Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikde není řečeno, že vztah na dálku je jednoduchý, ale na druhou stranu vám vzdálenost nemusí vztah zničit. S tím správným nasazením a komunikací může být vztah na dálku ve skutečnosti stabilnější, než vztah, kdy to k sobě partneři mají jen přes ulici.[1] Pokud se trochu přizpůsobíte a uděláte malé změny ve svém životním stylu, může vám to pomoci udržet si milovanou osobu ve svém životě.

Část 1
Část 1 ze 3:

Pokud to jde, zachovejte vše normální

 1. 1
  Zůstaňte v kontaktu. Protože se neuvidíte osobně, je důležité, abyste si vytvořili a udrželi emocionální stabilitu, jak jen to bude možné. Nemusíte vždy vést, hluboké, duchaplné rozhovory.[2] Častá komunikace, nezáleží na tom, jak je duchaplná, ukáže vašemu protějšku, že vám na něm záleží natolik, abyste si udělali čas na a snažili se do vztahu něco vnést [3] a také pro vás bude jednodušší zůstat informovaní o tom, co se děje ve vašich životech.[4] Pokud dovolíte, aby ve vašem vztahu nastaly (i několikadenní) mezery, vaše každodenní komunikace bude upadat a budete muset začít vždy od nuly, pokaždé kdy si budete chtít popovídat.
  • Poznejte, jakou metodu komunikace váš partner preferuje. Vyzkoušejte celou řadu technologií, abyste zjistili, co pro vás oba funguje.[5] Můžete vyzkoušet textovky, e-maily, video hovory a další, abyste zůstali v kontaktu a sdíleli spolu tak i malé detaily vašeho života.
  • Seznamte jeden druhého se svým denním rozvrhem. Pokud víte, že budete zaneprázdněni, dejte partnerovi vědět předem, že nebudete mít na komunikaci moc času a snažte se i přesto zůstat v kontaktu. Pokud nemáte tolik práce jako váš partner, zkuste se mu/jí přizpůsobit a soustřeďte se na něco, co vás oba zajímá.
 2. 2
  Povídejte si i o malých, zbytečných věcech. Nemějte pocit, že vaše konverzace musí být vždy filozofická úvaha nad vaším vztahem, sny a nadějemi. Místo toho se soustřeďte i na drobnosti každodenního života, jako je například nákup, úklid domácnosti, či vycházka se psem.[6] To vám dá pocit vytváření společného domova, něčeho, na co se oba můžete těšit.
  • Pokud si budete povídat o malých, nudných detailech svých dnů, dodá vám to i pocit sounáležitosti a spojení, což jsou základy každého vztahu.[7]
 3. 3
  Často se navštěvujte. Udějete si čas na to, abyste se mohli navštívit tak často, jak jen vám to okolnosti a finance dovolí. Musíte se vidět při každé příležitosti.[8] [9] Udělejte si plán pravidelných návštěv nebo si alespoň naplánujte další návštěvu pokaždé, kdy sse vidíte. Komunikace tváří v tvář je stejně tak důležitá jako to, abyste ve vztahu nacházeli uspokojení, oddání a důvěru.[10]
  • Pro svá shledání si vytvořte rituály, jako je návštěva oblíbené restaurace, to že spolu zůstanete v klidu doma nebo spolu budete dělat něco, co baví vás oba.
  • Pokuste se vyladit cestování tak, aby se vám nekrylo s časem, kdy chcete být spolu. Ujasněte si, kde se sejdete na letišti nebo nádraží. Abyste ušetřili čas na letišti, cestujte s jedním malým zavazadlem nebo si základní věci nechte u partnera doma.
  • Občas se také setkejte mimo domov. Navštivte místo, které je pro vás oba nové a vyberte si místo, které máte oba na polovině cesty.
 4. 4
  Poznávejte se. Stejně jako v každém jiném vztahu byste si i vy dva měli udělat čas na to, abyste se doopravdy poznali a chápali jeden druhého. Až spolu budete mluvit, všímejte si toho, co má váš partner rád (jako koníčky nebo denní činnosti) a udělejte si na tato témata menší průzkum, abyste si měli o čem povídat.
  • Pokud poznáte, čemu partner dává přednost, pomůže vám to také ve chvíli, kdy si budete chtít dát nějaký dárek. Výměna dárků je také formou komunikace, díky nim vyjídříte své pocity i na velkou vzdálenost.[11]
 5. 5
  Pamatujte na to, že váš partner je také jen člověk. Vzdálenost může váš vztah posílit, ale můžete si díky ní partnera i idealizovat. Drobná idealizace může vztah posílit, ale extrémní idealizace (když si myslíte, že je váš partner dokonalý) vám může způsobit problémy, protože pro vás může být složitější identifikovat se se skutečnou osobou.[12]
  • Pokud si udržíte denní komunikaci s každodenními detaily, nebudete si svého partnera tolik idealizovat a uvidíte jeho lidskou stránku a budete si moci všímat změn, kterými váš partner může procházet.[13]
 6. 6
  Navzájem se podporujte, i navzdory vzdálenosti. Buďte připraveni svému partnerovi pomoci, když vás potřebuje, má nějaké potíže, necítí se dobře a v jakékoliv jiné situaci. Budete muste partnerovi ukázat, že jste tu pro něj a může se na vás spolehnout. Pokud se váš partner bude muset s náročnými situacemi vypořádat sám, zřejmě vás ve svém životě nebude potřebovat.[14] Závislost jednoho na druhém leží v tom, že jste schopni jít proti svým vlastním zájmům, abyste prospěli partnerovi, či vašemu vztahu.[15] Pokud se takto navzájem podpoříte, vaše vzájemná závislost je základem vztahu na dálku.
  • Vzájemná závislost jednoho na druhém se dá pozorovat v každodenních aktivitách, jako je dělání kompromisů při dlouhodobých rozhodnutí jako je to, že přestanete kouřit.
 7. 7
  Budujte důvěru. Důvěra je důležitá pro každý vztah, nezáleží na vzdálenosti.[16] Udělejte vše pro to, abyste zůstali věrní a odolejte pokušení. Pokud jste již chybu udělali, je důležité, abyste to řekli partnerovi, zejména v situacích, kdy by vám lež mohla pomoci.[17] Například, pokud jste vystaveni pokušení (jako je návštěva baru), lhaní o tom, že jdete někam jinam by prospělo vaší osobnosti, ale pokud byste řekli pravdu, prospělo by to vašemu vztahu.
  • Cˇastá e-mailová komunikace a využívání online zdrojů vám může pomoci budovat důvěru v romantických vztazích.[18] [19]
 8. 8
  Buďte si oddáni. Buďte otevření a upřímní a sdělujte si důvěrné informace.[20] Měli byste si být morálně oddáni, a chtít pokračovat ve vztahu proosobní hodnoty, ne kvůli tlaku okolí..[21] Mezi osobní hodnoty patří názory jako “zůstat věrný je součást mé osobnosti.” Tlak okolí nás ovlivňuje svým souhlasem či nesouhlasem. Například, “Moje maminka by byla zničená, kdybych podvedl svou přítelkyni a ona se se mnou rozešla.”
  • Dávejte si pozor na vztahy, kdy se vás partner snaží vmanipulovat do něčeho, co by prospělo pouze jemu, jako například, že byste museli vzít naléhavý telefonát v průběhu důležitého obchodního jednání. Pokud se nefér jednání a lži stanou součástí vaší běžné komunikace, možná je na čase, abyste svůj vztah přehodnotili a zjistili, proč v něm chybí důvěra.
 9. 9
  Nedělejte nic nerozumného, jen proto, že jste naštvaní nebo rozrušení kvůli něčemu, co jste řekli nebo udělali. Komunikace je klíčová, pokud máte problém, promluvte si o něm. Posílíte tím důvěru a vytvoříte si silnější pouto. Nemůžete setrvávat ve vztahu, kdy se bojíte, že vám partner něco provede, protože jste před časem něco řekli nebo udělali.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Dělejte věci spolu a vytvářejte si pouto

 1. 1
  Sdílejte spolu něco. Vytvořte něco, k čemu máte oba dva přístup, jako je třeba online blog nebo kniha scrapbook. Získáte tak nový způsob komunikace a pocit, že děláte něco společně.[22] Můžete sepisovat blog o vaření, kde budete vyprávět o svým společných kulinářských dobrodružstvích, zdokumentovat své cvičení na Instagramu, nebo dokonce vytvořit speciální hashtag na Twitteru jen pro vás dva.
  • Sdílejte spolu také kalendář online. Pokud si budete chybět, podíváte se, proč tomu tak je. Budete si také moci o spoustě věcí popovídat, například: "Jaký byl včerejší koncert?"
 2. 2
  Dělejte stejné věci ve stejnou dobu. Díky tomu bude vzdálenost mezi vámi menší a snadněji zvládnutelná.[23] Budete se cítit blíže jeden druhému a najdete společné pouto,protože budete dělat totéž ve stejnou dobu. Pokud nevíte, jaké věci dělat, zkuste některé z následujících:
  • Naplánujte si, že uvaříte nějaké jídlo ve stejný den. Pokud ani jednoho z vás vaření nebaví, naplánujte si, že poveřečíte jídlo ze stejné restaurace, například italské.
  • Čtěte stejné knížky a články. Můžete také předčítat nahlas jeden pro druhého.
  • Dívejte se na stejné televizní pořady a filmy. Můžete si nechat zanutý Skype a povídat si o dojmech.
  • Používejte videohovory i při jídle a sledování televize spolu.
  • Spěte spolu. Můžete si zavolat nebo uskutečnit videohovor a společně usnout. Pokud toto čas od času uděláte, můžete si připadat blíže. Pokud žijete v příliš rozdílných časových pásmech, můžete zůstat online, abyste si alespoň popřáli dobré ráno, či dobrou noc.
 3. 3
  Učte se spolu. Vyberte si projekt, který vás oba zajímá, jako je například online jazykový kurz a učte se spolu. Vyberte si cokoliv, co vás baví oba. Budete tak mít skvělý pocit z toho, že spolu něco sdílíte a máte něco, co vás k sobě poutá. Navíc, až si budete povídat, můžete se těšit z toho, že máte společné téma.
  • Využijte internetu. Můžete hrát online hru pro více hráčů nebo i něco tradičního, jako jsou třeba šachy. V každém případě si během hraní můžete popovídat a těšit se z toho, že trávíte čas spolu.
 4. 4
  Ukažte partnerovi, že je pro vás výjimečný. Dělejte všechny ty maličkosti, díky kterým dáte partnerovi najevo, že vám na něm záleží. Můžete si psát milostné dopisy a poslat si je e-mailem. Posílejte si malé dárky, pohledy, květiny. To vše jen tak, bez důvodu.[24] Uvidíte, co všechno vás napadne a budete moci partnerovi poslat.
  • Nenuťte se však do velkých, drahých darů. I maličkost potěší a díky ní se váš partner bude cítit potěšeně a bude vědět, že vám na něm záleží.
 5. 5
  Mějte společné zájmy. Zkoušejte společně nové věci, i kdyby to znamenalo, že je budete dělat každý zvlášť. Takto si jen nebudete povídat po telefonu, což může být po čase nuda, pokud je to ve vašem vztahu na dálku jediné, co kdy spolu děláte. Nastavte si hodinky na stejnou dobu a ve stejnou dobu si jděte třeba zaběhat nebo na sebe prostě jen myslete v určitou dobu každý den.
  • Připomínejte si, žena vás v tuto dobu váš partner myslí a nezáleží na tom, že jste od sebe daleko, protože děláte totéž ve stejnou dobu. Posílíte tak své pouto.
 6. 6
  Vytvářejte spojení. Je důležité, abyste věděli, že máte v partnerově životě důležité místo. Zkuste se seznámit s partnerovými přáteli buď online nebo ve skutečnosti.[25] Pochopíte toho tak více z partnerova života a usnadníte si komunikaci.
  • Pokud se jednoho dne jeden z vás bude muset přestěhovat, abyste byli spolu, budete to vy, kdo nechá své přátele daleko. Začněte hned a tvořte partnerovi, který se za vámi stěhuje, novou síť přátel a kolegů. Jistě to ocení.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Stanovte si očekávání a hranice

 1. 1
  Promluvte si o charakteru vašeho vztahu. Hned na začátku se vyptejte na důležité otázky, abyste se ujistili, že oba na váš vztah nahlížíte stejně. Rozhodněte se, jaký druh vztahu oba chcete. Například, chodíte spolu, vidíte se jako přítelkyně/přítel nebo jste zasnoubeni? Měli byste také definovat exkluzivitu svého vztahu (zda se budete vídat i s jinými lidmi). Můžete řešit i otázky typu: "Jsi ochotný se přestěhovat, pokud se náš vztah posune dále? " nebo "Co od našeho vztahu očekáváš?
  • Tyto otázky mohou být náročné a mohou vést k vážným diskuzím, pokud si o svém vztahu promluvíte ihned a definujete jej, můžete si ušetřit bolesti spojené se srdečními záležitostmi a nedorozumění. Je důležité budovat vztah, který oba chcete.
 2. 2
  Povídejte si o pochybnostech, nejistotách a strachu, který můžete pociťovat. Prozkoumejte obávaná témata, stejně jako ta dobrá. Považujte to za krok, díky kterému otestujete svou upřímnost. Pokud poznáte světlé a stinné stránky svého partnera dokud máte stále vztah na dálku, vám může pomoci smířit se s jejich problémy, až se uvidíte osobně.
  • Je pochopitelné, že se budete chtít soustředit na to pozitivní. Měli byste ale partnerovi dovolit poznat i vaše negativní stránky.[26] Oba jste jen lidé a je v pořádku, pokud nejste šťastní každý den.
 3. 3
  Zachovejte pozitivní přístup. Soustřeďte se na pozitiva, která vám vzdálenost přináší, jako je možnost věnovat se svým koníčkům nebo kariéře. Pochopte, že díky vzdálenosti budete oba nuceni být více kreativní, co se komunikace a vyjadřování svých pocitů týče.Berte to jako možnost vyzkoušet si komunikační a emoční schopnosti.
  • Dokud vidíte svůj vztah na dálku jen jako dočasné řešení, můžete držet hlavu vzhůru a vysílat pocity jistoty a štěstí směrem ke svému partnerovi.
 4. 4
  Mějte rozumná očekávání. Pamatujte na to, že každý druh vztahu vyžaduje tvrdou práci a oddání vůči vašemu partnerovi, či milované osobě, ať máte vztah na dálku, či vztah přes ulici. Pokud jste vy a váš partner ochotni podniknout tyto kroky, očekávejte překážky na cestě. Pokud se naučíte je zvládat, tyto výzvy jen přispějí k vašemu lepšímu vztahu v delším časovém horizontu.
  • Budete se například moci připravit na komplikace spojené důležitými daty nebo dovolenými, kdy budete moci být od sebe. Pokud víte, že spolu nebudete moci být na vaše výročí, zkuste si i přesto naplánovat něco speciálního.
  Reklama

Tipy

 • Pokud musíte k návštěvám svého partnera využívat veřejných dopravních prostředků, registrujte se do výhodných programů (například pro časté cestovatele) a sbírejte různé druhy výhod. Tyto míle se vám budou sčítat a výhody a odměny vám mohou přinést i letenky zdarma a vy se tak budete těšit z návštěvy, která vás nebude nic stát.
 • Vytvořte nějaký nápaditý odpočet a pošlete jej partnerovi, abyste se mohli oba těšit z ubíhajících dnů do vašeho shledání. Můžete vytvořit foto kalendář, s něčím speciálním, co vyjádří vaši lásku k partnerovi.
 • Svěřte se někomu. Pokud budete mít spolubydlícího, kolegu nebo kamaráda, může vám to pomoci vyrovnat se s pocitem samoty.
 • Posílejte fotky svému partnerovi tak často, jak je to možné. Posílejte si snapy na Snapchatu. Oba vás to potěší.
 • Je jednodušší dostat se do hádek, pokud máte vztah na dálku, protože je těžké odhadnout tón hlasu z dopisu. Je také daleko jednodušší říci něco, co může ublížit, pokud proti sobě nestojíte tváří v tvář, ale slova dokáží ublížit stejně. Dejte si pozor na to, jak si partnerovy dopisy vykládáte (nemusí totiž znamenat to, co si myslíte) a také na to, co říkáte, když jste rozčílení.
 • Pro ty z vás, kteří jste ještě na škole a máte vztah na dálku: používejte často facetime, obzvláště večer, kdy je nálada romantičtější.
 • Pokud za partnerem dojíždíte automobilem, zkuste s sebou vzít někoho, kdo jede stejným směrem. Můžete se podělit o náklady na benzín a díky tomu si možná budete moci dovolit cestovat častěji.
 • Vše co musíte udělat, je trávit spolu čas kvalitně, kdykoliv to bude možné. Kvůli časovému posunu spolu možná budete moci mluvit jen pár hodin denně. Travte proto tento čas dobře.
 • Nehádejte se přes zprávy, je daleko jednodušší si neporozumět.
 • Zkuste si psát skutečné dopisy. Můžete si povídat po telefonu a také je milé najít překvapení ve schránce na dopisy. Pomůže vám to také se navzájem více poznat. Požádejte partnera, aby vám něco nakreslil a také pochvalte jeho rukopis. Ať se vám daří!
Reklama

Reference

 1. Stafford, L., & Merolla, A. J. (2007). Idealization, reunions, and stability in long-distance dating relationships. Journal of Social and Personal Relationships,24(1), 37-54.
 2. Aylor, B. A. (2003). Maintaining long-distance relationships. Maintaining relationships through communication: Relational, contextual, and cultural variations, 127-140.
 3. Aylor, B. A. (2003). Maintaining long-distance relationships. Maintaining relationships through communication: Relational, contextual, and cultural variations, 127-140.
 4. Johnson, A. J., Haigh, M. M., Becker, J. A., Craig, E. A., & Wigley, S. (2008).College Students’ Use of Relational Management Strategies in Email in Long‐Distance and Geographically Close Relationships. Journal of Computer-Mediated Communication, 13(2), 381-404.
 5. Aylor, B. A. (2003). Maintaining long-distance relationships. Maintaining relationships through communication: Relational, contextual, and cultural variations, 127-140.
 6. Johnson, A. J., Haigh, M. M., Becker, J. A., Craig, E. A., & Wigley, S. (2008).College Students’ Use of Relational Management Strategies in Email in Long‐Distance and Geographically Close Relationships. Journal of Computer-Mediated Communication, 13(2), 381-404.
 7. Sahlstein, E. M. (2006). Making plans: Praxis strategies for negotiating uncertainty–certainty in long-distance relationships. Western Journal of Communication, 70(2), 147-165.
 8. Stafford, L., & Merolla, A. J. (2007). Idealization, reunions, and stability in long-distance dating relationships. Journal of Social and Personal Relationships,24(1), 37-54.
 9. Dainton, M., & Aylor, B. (2002). Patterns of communication channel use in the maintenance of long‐distance relationships. Communication Research Reports,19(2), 118-129.
 1. Aylor, B. A. (2003). Maintaining long-distance relationships. Maintaining relationships through communication: Relational, contextual, and cultural variations, 127-140.
 2. Aylor, B. A. (2003). Maintaining long-distance relationships. Maintaining relationships through communication: Relational, contextual, and cultural variations, 127-140.
 3. Stafford, L., & Merolla, A. J. (2007). Idealization, reunions, and stability in long-distance dating relationships. Journal of Social and Personal Relationships,24(1), 37-54.
 4. Aylor, B. A. (2003). Maintaining long-distance relationships. Maintaining relationships through communication: Relational, contextual, and cultural variations, 127-140.
 5. Stafford, L., & Merolla, A. J. (2007). Idealization, reunions, and stability in long-distance dating relationships. Journal of Social and Personal Relationships,24(1), 37-54.
 6. Finkel, E. J., & Campbell, W. K. (2001). Self-control and accommodation in close relationships: an interdependence analysis. Journal of personality and social psychology, 81(2), 263.
 7. Simpson, J. A. (2007). Psychological foundations of trust. Current directions in psychological science, 16(5), 264-268.
 8. Simpson, J. A. (2007). Psychological foundations of trust. Current directions in psychological science, 16(5), 264-268.
 9. Dainton, M., & Aylor, B. (2002). Patterns of communication channel use in the maintenance of long‐distance relationships. Communication Research Reports,19(2), 118-129.
 10. Johnson, A. J., Haigh, M. M., Becker, J. A., Craig, E. A., & Wigley, S. (2008). College Students’ Use of Relational Management Strategies in Email in Long‐Distance and Geographically Close Relationships. Journal of Computer‐Mediated Communication, 13(2), 381-404.
 11. Petronio, S. (2013). Brief status report on communication privacy management theory. Journal of Family Communication, 13(1), 6-14.
 12. Lydon, J., Pierce, T., & O'Regan, S. (1997). Coping with moral commitment to long-distance dating relationships. Journal of Personality and Social Psychology, 73(1), 104.
 13. Aylor, B. A. (2003). Maintaining long-distance relationships. Maintaining relationships through communication: Relational, contextual, and cultural variations, 127-140.
 14. Stafford, L., & Merolla, A. J. (2007). Idealization, reunions, and stability in long-distance dating relationships. Journal of Social and Personal Relationships,24(1), 37-54.
 15. Aylor, B. A. (2003). Maintaining long-distance relationships. Maintaining relationships through communication: Relational, contextual, and cultural variations, 127-140.
 16. Sahlstein, E. M. (2006). Making plans: Praxis strategies for negotiating uncertainty–certainty in long-distance relationships. Western Journal of Communication, 70(2), 147-165.
 17. Stafford, L., & Merolla, A. J. (2007). Idealization, reunions, and stability in long-distance dating relationships. Journal of Social and Personal Relationships,24(1), 37-54.

O tomto wikiHow

John Keegan
Spoluautorem článku je :
Seznamovací kouč
Tento článek spoluautorem článku je John Keegan. John Keegan je seznamovací kouč a motivační řečník žijící v New Yorku. Provozuje The Awakened Lifestyle, kde využívá své zkušenosti se seznamováním, přitažlivostí a sociální dynamikou, aby pomohl lidem najít lásku. Vyučuje a pořádá seznamovací semináře v mezinárodním měřítku, od Los Angeles po Londýn a od Rio de Janeira po Prahu. Jeho práce byla uvedena v New York Times, Humans of New York a Men's Health. Tento článek byl zobrazen 28 342 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 28 342 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama