Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Je důležité mít dobré vychování. Ve společnosti se musíte chovat správně, s úctou a brát ohledy na ostatní lidi. Když se budete umět dobře chovat, budete mít s lidmi lepší vztahy. Pokud chcete mít dobré vychování, musíte se naučit etiketu stolování, etiketu telefonování i základní pravidla, která zahrnují například slušnost, nebo držení dveří ostatním lidem. Když se budete chovat slušně, získáte si úctu všech lidí, se kterými přijdete do styku.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Základní etiketa

  1. 1
    Chovejte se slušně. Říkejte „prosím“ a „děkuji“ a nezapomínejte ani na lidi, kteří vás obsluhují v restauraci. Když se budete chovat slušně, lidé si toho všimnou a budou k vám mít větší úctu.
    • Omluvte se vždy, když do někoho omylem vrazíte, nebo budete muset odněkud odejít.
  2. 2
    Držte ostatním lidem dveře. Toto neplatí jen pro muže. Pokud někdo vchází do dveří po vás, zastavte se a podržte mu je otevřené. Můžete člověka do dveří pustit i před vámi.
    • Pokud si nejste jistí, zda je vhodné někomu podržet dveře, můžete se slušně zeptat. Tím dáte člověku šanci vaši nabídku přijmout, nebo odmítnout.
  3. 3
    Mluvte slušně. Mluvte co nejtišeji, ale snažte se, aby vás lidé slyšeli. Snažte se neříkat žádná neslušná slova a vyhýbejte se výrazům jako „emm“, „uh“, „takže“ atd. Uvědomte si, že lidé nejsou hluší, takže na ně nemusíte křičet. Když budete mluvit moc nahlas, lidé si budou myslet, že jste drzí.
    • Nemluvte na veřejnosti o neslušných věcech, jako jsou tělesné potřeby atd., nepomlouvejte ostatní lidi, nemluvte sprostě a nevyprávějte sprosté vtipy a jednoduše se snažte mluvit tak, jako kdyby za vámi stála vaše babička.
    • Nepřerušujte ostatní lidi, když budou mluvit. Naučte se být dobrým posluchačem a mluvte pouze když na vás přijde řada.
  4. 4
    Pouštějte lidi sednout ve veřejné dopravě. Pokud jedete přeplněným vlakem nebo autobusem a všimnete si nějakého staršího člověka, těhotné ženy, nebo někoho, kdo veze spoustu věcí, pusťte ho sednout na své místo. Řekněte například: „Pojďte se posadit, pane“. Pokud ten člověk odmítne, řekněte „V pořádku, kdybyste si to rozmyslel, řekněte mi a já vás pustím.“
  5. 5
    Naučte se lidem gratulovat. Když někdo dosáhne nějakého úspěchu (například promoce, nebo povýšení), vdá se či ožení, nebo se mu narodí dítě, měli byste mu pogratulovat. Když budete lidem gratulovat, uděláte na ně dobrý dojem a když vy dosáhnete nějakého úspěchu, také vám pogratulují.
    • Hrajte férově. Pogratulujte každému, kdo vás porazí v nějaké hře, závodě nebo soutěži.
  6. 6
    Chovejte se slušně při řízení. Je to důležité také kvůli bezpečnosti. Měli byste dodržovat následující pravidla:
    • Když přijedete na křižovatku, zastavte a pouštějte auta, která nemohou kvůli provozu vjet do zatáčky.
    • Pouštějte chodce a snažte se dát co nejvíce prostoru cyklistům. Uvědomte si, že vaše velké auto je pro ně nebezpečné, takže je vaší povinností zajistit jim bezpečnost.
    • Nejezděte příliš blízko ostatních aut a dávejte přednost.
    • Nezapomínejte na blinkry, i když nikoho nevidíte – nikdy nevíte, jestli se odněkud nevynoří cyklista, nebo chodec.
  7. 7
    Naučte se zdravit lidi. V každé situaci je důležité umět zdravit ostatní lidi. Když nepozdravíte, budete působit neslušně. Dodržujte tato pravidla:
    • Pokud zdravíte někoho, koho dobře znáte, bude stačit neformální pozdrav. Řekněte například: „Ahoj, jak se máš?“
    • Pokud zdravíte někoho staršího, nějakého obchodního partnera, církevního představitele, nebo formálního známého, držte se formálnějších pozdravů. Zdravte ostatní lidi jejich jménem (například „pane Nováku,“ nebo „pane docente“). Nezdravte tyto lidi slovy „ahoj“ nebo „nazdar“ a snažte se mluvit celými větami. Řekněte například: „Dobrý den, paní Nováková, jak se máte?“
    • Dělejte správná zdravící gesta. U neformálních pozdravů je jen na vás, jak budete fyzicky komunikovat s ostatními lidmi – nemusíte dělat nic, nebo můžete člověka obejmout, podat mu ruku atd. U formálních pozdravů byste měli podat ruku, nebo se mírně poklonit. Pokud vás člověk chce políbit nebo obejmout, přijměte jeho nabídku.
  8. 8
    Naučte se představovat. Pokud jste ve společnosti dvou lidí, kteří se neznají a vy je znáte oba, je vaší povinností je představit. Držte se následujících pravidel:
    • Měli byste představovat níže postaveného člověka tomu výše postavenému. (Například: „Pane prezidente, rád bych vám představil svého kolegu Petra Nováka). Ve většině situacích je to jednoduché, ale někdy to tak jasné není – mladší lidé by měli být představováni těm starším, muži by měli být představováni ženám, pracující lidé by měli být představováni církevním představitelům a v armádě by měli být nižší hodnosti představovány těm vyšším. Pokud jste stále zmatení, udělejte to tak, jak vám to připadá nejlepší.
    • Začněte tím, že uvedete jméno nebo označení výše postaveného člověka: „Pane generále, rád bych vám představil...“ a uveďte jméno člověka, kterého představujete.
    • Až se tito dva lidé pozdraví, řekněte jim několik informací o nich. Například: „Julii znám už od základní školy,“ nebo „Paní Nováková je kamarádkou mojí matky.“ Měli byste říct něco, na základě čeho je možné se dát krátce do řeči.
    • Když vám někdo někoho představuje, podívejte se mu do očí a zapamatujte si jeho jméno. Po představení ho pozdravte a řekněte například: „Velmi mě těší,“ nebo „Jak se máte.“ Potom mu podejte ruku.
  9. 9
    Choďte vhodně upravení. Ať už jdete do školy, do práce, nebo jen nakoupit, měli byste chodit upravení, jinak si nikdo nevšimne, že se chováte slušně. Každý den se sprchujte a pečujte o své vlasy, pleť, nehty a oblečení. Noste pouze čisté oblečení a oblékejte se podle příležitosti (neformálně, nebo formálně).
  10. 10
    Posílejte lidem děkovné dopisy. Když vám někdo pošle dárek, nebo pro vás udělá něco speciálního, měli byste mu poslat dopis nebo pohled s poděkováním (po několika dnech, ale klidně i po několika týdnech). Uveďte, že máte velkou radost z dárku a že chcete vyjádřit svůj vděk. Napište, že jste rádi, že je příjemce dopisu vaším přítelem.
    • V některých situacích je lepší napsat jen email. Pokud se jedná o někoho, kdo bydlí daleko, nebo jde o nějakého kolegu, emailová komunikace bude lepší. Pokud je to ovšem možné, měli byste děkovné kartičky posílat ručně a poštou.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Etiketa stolování

  1. 1
    Nežvýkejte s otevřenou pusou. Toto pravidlo je naprosto samozřejmé, ale je důležité na něj nezapomínat.
  2. 2
    Když musíte od stolu odejít, řekněte „Omluvte mě.“ Pokud jste dítě, nebo teenager, zeptejte se někoho dospělého, jestli vás může omluvit.
  3. 3
    Pokud chcete něco podat, slušně o to požádejte. Nikdy se nenatahujte přes stůl, abyste si něco podali – raději slušně požádejte někoho, kdo sedí blíž u dané věci, například: „Můžete mi prosím podat omáčku?“
  4. 4
    Nepokládejte si lokty při jídle na stůl. Toto pravidlo je velmi známé. Pokud ovšem zatím jídlo není na stole, můžete si lokty na stůl položit.
  5. 5
    Jak se chovat ve formálních a v neformálních situacích. Někteří lidé nevědí, jak mají používat různé příbory a další nádobí. Zde je jednoduchý přehled:
    • Pokud zapomenete na to, které příbory jsou určeny pro které pokrmy, pamatujte si, že máte postupovat od vnější strany směrem k talíři na obou stranách. Začněte s vidličkou a nožem, které jdou nejdále od talíře a postupujte směrem k talíři.
    • Když si nebudete vědět rady, dělejte to, co dělají ostatní.
    • U neformálního stolování byste měli mít talíř uprostřed.
      • Hned nalevo od talíře budete mít dvě vidličky – ta nejblíže u talíře se používá na hlavní chod, ta nejdále od talíře na salát nebo na předkrm.
      • Nůž na hlavní chod je vedle talíře napravo. Ostří nože by mělo mířit směrem k talíři. Dále budete mít na pravé straně dvě lžíce. Lžíce na polévku je dál od talíře a lžíce na dezert (nebo na čaj) je mezi nožem a polévkovou lžící.
      • Sklenice by měla být nad nožem na hlavní chod. Další sklenice se potom dávají napravo od první sklenice.
      • Na levé straně od vidliček budete mít menší talíř na salát.
      • V levém horním rohu budete mít malý talířek s nožem na máslo. Nožem na máslo si nabírejte máslo na talíř a potom si ho natírejte na pečivo.
      • Dezertní lžička nebo vidlička se dávají horizontálně nad talíř pro hlavní chod.
      • Šálek na čaj a podšálek se dávají nad lžíce a nůž.
    • Naučte se formální stolování. Formální stolování je velmi podobné neformálnímu stolování, jen s několika rozdíly:
      • Mezi vidličkou na hlavní chod a salátovou vidličkou možná budete mít i menší vidličku na rybu (pokud se bude servírovat ryba).
      • Mezi nožem a polévkovou lžící budete mít možná i menší nůž na rybu.
      • Na pravé straně talíře na konci všech příborů budete mít možná i menší vidličku na ústřice.
      • Sklenice se u formálního stolování řadí podle typu. Sklenice nad nožem je na vodu, na pravé straně je na víno a vedle ní je sklenice na sherry.
  6. 6
    Jak správně držet příbory. Držení příborů závisí pravděpodobně na tom, odkud pocházíte. Je v pořádku držet je způsobem, na který jste zvyklí.
    • Americký styl: Pokud krájíte jídlo, vidličku si vezmete do nedominantní ruky a nůž držíte v dominantní ruce. Po nakrájení jídla si položíte nůž na okraj talíře a vezmete si vidličku do dominantní ruky.
    • Kontinentální styl: Vidlička se drží v levé ruce a nůž se drží v pravé ruce. Po nakrájení jídla se nůž může odložit na okraj talíře, nebo si ho můžete nechat v ruce.
  7. 7
    Jak správně odkládat příbory. Způsob odložení příborů dává personálu restaurace najevo, zda jste dojedli, nebo ještě budete pokračovat v jídle. Pro tyto účely si talíř představujte jako hodiny.
    • Pokud jste dojedli, položte nůž a vidličku vedle sebe nad prostředek talíře tak, aby rukojeti mířily mezi 3 a 4 hodiny.
    • Pokud chcete pokračovat v jídle, položte nůž a vidličku doprostřed talíře tak, aby jedna rukojeť mířila na 8 hodin a druhá na 4 hodiny.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Etiketa telefonování

  1. 1
    Telefon používejte pouze v případě, že je to společensky vhodné. Například byste neměli telefonovat na toaletě, uprostřed schůze, při rozhovoru s někým, v kostele, nebo také ve veřejné dopravě. Pokud se na vás při telefonování někdo škaredě dívá, měli byste telefon odložit.
    • Pokud telefonujete na nějakém veřejném místě, uvědomte si, že vás všichni lidé slyší. Mluvte tedy co nejtišeji. Obecně slušně vychovaní lidé nikdy nemluví o osobních věcech na veřejnosti.
    • Při telefonování se nebavte s nikým jiným. Není příjemné telefonovat s někým, kdo se u toho baví s někým jiným a nevěnuje vám pozornost. Pokud se s vámi někdo snaží bavit, ukažte prstem na svůj telefon a tento člověk to jistě pochopí.
    • Při telefonování nepoužívejte počítač. Je velmi neslušné, když člověk na telefonu slyší klapání klávesnice.
    • Ve společenských situacích se snažte telefon nepoužívat. Kdybyste telefonovali, budili byste dojem, že byste raději byli někde jinde a že se nudíte.
    • Nikomu nevolejte před osmou hodinou ráno ani po osmé hodině večer, pokud nepůjde o něco velmi důležitého. Také nevolejte lidem při jídle, v práci ani ve škole. V tuto dobu byste nikoho neohlášeně nenavštěvovali, takže byste neměli ani volat. Platí to také pro SMS zprávy, pochopitelně s výjimkami neodkladných záležitostí.
  2. 2
    Ujistěte se, že voláte na správné číslo. Když někoho omylem vyrušíte, protože zavoláte na nesprávné číslo, omluvte se. Nikdy jen tak nezavěšujte. Je možné, že jste se dovolali někomu nemocnému, někomu postiženému, nebo třeba někomu, kdo je zrovna na důležité schůzce. Dlužíte mu alespoň omluvu. Pokud vám někdo omylem zavolá, slušně ho upozorněte na to, že volá na špatné číslo.
  3. 3
    Dávejte si pozor na svůj tón hlasu. V hlase jde slyšet více, než jen to, co říkáte. Váš hlas odráží váš charakter i když mluvíte po telefonu. Uvědomte si, že ten, s kým mluvíte, vás nemůže vidět, takže nevidí vaše obličejové výrazy, gesta a charakter. Vždy si tedy dávejte pozor na to, jak mluvíte. Mluvte klidně a příjemně. Zkuste se usmívat hlasem a uděláte pozitivní dojem.
  4. 4
    Trénujte si základní pravidla telefonátů. Když někdo zvedne telefon, neměli byste na něho hned vyhrknout, co po něm chcete. Zmátli byste ho a ani by nevěděl, s kým mluví. Také to není slušné, zejména pokud někomu voláte proto, že po něm něco chcete. Neměli byste udělat špatný dojem dříve, než začnete mluvit. Nejprve se tedy představte a řekněte, s kým chcete mluvit. Pokud se daná osoba na místě nenachází, řekněte, že zavoláte později nebo požádejte, aby vám zavolala ona. Pokud voláte s nějakým dotazem nebo prosbou, řekněte například: „Dobrý den, tady je Pavel Novák. V novinách jsem viděl inzerát, že sháníte prodavače do obchodu. Je tato pozice stále volná?“ Až domluvíte, řekněte: „Děkuji za pomoc, na slyšenou.“ Nepokládejte telefon hned – počkejte, až se s vámi člověk na druhém konci také rozloučí!
  5. 5
    Dejte lidem šanci zvednout telefon. Ten, komu voláte, je možná na zahradě, plete, peče, umývá auto, nebo jednoduše není u telefonu. Neměli byste nechat telefon jednou zazvonit a potom hned zavěsit. Není vůbec příjemné běžet k telefonu přes celý dům a zjistit, že ten druhý již stihl zavěsit. Na druhou stranu ovšem nenechávejte telefon zvonit příliš dlouho – je možné, že ten, komu voláte, má spoustu práce, nebo nechce telefon ze slušnosti zvedat. Pokud voláte někomu na mobil, neměli byste ho nechat vyzvánět příliš dlouho, protože daná osoba může být v kině, na schůzce, na obědě atd.
  6. 6
    Netravte dlouhé hodiny chatováním s ostatními lidmi. Nemarněte čas ostatních lidí tím, že jim budete neustále psát. Nikdo to nemá rád a když to budete přehánět, nikdo si s vámi nebude chtít psát.
  7. 7
    Naučte se slušně zvedat telefony. Chovejte se slušně a příjemně a řekněte: „Haló“. Neříkejte nic jako „Dobrý den, u telefonu pan Novák.“ V dnešní době už to není bezpečné. Pokud jste doma sami a nevíte, kdo vám volá, nikdy neříkejte, že nikdo není doma, nebo že je váš manžel v práci atd. Vždy předstírejte, že je vás doma více. Jednoduše se snažte zachovat si bezpečí a používejte selský rozum!
    • Pokud někdo volá a chce mluvit s někým jiným, řekněte: „Chviličku vydržte, hned vám ho předám.“ Potom pomalu položte sluchátko. Pokud daný člověk není doma, řekněte: „Promiňte, momentálně není doma. Mám mu něco vyřídit, nebo mu mám říct, ať vám zavolá?“
  8. 8
    Jak slušně přepnout na jinou linku. Pokud musíte mluvit se dvěma lidmi najednou, musíte se umět slušně omluvit a později se k rozhovoru vrátit. Řekněte: „Promiňte, mohl byste chvíli vydržet? Mluvím na druhé lince se svým šéfem“ a počkejte, co daná osoba odpoví. Pokud jde o osobní hovor, který by trval déle než jednu minutu, bude lepší ho ukončit a domluvit se, že si zavoláte později.
    • Pokud si potřebujete odskočit, omluvte se tak, abyste nemuseli říkat přesný důvod. Stačí říct: „Mohl byste chvíli vydržet? Budu za moment zpět.“
    Reklama

Tipy

  • Nesmějte se ostatním lidem. Chovejte se slušně a snažte se nezranit ničí city.
  • Dobré vychování nikdy nevyjde z módy a v každé situaci vám pomůže.
  • Nikdy nesmrkejte před lidmi, kteří zrovna jedí.
  • Pokud se někoho musíte zeptat na něco osobního, mluvte takovým hlasem, jakým byste se ho ptali na normální věci. Dáte mu tím najevo, že ho berete vážně a on se díky tomu bude cítit lépe.
  • Nedovolte dětem, aby běhaly po cizích domech, jinak by mohly něco rozbít.
  • Nenechejte se zastrašit ani ztrapnit, když si z vás přátelé budou dělat legraci kvůli tomu, že pomáháte lidem, držíte ženám dveře atd. Slušně se jich zeptejte, proč to nedělají také.
  • Jedním ze základních pravidel slušnosti je být potichu a mluvit pouze pokud máte něco důležitého na srdci. Snažte se říkat jen věci, na kterých záleží.
  • Neskákejte nikomu do řeči.
  • Někteří lidé si myslí, že slušné vychování je staromódní. Uvědomte si, že je naprosto normální a zdravé chovat se k lidem slušně a že se díky tomu budete ve společnosti cítit příjemněji. Ne všechny situace jsou vhodnými příležitostmi k opravování ostatních. Nejlepší je řídit se pravidlem „nečiň ostatním to, co nechceš, aby činili tobě.“
  • Přijímejte dary s upřímným úsměvem a s díky.
  • Dobré vychování neznamená, že nesmíte vtipkovat a nesmíte mít smysl pro humor. Nepleťte si dobré vychování s pozérským sucharstvím, které je nudné.
  • Omlouvejte se za své tělesné zvuky. Když si budete muset odkašlat, nebo říhnout (nebo budete trpět plynatostí), vždy se omluvte. Mezi přáteli je to možná legrace, ale cizí lidi byste takovou neslušností neohromili. Uvědomte si ale i to, že omluva vás neopravňuje k tomu, abyste bez přestání krkali. Snažte se těmto věcem jednoduše vyhýbat.
  • Když se otevřou dveře od výtahu, na který jste čekali, pusťte nejprve lidi ven. Není slušné snažit se nacpat do výtahu, ze kterého ještě nevystoupili lidé.
  • Začněte každý den pozitivně. Ke každému se chovejte tak, jak si přejete, aby se on choval k vám. Úsměv je nakažlivý. Zdravte své kolegy a s každým se hezky rozlučte.
  • Nesmějte se nahlas na veřejnosti ani na místech, na kterých se od lidí očekává tiché chování.
  • Buďte laskaví.
  • Začněte se chovat hezky ke svým rodičům. Budou mít radost z toho, že se k nim jejich děti chovají s úctou, protože úcta znamená, že máte dobré vychování.
  • Když vám někdo bude předávat nějakou trofej, podejte mu ruku.
  • Když budete s někým telefonovat, dejte mu dostatek času na to, aby se vyjádřil a snažte se projevit upřímný zájem o to, co vám chce říct.
  • Slušné chování se řídí selským rozumem. To, co by vás urazilo, by pravděpodobně urazilo i ostatní lidi. Dávejte si pozor na to, co říkáte, jak to říkáte a jak se chováte k lidem. Chtěli byste, aby se k vám někdo choval stejně?
  • Ovládejte svůj temperament. Když se na někoho budete zlobit, snažte se mluvit klidným hlasem a zbytečně se nerozčilovat.
  • Když budete mít špatné vychování, lidé si budou myslet, že máte špatný charakter.
  • Pokud chodíte do školy, věnujte se ve škole pouze učivu. Dávejte v hodinách pozor, dělejte si domácí úkoly a chovejte se k učitelům uctivě. Nejsou tam proto, abyste na ně mohli být drzí. Berte své učitele jako spojence, ne jako nepřátele. Chtějí vám pomoci připravit vás na zářnou budoucnost.
  • Uvědomte si, že je možné být až příliš slušný. Měli byste být laskaví, ale ne úzkoprsí. Jako u všech ostatních věcí byste si měli najít nějakou zlatou střední cestu.
Reklama

Reference

  1. "Emily Post's Etiquette, 17th Edition," Peggy Post, ISBN978-0-06-620957-9

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 180 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 046 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 6 046 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama