Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Dobré známky už dávno nejsou jen záležitostí šprtů. Dobré školní výsledky vám umožní studovat na těch nejlepších školách, dostat se na ta nejlepší pracovní místa a využít vše, co ve vás je. Ale jak ty áčka získat? Čtěte dál!

Metoda 1 ze 5:
Udělejte si pořádek

 1. 1
  Kupte si diář nebo kalendář. Je jedno, jestli budete používat diář a nosit jej stále při sobě nebo vám bude doma viset na zdi kalendář nebo jestli si budete dělat poznámky na volné listy papíru. Důležité je, abyste si měli kam poznamenat úkoly, které je třeba splnit a měli v nich pořádek. Na začátku semestru si poznamenejte data všech důležitých testů, písemek, zápočtů a zkoušek zvlášť pro každý předmět.
  • Každý den po návratu ze školy si zkontrolujte, co musíte na zítra udělat a také, co vás čeká v příštích dnech. Odškrtněte si, co už máte splněno.
 2. 2
  Ukliďte si ve skříni, na stole, v batohu. Pořádek ve věcech, které denně používáte, nebude vaši mysl zatěžovat zbytečným hledáním a přehrabováním. Zní to jako vtip, ale pořádek vám umožní soustředit se na důležitější věci. Ukliďte si alespoň jednou za týden, zabere vám to jen pár minut.
  • Pokud budete odkládat věci na místa, kam patří, přestanete je ztrácet. Neuklizený stůl, skříň nebo batoh plný nepotřebných papírů vám přinese jen zmatek a podráždění.
 3. 3
  Vytvořte si studijní plán. I když už máte diář nebo kalendář, budete potřebovat ještě studijní plán. Zamyslete se nad svými týdenními aktivitami a naplánujte si, kdy si uděláte čas na učení. Tak nejlépe zjistíte, kolik času můžete jednotlivým předmětům věnovat.
  • Při přípravě studijního plánu, používejte zdravý rozum. Na badminton budete například potřebovat mnohem méně čas než na kvantovou mechaniku.
  • Na závěr si zkontrolujte, zda vám plán poskytuje dostatek času na přípravu na všechny zkoušky, testy a jiné úkoly.
  Reklama

Metoda 2 ze 5:
Vstřebávejte informace

 1. 1
  Najděte si svůj styl učení. Je dokázané, že jsou určité techniky učení, které někomu vyhovují více a někomu méně. Někteří se lépe učí rukama, někteří očima a někteří zase ušima (a někdo zase jejich kombinací). Pokud si nedokážete zapamatovat ani slovo z toho, co profesor na přednášce říkal, možná vám pouze nesedí tento styl učení.
  • Jakmile najdete svůj styl učení, můžete si podle něj přizpůsobit své učební pomůcky. Pamatujete si nejlépe věci, které jste viděli? Pak se učte z poznámek a kreslete si grafy! Nebo věci, které jste slyšeli? Pak choďte na přednášky a nahrávejte si je! Nebo věci, které tvoříte rukama? Potom najděte způsob, jak si učivo vyzkoušet prakticky.
 2. 2
  Čtěte učebnice. I když je to nudné a monotónní, je to opravdu důležité – o některých věcech se profesor na přednášce nemusí vůbec zmínit! Přečtěte si odstavec a pak si ho v duchu zopakujte, aniž byste se na něj dívali. Potom si ho přečtěte ještě jednou. Jen tak se vám zapíše do paměti. Tato technika je obzvlášť vhodná, pokud nemáte na učení zrovna moc času.
  • Ty nejdůležitější věci uslyšíte většinou jak na přednášce, tak se o nich dočtete v učebnici. Pokud při čtení na takovou informaci narazíte, zvýrazněte si ji. Později se k ní snáze vrátíte.
  • Pokud nemáte moc času, zkuste text pouze přeletět očima. Soustřeďte se na hlavní myšlenky (zvýrazněný text, tučný text nebo text v kurzívě, apod.).[1] Zkuste si tak doplnit chybějící informace. Pokud to však nestačí, musíte se začíst hlouběji.
 3. 3
  Dělejte si při hodině poznámky. Většina testů a písemek se týká látky, která se probírá na hodinách. Pokud učitel píše či kreslí na tabuli, poznačte si všechno do svých poznámek. Lépe si to zapamatujete.
  • Pište čitelně a zvýrazňujte. Na informace, které budete pravděpodobně brzy potřebovat, použijte zvýrazňovač. Nezvýrazňujte ale všechno, jinak to ztratí význam. Barevné propisky jsou také dobrý způsob, jak udělat poznámky zajímavější. Používejte je však s mírou, především na nadpisy a kapitoly, které jsou obzvlášť důležité.
 4. 4
  Studujte efektivně. To nejhorší, co můžete dělat, je hledět do knih a nakonec mít pocit, že jste se vůbec nikam neposunuli. Místo toho, abyste nad knížkami usínali, zkuste následující techniky:
  • Dělejte si výpisky. Při čtení učebnice si ty nejdůležitější informace vypište. Poté se učte už jen ze svých poznámek. Pokud jste si informace zapsali, je pravděpodobné, že si je také zapamatujete.
  • Poproste někoho, ať vás z vašich poznámek vyzkouší. Opakování naučených informací nahlas je mnohem účinnější, než si je neustále přemílat v hlavě. A pokud budete nuceni učivo někomu vysvětlit, přinutí vás to rozumět mu, ne ho pouze odříkat.
  • Vymyslete si zábavnější způsoby učení. Vytvořte si kartičky s jednotlivými informacemi, domluvte se se spolužákem nebo zorganizujte skupinové učení. Někteří učitelé budou možná ochotní se také připojit. Udělejte si z poznámek pexeso nebo jinou stolní hru a zkuste se při učení bavit. Nebo si poznámky přepište do počítače, pokud se vám z nich pak bude lépe číst. Udělejte všechno možné, abyste informace dostali do hlavy.
 5. 5
  Buďte aktivní. Úkol máte hotový a jste zcela připravení na hodinu. Nebojte se to v hodině ukázat! A proč je to tak důležité? Diskuzí o látce, kterou jste se doma naučili, se vám informace dostanou ještě více do hlavy (zatímco před tím to byla jen povrchová znalost).
  • Dalším důvodem je, že se vám vryjí do paměti. Skutečně. Mluvení nahlas (a před celou třídou, což je o něco víc stresující než s přáteli) využívá jinou část mozku než psaní. K zapamatování tak využijete, jeho všechny části.
  • Třetím důvodem je, že profesor vaši aktivitu ocení. Žádný učitel nemá rád studenty, kteří jen mlčí. Udělejte si dobré jméno během přednášek, může vám to pomoci jak při zkouškách, tak i v jiných situacích.
 6. 6
  Požádejte o pomoc. Pokud si nejste jistí, jaké požadavky musíte splnit, nebo válčíte se seminárkou, požádejte učitele o pomoc. Většina učitelů by vám měla ochotně poradit. Zeptejte se po hodině, během konzultačních hodin nebo mu napište email.[2]
  • Informace, které dostanete z očí do očí, jsou často cennější, než ty sdělované všem. S učitelem se díky tomu také trochu sblížíte, on ocení vaši snahu a možná vás bude mít o něco radši. A mít učitele, který vás má rád, se může opravdu velmi, velmi hodit.
  Reklama

Metoda 3 ze 5:
Dělejte domácí úkoly

 1. 1
  Udělejte si domácí úkol hned, jak přijdete ze školy. Organizace času je velmi důležitá. Pokud máte nějaký úkol odevzdat za týden, neodkládejte jej a začněte s ním hned, jak dostanete zadání. Čím více času budete mít, tím méně se budete stresovat.
  • Pokud je to možné, pokuste se plnit úkoly alespoň o dva až tři dny dříve, než musí být hotové. Vyhnete se tak případným nepříjemným situacím, jako je nemoc, porucha tiskárny nebo třeba pozvánka na skvělou party. Pozdní odevzdávání úkolů vám může jen uškodit anebo už učitel nemusí pozdě odevzdaný úkol vůbec přijmout.
  • Domácí úkoly se často podílí velkou měrou na konečné známce. Pokud můžete splnit nějaké dobrovolné úkoly, pusťte se do nich. Nic neztratíte, když to zkusíte. I když se to nemusí vždy povést, učitel alespoň uvidí vaši snahu.
 2. 2
  Vždy si nejprve udělejte úkoly. Dejte si cíl a ten splňte dříve, než vyrazíte za zábavou. Žít společenským životem je důležité, ale vaše známky mohou ovlivnit vaši budoucnost. Naplánujte si učení, stejně jako si plánujete schůzky a večírky.
  • Za splněný domácí úkol se odměňte! Pokud máte hotovo, pusťte si televizi, dejte si něco dobrého na jídlo nebo vyrazte ven. A jestli to nestačí, zeptejte se rodičů, jestli vás nechtějí taky nějak motivovat. Oni přece také chtějí, abyste měli dobré známky!
 3. 3
  Učte se se spolužáky. Učení se na zkoušky se spolužáky jde mnohem líp, tak proč s nimi společně neplnit taky domácí úkoly?! Nejenže budete mít lepší motivaci, ale když spojíte síly, půjde to rychleji, efektivněji a možná i kreativněji.
  • Důležité je ale vybrat si ty správné spolužáky. Určitě nechcete spolupracovat s někým, kdo bude očekávat, že všechnu práci za něj uděláte vy. Anebo někoho, kdo nebude chtít, aby ani jeden z vás něco udělal. Vyberte si někoho, kdo chce, stejně jako vy, něčeho dosáhnout.
 4. 4
  Nekopírujte. Nejrychlejší způsob, jak může vaše práce propadnout je, že ji opíšete. Učitelé mají také k dispozici moderní technologie a přijdou na to, že je vaše práce zkopírovaná. Ať použijete Google překladač nebo opíšete řeč Martina Luthera Kinga, dozví se o tom. Neriskujte.
  Reklama

Metoda 4 ze 5:
Příprava na zkoušky

 1. 1
  Připravujte se spolužáky. V množství je síla a to platí i o učení. Sdílení nápadů a kombinace znalostí jsou nenahraditelné. Dejte však pozor, abyste se navzájem nerušili!
  • Učení bude zábavnější a budete si více pamatovat. Pokud chcete spolužákům něco vysvětlovat, mozek to musí mnohem důkladněji zpracovat. Oproti tomu, když informaci pouze přijme a vy doufáte, že tam zůstane.[3] Vytvořte si kartičky s informacemi a zkoušejte se navzájem.
 2. 2
  Vyzkoušejte triky s pamětí. Různé memotechnické pomůcky vám pomůžou zapamatovat si věci, které by se vám jinak z hlavy okamžitě vykouřily. Zkuste si složit básničky nebo informaci zahrnout do textu oblíbené písničky.
  • Asociace fungují taky výborně. Pokud se například snažíte zapamatovat, že Indie byla britskou kolonií, představte si britskou královnu jedoucí na velbloudu přes indickou poušť. Při testu se vám potom možná nevybaví přesná informace, ale díky asociacím si ji dokážete odvodit.
 3. 3
  Studujte na správných místech. Začněte tím nejdůležitějším: na učení si zvolte vhodné a klidné místo. Nachystejte si svetr, kdyby vám bylo chladno, pohodlnou židli, dobrou hořkou čokoládu (výživu pro mozek![4] ), láhev s vodou a cokoliv dalšího, co byste mohli potřebovat. Jen tak vás nebude při učení nic rušit.
  • Dle různých studií byste měli místa na studium střídat. Zní to možná směšně, ale mozek si vytváří asociace s okolním prostředím. Čím více asociací získáte, tím více informací si dokážete uchovat.[5] Vyzkoušejte všechny pohodlné židle, které máte k dispozici!
 4. 4
  Přestaňte se drtit. I když je to někdy nevyhnutelné, drcení bez přestávky není moc dobrý způsob. Pauzy jsou dobré pro mozek, který pak dokáže vstřebat více informací. Zkuste se učit ve 20 až 50 minutových intervalech a mezi nimi si dejte 5 až 10 minut pauzu.[6]
  • Pokud máte opravdu silnou vůli, studujte každý den. Pravidelné učení znalosti lépe upevní a brzy zjistíte, že si toho pamatujete mnohem více a v konečném důsledku máte nakonec více volného času.
 5. 5
  Buďte v klidu. To se snadno řekne, ale hůř dělá, že? Uvědomte si, že všechny informace už máte v hlavě! Jediným problémem je najít je tam. První instinkt je většinou správný. Nevracejte se zpět a neopravujte své odpovědi. Pokud si opravdu nejste jistí, otázku přeskočte a vraťte se k ní později.
  • Všechny otázky si pozorně přečtěte. Když je jen přeletíte očima, můžete je špatně pochopit.
  • Pokud otázce nerozumíte, zeptejte se učitele. Pokud se ho nezeptáte přímo na odpověď, ale jen na to, co tou otázkou myslel, měl by vám pomoci.
 6. 6
  Dobře se noc před zkouškou vyspěte. Spánek potřebujete, abyste se mohli správně soustředit. Pokud budete nevyspalí, nedokážete udržet pozornost a vzpomenout si na to, co jste se naučili. To je také jeden z důvodů, proč se na poslední chvíli nesnažte nadrtit co nejvíce informací.
  • Spánek je skvělý. Nedostatek spánku vás otupí a může vést až ke zdravotním problémům.[7] Pokud se rozhodujete mezi dalším drcením informací a spánkem, zvolte si spánek.
  Reklama

Metoda 5 ze 5:
Směřujte k dobrým známkám

 1. 1
  Zvolte si správné předměty. Na vysoké škole a také na některých středních si můžete část předmětů sami vybrat. V náročných předmětech se toho sice hodně dozvíte, ale omezte jejich počet na jeden až dva. Přihlaste se také na odpočinkové předměty, jako je například tělocvik. Váš mozek si zaslouží i relax!
  • Zvolte si správný počet předmětů. Zahltit se přednáškami vám nic dobrého nepřinese. Kdy se budete připravovat na hodiny? Zůstaňte u obvyklého počtu předmětů pro váš obor a soustřeďte se na dobrý výkon. Je lepší být dobrý v méně předmětech, než jen "prolézt" větším množstvím předmětů.
 2. 2
  Choďte na přednášky. Nejjednodušší způsob, jak získat dobré známky, je chodit na hodiny. Nejenže získáte body za docházku (snad), ale nepropásnete důležitá upozornění a informace, které učitel zdůrazňuje, anebo také případné bonusové úkoly v hodině.
  • Pokud budete mít nerozhodnou známku, díky docházce se může učitel přiklonit k té lepší. Mnoho z nich sleduje docházku studentů právě z tohoto důvodu. Využijte toho a choďte na hodiny!
 3. 3
  Mějte o svých známkách přehled. Nemůžete dostat dobrou známku, pokud se o ni nebudete snažit. Na mnoha školách máte možnost kontrolovat své známky na internetu. Využijte toho a sežeňte si přístupová hesla. Pokud tuto možnost nemáte, zeptejte se učitele, jaké u vás eviduje známky.
 4. 4
  Dejte si každé ráno zdravou a vydatnou snídani. Je prokázáno, že pokud studenti zdravě snídají, mají ve škole lepší výsledky a dokáží se lépe soustředit.[8] Pokud nemáte brzo ráno hlad, vezměte si s sebou alespoň něco na později.
  • Snídejte, abyste neměli hlad, ne, abyste byli přecpaní. Místo toho, abyste se nacpali omeletou ze šesti vajec, dejte si ovesnou kaši a pomeranč. Budete se pak moci soustředit na studium, místo balvanu ve vašem žaludku.
 5. 5
  Zlepšete si paměť pomocí her. Cvičte si mozek každý den díky sudoku, křížovkám nebo jiným hrám, které zvládne každý. Zvýšíte tím vaši mozkovou kapacitu a budete schopní si pak ve škole zapamatovat více věcí.
  • Podívejte se po webových stránkách, které vám usnadní učení. Například k učení cizího jazyka můžete využít několik stránek, které umožňují procvičování gramatiky i slovíček.
 6. 6
  Investujte svůj čas moudře. Pokud máte hodinu na splnění testu se 120 otázkami, máte 30 sekund na jednu otázku. To může být spousta času. Možná vám hodně otázek zabere ještě méně času, který si můžete ušetřit na těžší otázky. Nesoustřeďte se však na časový limit až příliš a nekontrolujte hodinky po každé otázce.
  • Časové limity nemusí být vždy striktní. Pokud potřebujete 5 minut navíc, zkuste se zeptat. Spousta učitelů bude ochotná poskytnout pilnému studentovi trochu času navíc.
 7. 7
  Nebojte se být dobrý. Vykašlete se na lidi, kteří tvrdí, že jste perfekcionista nebo přehnaně ambiciózní. Vytrvejte ve vašem úsilí, i když na to většina ostatních spolužáků kašle. Za pár let tyto lidi pravděpodobně už ani nepotkáte, ale vaše známky vám pomohou dostat se na místa, kam se oni nedostanou!
 8. 8
  Pořiďte si složky a roztřiďte si učební materiály. Díky tomu budete mít vždy ty správné věci ve správnou dobu u sebe. Pořiďte se pořadač zvlášť na každý předmět a mějte všechny poznámky kdykoliv k dispozici.
  Reklama

Tipy

 • Možná se budete muset vzdát trochy zábavy, abyste dosáhli svých cílů. Ti nejlepší studenti dokáží říct: "Ne, nemůžu si s vámi vyrazit, protože se musím učit." Někdo se vám možná vysměje, ale opravdoví přátelé to pochopí. Nezapomeňte však, že si občas musíte i odpočinout. Jinak budete příliš vystresovaní a to bude mít vliv i na vaše známky. Důležité je najít rovnováhu mezi studiem a společenským životem.
 • Uspořádejte si své studijní místo. Ukliďte si, díky tomu vždy rychle najdete, co potřebujete. Každý student ví, že chaos rozptyluje. Zkontrolujte si také, že máte k učení všechny materiály, které potřebujete.
 • Dávejte si menší cíle. Díky menším cílům se budete postupně zlepšovat a nakonec skončíte s áčkem. Když si hned na začátku stanovíte cíl dostat za A, budete se během semestru cítit neodměnění a cíl se bude zdát nedosažitelný.
 • Známky si každý semestr zapisujte a sledujte, jak se zlepšujete.
 • Hodně čtěte a vždy si poté položte otázku, o čem text byl. Díky tomu také zjistíte, jak moc musíte zapracovat na vaší schopnosti porozumět textu.
 • Zkuste se odměnit. Pokud dostanete dobrou známku, odměňte se dnem volna.
 • Vyhledejte si podrobnější informace o látce, kterou právě studujete. Pomůže vám to lépe pochopit souvislosti, studium bude zajímavější a snáze si ho zapamatujete. Učitelé budou nadšení, když prokážete i jiné znalosti, které jste se na hodinách neučili.
 • Zeptejte se učitele, jestli nemůžete získat nějaké body navíc za doplňující seminárky nebo jiné práce. Pokud bude souhlasit, odevzdejte je co nejdříve. Když je dostanete opravené ještě před zkouškou, můžete přijít na chyby, které děláte.
Reklama

Varování

 • Pokud se vám nedaří, vytrvejte ve vaší snaze. Vždycky je možnost se zlepšit!
 • Nestýkejte se s lidmi, kteří své studium neberou vážně. Snažte se držet ambiciózních spolužáků, i když se vám ostatní budou posmívat. Jsou to vaše známky a vaše budoucnost, co investujete nyní, se vám také vrátí.
 • Pokud si nyní vypěstujete špatné návyky a lhostejnost, budou vás provázet i ve vašem budoucím zaměstnání. I když se to zdá jako dlouhá doba, tak to daleko to zase není.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 313 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 439 krát
Stránka byla zobrazena 9 439 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama