Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mytí obličeje není jen o drhnutí mýdlem a vodou. Pleť na obličeji se liší od kůže na zbytku těla, takž je nutné o ni pečovat jinak. Vašeho obličeje si lidé také nejvíce všímají, takže byste se měli snažit o něho pečovat.

Část 1
Část 1 ze 2:

Jak si mýt obličej každý den

  1. 1
    Zjistěte, jaký typ pleti máte. Máte suchou, mastnou, nebo normální pleť? Měli byste to zjistit, abyste měli jistotu, že používáte ty správné produkty. Existuje spousta druhů produktů pro péči o pleť, takže je někdy těžké si vybrat ty správné. [1]
    • Pokud máte normální pleť, vaše kůže je správně vlhká a obsahuje vhodné množství přirozeného mazu. Přesně takové pleti byste měli mytím dosáhnout.
    • Pokud máte mastnou pleť, obličej se vám leskne již několik hodin po mytí.
    • Suchá pleť je často šupinatá a hrubá.
    • Pokud máte citlivou pleť, pravděpodobně trpíte svěděním a pálením a míváte alergické reakce na určité látky.
    • Spousta lidí má smíšenou pleť – část pleti je mastná, část pleti je suchá.
  2. 2
    Dvakrát denně si obličej myjte vhodným mycím gelem. Měli byste to dělat ráno a večer. Každý má jinou pleť, takže pro každého platí něco jiného. Měli byste vyzkoušet několik produktů a najít si ten, který vám bude vyhovovat. Mytím by se pleť měla vyčistit a zbavit mastnoty, ale neměla by být extrémně vysušená. [2]
    • Výběr mycího gelu závisí na tom, jaký typ pleti máte, jak často používáte make-up a jak často cvičíte. Pokud máte například mastnou pleť, měli byste si koupit mycí gel s nízkým pH, který vaši pleť účinně zbaví mastnoty. Pokud máte citlivou pleť, vyberte si přírodní mycí gel bez obsahu chemikálií.
    • Nepoužívejte běžná mýdla. Mohli byste si jimi podráždit obličej.
    • Nejlepší je oplachovat si obličej vlažnou nebo studenou vodou. Horká voda by z pleti odstranila přirozenou mastnotu.
    • Po cvičení si musíte vždy umýt obličej, abyste se zbavili přebytečného potu a špíny, která by vám mohla ucpat póry.
  3. 3
    Jemně si obličej osušte čistým ručníkem. Nikdy si obličej nedřete – pleť je velmi citlivá. Používejte vždy čistý ručník, jinak si budete na obličej přenášet bakterie.
  4. 4
    Používejte tonikum. Není to sice nutné, ale tonikum vám pomůže v případě, že máte akné, ucpané póry, nebo mastnou pleť. Tonikum z pleti odstraní přebytečnou mastnotu po čištění. Můžete si vybrat například tonikum s účinky peelingu. [3]
    • Naneste tonikum po vyčištění pleti vatovým tamponkem na čelo, na nos a na bradu (T-zóna). Jemně ho krouživými pohyby vmasírujte do pleti a vyhněte se očím.
    • Find the right toner for your skin type. Vyberte si tonikum vhodné pro vaši pleť. Některá tonika pomáhají odstranit mrtvé kožní buňky, jiná mají zase protizánětlivé účinky.
    • Dermatologové doporučují nepoužívat tonika s obsahem alkoholu, která vysušují i mastnou pleť.
  5. 5
    S pletí okolo očí zacházejte velmi jemně. Nedřete si oči a nepoužívejte ani agresivní odličovače. Pleť okolo očí je skutečně citlivá, takže byste si ji ráno neměli ani mýt ledovou vodou.
  6. 6
    Nesahejte si na obličej. Když si budete sahat na obličej, roznesete bakterie a ucpou se vám póry. [4] Pokud si musíte na obličej sahat při nanášení make-upu nebo krému, nejprve si důkladně umyjte ruce.
    • Neměli byste se obličeje dotýkat ani jinými věcmi, které by mohly obsahovat zbytky kožního mazu, například telefonem.
  7. 7
    Používejte make-up, který se hodí k vašemu typu pleti. Kupujte si make-up, který neucpává póry a který zabraňuje akné a pupínkům. [5]
    • Nepoužívejte prošlý make-up. Kosmetika má také datum spotřeby. Když ji budete používat déle, uškodíte své pleti.
    • Používejte minerální make-up, nebo make-up na vodní bázi. Make-upy na bázi olejů pleť zbytečně zatěžují.
  8. 8
    Pijte hodně vody. Měli byste každý den vypít alespoň 8 sklenic vody. Když budete dobře hydratovaní, vaše tělo bude fungovat správně a vaše pleť bude přirozeně čistá.
  9. 9
    Stravujte se zdravě. Zdravá strava zahrnuje spoustu ovoce a zeleniny a neobsahuje žádné cukry ani nezdravé potraviny. [6]
    • Jezte nízkotučné mléčné produkty. Nízkotučný jogurt obsahuje vitamín A, který vaše pleť potřebuje. Kromě toho obsahuje také prospěšné bakterie, které pomáhají pleti vypadat zdravě.
    • Jezte potraviny s vysokým obsahem antioxidantů, jako jsou borůvky, ostružiny, jahody a švestky.
    • Zkuste potraviny, které vám dodají esenciální mastné kyseliny – losos, ořechy, nebo lněná semena. Tyto mastné kyseliny podporují zdraví buněčných membrán, takže přispívají ke zdravé pleti.
    Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Jak si udržet dlouhodobě čistou pleť

  1. 1
    Choďte ke kosmetičce. Můžete chodit ke kosmetičce na pravidelné zábaly a masky, nebo si udělat pleťovou masku doma. Kupte si masku, která bude vyhovovat vašemu typu pleti. Pokud máte mastnou pleť, kupte si masku určenou pro mastnou pleť.
    • Můžete si masku i vyrobit. Smíchejte med s trochou mléka a naneste si tuto směs na 30 minut na obličej. Potom se opláchněte teplou vodou.
  2. 2
    Používejte peeling. Jemný peeling zbaví vaši pleť mrtvých kožních buněk a udrží ji stále hladkou a čerstvou. Jednou týdně, nebo nejméně jednou měsíčně si udělejte peeling, ale nepoužívejte ho příliš často, jinak by vám mohl vysušit pleť.
    • Peeling dodá vaší pleti jas a krásně ji vyhladí.
    • Stačí vám jen peeling, který koupíte v drogerii, nebo například sůl či cukr a trocha medu nebo vody. Po peelingu vždy použijte kvalitní hydratační krém, nebo třeba olivový olej. Pokud máte mastnou pleť, můžete místo krému použít například rozmačkaný banán nebo avokádo. [7]
  3. 3
    Zbavte se pupínků. Nikdy si nevymačkávejte pupínky prsty! Důkladně si umyjte ruce a zacházejte s pupínky jemně, abyste předešli infekci. [8]
    • Nedotýkejte se pupínků a nesnažte si je vymačkávat, jinak byste si mohli pleť podráždit. Když si pupínek vymáčknete, mohla by vám na obličeji zůstat jizva.
    • Přiložte si na pupínek na několik minut studenou vlhkou žínku, nebo čajový pytlík, abyste zmírnili zánět.
    • Kupte si speciální produkt na čištění pupínků s obsahem kyseliny salicylové, která pleť tolik nedráždí.
    • Můžete si na pupínky nanést vatovou tyčinkou trochu očních kapek.
    Reklama

Tipy

  • Nikdy si pleť nedřete, vždy si ji utírejte velmi jemně.
Reklama

Varování

  • V zimě si dávejte pozor na to, abyste si pleť nemyli zbytečně moc a nedávejte si příliš horké sprchy. Když budete svoji pleť čistit až příliš, budete ji mít vysušenou. * * * Pokud trpíte alergií na některé z látek obsažené v mycích produktech, přestaňte tyto produkty používat a najděte si něco jiného.
  • Pokud máte citlivou pleť, vyzkoušejte si masku z medu a mléka nejprve na malé části pleti.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 25 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 459 krát
Stránka byla zobrazena 5 459 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama