Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Štěstí nezískáte tak snadno, jako když najdete čtyřlístek. Když se naučíte využívat všech příležitostí a pracovat na svém vlastním štěstí, budete úspěšnější, šťastnější a produktivnější a nebudete muset pasivně čekat na to, až se vám stane něco dobrého. Už na nic nečekejte a snažte se dosáhnout svého štěstí sami. Popadněte příležitost za pačesy, stanovte si jasné cíle a pracujte na nich chytře a tvrdě. V tomto článku zjistíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Pracujte na svém vlastním štěstí

 1. 1
  Definujte si štěstí. Většinou si myslíme, že štěstí nelze ovládat a očekáváme, že nám spadne samo do klína a zlepší nám život. Bohužel ale sláva a bohatství k lidem nepřichází automaticky. Když budete čekat na štěstí, místo abyste na něm sami pracovali, budete negativní a budete závidět ostatním lidem a myslet si, že je jejich bohatství výsledkem štěstí a ne chytré a tvrdé práce.
  • Berte štěstí jako pocit a ne jako vstupenku do světa VIP. Můžete se rozhodnout být šťastní a také se můžete rozhodnout mít štěstí a být ochotní změnit své chování a vytvářet si příležitosti k úspěchu, místo abyste čekali na to, až za vámi úspěch přijde sám od sebe.
 2. 2
  Využívejte všech příležitostí. Když budete sedět a čekat na to, až budou věci dokonalé, načekáte se. Naučte se poznávat příležitosti a zlepšovat své šance na úspěch tím, že budete všech příležitostí využívat.
  • Když budete mít v práci velký projekt a nebudete připraveni se s ním vypořádat, můžete to brát jako smůlu a stěžovat si svým kolegům, vymlouvat se, že je toho na vás moc, nebo to naopak můžete brát jako skvělou příležitost vytáhnout se. Přestaňte si myslet, že je to vaše štěstí, nebo smůla a berte to spíše jako příležitost uspět.
 3. 3
  Buďte otevření změnám. S postupem věku lidé často zakrní a mají problém přizpůsobovat se změnám. Je pohodlné mít život stále stejný, ale musíte se naučit akceptovat fakt, že je nutné reagovat na změny a přizpůsobovat se. Díky tomu budete schopni využívat všech příležitostí a budete mít pocit, že máte mnohem větší štěstí.
  • Naučte se přijímat kritiku a využívejte jí jako příležitosti ke zlepšení. Když vás bude váš šéf za něco kritizovat, berte to jako štěstí. Nyní alespoň budete vědět, co máte příště udělat lépe.
  • Pokud vám nějaké rande nevyjde, využijte toho a příště se chovejte jinak. Zamyslete se nad tím, co se pokazilo a příště tyto věci změňte.
 4. 4
  Buďte nadšení z malých výher. Když se vám něco povede, mějte z toho radost. Chovejte se skromně, ale naučte se užívat i maličkosti a malé krůčky úspěchu a udržujte si motivaci a pozitivní přístup.
  • „Výhra“ nemusí být nic velkého. Můžete mít radost i z toho, že se vám podařilo uvařit ty nejlepší boloňské špagety, nebo můžete být pyšní na to, že jste vyrazili ven s přáteli a dobře se bavili, i když jste původně chtěli zůstat doma.
  • Nesrovnávejte své úspěchy s úspěchy ostatních lidí. Je snadné se cítit špatně, když srovnáváme naše úspěchy s tím, co se povedlo jiným. „Dostal jsem v práci přidáno, ale můj kamarád vymyslel nejpopulárnější aplikaci pro iPhone.“ Uvědomte si, že z toho nebudete mít nic dobrého. [1]
 5. 5
  Zaměřte se na své chování. Lidé si často zvyknou dělat automatická rozhodnutí a reagovat na věci automaticky. Často nad svými rozhodnutími nepřemýšlíme a spousta věci se nám zdá neměnitelná. Když si to uvědomíme, snadno můžeme tyto druhy chování změnit.
  • Možná už si dlouho přejete odmítnout drink s přáteli po práci. Zkuste to! Pokud máte pocit, že jakmile skončíte v práci, musíte jít s kolegy na pivo, zkuste místo toho jít například do posilovny a chvíli si zacvičit. Jednoduše se snažte změnit své chování.
 6. 6
  Buďte pozitivní a štědří ohledně svého času. Šťastní lidé jsou ti, se kterými všichni rádi trávíme čas, protože z jejich přístupu všichni těžíme. Buďte také ti, se kterými lidé chtějí trávit čas. Buďte pozitivnější a věnujte lidem svůj čas.
  • Gratulujte lidem ke všem jejich úspěchům. Stačí jim napsat krátkou zprávu a uvidíte, že vás budou mít mnohem raději.
  • Pomáhejte lidem. Pokud nevíte, proč vám nikdy nikdo nepomůže se stěhováním, vzpomeňte si na to, kolikrát jste pomáhali vy ostatním lidem. Příště si udělejte volno, pomozte nějakému kamarádovi s něčím, co sám nezvládne a uvidíte, že se štěstí obrátí na vaši stranu.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Určete si cíle a tvrdě na nich pracujte

 1. 1
  Ať už jde o práci na společenských cílech, nebo na osobních dovednostech, musíte se naučit sami sobě určovat hranice. I když vás nikdo nebude kontrolovat, musíte vědět, jak včas dokončit všechny své projekty, jinak nebudete produktivní a nebudete mít štěstí. Když budete mít jasně určené časové hranice, budete mít pocit, že máte svoji práci pevně v rukou. [2]
  • Napište si seznam všech věcí, které musíte udělat k dosažení nějakého cíle. Pokud chcete například uklidit celý dům, nebo zhubnout 10 kg před srazem ze střední školy určete si, co přesně chcete udělat d konce tohoto týdne. Je jasné, že nebudete moci takových věcí dosáhnout přes noc, takže když si svůj cíl rozdělíte na menší cíle, budete mít více příležitostí k oslavám a udržíte si motivaci.
 2. 2
  Věřte svým cílům. Pokud chcete něčeho dosáhnout, musíte si uvědomit hodnotu toho cíle. Musí to pro vás být skutečně velmi důležité. Všechny své projekty berte jako velmi důležité věci. Pokud jste si vždy chtěli založit kanál na YouTube, udělejte to hned, ne až „někdy“.
 3. 3
  Dodržujte plán. Když se budete snažit jen trochu, nikdy nedosáhnete dlouhotrvajícího úspěchu a nebudete mít štěstí. Když budete ale do své práce dávat všechno, podaří se vám to.
  • Travte méně času obavami z toho, zda se vám to podaří, zda uděláte na prvním rande dobý dobrý dojem, nebo zda je na vás váš šéf kvůli něčemu naštvaný a raději si s lidmi promluvte. Komunikujte a buďte otevření ohledně svých pocitů. Až to ze sebe dostanete, jděte dál.
 4. 4
  Zvyšte svá očekávání. Zapracujte na sobě a buďte nejlepší! Co je pro vás dost dobré? Mohli byste zkusit pracovat ještě více? Když budete tvrdě pracovat na tom, čeho chcete dosáhnout, budete mít štěstí a nebudete se stále jen vymlouvat.
 5. 5
  Pracujte chytře, ne tvrdě. Naučte se pracovat efektivně a udržte si nadšení a energii. Budete mít stále náladu dělat další a další věci a bude pro vás snadné dosáhnout všeho, co si určíte.
  • Nebuďte v tom sami. Najděte si partnery a některé úkoly předávejte jim, abyste neměli sami plné ruce práce.
 6. 6
  Buďte aktivní. Snažte se pracovat na tom, čeho chcete dosáhnout. Když budou všichni jen sedět a stěžovat si, vy se zvedněte a začněte s tím něco dělat.
  • Pusťte se do toho ihned. Neodkládejte si plány na budoucnost – uskutečněte je ihned.
 7. 7
  Buďte asertivní. Pokud něco chcete nebojte se toho. Když se budete vyhýbat příležitostem a budete snižovat svá očekávání, sami se budete připravovat o štěstí.
  • Požádejte o zvýšení platu, rozejděte se s partnerem, nebo udělejte jiné věci, které vás děsí, ala které si přejete. Nečekejte na to, až si někdo všimne toho, že si zasloužíte více. Pokud nejste spokojení s něčím, co máte, jděte si pro něco jiného!
 8. 8
  Mějte nadšení. Uvědomte si, že jste živí a zdraví. Mohlo by to být daleko horší. Zamyslete se nad tím, co všechno můžete se svým životem udělat. Pokud nejste spokojeni s tím, co máte nebo jak žijete, využijte toho a začněte pracovat na tom, co chcete. Založte kapelu, naučte se hrát nějaký sport, začněte lézt po horách! Přestaňte se vymlouvat a jděte si za svým štěstím.
 9. 9
  Obklopte se lidmi, kteří vás budou podporovat. Lidé, kteří potřebují uznání ostatních a vysávají všechny své přátele, vám budou jen na obtíž. Naučte se být štědří a sdílní, ale nepřehánějte to. Účastněte se pouze oboustranně prospěšných vztahů a buďte šťastní a zdraví.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Využijte symboly a talismany

 1. 1
  Hledejte šťastné brouky. V mnoha kulturách jsou určité druhy hmyzu považovány za nositele štěstí. Někdy jejich zabití může přinést smůlu, takže byste je měli nechávat žít.
  • Najít na sobě berušku většinou znamená mít velké štěstí. V některých kulturách to dokonce znamená mít léčitelské schopnosti. Kupte si nějaký amulet ve tvaru berušky a načerpávejte z něho štěstí.
  • Vážky se vztahují k vodě a k podvědomí. Někteří lidé věří, že když na vás sedne vážka, znamená to, že se ve vašem životě něco změní.
  • Když cvrčci přestanou cvrkat, znamená to, že se něco stane, možná dokonce i něco zlého. Někteří indiáni si mysleli, že cvrčci nosí štěstí a i v Evropě a na Blízkém Východě se často objevují na talismanech a na špercích. Zvuk cvrčků se obecně považuje za šťastný.
 2. 2
  Hledejte v přírodě šťastné rostliny. V mnoha kulturách mají rostliny, které se považují za nositele štěstí. Zkuste si zajít do přírody a hledat je.
  • Čtyřlístek je klasickým příkladem takové rostliny a často ho hledají i děti.
  • Hledání žaludů je stará skandinávská tradice, protože duby často přitahují blesky, které jsou symbolem Thora. Když tedy budete držet žaludy, vyhnete se Thorovu hněvu.
  • Některé kultury věří, že bambus zrychluje spirituální vývoj.
  • Pěstování bazalky většinou znamená probouzení vášní. Kromě toho má také antibakteriální vlastnosti a další skvělé vlastnosti.
  • Zimolez, jasmín, šalvěj, rozmarýn a levandule jsou byliny, které mají spoustu nutričních a terapeutických účinků. Všechny krásně voní a můžete je využít v kuchyni, ale také z nich například vyrobit mýdlo, nebo je nasušit na čaj.
 3. 3
  Noste si s sebou symbol svého šťastného zvířete. Pokud máte spirituální zvíře, nebo máte nějaké zvíře, které máte opravdu rádi, noste si s sebou nějaký symbol tohoto zvířete, který vyzařuje jeho energii a štěstí. Například králičí pacička se často nosívala pro štěstí.
  • Křesťané v minulosti věřili, že delfín je ochranné zvíře a námořníci si často přítomnost delfínů na moři vykládali jako známku dobrých zpráv a bezpečné plavby.
  • Žáby byly v mnoha kulturách, jako je například starý Řím a Egypt, považovány za šťastná zvířata. Indiáni z kmenu Mojave věřili, že žáby daly lidem oheň. Žáby symbolizují inspiraci, přátelství a prosperitu.
  • Tygři a červení netopýři jsou v Číně považování za šťastná zvířata.
  • Želvy jsou součástí mnoha původních mýtů v mnoha kulturách a spousta lidí je považuje za šťastná zvířata.
 4. 4
  Vyzdobte si svůj domov šťastnými zvířaty. Když se obklopíte symboly zvířat, která vám nosí štěstí, přilákáte k sobě štěstí a budete se ve svém domově cítit dobře.
  • Lapače snů a peříčka jsou často považovány za symboly štěstí. V Americe si je lidé často dávají domů, aby jim nosily štěstí.
  • Sošky Buddhy, které najdete ve spoustě čínských restaurací, by měly vašemu domovu také přinést štěstí.
  • Uspořádejte si svůj byt podle feng shui, abyste k sobě přitáhli štěstí.
  • Sošky sv. Kryštofa a Panny Marie jsou běžnými symboly v domech křesťanů. Další modlitební svíčky, které běžně koupíte v obchodech, jsou také považovány za nositele štěstí a duševního klidu.
  • Koně jsou spolehliví a mnoho lidí věří tomu, že koňské podkovy nosí štěstí. Často si je věší nad dveře domu, aby udrželi štěstí uvnitř a smůlu venku.
  Reklama

Tipy

 • Tvrdá práce přináší skvělé výsledky. Tvrdá práce je tedy přímo úměrná míře vašeho štěstí.
 • Pokud chcete něčeho dosáhnout, udělejte to!
 • Třetinu života budete mít štěstí, třetinu života budete mít smůlu a třetina života bude záviset na vašem přístupu. Vyberte si tedy život, který bude ze dvou třetin šťastný.
 • Noste náramek, který vám bude nosit štěstí.

Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 222 krát
V jiných jazycích
Stránka byla zobrazena 5 222 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama