které potřebujete. Když si ale koupíte ještě bílou, budete mít vyhráno.
  • Nejlépe se míchají barvy, které jsou co nejblíže primárním barvám, ale pokud chcete míchat stíny a tmavší barvy, měli byste mít jednu nebo dvě barvy, které jsou tmavší, než tyto primární barvy. Dobrá je například kobaltově modrá nebo karmínová.
 • Co chcete namalovat? Barvy, které budete potřebovat, závisí pouze na tom, co malujete. Například akvamarínová, Milánská žlutá, nebo bílá se hodí na krajinky, pokud nepotřebujete sytě zelenou a žlutou.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Palety – nejlepší jsou papírové
 • Paletový nůž nebo nůž na míchání barev
 • Vodové barvy a primární podklady (seženete je v obchodě s výtvarnými potřebami)
 • Nádobky na vodu nebo ředidlo
 • Syntetický štětec (například č. 6 nebo 8)
 • Rozprašovač na udržení vlhkosti v barvách
 • Papírové ubrousky
 • Barevné kolo
 • Barvy
 • Hadry nebo stará trička
 • Rukavice

Reference

 1. [www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/imagepages/9962.htm U.S. National Library of Medicine and National Institutes of Health]
 2. Science Daily
 3. Colorotate

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 216 296 krát
Kategorie: Záliby a Řemesla
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 216 296 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama