Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte kudrnaté vlasy, které jsou suché, poškozené, krepaté a nepoddajné? Chcete zkusit něco nového? Ukážeme vám metodu „no-poo“ podle knihy Lorraine Masseyové. Nepoužívá sulfátové šampony, protože sulfáty vlasům berou jejich přirozené oleje. Jakmile přestanete používat na vlasy sulfáty, vaše vlasy budou zase přirozeně zdravé.

Tento článek obsahuje základní pravidla této metody (žádné silikony, žádné sulfáty, žádné úpravy za tepla) a také vás naučí, jak se starat o své kudrnaté vlasy, aby vypadaly co nejlépe. Stejně jako u většiny podobných rad se výsledky liší u každého, ale je možné, že právě pro vás to bude to nejlepší. Rozlučte se tedy s roztřepenými konečky a suchými vlasy a získejte jemné, zdravé kudrliny!

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Připravte své vlasy na metodu „no-poo“

Stáhnout PDF
 1. 1
  Naposledy si umyjte vlasy šamponem. Zbavíte se tak všech silikonů a dalších ingrediencí z vlasových produktů, které se nerozpouští ve vodě (viz sekce Varování). Nemusíte si kvůli tomu kupovat nový šampon, použijte nějaký, který máte doma. Jakýkoli šampon bez sulfátů dokáže silikony z vlasů odstranit. [1]
 2. 2
  Zahoďte svůj šampon! Většina šamponů obsahuje sulfáty, které ničí kudrnaté vlasy (např. amonium sulfát, amonium lauryl-sulfát, sulfát sodný atd.). Tyto detergenty obsažené v šamponech způsobují, že se kudrnaté vlasy krepatí a nelze je uspokojivě upravit. [2] Kondicionér také může vlasy umýt, a také mnohem šetrněji. Pokud se nedokážete šamponu vzdát, pořiďte si nějaký, který obsahuje velmi šetrné přísady (např. cocamidopropyl betain nebo coco betain).
  • „Nikdy byste kašmírový svetr neprali v běžném pracím prášku. I šampony obsahují nešetrné přísady (sulfáty), které najdete i v prostředcích na mytí nádobí. Jsou skvělé na mastné pánve a hrnce, ale vlasům, které si potřebují zachovat svoji vlhkost, velmi škodí a vysušují také pokožku hlavy. Když vlasům vezmete jejich přirozené oleje, budou jim chybět aminokyseliny a vlasy budou suché a poškozené.“ – Lorraine Masseyová
  • Dole je obrázek šamponu a lahve mycího prostředku. Nahoře je ve složení zakroužkovaný sulfát, který oba tyto produkty obsahují.
 3. 3
  Kupujte si kondicionéry a vlasové přípravky bez silikonu. Pravděpodobně budete chtít používat kondicionér na pokožku hlavy, silný kondicionér pro zvlhčení délek vlasů a také kondicionér, který můžete používat přes den. Můžete mít buď jeden kondicionér, nebo více různých. Také budete potřebovat vlasová séra, gely či pěny, ale nezapomeňte, že i ty mohou obsahovat silikony. (Měli byste se sulfátovým šamponům a produktům vyhýbat také pokud trávíte hodně času v bazénu s chlorovanou vodou.) Více informací o správných přísadách ve vlasových produktech viz sekci Jak zjistit, zda máte ten správný produkt.
 4. 4
  Pravidelně si nechávejte stříhat konečky. Vyhnete se tak poškozeným nebo roztřepeným konečkům. Pokud nechcete chodit tak často do salonu, můžete si konečky zastřihovat sama doma.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Začněte s novou péčí o své kudrnaté vlasy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Myjte si pokožku hlavy kondicionérem. Začněte tím, že si ve sprše namočíte vlasy. Naneste kondicionér na celou pokožku hlavy a vmasírujte ho prsty (ne nehty) do pokožky. Díky masírování uvolníte špínu, prachy, zbytky produktů a lupy, které mohou být potom lehce odplaveny. (Vyhýbejte se všem produktům se silikonem, viz sekce Varování.) Potom dobře umyjte celou hlavu a přitom stále masírujte pokožku prsty. [3] Kondicionér používejte tak často, jak to potřebujete – pokud máte suchou pokožku, můžete klidně každý den, jinak stačí 2-3x týdně.
  • „Lidé s kudrnatými vlasy mohou své vlasy udržet přirozeně vlhké díky jejich vlastním olejům a mýt si pokožku hlavy pomocí kondicionéru klidně jen jednou týdně. Pečlivé promasírování pokožky hlavy prsty bohatě stačí pro uvolnění špíny.“ – Lorraine Massey
 2. 2
  Naneste kondicionér postupně na celé délky vlasů a jemně rozpleťte suky. Můžete použít prsty, nebo velmi řídký hřeben. Začněte jemně rozplétat vlasy od spodu směrem nahoru. Nechejte kondicionér na hlavě asi pět minut.
  • U tohoto kroku je také dobré si vlasy rozdělit pomocí hřebenu. Doporučuje upravit je na stranu, abyste neměli „trojúhelníkové“ vlasy.
  • Pokud je složité vlasy rozplést takto, zkuste použít více kondicionéru na vlhké vlasy. Také je možné, že budete potřebovat zastřihnout konečky.
  • Rozplétat vlasy čímkoli, co je po ruce, není dobrý nápad – když budete vlasy rozplétat násilím, pouze si je poškodíte ještě více.
 3. 3
  Naposled si vlasy umyjte vlažnou nebo studenou vodou. Přidá jim to lesk a zabrání tomu, aby se příliš třepily. Nechejte si na vlasech trochu kondicionéru, obzvláště na koncích, které bývají suché. Je dobré vlasy trochu pročísnout prsty, ale hřeben v této chvíli raději odložte.
 4. 4
  Naneste na vlasy přípravky. Dělejte to ve chvíli, kdy jsou vaše vlasy úplně mokré (pokud máte kudrnaté vlasy). Pokud máte ale vlasy jen trochu vlnité, počkejte několik minut. Naneste si přípravky na vlasy po částech. Většinou se nejprve nanáší kondicionér, který se nevymývá a potom gel nebo pěna, pomocí kterého upravíte vzhled. (Můžete použít i běžný kondicionér a nechat ho ve vlasech.[4] ) ) Někteří lidé mají raději krémový kondicionér, ale ten většinou vlasy nezafixuje tak dobře i na druhý den. Použijte jakýkoli kondicionér, který vám vyhovuje, hlavně je důležité, aby neobsahoval silikony. Následně vlasy upravte tak, že budete lokny zvedat a některé můžete i natočit na prsty.
 5. 5
  Jemně vlasy otřete mikro utěrkou, tričkem nebo papírovým kapesníkem, abyste odstranili přebytečnou vlhkost. Obyčejný ručník může vlasy poškodit. Je také možné si vlny upravit pouze pomocí rukou. Počkejte několik minut, než vlasy dostanou tvar, který vydrží.
 6. 6
  Můžete zkrátit dobu schnutí vlasů. [5] Roztáhněte si staré tričko nebo mikro utěrku na rovný povrch (například sklopené sedátko toalety). Skloňte se a položte si vlasy doprostřed trička. Jemně obalte tričko kolem hlavy. Zatočte konce na obou stranách tak, aby vznikly malé rolky a ty připevněte vzadu ke krku. Můžete také použít rukávy trička a zavázat je. Po 15-30 minutách tričko sundejte. Pokud máte vlasy roztřepené, jemně do nich vmasírujte trochu gelu.
  • Nejlépe to funguje na středně dlouhé kudrnaté vlasy. U krátkých vlasů jsou vlnky většinou nehezké.
 7. 7
  Vysušte si vlasy. Schnutí na vzduchu je nejjednodušší a nejšetrnější způsob sušení vlasů. Pokud si nutně musíte vlasy fénovat, použijte difuzér, abyste se vyhnuli roztřepeným konečkům. Nikdy si nefénujte vlasy až do sucha, vyfénujte si je asi do 80% a zbytek nechejte uschnout přirozeně. [6] 'Nedotýkejte se vlasů, když schnou, jsou zranitelné a snadno je poškodíte. Oba typy difuzérů fungují skvěle a snižují riziko poškození vlasů.
  • Miskový difuzér v kombinaci s prsty vytváří větší objem a spojuje kudrny k sobě, namísto aby trčely všemi směry, je těžší a bude sedět pouze na ten fén, ke kterému byl zakoupen. Vložte pramen vlasů do misky a přitlačte misku k hlavě. Potom zapněte fén na teplé vysoušení. Když budete mít pocit, že máte příliš horkou hlavu, pusťte si studený vzduch.
  • Ponožkový difuzér je lehčí, lze jej nasadit na jakýkoli fén a je snadno přenosný. Pomocí prstů si upravujte vlasy a namiřte fén s difuzérem tam, kde je to potřeba. Přestaňte fénovat, když máte vlasy asi z poloviny suché. [7]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Udržte si zdravé kudrliny

Stáhnout PDF
 1. 1
  Najděte si zkušeného kadeřníka. Ne všichni kadeřníci jsou vyučeni stejně, zeptejte se tedy svého kadeřníka, zda má dobré zkušenosti s péčí o kudrnaté vlasy a jaké produkty by doporučil konkrétně vám. Neplánované stříhání může být pro kudrnaté vlasy katastrofou. Pokud jejich produkty obsahují silikony, trvejte na tom, že si budete nosit své vlastní. Pokud váš kadeřník používá pro zkracování vlasů břitvu, vaše konečky budou náchylnější k třepení a budou suché. Pamatujte, ne každý kadeřník zvládne dobře ostříhat kudrnaté vlasy.
 2. 2
  Nechávejte si stříhat konečky asi každých 4-6 měsíců. Většinou stačí ubrat 1-2cm, abyste se zbavili roztřepených konečků. Dlouhé kulaté tvary se ke kudrnatým vlasům hodí více – krátké vrstvy trčí a nevypadají dobře. Kudrnaté vlasy se většinou skládají z mnoha různých textur, přičemž temeno hlavy bývá nejkudrnatější. Proto je těžké učit, jak vypadají kudrnaté vlasy, když jsou mokré – zkuste si je tedy nechávat stříhat za sucha. Také si pamatujte, že kudrnaté vlasy jsou za sucha mnohem kratší, než za mokra. Když si necháte ustřihnout 2cm za mokra, po uschnutí zjistíte, že máte vlasy kratší o pět.
 3. 3
  Dovolte svým vlasům, aby si zvykly na novou péči. Vlasům může trvat 2-6 týdnů, než si zvyknou na mytí bez šamponu a je možné, že nejprve budou vypadat ještě hůře, než předtím. Vlasy chtějí čas, počkejte tedy několik týdnů a uvidíte, zda si vlasy znovu vypěstují svoji přirozenou vlhkost.
 4. 4
  Ukazujte své krásné kudrnaté vlasy!
  Reklama

Tipy

 • Mějte trpělivost a experimentujte s vlasovými produkty a péčí, kterou vlasům věnujete. Je možné, že vaše vlasy nikdy nebudou vypadat naprosto dokonale, ale můžete se k tomu alespoň přiblížit. Přečtěte si sekci se zdroji a citacemi, kde najdete více tipů na webové stránky s užitečnými tipy.
 • Pokud máte doma tvrdou vodu, nebo vodu, která obsahuje škodlivé chemikálie, jako například chlor nebo uhličitan vápenatý, kupte si filtr do sprchové hlavice. Jednoduše pročistí vaši vodu od všech nečistotu, které jsou způsobeny tvrdou vodou. Tyto škodliviny se dostávají do kudrnatých vlasů a lze je odstranit pouze sulfáty.
 • Pokud máte jemné a krepaté vlasy, pravděpodobně jste použili příliš mnoho kondicionéru. Kudrnaté vlasy jsou často suché a potřebují hodně vyživovat, ale některé produkty vlasy zatěžují, obzvláště pokud máte jemné a suché vlasy. Když se vám stane, že vlasy zatížíte nějakým produktem, snažte se umýt si je šamponem bez sulfátů a použijte jemný a lehký kondicionér. Snažte se nepoužívat ho příliš často.
 • Je důležité zajistit, aby vlasy měly dostatek bílkovin. Nepoužívejte jich příliš mnoho, ale neměli byste se jim ani vyhýbat. Vaše vlasy potřebují proteiny na to, aby opravily poškození (které nastává i když se k vlasům chováte opravdu šetrně) a zůstaly zdravé. Nevyhýbejte se tedy přípravkům s proteiny, ale nepoužívejte je každý den, většinou dokážou pomoci vlasy zvlhčit. Pokud máte suché a roztřepené vlasy, může to znamenat, že mají příliš mnoho proteinů. Umyjte je šamponem bez sulfátů a vyhněte se na nějakou dobu proteinovým produktům.
 • Spěte v saténovém povlečení, vyhnete se tak roztřepeným vlasům a jejich ničení ve spánku.
 • Kudrnaté vlasy mají během ročních období různé potřeby. V létě je třeba doplňovat vlasům vlhkost, aby se nevysoušely. Také pomáhá nedávat si do vlasů příliš mnoho kondicionéru a stylingových přípravků, abyste se vyhnuli roztřepeným vlasům. V zimě je to přesně naopak. Měli byste používat krémovější a těžší kondicionéry a dávat jich do vlasů více, abyste předešli zničení vlasů chladným počasím.
 • Zkuste si do kondicionéru přidat trochu medu. Smíchejte ho napůl s kondicionérem a používejte tak, jak jste zvyklí. Můžete si i trochu medu nechat ve vlasech, ale jen malou kapku, abyste je neměli lepivé a mastné. Malé množství medu dodá vlasům lesk a vlhkost.
 • Dochází vám inspirace? Možná bude dobré si koupit knihu, ze které tato metoda pochází. Název je „Curly Girl – The Handbook A Celebration of Curls: How to cut them, care for them, love them and set them free“ a napsala ji Lorraine Masseyová a Deborah Chiel. Obsahuje recepty na péči o vlasy, příběhy o kudrnatých vlasech a také popis nejlepší péče, kterou jim můžete dopřát. Druhé vydání obsahuje také DVD.
 • Pokud máte s vlasy velké potíže, nevzdávejte to. Zkuste je umývat šamponem bez sulfátů a silikonů, který odstraní nahromaděné produkty, zkuste změnit přípravky, které používáte a zamyslete se nad tím, co pro vaše vlasy bude nejlepší. Pokud se vám stále nedaří vlasy upravit, nebo si je uhladit do drdolu, zkuste si udělat cop nebo culík a nesahejte hned po vlasové žehličce. Jakýkoli vlasový doplněk vám pomůže lépe.
Reklama

Varování

 • Většina lidí vám bude vaše kudrnaté vlasy chválit. Někteří je ale nikdy neocení. Neberte na jejich názory ohled. Ať už se budete s žehličkou snažit jak chcete, vždy budete mít kudrnaté vlasy. Užívejte si to!
 • Nikdy nečešte hřebenem ani kartáčem suché kudrnaté vlasy. Nejen že potom budete vypadat jako pudl, ale také si je tím dost zničíte. Neprohrabujte si vlasy ani prsty, namísto toho si je opatrně rozplétejte. (Pokud ovšem chcete afro, klidně si je kartáčujte.)
 • Mnoho produktů, které jsou dostupné v drogeriích, obsahuje silikony. Například všechny výrobky na obrázku níže kromě Suave Naturals obsahují silikony. Tyto přísady většinou (ale ne vždy) poznáte podle toho, že končí na –kon, -konol nebo –xan. Pokud je to možné, vyhýbejte se silikonům a voskům úplně (včetně minerálních olejů). Krátkodobě silikon způsobí, že budou vlasy vypadat hladší a jemnější, ale dlouhodoběji kudrnatým vlasům vezme jejich přirozenou vlhkost a způsobí, že budou vypadat jako sláma bez života. Proto jsou silikony dobrým řešením pro krátkodobé upravení vlasů, ale ve skutečnosti vlasy velmi ničí. Šampony dokážou vlasy silikonů kompletně zbavit, ale také způsobují ztrátu přirozených olejů z vlasů. Řešením je vyhýbat se jak šamponům, tak silikonům (v kondicionérech i stylingových přípravcích). Existuje ale výjimka: pokud má silikon před názvem PEG, znamená to, že je rozpustný ve vodě a nezpůsobuje hromadění přípravků ve vlasech. Pročtěte si sekci Jak zjistíte, zda máte ten správný produkt, kde najdete detailnější informace.

  • Silikonové sloučeniny, které nejsou rozpustné ve vodě a zůstávají ve vlasech: Cetearyl methicone, cetylalkohol Dimethicone, cyklomethikonu, Cyclopentasiloxane, Dimethicone, Dimethiconol, Stearylalkohol Dimethicone, Amodimethicone (a) Trideceth-12 (a) Cetrimonium chloridů a Trimethylsilylamodimethicone. Poznámka: Trideceth-12 a Cetrimonium chloru jsou považovány za silikon v obou případech pouze v kombinaci s Amodimethicone.
  • Toto jsou silikonové sloučeniny, které jsou rozpustné ve vodě a je tedy bezpečné je používat (také nemají před názvem značku PEG): Dimethicone Copolyol, Hydrolyzed Wheat Protein Hydroxypropyl Polysiloxane a Lauryl methicone copolyol.
  • Toto jsou silikonové sloučeniny, které jsou pouze lehce rozpustné ve vodě a ve většině kudrnatých vlasů zanechají zbytky: Amodimethicon, Behenoxy Dimethicon a Stearoxy Dimethicone.[8]
 • Pokud chcete někdy používat šampoon, ujistěte se, že neobsahuje žádné sulfáty zde uvedené. Místo toho si raději najděte nějaký šetrnější produkt a používejte ho jen v případě nutnosti, nebo po plavání v bazénu s chlorovanou vodou. (Naopak slaná voda z moře je pro kudrnaté vlasy dobrá, protože podporuje přirozené vlnění vlasů).
  • Běžné sulfáty jsou například Alkylbenzene sulfonate, Ammonium laureth nebo lauryl sulfate, Ammonium nebo Sodium Xylenesulfonate, Sodium C14-16 Olefin Sulfonate, Sodium cocoyl sarcosinate, Sodium laureth, myreth, nebo lauryl sulfate, Sodium lauryl sulfoacetate, TEA-dodecylbenzenesulfonate, Ethyl PEG-15 cocamine sulfate a Dioctyl sodium sulfosuccinate.
  • Jemná čistidla, která nevysušují příliš vlasy a tato metoda je často používá, jsou Cocamidopropyl betaine, Coco betaine, Cocoamphoacetate, Cocoamphodipropionate, Disodium cocoamphodiacetate nebo cocoamphodipropionate, Lauroamphoacetate a Sodium cocoyl isethionate. [9]
 • Pokud si běžně žehlíte své kudrnaté vlasy a přejdete na tuto metodu, může se vám zdát, že vám ve sprše při rozplétání padá hodně vlasů. Nepanikařte, je normální, že vám vypadne až 100 vlasů denně. [10] Pokud nosíte své vlasy většinou narovnané, padají vám a vy si toho ani nevšimnete. Z kudrnatých vlasů ty vypadané padají až při rozplétání, proto se zdá, že jich najednou padá moc.
 • Nemoci, různé léky, diety a hladiny stresových hormonů mohou způsobovat padání vlasů. [11] Pokud si tedy všimnete, že vám začíná prosvítat lebka, navštivte co nejrychleji svého lékaře.


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Kudrnaté vlasy
 • Řídký hřeben
 • Staré triko, mikroutěrku nebo papírové ubrousky
 • Produkty: (většinou v tomto pořadí)
  • Šampon bez sulfátů
  • Kondicionér
  • Kondicionér pro mytí
  • Kondicionér, který se nechává ve vlasech
  • Krém na kudrnaté vlasy
  • Gel
 • Volitelné:
  • Fén s difuzérem
  • Knihu "Kudrnatá dívka" Lorraine Masseyové
  • Sponky
  • Široké gumičky, spony atd. 1. http://www.associatedcontent.com/article/79245/what_causes_hair_loss.html
 2. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/tc/hair-loss-topic-overview
 3. "Curly Girl - The Handbook A Celebration of Curls: How to cut them, care for them, love them, and set them free" by Lorraine Massey with Deborah Chiel – research source
 4. http://www.naturallycurly.com/ – research source
 5. http://youtube.com/watch?v=HtnLEHCQ8iA – research source

Pomohl vám tento článek?

Reklama