Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Rozhodnutí mít s někým sex je velký krok. Může to být trochu děsivé, stresující, ale zároveň také velmi vzrušující. Když budete praktikovat pouze bezpečný sex, budete si ho moci užít i s novým partnerem a nebudete se muset bát otěhotnění nebo pohlavních chorob. Musíte se chránit před pohlavně přenosnými chorobami, nechtěným těhotenstvím a rizikovým chováním obecně. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak se chránit před pohlavně přenosnými chorobami

 1. 1
  Choďte pravidelně na testy. Pravidelně si nechejte dělat testy na HIV a další pohlavně přenosné choroby. Když si najdete nového partnera, měli byste na testy zajít společně a pravidelně je opakovat, abyste měli stále jistotu, že jste zdraví.
  • Pokud jste nervózní, jděte na testy společně s partnerem. Není nic špatného na tom partnera požádat, aby si nechal udělat testy. Pokud není ochotný praktikovat pouze bezpečný sex, najděte si jiného partnera. [1]
 2. 2
  Používejte latexové kondomy. Kondomy pro muže byste měli používat při každém druhu sexu. Používají se snadno, jsou levné a seženete je téměř všude. Když budete kondomy používat při každém sexu, snížíte riziko přenosu chorob i nechtěného těhotenství o 99%.
  • Pokud trpíte alergií na latex, existují kondomy z jiných materiálů, které můžete bez problémů používat. Přírodní kondomy jsou spolehlivé co se týče nechtěného těhotenství, ale nejsou tak účinné v ochraně proti pohlavním chorobám.
 3. 3
  Pokud chcete mít vaginální sex, můžete používat i dámské kondomy. Tyto kondomy vás ochrání před pohlavními chorobami a snižují i riziko těhotenství, ale nejsou tak účinné, jako hormonální antikoncepce.
  • Nikdy nepoužívejte dámské a pánské kondomy zároveň – vzniklé tření by je mohlo roztrhnout.
 4. 4
  Při orálním sexu používejte vložky do úst. Tyto vložky jsou latexové pásky, nebo rozstřižené kondomy, které se dávají do úst, aby se zamezilo přenosu nemocí z genitálií. Ochrání vás před všemi pohlavními chorobami včetně HIV.
  • Nejprve se ujistěte, že v latexu nejsou žádné díry a v případě potřeby smyjte škrob. Potom latex přiložte na pohlavní orgány před orálním stykem.
  • Nikdy nepoužívejte orální vložky na vagínu i anální otvor. Po každém použití vložku vyhoďte a vezměte si novou.
 5. 5
  Uvědomte si, že i orální a anální sex jsou rizikové. Riziko přenosu infekce je v případě análního sexu vyšší, protože sliznice análního otvoru je tenčí, takže se přes ni snáze dostanou různé nemoci. Mnoho pohlavních chorob se přenáší také mezi ústy a genitáliemi, takže i nechráněný orální sex představuje riziko.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak se chránit před nechtěným těhotenstvím

 1. 1
  Berte hormonální antikoncepci. Hormonální antikoncepce reguluje pohlavní hormony ženy a zabraňuje tak otěhotněním. Nejčastěji se bere ve formě pilulek, které se musí brát každý den. Když se hormonální antikoncepce užívá pravidelně a správně, je účinná na 99%. Pokud ji chcete brát, požádejte svého gynekologa o předpis. [2]
  • Mezi další hormonální metody antikoncepce patří například náplasti, které jsou také velmi efektivní. V dnešní době již existují také antikoncepční injekce, které se podávají jednou za několik měsíců. Jejich výhoda spočívá v tom, že si nemusíte pamatovat, že si musíte každý den vzít pilulku.
 2. 2
  Užívejte hormonální antikoncepci správně. Hormonální antikoncepce je velmi účinná, ale pouze když se bere správně. Musíte si pilulku brát každý den ve stejnou dobu a nesmíte kouřit, což by vám mohlo zvýšit krevní tlak a způsobit vážné zdravotní komplikace.
  • Všímejte si toho, jak vaše tělo reaguje na hormony. V některých případech nějakou dobu trvá, než žena najde antikoncepci, která jí vyhovuje.
  • Nastavte si na telefonu budík, který vám bude každý den připomínat, kdy si máte vzít pilulku.
  • Neberte antikoncepci záměrně v kuse, abyste se vyhnula menstruaci. Má to neblahý vliv na zdravotní stav a plodnost.
 3. 3
  Zkuste jiné metody bariérové antikoncepce. Následující metody neposkytují žádnou ochranu před pohlavního chorobami, ale ochrání vás před otěhotněním. Diafragma, antikoncepční houby a spermicidní gely se vkládají do vagíny pro zabránění těhotenství. Většinou se musejí nechat zavedené alespoň 6 hodin po pohlavním styku.
  • Tyto metody mají asi 90% účinnost, takže nejsou tak spolehlivé, jako jiné metody antikoncepce. Fakt, že vás neochrání před pohlavními chorobami a není snadné je používat, znamená, že nejsou tak vhodné, jako kondomy. [3]
 4. 4
  V krajním případě využijte nouzovou antikoncepci. Léky jako Postinor a Escapelle snižují riziko otěhotnění tím, že vyvolají vyloučení hormonů, které předcházejí ovulaci. Na tyto léky nepotřebujete předpis, ale v lékárně budete muset vyplnit anonymní dotazník.
  • Nouzová antikoncepce není to samé jako potrat. Jde v podstatě o velkou dávku běžných hormonů, které tělo ovlivní stejně jako hormonální antikoncepce.
 5. 5
  Pokud chcete snížit riziko otěhotnění, používejte zároveň hormonální antikoncepci i kondomy. Kondomy vás ochrání před otěhotněním i infekcí, ale mohou se roztrhnout, nebo prasknout. Když budete kromě kondomů používat i hormonální antikoncepci, budete mít jistotu, že máte bezpečný sex a budete si s partnerem moci užívat bez obav.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Bezpečné chování

 1. 1
  Před sexem si s partnerem vždy promluvte. Když si najdete nového partnera, je důležité probrat společně všechny zásadní věci. Buďte upřímní ohledně svých zkušeností a řekněte, že chcete mít bezpečný sex. Pokud partner nesouhlasí, nebo k vám není upřímný ohledně svého milostného života, nemějte s ním sex. [4]
  • Nemusíte se bavit o tom, s kolika partnery jste kdy měli sex, ale měli byste zjistit, zda se váš partner pravidelně účastnil rizikového chování. V ideálním případě byste si spolu měli zajít na testy.
 2. 2
  Sex musí být dobrovolný. Oba dva partneři musejí se sexem vždy souhlasit. To, že jednou souhlasíte neznamená, že budete souhlasit vždy. Nikdy nepředpokládejte, že partner automaticky souhlasí s tím, že spolu budete mít sex.
 3. 3
  Omezte počet sexuálních partnerů. Měli byste se vyhýbat sexu na jednu noc, zejména s lidmi, které neznáte. Vybírejte si sexuální partnery obezřetně a vyhýbejte se rizikům. Nemějte sex s nikým, kdo odmítá kondom, nebo nerespektuje vaše přání.
  • Když se vám stane, že budete mít s někým spontánně sex, nemusíte si to vyčítat, ale musíte se chovat zodpovědně. Noste u sebe vždy několik kondomů a berte hormonální antikoncepci i když zrovna nemáte stálého partnera.
  • Jedinou stoprocentní metodou ochrany před otěhotněním i pohlavními chorobami je sexuální abstinence. Mějte sex pouze s partnery, kterým důvěřujete.
 4. 4
  Desinfikujte své erotické hračky. Erotické hračky jsou zábavné, ale musíte je udržovat stále čisté. Po každém použití je umyjte vodou a desinfekcí. Důkladně je opláchněte a skladujte je v čistém prostředí.
 5. 5
  Poznejte své tělo a naučte se vnímat příznaky pohlavně přenosných chorob.
  • Muži by měli chodit pravidelně na lékařské prohlídky. Musíte mít jistotu, že jste zdraví a nic vám nebrání užívat si bezpečného sexu.
  • Ženy by měly chodit pravidelně ke gynekologovi, zejména pokud berou hormonální antikoncepci. Jednou za rok je nutné provést stěr z děložního čípku.
 6. 6
  Neměli byste sex míchat s alkoholem a drogami. Nikdy není dobré mít sex pod vlivem alkoholu nebo drog. Když nebudete při smyslech, nebudete trvat na zásadách bezpečného sexu a budete riskovat problémy.
  • Na večírky choďte s kamarády, kteří na vás budou dávat pozor a uvědomte si, že jim na vás záleží a měli byste dát na jejich rady.

Tipy

 • Nepoužívejte vazelínové ani olejové lubrikanty společně s kondomy. Kupte si lubrikant na bázi vody.
 • Noste u sebe stále několik kondomů, ale snažte se nemít je příliš blízko u těla – teplo může latex rozložit.
 • Kondom používejte jako ochranu před pohlavními chorobami a nechtěným těhotenstvím.
 • Je dobré si kondom nasadit co nejdříve. Není sice pravděpodobné, že by menší únik tekutiny z penisu mohl způsobit otěhotnění, ale pohlavní choroby přenášet může.
 • Sex není pouze pohlavní styk. Můžete se věnovat i manuálnímu a orálnímu sexu, při kterém není nutné používat antikoncepci. Musíte si ovšem uvědomit, že při těchto druzích sexu se mohou přenášet pohlavní choroby včetně viru HIV.
 • Používejte kondomy, které vás ochrání před otěhotněním.

Varování

 • Pohlavně přenosné choroby si nevybírají – používejte kondomy!
 • Každý pohlavní styk představuje určité riziko. Pouze sexuální abstinence je stoprocentní formou ochrany.
 • Nepoužívejte místo erotických hraček ovoce, zeleninu ani jiné předměty.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 713 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 10 713 krát.

Pomohl vám tento článek?