Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý má nějaké problémy s pletí, ať už jde o akné, suchost, citlivost, mastnotu nebo zarudnutí či vrásky. Naštěstí je možné většinu těchto problémů úspěšně řešit, stačí o svoji pleť jen dobře pečovat. Začněte s Krokem 1, ve kterém najdete pokyny ohledně péče o pleť a brzy budete jen zářit.

Část 1
Část 1 ze 3:
Pravidelná péče o pleť

 1. 1
  Zjistěte svůj typ pleti. Prvním krokem k dokonalé pleti je zjistit, jak si ji máte správně mýt. Každý má jinou pleť, takže co funguje u jednoho nemusí fungovat u druhého. Dobře se podívejte na svoji pleť a určete, zda je normální, citlivá, suchá, smíšená, náchylná k podráždění nebo mastná.
  • Pokud máte normální pleť, máte štěstí. Nemastí se vám, máte malé póry, stejnou barvu pleti a netrpíte pupínky.
  • Citlivá pleť reaguje téměř na vše – může být suchá, svědivá nebo podrážděná. Záleží na vašem životním stylu, na počasí a na produktech, které používáte.
  • Suchá pleť je po vyčištění většinou napjatá a může být i zrohovatělá nebo vysušená, hlavně když je venku zima nebo hodně fouká.
  • Smíšená pleť může být zároveň suchá i mastná. Může se odlupovat a být suchý na okrajích tváře, ale na bradě a na čele je mastná.
  • Pleť náchylná k podráždění a pupínkům obsahuje přebytečnou mastnotu. Musíte ji dobře čistit, ale přesto se na ní někdy objeví nedokonalosti.
  • Když máte mastnou pleť, budete ji mít už hodinu po umytí lesklou. Maz vám může dokonce rozpouštět make-up.
  • Kromě toho záleží na tom, zda máte světlou pleť, středně tmavou pleť nebo tmavou pleť. Budete si podle toho muset vybírat všechny pleťové produkty.
 2. 2
  Umývejte si obličej dvakrát denně – ani vícekrát, ani méněkrát. Mytí pleti je velmi důležité, protože se při něm zbavíte mastnoty, špíny a bakterií a zbytků make-upu, které by se vám jinak usazovaly v pórech.
  • Myjte si obličej dvakrát denně – jednou ráno, abyste smyli nečistoty, které se na něm usadily přes noc, a jednou večer, abyste se zbavili líčení a špíny, která se na obličej dostala přes den.
  • Používejte mycí gel vhodný pro váš typ pleti (najdete to na obalu). Nepoužívejte parfémovaná mýdla, barevná mýdla a gely plné chemikálií, protože vám mohou podráždit pleť a většinou stejně nefungují moc dobře. Pokud jde o mýdla na obličej – čím jednodušší a přírodnější, tím lepší.
  • Při mytí si opláchněte obličej teplou vodou. Horká voda může pleť vysušovat, ale teplá voda je pro otevření pórů nejlepší. Vezměte si trochu mycího gelu do rukou a opatrně si s ním krouživými pohyby umyjte obličej.
  • Potom se opláchněte studenou vodou (aby se vám zavřely póry) a pečlivě vymyjte všechny prostředky. Použijte čistý ručník a nedřete si obličej, pouze si ho jemně osušte. Nejlepší ale je nechat si pleť uschnout přirozeně.
 3. 3
  Použijte toner. Toner je nejpřehlíženější produkt péče o pleť a většina žen ho vůbec nepoužívá. Není sice naprosto nezbytný, ale může vám v mnohém pomoci.
  • Z prvé toner pomůže odstranit z pleti zbytky nečistot, líčení a mrtvé kožní buňky, které mycí gel odstranit nedokázal a zanechá vaši pleť dokonale čistou. Za druhé pomůže obnovit správné pH pleti (které je lehce kyselé). Za třetí toner pleť zvlhčí, takže se do ní snadněji vsáknou všechny ostatní produkty (jako krémy, séra a opalovací krémy).
  • Tonery jsou skvělé také proto, že vaší pleti dodávají další užitečné látky. Pro každý typ pleti se hodí jiné aktivní látky. Lidé náchylní k pupínkům by měli používat alfa a beta hydroxy-kyseliny, které fungují jako jemný peeling, lidé se suchou pletí by měli používat krémy s obsahem vitamínu E nebo aloe vera a lidé, kteří trpí stárnutím pleti, by si měli vybrat krémy s antioxidanty (pro upravení pleti) a retinoidy (proti vráskám). Lidé se suchou a citlivou pletí by se také měli vyhnout všem tonerům na bázi alkoholu, aby neměli pleť vysušenou. [1]
  • Většinu tonerů seženete v tekuté formě a používají se snadno. Jednoduše si naneste trochu toneru na vatový tamponek a jemně si jím potírejte obličej. Toner už z pleti nesmývejte.
 4. 4
  Použijte hydratační krém. Bez ohledu na typ vaší pleti musíte vždy používat hydratační krém. Tyto krémy zadržují v horních vrstvách kůže vodu, chrání pleť a vylepšují její tón a texturu. Musíte si ale najít vhodný krém pro svůj typ pleti.
  • Lidé s normální pletí by si měli pořídit krém na vodní bázi, který nenarušuje rovnováhu pleti. Krém by měl být lehký a ne mastný. Tyto krémy většinou obsahují lehké oleje.
  • Lidé se suchou pletí budou potřebovat krém, který jejich pleť lépe hydratuje. Krémy pro suchou pleť jsou většinou mastnější a lépe tak v pleti udrží vlhkost. Kupte si krém například s vinným olejem nebo dimethiconem (typ křemičitého oleje).
  • Mastná pleť a pleť náchylná k podráždění také potřebuje krém, hlavně pokud často používáte mycí gely a tonery. Kupte si lehký krém na vodní bázi a používejte produkty, které vám neucpou póry.
  • Citlivá pleť vyžaduje citlivý krém, který ji nepodráždí. Nepoužívejte barvené ani parfémované produkty a držte se dál i od různých kyselin. Raději si kupte krém s obsahem aloe vera, heřmánku nebo okurky.
  • Stárnoucí pleť se snadno vysuší, takže si kupte hustší a mastnější krém. Měli byste také investovat do lepších krémů s obsahem různých antioxidantů, retinolu a alfa-hydroxy kyselin, které vám pomohou předcházet vráskám. [2]
 5. 5
  Pravidelně používejte peeling. Pravidelný peeling vás zbaví mrtvých kožních buněk a zanechá vaši pleť krásně jemnou a hladkou. Proto je důležité ho alespoň jednou týdně používat (u mastnější pleti to může být i častěji).
  • Mnoho lidí si ale myslí, že je dobré si pleť „oškrábat“ do červena. Takové drhnutí může být pro pleť velmi škodlivé, protože se mohou tvořit malá zranění, která se snadno infikují a objeví se pupínky. [3]
  • Pleť (hlavně na obličeji) je citlivá a vyžaduje více péče, než jí lidé většinou věnují. Proto pokud se rozhodnete koupit si peeling, kupte si nějaký, který obsahuje malé částečky, ne velké kousky.
  • Můžete si také koupit mycí gely s obsahem peelingových částeček nebo alfa-hydroxy kyselin a zbavovat se mrtvé kůže bez použití samostatného peelingu. Můžete použít čistou žínku a jemně si s ní umývat obličej. Funguje to skoro tak dobře jako peeling a je do mnohem levnější!
  • Můžete také investovat do čisticího nástroje, jako je například Clarisonic, který má rotační kartáč, pomocí kterého si snadno umyjete obličej a vyčistíte póry. Mnoho lidí na tyto přístroje nedá dopustit, ale jsou vcelku drahé, takže bohužel nejsou pro každého.
  • Poslední možností je vyrobit si vlastní domácí peeling. Je to velmi jednoduché a funguje to stejně dobře, jako peelingy z obchodu a navíc víte naprosto přesně, co si na pleť dáváte. Smíchejte třtinový cukr s olivovým olejem, jedlou sodu s vodou, nebo si vymyslete vlastní peeling!
 6. 6
  Každý den se odličujte. Může to znít sice samozřejmě, ale nikdy nepodceňujte důkladné odličování. Někdy je to otrava a jistě se někdy stane, že odličování bude to poslední, co byste chtěla udělat, ale když budete poctivá a budete se odličovat každý den, vaše pleť vám za to poděkuje.
  • Když se večer neodlíčíte, pleť nebude mít šanci se v noci zregenerovat. Budou se vám tvořit pupínky, zarudlá místa, pleť bude mastná a bude působit unaveným dojmem.
  • Kromě toho make-up může zachytit volné radikály, kterým je pleť přes den vystavena. Když se potom večer dobře neodlíčíte a neumyjete, tyto škodliviny na pleti zůstávají. Volné radikály rozbíjí kolagen v pleti a způsobuje vrásky. [4]
  • Doporučuje se mýt si pleť mycím gelem, tonerem a použít hydratační krém, ale v případě potřeby vám čas od času postačí i vlhčené odličovací ubrousky. Musíte si s nimi obličej dobře utřít a zbavit se veškerého líčení.
  • Co se týče make-upu, měla byste se snažit čas od času své pleti dopřát nějaký čas bez líčení. To platí hlavně pokud každý den nosíte silný nános podkladového make-upu. Možná se toho bojíte, ale vaše pleť se bez make-upu bude cítit mnohem lépe. Pokud nechcete chodit úplně „nahá“, přejděte na BB krém nebo tónovací krém, jsou lehčí než make-up, ale tón pleti vám sjednotí.
  • Také byste si minimálně jednou za půl roku měla projít svůj kufřík a líčením a vyhodit všechny produkty, které už nepoužíváte nebo jsou staré. Make-up je líhní pro bakterie, takže když budete používat jednu řasenku a podklad několik měsíců v kuse, mohou vám způsobovat pupínky a podráždění pleti.
 7. 7
  Nezapomínejte na opalovací krém. Pokud byste po přečtení tohoto článku měla změnit pouze jedinou věc, mělo by to být to, že začnete každý den používat krém na opalování. Pro zdravou pleť je to opravdu nezbytné.
  • Opalovací krém chrání pleť před škodlivými slunečními paprsky, které způsobují všechny možné kožní potíže. Také výrazně snižuje riziko rakoviny kůže, což mluví samo za sebe.
  • Navíc krém na opalování chrání pleť před stárnutím. Sluneční paprsky jsou totiž jednou z hlavních příčin stárnutí pleti, vrásek, hnědých skvrnek, viditelných žil a zarudnutí kůže. Když budete každý den používat opalovací krém, můžete tyto projevy stárnutí zpomalit a zachovat si mladistvý vzhled pleti.
  • Kupte si opalovací krém s faktorem alespoň 30, hlavně pokud máte světlou pleť a blond vlasy. Můžete si také koupit hydratační krém s UV faktorem.
  • Natírejte se krémem proti slunci každý den, ne jen v létě nebo když svítí slunce. UV paprsky jsou silné i když je venku zima a proniknou mraky i deštěm. Můžete se před nimi chránit také slunečními brýlemi a klobouky.
  • Nikdy nepoužívejte starý nebo prošlý opalovací krém. Jeho účinky vyprchaly, takže vás před sluncem neochrání a navíc prošlý krém může způsobovat podráždění pleti nebo svědění. [5]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Jak řešit problémy s pletí

 1. 1
  Jak bojovat s akné. Akné je jedním z nejčastějších a nejvážnějších kožních problémů. Většinou postihuje teenagery, ale často s ním mají potíže i dospělí lidé a nikdo neunikne občasnému pupínku. Protože je akné tak rozšířené, existuje mnoho druhů léčby a když budete chvíli experimentovat, jistě najdete něco, co vám bude vyhovovat.
  • Dodržujte běžnou hygienu a používejte mýdlo, toner a hydratační krém, ale kupte si také produkty speciálně pro pleť s akné. Kupte si mýdlo s obsahem triclosanu, benzoyl peroxidu nebo kyseliny salicylové. Používejte lehké krémy na vodní bázi a snažte se zabránit vysušení pleti.
  • Kromě běžného čištění je dobré používat také mast nebo krém na pupínky. Tyto produkty většinou také obsahují benzoyl peroxid, kyselinu salicylovou, síru, retinol a kyselina azelaovou. Většina z těchto krémů je volně prodejná, ale lékař vám může předepsat i silnější léky, které jsou na předpis.
  • Pokud tyto krémy nefungují, objednejte se k dermatologovi. Předepíše vám lepší léky, jak ve formě pilulek, tak ve formě krémů (podle toho, jak vážné akné máte). Někteří lidé dobře reagují na antibiotika, na některé ženy zabírají bylinky, a jiní zase vyžadují silnější léky, například Roaccutan.
 2. 2
  Jak se vypořádat se stárnutím pleti. Vrásky, hnědé tečky a povadnutí pleti jsou problémy, se kterými se jednoho dne setká každý. Když ale budete o svoji pleť dobře pečovat, je možné se těmto problémům vyhnout co nejdéle.
  • Nejprve je důležité dodržovat správnou péči o stárnoucí pleť. Produkty jsou hutnější a hydratují pleť více, což je důležité, protože starší pleť snáze vysychá.
  • Proti vráskám používejte hydratační krémy s obsahem antioxidantů. Antioxidanty neutralizují volné radikály, které ničí kožní buňky a způsobují stárnutí pleti. Často se používá čajový extrakt, retinol (součást vitamínu A) a kenetin (extrakt z rostlin, který zvyšuje množství kolagenu v pleti). [6]
  • Tmavé tečky a poškození slunce vyřešíte produkty s obsahem alfa a beta-hydroxy kyselin, které pleť jemně obrousí a zbaví vás mrtvých buněk. Pleť je potom krásně hladká a jemná.
  • Pokud ale hledáte jediný a nejlepší produkt proti vráskám a stárnutí pleti, máme ho pro vás – Retin A. Retin A neboli tretinoin či kyselina retinolová, je vitamín A ve formě kyseliny, který je velmi účinný v boji proti vráskám, umí sjednotit barvu pleti a stimuluje produkci kolagenu. Retin A ale seženete pouze na předpis, takže pokud ho budete chtít, budete se muset objednat k dermatologovi. [7]
 3. 3
  Jak na barevné skvrnky na pleti. Někdy se na pleti objevují tmavší nebo světlejší flíčky.
  • Tyto potíže způsobuje zvýšení hladiny melaninu v kůži, což může být způsobeno mnoha věcmi, jako je slunce, těhotenství, menopauza, hormonální antikoncepce, další léky nebo například vymačkávání pupínků. Tyto potíže často vymizí samy, ale existuje mnoho krémů a mastí, které vám s nimi pomohou.
  • Nejdříve si musíte vybrat produkty s obsahem retinoidů a používat je každý den. Vitamín A pleť zbavuje mrtvých buněk a odstraňuje horní vrstvy, které jsou zabarvené jinak. Díky tomu odkrývá čerstvou pleť, takže by se vaše problémy měly vyřešit během několika měsíců používání. Pokud chcete něco rychlejšího, nechejte si od lékaře předepsat silnější krém.
  • Pokud chcete pleť zesvětlit (máte tmavší flíčky nebo zarudlou pleť), můžete zkusit hydrochinon. Zesvětluje pleť tak, že oslabuje produkci melaninu. V lékárně koupíte krém s 2% obsahem hydrochinonu, ale lékař vám může předepsat i silnější. Než ho začnete používat, měli byste vědět, že je v Asii a v Evropě zakázán kvůli jeho potenciálním karcinogenním účinkům. [8]
  • Pokud vám nezáleží na ceně, můžete také zkusit léčbu laserem nebo chemické peelingy. Zeptejte se svého dermatologa na všechny možnosti a rozhodněte se, co pro vás bude nejlepší.
  • To nejdůležitější je i zde opalovací krém. Ten zabrání slunečním paprskům, aby spustily produkci melaninu a způsobovaly další tmavnutí pleti.
 4. 4
  Co s citlivou pletí? Citlivá pleť může být opravdu nepříjemná. Musíte si dávat pozor na vše, co používáte a i na to, jak se pleti dotýkáte, jinak ji máte pořád suchou nebo zarudlou, plnou pupínků nebo vrásek.
  • Citlivá pleť je také náchylnější k ekzémům, akné a dalším kožním chorobám. Když ale budete mít trpělivost a budete o ni dobře pečovat, můžete mít krásnou a zdravou pleť.
  • Jak jsme již zmínili, u produktů pro citlivou pleť je důležité, aby neobsahovaly zbytečná barviva a parfémy, protože každá látka navíc může pleť zatížit. Kupte si ty nejjednodušší produkty. Čím méně ingrediencí, tím lépe.
  • Vyhněte se produktům s antibakteriálními gely, alkoholem, retinoidy a hydroxy kyselinami. Tyto látky jsou vhodné pro ostatní typy pleti, ale citlivou pleť by mohly ještě více podráždit a vysušit.
  • Kupte si raději produkty s protizánětlivými látkami, například heřmánkem, bílým čajem, aloe vera, ovsem nebo mořskými řasami.
  • Pokud chcete nějaký produkt vyzkoušet, ale nevíte, jak na něho budete reagovat, udělejte si nejprve test. Vezměte si malé množství krému a namažte si ho za krk. Dělejte to pět dní za sebou a sledujte kůži. Pokud se neobjeví žádné podráždění ani pupínky, zkuste si krém na malém kousku kůže pod okem. Pokud ani tam po pěti dnech neuvidíte podráždění, můžete si krém bezpečně nanést na celý obličej.
  • Co se týče make-upu, kupujte si podklady na bázi silikonu, protože na ty většina lidí nemá alergii. Držte se očních linek v tužce, protože tekuté linky obsahují latex, který je pro mnoho lidí alergenem. Nepoužívejte voděodolnou řasenku, protože ji neodlíčíte běžným odličovadlem. Odličovač, který ji zvládne odlíčit, je na oči příliš silný. [9]
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Změny životního stylu

 1. 1
  Jezte zdravě. Jezte zdravě a vyváženě a nezapomínejte na vitamíny a minerály, které vaše pleť potřebuje. Vitamíny B, C, E, A a K jsou pro zdravou a zářivou pleť nezbytné.
  • Vitamín B je základem pleti, vlasů a nehtů. Najdete ho v ovesné kaši, vejcích, rýži, banánech a dalších potravinách.
  • Vitamín C chrání vaši pleť před sluncem a rakovinou kůže. Najdete ho v citrusovém ovoci – citronech, limetkách a pomerančích, v paprice, brusinkové šťávě, květáku a v listové zelenině.
  • Vitamín E také chrání pleť před sluncem a najdete ho v olivách, špenátu, ořeších, semenech a rostlinných olejích.
  • Vitamín A je nezbytný pro regeneraci pleti. Najdete ho v zelenině a ovoci, takže těchto potravin jezte co nejvíce.
  • Vitamín K odstraňuje tmavé kruhy pod očima a jizvy. Dobrým zdrojem je listová zelenina, ale také mléčné produkty a maso.
 2. 2
  Dostatečně pijte. Pravděpodobně již víte, že pro zdravou pleť je nezbytné pít hodně vody. Je to proto, že pleť, stejně jako všechny ostatní buňky v těle, je složena hlavně z vody.
  • Bez vody bude vaše pleť dehydrovaná a bude suchá, napjatá a zašedlá. Po čase se na ní mohou objevit i vrásky.
  • Když budete pít dost vody, zbavíte se i škodlivých toxinů z těla, které by se jinak nahromadily a způsobily by celou řadu problémů s pletí i s celkovým zdravím. [10]
  • Není sice přesně stanoveno kolik vody byste měli každý den vypít (závisí to na vašem věku, pohlaví, hmotnosti a tělesné aktivitě), ale obecně je dobré vypít alespoň 6-8 sklenic vody denně.
  • Pokud vám voda nechutná, můžete ji nahradit neslazeným bylinným čajem nebo kokosovou vodou (která prý má na pleť skvělý vliv).
  • Měli byste se také snažit jíst co nejvíce ovoce a zeleniny, které obsahují hodně vody (rajčata, okurky, meloun, hrozny, ledový salát, celer atd.).
 3. 3
  Snažte se dostatečně spát Spánek je nezbytný pro zdravou a čerstvě vypadající pleť – i Šípková Růženka s ním zkrásněla! Ve spánku se vaše pleť regeneruje a obnovuje a mrtvé buňky jsou nahrazovány novými.
  • Když nemáte dost spánku, vaše pleť je unavená a zašedlá, protože v ní krev neproudí dostatečně rychle. Při nedostatku spánku se cévy v obličeji roztáhnou, takže se vám pod očima objeví tmavé kruhy.
  • Pokud tedy chcete mít krásně zdravou pleť, snažte se spát každý den 7-8 hodin. Také byste měli chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. Nekuřte před spaním a nepijte alkohol, protože tohle všechno ovlivňuje kvalitu spánku.
  • Kromě spánku samotného můžete také upravit podmínky. Například je lepší spát na zádech než na břiše, protože pleť může dýchat a neotírá se celou noc o polštář (což může způsobovat vrásky).
  • Také byste si alespoň jednou týdně měli měnit povlak na polštáři, protože se v něm usazují bakterie a špína. Také byste měli používat bílé povlečení, protože barvy mohou také podráždit pleť. [11]
 4. 4
  Často cvičte. Cvičením se udržíte v kondici a budete mít krásnější a zdravější pleť. To proto, že při cvičení se rozproudí krev v celém těle a pleť se okysličí.
  • Před cvičením se důkladně odličte. Pot a špína by se vám jinak usadily v pórech a způsobily pupínky.
  • Po cvičení se jděte ihned umýt. Dejte si sprchu, nebo si alespoň pořádně umyjte obličej.
 5. 5
  Vyhýbejte se stresu. Stres je pro vaši pleť špatný – může způsobovat mastnotu, pupínky, zarudnutí, citlivost a také vrásky. Může také zhoršit nebo dokonce vyvolat akné.
  • Stres zvyšuje produkci hormonu kortizolu, který má na svědomí produkci mazu a způsobuje akné. Také způsobuje roztažení cév, což vede k zarudnutí a tmavým kruhům pod očima.
  • Když se navíc budete neustále mračit, v pleti se vám nebude tvořit dost kolagenu a budete mít dříve vrásky. [12]
  • Když se tedy naučíte lépe zvládat stres, mohou se vylepšit i vaše problémy s pletí. Můžete si například vyhradit čas jen pro sebe a dělat něco, co máte rádi, nebo se začít věnovat novým koníčkům či trávit čas s rodinou a přáteli.
 6. 6
  Přestaňte kouřit. Kouření je pro vaši pleť špatné. Pokud chcete zlepšit její vzhled a zabránit projevům stárnutí, přestat kouřit by mělo být to první, co uděláte.
  • Kouření pleti škodí mnoha způsoby. Za prvé cigarety obsahují oxid uhličitý, který omezuje množství kyslíku, které se dostane do pleti, a také nikotin, který zpomaluje tok krve. Tyto dvě věci pak způsobí, že je pleť unavená, šedá a vysušená.
  • Navíc kouření narušuje přirozenou absorpci živin jako je vitamín C, který je nezbytný pro regeneraci pleti.
  • Kuřáci mají více vrásek než nekuřáci, protože kouření způsobuje rychlejší stárnutí pleti. [13]
  • Přestat kouřit není zrovna jednoduché, ale když budete odhodlaní a budete mít podporu rodiny a přátel, jistě to dokážete. Najděte si články o tom, jak přestat kouřit a zkuste to!
  Reklama

Tipy

 • 3-4 šálky zeleného čaje denně vám pomohou získat hezčí pleť.
 • Smíchejte si podkladový make-up s hydratačním krémem.
 • Pokud si chcete vymačkávat pupínky, nejprve si dobře umyjte ruce a postupujte velmi opatrně. Nemačkejte si kůži nehty – pupínky jsou dočasné, ale vymačkávání může způsobit jizvy, které zůstanou navždy. Pokud se pupínek nedá vymáčknout, nechejte ho tak. Znamená to, že infekce je ještě hluboko pod kůží a stejně byste se pupínku nezbavili. Několik dní počkejte a zkuste to znovu, nebo raději počkejte, až pupínek zmizí sám.
 • Často si měňte povlaky na polštáře, protože se v nich usazuje špína z vlasů a z obličeje. Když si na noc zapletete vlasy do copu, také tím své pleti pomůžete.
 • Vždy si produkty před použitím vyzkoušejte. Naneste si malé množství na předloktí nebo za ucho a počkejte 24 hodin. Pokud se neobjeví žádná reakce, pravděpodobně můžete produkt bezpečně používat.
 • Pokud se vám po nějakém produktu objeví vyrážka nebo pupínky, přestaňte ho ihned používat a dejte své pleti několik dní pauzu od make-upu.
 • Nesahejte si na obličej. Je lákavé se neustále dotýkat obličeje a pupínků, ale rukama si na pleť zanesete spoustu bakterií, které mohou snadno způsobit další pupínky nebo podráždění.
 • Mějte stále čisté vlasy, hlavně pokud nosíte ofinu. Nejlepší je učesat si vlasy z obličeje pryč. Pokud máte mastné vlasy, pravidelně si je myjte a nepoužívejte na ofinu kondicionér.
 • Nepoužívejte příliš mnoho tělových mlék a krémů a nechejte svoji pleť někdy také dýchat. Nejlepší je natřít se tak akorát. Když budete používat hodně chemických přípravků, pleť se vám bude mastit. Péče o pleť by tedy měla být co nejjednodušší. Umyjte si obličej teplou vodou, osušte si ho a použijte správný hydratační krém.
 • Přejděte na minerální make-up, který neucpává póry.
 • Pokud máte suchou pleť, natírejte si ji olivovým olejem, kokosovým olejem nebo bambuckým máslem. Roztavte pevný tuk v mikrovlnce a natírejte si ho na obličej. Seženete ho v obchodě se zdravou výživou nebo v některých drogeriích.
Reklama

Varování

 • Pokud máte vážné akné, zajděte si k dermatologovi. Existují léky na předpis, které dokážou zatočit i s nejhoršími případy akné.
 • Pokud máte tmavou pleť a žijete v zemi, kde nesvítí moc slunce, možná nemusíte používat opalovací krém každý den. Melanin ve vaší pleti blokuje většinu slunečního záření, takže když budete používat silný opalovací krém, mohli byste trpět nedostatkem vitamínu D.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 17 637 krát
Stránka byla zobrazena 17 637 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama