Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nikdo nechce mít nevzhledné vlasy, ale nemusíte mít strach, že je těžké se tomu vyhnout. Pokud máte zacuchané, neupravené a nepoddajné vlasy, stačí se naučit, jak o ně pečovat pomocí správných produktů, abyste je měli krásně hladké a lesklé. Nemusíte péči o vlasy věnovat příliš mnoho času, stačí jen dělat to správně.

Část 1 ze 3:
Výběr vhodných produktů

 1. 1
  Kupte si jemný šampon. Pokud chcete mít hedvábné vlasy, musíte je mít čisté, ale ne příliš čisté. Přírodní oleje na vlasech vaše vlasy udržují silné a zdravé, ale také mohou způsobit, že budete mít vlasy mastné a špinavé. Musíte zjistit, jak časté mytí vašim vlasům vyhovuje nejvíce. Jemný šampon je nedílnou součástí správného mytí vlasů.
  • Měli byste používat šampony, které obsahují pouze přírodní ingredience. Vyhýbejte se šamponům, které mají silné chemické parfémy a barviva. Tyto šampony vlasy vysušují a omezují jejich schopnost vytvářet přirozené oleje. Vždy si přečtěte seznam ingrediencí v šamponu a vyhýbejte se šamponům s obsahem parabenů a dalších složitých chemických látek.
  • Přestože jste dospělí, můžete používat dětské šampony, které obsahují minimum ingrediencí a dokážou vašim vlasům dodat zářivý lesk. Většinou jsou velmi jemné jak vůči vlasům, tak vůči očím a jsou také levné a dostupné, takže si je můžete koupit bez ohledu na to, kolik je vám let.
 2. 2
  Používejte také přírodní kondicionér. Jedním z nejlepších způsobů, jak mít krásné vlasy, je používat přírodní kondicionér i v případě, že si vlasy nemyjete. Kondicionér posiluje konečky vlasů a udržuje jednotlivá vlasová vlákna zdravá a silná, pomáhá vlasy chránit před třepením konečků a řeší i další problémy, které ovlivňují texturu vlasů. Stejně jako v případě šamponu byste si měli najít kondicionér, který neobsahuje umělé parfémy a barviva.
  • Přestože se pro muže často prodávají šampony s kondicionéry dva v jednom, měli byste se těmto produktům vyhýbat. To samé platí i pro sprchové gely, které je možné používat jako šampony. Měli byste své vlasy mýt a vyživovat zvlášť. Když budete používat produkty „několik v jednom,“ budete mít vlasy vysušené a nebudete je mít dostatečně vyživené. Kupujte si tedy všechny produkty zvlášť.
 3. 3
  Používejte přírodní vlasové oleje. Pokud nemáte příliš mastné vlasy, pravděpodobně byste měli po mytí vlasů používat i přírodní oleje, které si vetřete do vlasů. Tyto oleje vlasy obohacují a posilují a pomohou vám dosáhnout hedvábného lesku. Hrubé husté vlasy můžete olejem upravovat každý den, nebo alespoň několikrát týdně. Následující přírodní oleje jsou pro vlasy vhodné:
  • Kokosový olej
  • Arganový olej
  • Olivový olej
  • Sezamový olej
  • Marocký olej
  • Hořčičný olej
 4. 4
  Nepoužívejte stylingové přípravky. Vlasové gely, tužidla a laky se ve vlasech usazují a způsobují jejich poškození a vysušení. Používejte přírodní oleje a čepice a snažte se vyhýbat se stylingovým přípravkům. Pokud chcete používat chemické stylingové přípravky, důkladně si je večer z vlasů vymyjte a použijte přírodní oleje, které vlasy opět hydratují.
  • Většina stylingových přípravků obsahuje alkohol, který z vlasů odvádí vlhkost a způsobuje jejich vysušování. Nekazte správné fungování svého těla stylingovými přípravky a umožněte mu starat se o vaše vlasy přirozeným způsobem.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Mytí vlasů

 1. 1
  Každý den si vlasy oplachujte. Pokud chcete mít vlasy skutečně hedvábné, je dobré si je každý večer oplachovat, aby byly stále čisté a jemné. Když si budete vlasy každý večer oplachovat čistou vodou, podpoříte tvorbu přirozených olejů a nebudete je mít špinavé ani vysušené. Není nutné každý den používat šampon – kdybyste si vlasy myli denně šamponem, měli byste je brzy vysušené.
  • Pokud si nemůžete dát sprchu, pročešte si vlasy alespoň mokrým hřebenem, nebo si je opláchněte v umyvadle, abyste je měli čisté. Pokud se každý den sprchujete, nemusíte si vlasy mýt šamponem denně.
 2. 2
  Nemyjte si vlasy šamponem častěji než jednou za tři dny. Záleží na tom, jak mastné vlasy máte – možná si je budete muset mýt častěji, než jiní muži. Některým lidem stačí mýt si vlasy šamponem jednou týdně a mají je čisté, lesklé a zdravé, zatímco jiní si je musejí mýt dvakrát nebo třikrát týdně. Obecně platí, že byste neměli používat šampon častěji, než několikrát za týden.
  • S šamponem to nepřehánějte, používejte pouze malé množství. Namočte si ruce a napěňte si v nich šampon a potom si ho vmasírujte si vlasů. Zaměřte se zejména na konečky vlasů a vtírejte šampon směrem ke kořínkům. Potom si promasírujte pokožku hlavy a nakonec šampon důkladně vymyjte teplou vodou.
 3. 3
  Vyživujte konečky vlasů. Někteří lidé si vyživují vlasy častěji, než si vlasy myjí šamponem – například používají šampon jen jednou týdně a kondicionér používají třikrát týdně, aby měli vlasy stále jemné a hedvábně lesklé (podle toho, jaký typ vlasů mají a jak rychle se jim mastí). Používejte kondicionér stejným způsobem, jako šampon a nakonec ho z vlasů smyjte teplou vodou.
  • Je důležité si při každém mytí velmi pečlivě vymývat kondicionér i šampon z vlasů. Pokud máte delší vlasy, není snadné všechny produkty vymýt, ale musíte si na to dávat pozor, protože když vám ve vlasech zůstanou, zaschnou a usadí se v nich.
 4. 4
  Vysušte si vlasy ručníkem. Po opláchnutí nebo mytí vlasů si je musíte co nejvíce vysušit ručníkem a potom je nechat přirozeně doschnout. Vysoušejte si vlasy opatrně a pomalu, abyste je měli zdravé, silné a hedvábně lesklé.
  • Nepoužívejte fény na horký vzduch, které vlasy zbytečně vysušují a způsobují jejich lámání. Nikdy byste si neměli vlasy vysoušet horkým vzduchem.
 5. 5
  Po použití šamponu si do pokožky hlavy vmasírujte vlasový olej. Několikrát týdně po mytí vlasů si pokožku hlavy promasírujte některým z výše uvedených přírodních olejů a včešte si olej i do délek vlasů. Kokosový olej a další přírodní oleje si můžete nanést na plastový hřeben a včesat přímo do vlasů, nebo si je můžete do pokožky hlavy vmasírovat rukama a potom si vlasy pročesat.
  • Nepoužívejte oleje na vlasy častěji než jednou nebo dvakrát týdně, jinak byste mohli mít vlasy příliš těžké a mastné a přitahovaly by nečistoty, takže by nebylo snadné je umýt.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Jak udržet vlasy hedvábně lesklé

 1. 1
  Nechávejte si vlasy pravidelně stříhat. Pokud se chcete vyhnout roztřepeným konečkům a mít vlasy stále hedvábně lesklé, je dobré si je nechávat pravidelně stříhat. I mírné zastřižení konečků vám pomůže udržet vlasy silné a zajistit, že vám porostou rovnoměrně. Je také dobré objednat se k odborníkovi na vlasy a probrat s ním problémy, které máte a nechat si doporučit produkty a techniky, které vám umožní mít vlasy po celý rok hedvábně jemné.
 2. 2
  Nechejte si narůst o něco delší vlasy. Velmi krátké vlasy není snadné udržovat v takovém stavu, aby vypadaly stále hedvábně jemně, ale dlouhé vlasy naopak vyžadují spoustu péče a udržování. Pokud chcete mít hedvábné vlasy, nechejte si je narůst do délky 3-9 cm, aby byly tak dlouhé, že bude možné si je prohrábnout prsty a upravit mnoha způsoby, ale ne tak dlouhé, aby vypadaly neupraveně.
 3. 3
  Každé ráno si pročešte vlasy. Česání vlasů je naprosto nezbytné k tomu, abyste je měli čisté a hedvábné. Zacuchané a neupravené vlasy jsou vždy nepoddajné a většinou jsou také brzy poškozené a hrubé. Používejte hustý plastový hřeben a několikrát si vlasy každé ráno pročešte, abyste je neměli zacuchané a aby byly stále zdravé a hedvábné.
  • Pokud máte vlasy obzvláště zamotané, naneste si na hřeben malé množství oleje a zapracujte ho do vlasů. Můžete použít také trochu vody. Pokud máte velmi husté a hrubé vlasy, možná bude vhodnější místo hřebenu používat kartáč.
 4. 4
  Nebarvěte si vlasy. Když si budete barvit šediny, brzy budete mít vlasy spálené a vysušené. Barvením se narušují přirozené oleje ve vlasech a je téměř nemožné vlasy udržet zdravé a silné. Zdraví vlasů je mnohem důležitější, než to, jakou barvu vlasy mají, takže své šediny přijměte a začněte je mít rádi.
 5. 5
  Přestaňte chodit příliš často na slunce. Sluneční světlo vám vlasy zesvětlí, vysuší a způsobí, že budou hrubé. Pokud chcete mít hedvábné vlasy, musíte o ně dobře pečovat a neměli byste trávit příliš mnoho času na slunci. Netravte na slunci příliš mnoho času a pečujte o své vlasy pomocí přírodních olejů.
  • Pokud chcete jít na slunce a víte, že tam strávíte delší dobu, vezměte si klobouk se širokou krempou. Chraňte si vlasy tím, že si je zastrčíte pod klobouk, aby se vám na slunci nespálily.
 6. 6
  Berte vitamíny. Je důležité dodávat tělu všechny nezbytné živiny a vitamíny, abyste byli zdraví celí a měli také zdravé vlasy. Vitamín E, vitamín C, biotin, železo a zinek jsou živiny, které jsou pro zdravé vlasy velmi důležité. Jezte potraviny bohaté na vitamíny a minerály a v případě potřeby berte vitamíny ve formě doplňků stravy.
  • Mandle, mrkve, banány, hořká čokoláda, slunečnicová semena a fazolové výhonky patří mezi potraviny, které vašim vlasům dodají pevnější zdraví, protože obsahují spoustu vitamínů a esenciálních živin.
  • Když sníte zhruba 100 g červeného masa, podpoříte tím produkci keratinu, což je bílkovina, která udržuje vlasy a nehty zdravé a silné. Rybí maso obsahuje spoustu omega-3 mastných kyselin, které vašim vlasům dodají lesk.
  Reklama

Tipy

 • Nemyjte si vlasy častěji než jednou za tři dny, ale oplachovat si je čistou vodou můžete každý den, bez ohledu na to, zda chcete použít šampon, nebo ne.
 • Při úpravě vlasů používejte hřeben, nebo pokud máte velmi husté nebo kudrnaté vlasy, používejte kartáč s gumovými štětinami.
Reklama

Varování

 • Nepřehánějte to s péčí o vlasy, jinak byste si je mohli poškodit a zbavit je přirozeného lesku.
Reklama

Pomohl vám tento článek?

Reklama