Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Není nic mužnějšího, než hustý plnovous. Vousy mužům dodávají zvláštní moc – mají díky nim pocit, že přeperou medvěda, chytí rybu holou rukou, nebo porazí strom. Nechat si narůst vousy je ale složitější, než jen zahodit žiletku – vyžaduje to čas, odhodlání a schopnost odolat pokušení škrábat se. V tomto článku se dozvíte, jak si nechat narůst dlouhé a husté vousy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Úprava a údržba vousů

 1. 1
  Nesnažte se vousy upravovat příliš brzy. Neměli byste nově vyrostlé vousy hned upravovat nůžkami ani strojkem. Počkejte alespoň čtyři týdny. Každý vous roste jinak rychle, takže některé části vousů budou delší, než ostatní. Budete muset mít trpělivost a počkat, až vám všechny vousy narostou do požadované délky. Čím více vousů budete mít, tím lépe se vám s nimi bude pracovat.
 2. 2
  Vyberte si styl vousů. Až vám vousy narostou do požadované délky, budete si je moci upravit tak, jak je chcete nosit. Můžete je nechat růst a nosit plnovous, nebo je můžete upravit do nějakého tvaru. Je to jen na vás.
 3. 3
  Pravidelně si vousy stříhejte. Až si najdete styl vousů, budete je muset pravidelně upravovat. Pokud je upravujete poprvé, je dobré zajít ke zkušenému holiči.
  • Pokud si vousy stříháte sami, oholte si krk a potom si upravte zbytek vousů. Je dobré nechat vousy na tvářích růst přirozeně. [1]
 4. 4
  Pravidelně vousy myjte šamponem a kondicionérem. Aby vousy vypadaly stále dobře, je nutné o ně pečovat. Myjte si je každý den jemným šamponem a používejte i kondicionér, aby vousy dobře rostly.
 5. 5
  Používejte ochranný olej. Pokud víte, že vaše vousy přijdou do styku se škodlivými látkami (například při plavání v bazénu s chlorovou vodou), natřete si je jojobovým nebo kokosovým olejem, který je ochrání před vysycháním. [2]
 6. 6
  Když nic jiného nezabere, budete muset několik let počkat. Pokud vám vousy nerostou tak, jak byste si představovali, neztrácejte naději. Můžete to za několik let zkusit znovu – vousy rostou v průběhu celého života.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak podpořit růst vousů

 1. 1
  Jezte zdravě. Když budete p své tělo pečovat a jíst zdravě, vousy vám porostou rychleji. Protože jsou vousy složené z bílkovin, měli byste jíst hodně bílkovin (mastné ryby, libové maso). Také jezte více zdravých tuků (ořechy, ryby a vejce). Zvýší se vám hladina testosteronu a vousy vám porostou rychleji.
  • Listová zelenina (špenát, kapusta) je také velmi vhodná, protože vašemu tělu pomůže zpracovat ženský hormon estrogen a zvýší hladinu testosteronu. [3]
  • Vyhýbejte se sladkým jídlům a fast foodu. Tyto potraviny nemají žádné živiny.
 2. 2
  Berte vitamíny. Vitamíny vám mohou pomoci podpořit růst vousů. Nejlepší je biotin, který seženete v lékárně. Dermatologové doporučují brát každý den 2.5 mg biotinu.[4]
  • Mezi další vitamíny, které podporují růst vousů patří vitamín B1, B6 a B12, beta-karoten, olej z lněných semen a olej z kopřiv.
 3. 3
  Cvičte. Pravidelné cvičení podporuje růst zdravých a hustých vousů, protože zvyšuje hladinu testosteronu a zlepšuje krevní oběh. Krevní oběh je pro správný růst vousů velmi důležitý, protože krev do pleti dostává živiny. Pro nejlepší výsledky zkombinujte aerobní cvičení s posilováním. [2]
 4. 4
  Odpočívejte a spěte. Spánek je velmi důležitý, protože se při něm tělo regeneruje, což je nezbytné pro zdravý růst vousů. Vaše celkové zdraví a pohoda závisí na dostatečném spánku, takže byste měli spát každý den alespoň 7-8 hodin. Také se vyhýbejte stresu – stres bývá spojován s padáním vlasů.
 5. 5
  Dodržujte pitný režim. Vousy nejsou jako rostlina, takže neporostou rychleji, když budete více pít. Přesto je důležité dostatečně pít. Voda z těla vyplavuje toxiny a hydratuje pokožku, což podporuje růst vousů.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Základy

 1. 1
  Rozhodněte se, jaké vousy chcete. Nechat si narůst vousy není snadné – bude to trvat delší dobu a bude to vyžadovat odhodlání. Musíte se připravit na to, že budete mít často chuť se znovu oholit. Najděte si obrázek muže s vousy, jaké byste chtěli mít a někam si ho schovejte. Až budete chtít vzít do ruky žiletku a oholit se, podívejte se na tento obrázek. Můžete si ho vylepit třeba do koupelny.
  • Mezi muže, kteří hrdě nosili krásné vousy patří muzikanti John Lennon a Jim Morrison, filozofové jako Karl Marx a Sigmund Freud, bývalí američtí prezidenti Abraham Lincoln a Ulysses S. Grant nebo mytičtí bozi, například Zeus a Poseidon.
 2. 2
  Nemyslete si, že když si budete vousy holit, porostou vám rychleji. Pravděpodobně jste slyšeli, že byste si měli vousy holit, aby vám rostly rychleji. Tato teorie se ovšem vůbec nezakládá na pravdě. Když se oholíte, ze začátku vám vousy chvíli porostou rychleji, ale rychlost růstu se brzy opět upraví, takže v žádném případě nemá smysl se holit proto, aby vám vousy rostly.
  • Když vám vousy začnou znovu růst, budou vypadat hustší, ale jen proto, že u kořínků jsou nejsilnější. Jakmile dorostou do určité délky, už žádný rozdíl nezaznamenáte. [5]
  • Nejlepší je tedy nechat vousy růst přirozeně. Vyhoďte žiletku a nechejte své vousy růst.
 3. 3
  Nechejte vousy růst 4-6 týdnů. Většinou trvá 4-6 týdnů, než vousy správně narostou. Ze začátku to nebude snadné, protože vám vousy neporostou rovnoměrně a nebudou vypadat dobře.
  • Je proto lepší nechat si narůst vousy na dovolené nebo o prázdninách, abyste měli dobrý náskok před tím, než se vrátíte do práce.
 4. 4
  Odolejte pokušení škrábat se. Největší překážkou při pěstování vousů je silné svědění. Podrážděná pokožka vám může způsobit značné nepříjemnosti, ale nesmíte se nechat zlomit! Dvakrát denně si myjte obličej mycím gelem a používejte hydratační krém.
  • Pokud vám svědění opravdu vadí, kupte si krém s obsahem hydrokortizonu, který vám pokožku zklidní.
  • Uvědomte si, že svědění přejde – jakmile vám vousy dorostou do určité délky, na svědění si ani nevzpomenete.
 5. 5
  Myjte si vousy šamponem proti lupům. Dvakrát týdně si vousy umyjte šamponem proti lupům. Zbavíte se díky tomu svědění a odstraníte z pleti mrtvé kožní buňky. Pokud chcete, můžete si na vousy dát i trochu kondicionéru.[4]
 6. 6
  Uvědomte si, že rychlost růstu vousů a jejich hustota závisí na genetice. Neexistuje žádné kouzelné sérum, které by vám zaručilo, že vám vyrostou dlouhé a husté vousy. Typ vašich vousů závisí na vašich genech a na vaší hladině testosteronu. Budete muset pracovat s tím, co máte a snažit se růst vousů podpořit. [1]
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 26 642 krát
Stránka byla zobrazena 26 642 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama