Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte křečka, je důležité, aby měl všechno, co potřebuje ke štěstí a zdraví. Musíte mu poskytnout prostor k tomu, aby se mohl hýbat, a dát mu dostatek hraček na hraní. Ke zdravé stravě můžete občas přidat pamlsek, aby měl změnu. Budete se muset také naučit, jak s křečkem zacházet a jak si s ním hrát. Křečci nejsou extrémně společenští mazlíčci, a někdy jsou nejvíce spokojení, když jim umožníte žít v klidném prostředí bez stresu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Trávení času s křečkem

 1. 1
  Křečka dobře poznejte. Nějaký čas křečka pozorujte a zjistěte, jakou má osobnost a zvyky. Každý křeček má jinou osobnost, takže byste se měli pokusit s křečkem seznámit a chovat se k němu podle toho, jaký je. Někteří křečci jsou stydliví a rádi tráví čas o samotě, takže byste je neměli příliš vyrušovat.
  • Když se ke křečkovi přiblížíte a snažíte se ho zvednout, může se například přitisknout k zemi. To znamená, že nechce, abyste se ho v daný okamžik dotýkali.[1]
  • Pokud křeček píská, znamená to, že je nervózní nebo znepokojený. To se může stát zejména v okamžiku, když křečka dáte do nového prostředí. Dejte mu čas, aby si zvyknul.
 2. 2
  S křečkem začněte zacházet pomalu. Pokud si křečka chcete brát k sobě, je důležité, abyste postupovali pomalu a trpělivě a nedotýkali se ho příliš často. Můžete začít tím, že mu dáte z ruky pamlsek. Položte ruku na dno klece a otevřete dlaň. Dejte křečkovi čas, aby si na ruku zvyknul, a nezvedejte ji. Když křeček začne běhat kolem ruky, jako by to byla další z hraček, je to na jeden den dostatečné. Křečkovi dejte pamlsek.
  • Pokud se křeček vyleká, pomalu ruku vytáhněte. Buďte trpěliví, někteří křečci jsou nervóznější než jiní.
  • Časem se bude křeček poblíž vaší ruky cítit příjemněji a bez váhání vám na ni vleze.[2]
 3. 3
  S křečkem si vytvořte pouto. Snažte se s ním pravidelně trávit čas a umožněte mu, aby si zvykl na vaši přítomnost. Začněte na ruku dávat pamlsky a nechte křečka, aby si je snědl, zatímco sedí na vaší ruce. Když je to křečkovi příjemné, můžete začít ruku trochu zvedat nad dno klece. Pokud se křeček bojí, začněte zas opět jen pokládat pamlsky na dlaň.
  • Když křečka zvedáte nebo berete do ruky, buďte co nejblíže podlaze nebo jiné pevné podložce, aby se nezranil, kdyby chtěl skočit z ruky.
  • Pokud je křeček ve stresu nebo vás kousne, dejte ho zpátky do klece a nabídněte mu pamlsek.[3]
  • Když křečka zvedáte do ruky, měli byste ho brát vždycky zespodu.
  • Nikdy křečka nevyrušujte, když spí.
  RADA ODBORNÍKA
  Pippa Elliott, MRCVS

  Pippa Elliott, MRCVS

  Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons
  Dr. Elliott je veterinářka s více než třiceti lety zkušeností. V roce 1987 vystudovala University of Glasgow a 7 let pracovala jako veterinární chirurg. Dr. Elliott pak pracovala více než deset let jako veterinární lékař na zvířecí klinice.
  Pippa Elliott, MRCVS
  Pippa Elliott, MRCVS
  Veterinář, Royal College of Veterinary Surgeons

  Pippa Elliott, licencovaná veterinářka, radí: "Nezapomínejte, že křečci jsou nejvíce aktivní za úsvitu a za soumraku. Aby byl křeček spokojený, zapojte jej do hry v tuto dobu, ne když spí."

 4. 4
  Zkuste křečkovi připravit místo na hraní mimo klec. Někde v domě můžete vyrobit bezpečnou ohrádku na hraní a dát tak křečkovi možnost dostat se ven z klece a zvyknout si na čas trávený s vámi. Nejprve najděte rovnou, čistou část podlahy a uzavřete ji, aby křeček nemohl utéct. Dovnitř dejte nějaké hračky a věci jako ruličky od toaletního papíru.
  • Křečka můžete do ohrádky přemístit v ruce nebo pomocí koule. Křečka bude bavit běhání po větším prostoru, ale dejte na něj pozor. Buďte trpěliví a nechte ho, ať místo prozkoumá vlastním tempem.
  • Když si na vás křeček víc zvykne, můžete si do ohrádky vlézt k němu a hrát si s ním. Můžete ho po sobě nechat třeba šplhat.
  • Křečkovi můžete také vyrobit krabici na hraní.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zdravá strava plná živin

 1. 1
  Křečka krmte zdravou stravou. Chcete-li mít zdravého a šťastného křečka, dávejte si pozor, aby dostával dostatečné množství správných potravin. I když je křeček velmi aktivní tvor a má rychlý metabolismus, může přibrat na váze, když ho budete moc krmit. Obecně byste křečkovi měli dávat přibližně polévkovou lžíci granulí nebo směsi semínek každý den. Tento základ můžete zpestřit občasnými pamlsky.[4]
 2. 2
  Křečkovi občas dejte něco dobrého. Chcete-li křečkovi obohatit stravu, můžete mu příležitostně dát nějaký pamlsek. K denní dávce granulí mu můžete přidat trochu listové zeleniny, kousek jablka nebo květáku. Díky tomu bude křeček dobře najedený. Kontrolujte, kolik toho křeček jí, a pamlsky mu dávejte v malém množství. Nedojedené kousky zeleniny by se mohly v kleci zkazit, a tak je vždycky odstraňujte.
  • Křečkovi můžete dát také nějaké pamlsky na kousání, jako jsou třeba malé psí sušenky, větve ovocných stromů nebo také pochoutky ze zverimexů, které mu pomůžou s obrušováním zubů.
  • Pamlsky ke kousání dávejte křečkovi jednou týdně.
  • Pamatujte, že křečci si potraviny schovávají do skrýší, takže prázdná miska nutně neznamená, že křečkovi došlo jídlo.[5]
 3. 3
  Křeček by měl mít neustále přístup k čisté vodě. Chcete-li mít šťastného a zdravého křečka, měli byste mu zajistit čerstvou, čistou vodu. Každý den křečkovi vodu vyměňujte a kontrolujte, zda napáječka nekape. Napáječku pravidelně čistěte, aby nedošlo ke kontaminaci.[6]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Stimulující prostředí

 1. 1
  Křeček by měl být hodně prostoru. Může se sice zdát, že křečci hodně času prospí, ale v noci jsou velmi aktivní. Potřebují tedy hodně prostoru, kde by se mohli hýbat, aby měli pořád nové podněty a byli šťastní.[7] Křeček by měl mít co nejprostornější klec. Křeček používá různé části klece za různým účelem, a tak je důležité, aby měl dostatek prostoru.
  • Minimální doporučená velikost klece je 30,5 cm (šířka) × 30,5 cm (výška) × 46 cm (délka).[8] Obecně ale platí, že čím větší klec, tím lépe.[9]
  • Pro křečka jsou vhodné drátěné klece, plastové klece nebo terária. V drátěných klecích může křeček více šplhat, terárium bude zase vyžadovat častější čištění.[10]
  • Klec by měla mít pevné dno hluboké alespoň 3 až 5 cm. Na dno byste měli dát bezprašnou podestýlku z hoblin nebo podobného bezpečného materiálu.
  • Podestýlka by měla být hluboká aspoň 6 cm, aby se křeček mohl zahrabávat.[11]
 2. 2
  Křečkovi dejte hračky. Křečci si rádi hrají a v kleci potřebují mít věci, které je budou stimulovat a zabaví je. Dostatečný pohyb křečkovi zajistí třeba běhací kolo. Pořiďte více věcí a obměňujte je, aby byl křeček v kleci rád a aby byl šťastný. Křečci mají rádi například dřevěné hračky na kousání, které jim zároveň obrušují zuby. Používejte ale jen dřevo, které je pro domácí zvířátka bezpečné.[12]
  • Nějaké hračky můžete také vyrobit nebo najít doma. Křečkovi můžete například dát různé kartónové roury nebo ruličky od toaletního papíru.[13]
  • Obyčejné krabice z hnědého kartonu mohou křečkům sloužit jako hračka na kousání a schovávání. Krabici můžete naplnit i podestýlkou, aby tam křeček mohl hrabat a schovávat se.
  • Dejte si pozor na karton, který obsahuje lepidlo nebo inkoust. Raději použijte čistou, obyčejnou krabici, abyste se vyhnuli potenciálně škodlivým chemikáliím.
 3. 3
  Pořiďte kolo na běhání. Křečci se rádi hodně hýbají, ale v malé kleci mají k pohybu jen omezené možnosti. Když křečkovi pořídíte běhací kolo, bude moct běhat po delší dobu. Pořiďte plné kolo, ne drátěné, aby křečkovi v mezeře mezi drátky neuvízla tlapka. Kolo by mělo mít velký průměr. Pokud křeček běhá s prohnutými zády, musíte mu pořídit větší kolo.[14]
  • Dobrou volbou je také kolo pro potkany, které má velký průměr.[15]
  • Křeček může taky delší dobu běhat v kouli.
  • Křečka běhání v kouli baví, protože se tak dostane mimo klec. Křečka hlídejte a dávejte si pozor, aby mu nehrozilo žádné nebezpečí, jako je třeba další domácí mazlíček v místnosti.[16]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Bezpečné a klidné prostředí

 1. 1
  Klec by se neměla nacházet extrémně chladných nebo teplých místnostech. Umístění klece je důležitým faktorem štěstí a zdraví křečka. Klec nedávejte poblíž zdrojů tepla, jako je třeba topení. Klec byste také neměli dávat na přímé slunce.
  • Je také důležité, aby klec nebyla v chladu nebo v průvanu.
  • Pokud je klec v místnosti, ve které je občas trochu chladno, dejte křečkovi víc podestýlky, aby mu bylo teplo.
 2. 2
  Křeček by také neměl být poblíž zdrojů světla a zvuku. Křečci jsou velmi citliví na vysokofrekvenční zvuky a světlo a může jim to způsobovat úzkost. Z tohoto důvodu byste si na umístění klece měli dát záležet. Klec nedávejte do místnosti, kde se v noci často rozsvěcují a zhasínají světla. Noční tvorové v noci potřebují tmu.
  • Klec také nedávejte poblíž zdrojů ultrazvuku, jako jsou televize nebo počítačové obrazovky.
  • Klec by také neměla být poblíž tekoucí vody nebo v dosahu hlučných zařízení, jako jsou vysavače, které mohou křečky hodně stresovat.[17]
 3. 3
  Klec pravidelně čistěte. Klec je důležité pravidelně čistit, aby křeček žil v zdravém prostředí. Každý den byste si měli vyhradit pár minut a odstranit bobky a podestýlku mokrou od moči, abyste se vyhnuli nemoci zvané mokrý ocásek.
  • Každý týden klec vyčistěte pořádně.[18] Pokud je to možné, dodržujte pravidelný režim uklízení.
  • Pokud budete klec čistit málo nebo příliš často, může to křečka rozrušit.[19]
  Reklama

Varování

 • Nepoužívejte borovicové nebo cedrové hobliny. Ani pokud jsou levné. Obsahují škodlivé látky, které křečkovi mohou způsobit problémy s dýcháním.
 • Klec udržujte v co největší čistotě. Podestýlku v rohu klece, kde vykonávají potřebu, vyměňujte každý den.
 • Snažte se předejít nemocem. Pokud máte nějaké otázky týkající se zdraví křečka brzy poté, co jste si ho koupili, zavolejte do zverimexu, kde vám dají číslo na místní veterináře.
 • Křečkovi nedávejte moc hlávkového salátu, protože může způsobovat problémy s játry.[20]
Reklama

O tomto wikiHow

Alisa Rassin
Spoluautorem článku je :
Alisa Rassin
Spoluautorem tohoto článku je Alisa Rassin, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 5 999 krát
Stránka byla zobrazena 5 999 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama