Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Někdy to dnes vypadá, že psaní rukou již patří do jiného století. Někteří dokonce tvrdí, že učit na škole psací písmo je “zastaralé” a celkově “ztráta času”.[1] Všichni však jednou za čas potřebujeme něco napsat na papír a hezké písmo je nejen jednodušší na přečtení, ale dělá lepší dojem na ostatní než nečitelné “škrábance”. Ať už si chcete své písmo vylepšit nebo se (znovu) naučit psát psacím písmem, tady je několik jednoduchých kroků, jak dosáhnout krásného písma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak zlepšit základy

 1. 1
  Zvolte ty správné pomůcky. Někteří lidé upřednostňují propisku, jiní tužku. Někteří lidé mají rádi tužky větší, jiní upřednostňují drobnější. Důležité však je to, aby vám dané pero dobře sedělo v ruce.[2]
  • Pokud máte tendenci držet propisku příliš pevně, vyzkoušejte tužku nebo propisku se „soft grip“ úchopem.
  • Na procvičení použijte linkovaný papír. Pevnější papír použijte na psaní něčeho, co si chcete schovat.
 2. 2
  Seďte rovně, ale pohodlně.[3] Ano, vaše maminka měla pravdu – správné držení těla je důležité. Z věčného naklánění se nad papírem vás brzo bude bolet krk a záda a navíc to bude omezovat vaše paže při psaní a budete přespříliš namáhat své ruce a zápěstí (viz níže Metoda 2, Krok 3).
  • Je skvělé, pokud dokážete sedět jako pravítko a zároveň se přitom cítit pohodlně. Nedopusťte však, abyste se cítili ztuhle a nepohodlně. Krásné písmo by nemělo být bolestivé.
 3. 3
  Držte propisku jemně. Chytněte propisku, neduste ji. Říká se, že dobrý řemeslník nikdy se nikdy nevymlouvá na své nářadí. Pokud se vám po psaní propiska obtiskla na prsty nebo máte na prstech červené skvrny, tak ji držíte příliš pevně. Volnější držení vám umožní lépe s tužkou hýbat a bude se vám ladněji psát.
  • Existuje spousta „správných“ způsobů, jak držet tužku nebo propisku. Někteří tužku pokládají mezi prostředníček a ukazováček s palcem, zatím jiní ji drží s konečky všech tří prstů najednou. Někteří nechají pero ležet na kloubu na ukazováčku, zatímco jiní na kůži mezi ukazováčkem a palcem.
  • Nemařte čas zbytečným učením se nového držení pera – místo toho používejte to, co vám vyhovuje. Pokud tedy nezjistíte, že pero držíte nějak divně a negativně to ovlivňuje kvalitu vašeho písma. [4] Pokud tedy používáte ukazováček, prostředníček a palec, všechno by mělo být v pořádku.
 4. 4
  Snažte se psát krásně – i co se týče obsahu. Je v pořádku používat zkratky, symboly, zkratkovité věty a podobně, když si narychlo píšete nějaké poznámky. Pokud však někdo uvidí vaše písmo, snažte se psát pořádně. Naleštěné, čisté auto, kterému chybí dvě kola a kapota nevypadá tak krásně jako auto vcelku.
  • Ujistěte se, že píšete se správnou interpunkcí a správně používáte velká a malá písmena.
  • Nepoužívejte zkratky, které používáte v běžném hovoru (či v internetových diskuzích). Pokud si někdo bude číst váš text, nepoužívejte hovorové zkratky z online chatu typu: lol, jj, mmnt, atd.
 5. 5
  Vyhledávejte inspiraci. Znáte někoho s krásným písmem? Sledujte je při psaní a požádejte je o nějakou radu. Dokonce se můžete inspirovat psacími písmy na počítači.
  • Nestyďte se zajít na lekce psaní či si pořídit písanky, které jsou určené pro děti. Případně, pokud máte děti, procvičujte psaní spolu s nimi. Proměňte čas s rodinou v čas na „lepší písmo pro všechny“.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak psát krásným psacím písmem

 1. 1
  Nastudujte si abecedu psacího písma. Je dost pravděpodobné, že jste po vyjití školy zapomněli, jak se některá písmenka píši. Vyhledejte si nějakou písanku, v které si můžete procvičit, jak se píší jednotlivé znaky podle předpřipravených linek.
  • Existuje více druhů psacího písma a je v pořádku, když si vyvinete svůj vlastní styl. Hlavní je, aby vaše písmo bylo čitelné. Nejlepší však je začít s kopírováním jiného stylu.
  • Vyhledejte si webové stránky s tutoriály a papíry na procvičení, které si můžete vytisknout.[5] Některé dokonce mají animace, které názorně ukazují, jak provést jednotlivé tahy u každého písmenka.[6]
 2. 2
  Zapojte do psaní celou paži. Většina lidí píše hlavně s prsty a v podstatě jenom “kreslí” písmenka. Kaligrafové však využívají k psaní celé své paže a ramena, což jim ulehčuje psaní a jsou schopní psát ladně a bez sebemenších zádrhelů.[7]
  • Zkuste “psát ve vzduchu”. Můžete si přitom připadat hloupě, ale pomůže vám to znovu vytrénovat své svaly na jednotlivé pohyby.[8] Předstírejte, že píšete obrovská písmena na tabuli. (Ve skutečnosti však psaní můžete procvičovat i na tabuli.) Během psaní jednotlivých písmen budete totiž využívat přirozený pohyb svých ramen a předloktí.
  • Jakmile se zlepšíte v psaní ve vzduchu, zmenšete velikost vašich neviditelných písmenek a připravte se na psaní na papír. [9] Zůstaňte však soustředění na pohyb svých ramen a paží, ne prstů.
 3. 3
  Procvičujte základní tahy psacího písma. Mezi základní pohyby patří nejrůznější druhy křivek. Je dobré si je procvičit předtím, než začnete se samotným psaním.[10]
  • Snažte se mít své cvičné tahy a písmenka rovnoměrně rozprostřené po stránce. Bude se vám na to hodit linkovaný papír. Pokud chcete psát na prázdný papír, tak si jej nejprve nalinkujte pomocí tužky a pravítka. Poté, co napíšete daná písmenka, linky vygumujte.
  • Procvičujte křivku směrem nahoru. Položte pero na spodní linku, táhněte ji chvilku po lince dolů a dopředu a pak ji obraťte nahoru do rovné linky (může být mírně skloněná dopředu) mezi prostřední a horní linkou.
  • Základní tah na procvičení křivky připomíná malé „c“. Začněte uprostřed mezi linkami, táhněte dozadu a pak nazpět proti hodinovým ručičkám, abyste vytvořili mírně nakloněný, nedokončený ovál (vyšší, než širší), který se dotýká prostřední linky a spodní linky a končí zhruba tři čtvrtiny od počátečního bodu.
  • Nezapomeňte na spojování písmenek během procvičování psaní celých písmen a slov. V psacím písmu jde o „vzduch“, tedy prostor mezi jednotlivými tahy, když je pero zvednuto od papíru. Správné navozování jednotlivých písmen udělá vaše psací písmo nejen krásnější, ale i rychlejší.
 4. 4
  Začněte pomalu. Psací písmo je o rychlosti a snížení počtu zvednutí pera od papíru. Začněte však procvičováním jednotlivých písmenek a přesného spojování. Začněte zrychlovat až se naučíte správně psát tvary jednotlivých křivek. Berte psací písmo jako umění – ono to totiž je umění.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se naučit základy kaligrafie

 1. 1
  Pořiďte si ty správné pomůcky. Chcete-li aby vaše psací písmo (kaligrafie) vypadalo krásně, tence i tlustě, tak si budete muset pořídit kvalitní propisky, papíry a inkoust.
  • Ty nejlepší psací potřeby vhodné pro kaligrafii mají široké špičky – zvýrazňovače, plnící pera, štětce, brka, rákosové pera nebo pera s výměnnými hroty.
  • Ujistěte se, že máte papír, který nepropouští inkoust. Na procvičování stačí obyčejný, standardní papír. Musíte však otestovat, zda papír nepropouští. Většinou se dá v papírnictví sehnat i papír na kaligrafii.
  • Pokud budete používat inkousty, snažte se vyhýbat indickým inkoustům, protože obsahují látky, které mají tendenci ucpat pero a způsobují zrezivění hrotu. Lepší je používat inkoust rozpustný ve vodě.
 2. 2
  Připravte si správně papír. To znamená, že byste měli vědět, kde jsou jednotlivé linky, takže vaše písmo dosáhne jednotného vzhledu.
  • Na procvičování rozhodně zvolte linkovaný papír. Bud použijte již nalinkovaný papír, položte papír s tmavými linkami pod váš papír na procvičování nebo vezměte do ruky tužku a pravítko a nalinkujte si jej sami.
  • Budete si muset správně nastavit výšku linek podle špičky vašeho hrotu – tedy prostor mezi vodícími linkami by měl být naměřen podle šířky vašeho hrotu. (Šířka nejširší části hrotu se v této rovnici rovná 1 „špička“.) Běžné je šířka linek o 5 „špičkách“.[11]
  • Tyto linky zahrnují spodní linku, prostřední linku a vzestupné a sestupné linky.
  • Spodní linka je linka, na které všechny písmenka „leží“.
  • Prostřední linka je linka nad spodní linkou a její výška se mění podle výšky každého písmena (v tomto případě to je 5 „špiček“ nad spodní linkou).
  • Vzestupná linka označuje výšku všech „vzestupných“ písmenek (jako jsou malé „h“ nebo „l“). Bude to 5 „špiček“ nad prostřední linkou (nebo jakýkoliv jiný počet „špiček“, který používáte).
  • Sestupná linka je tam, kde se „sestupná“ písmenka (jako je malé „g“ nebo „p“) dostávají pod spodní linku. Bude to, například, 5 „špiček“ pod spodní linkou.
 3. 3
  Nachystejte se na psaní do správné pozice s perem v ruce. Jak již bylo doporučováno, sedněte si s nohama na zemi a s narovnanými zády (nebuďte však nepříjemně ztuhlí). Držte pero dostatečně silně, aby bylo pod kontrolou, ale ne tak, abyste z toho měli křeče v ruce.[12]
  • Kaligrafie vyžaduje, abyste drželi hrot pera v 45° úhlu. Držte pero v 45° úhlu a pište s ním v pravém úhlu (90°). Napište linku směrem nahoru z rohu ve směru, který půlí pravý úhel, v kterém píšete. Toto držení je vhodné pro tenké linky.[13]
 4. 4
  Procvičujte základní tahy. V kaligrafii je několik základních tahů: vertikální spodní tah, „táhlé“ tahy a rozvětvující tahy.[14]
  • Vertikální spodní tah: jedná se o psaní tlustých, rovných linek dolů od sestupné linky až ke spodní lince a od prostřední linky až po spodní linku. Postupně zkuste mírně linku naklonit dopředu. Nakonec můžete přidat i „ocásky“ (krátké, tenké tahy) na začátek a konec vašich spodních tahů. Zatím to však nechejte na později.
  • „Táhlé“ tahy: jedná se o krátké, tlusté vodorovné linky podél prostřední linky. Tyto tahy tvoří vršek malých „a“, „g“ a čárku přes „t“, atd. Nakonec můžete přidat malinkou vlnku a/nebo ocásek. Nejprve se však hlavně snažte o rovné linky.
  • Rozvětvující tahy: jedná se o zakřivenou linku, která se mírně naklání dopředu, od spodní linky k vzestupné lince a od prostřední linky k spodní lince. Tento pohyb budete, například, používat na psaní malých „n“ a „v“. Začněte s procvičováním tlusté linky, která se postupně zužuje a naopak – budete se muset naučit obojí.
  • Postupně, jak se budete zlepšovat, zkuste dělat nejrůznější tvary, jako jsou čtverce, trojúhelníky a ovály. Až pak začněte s psaním písmen. Věnujte speciální pozornost zachování 45° úhlu.
 5. 5
  Dejte tomu čas. Na rozdíl od psacího písmo v kaligrafii každé písmeno vyžaduje jeden či více zvednutí pera. Jakmile začnete s procvičováním jednotlivých písmenek, zaměřte se na každý tah, který potřebujete na daný znak. Naučte se správně každý kousek skládanky a pak vše dejte do hromady do formy písmenka.
 6. 6
  Zvažte lekce kaligrafie. Pokud to myslíte s kaligrafií vážně, tak zvažte chození na lekce kaligrafie na nějaké umělecké škole nebo v rámci nějakého komunitního centra. Kaligrafie je opravdu druh umění a dobré rady vám mohou výrazně pomoci se zlepšit. Přesto, i kaligraf samouk dokáže vytvořit krásné písmo a jeho záliba v kaligrafii se nepochybně odrazí i v jeho psacím písmu jako takovém.
  Reklama

Tipy

 • Dejte tomu čas. Psací písmo, které je napsané příliš rychle, je obvykle chaotické a nepěkné.
 • Zkuste kopírovat styl psaní někoho jiného, jehož písmo se vám líbí. Můžete to být těžké a obvykle to vyžaduje hodně koncentrace a cviku, ale stojí to za to.
 • Zapamatujte si, cvičení dělá mistra!
 • Jak se budete zlepšovat, zkuste začít zrychlovat.
 • Rozložení písma na stránce je velmi důležité pro jasnost a přehlednost – nemějte strach z toho, že to zabere příliš mnoho místa. Vynechte nějaké linky, použijte odstavce a udržujte dostatek místa mezi jednotlivými slovy.
 • Snažte se udržet rozložení písma na stránce profesionálně a přehledně. Pokud je to příliš chaotické, tak to bude odvádět pozornost od vaší práce a zprávy obsažené v daném textu.
 • Chcete-li psát na obyčejný papír a chcete psát rovně, položte linkovaný papír pod list papíru, na který píšete. Měli byste být schopní skrz něj vidět jednotlivé linky.
 • Když píšete, tak držte pero ve vaší dominantní ruce a nenechte se vyrušit jakýmikoliv okolními zvuky. Lépe se vám bude koncentrovat.
 • Kupte si a používejte notes na psaní. Popište jej celý.
 • Pokud vám přijde psaní těžké, pořádejte někoho o pomoc.
 • Nevyhýbejte se psaní jen proto, že vám přijde těžké psát hezky – nejlepší věc, kterou můžete udělat, je psaní procvičovat.
 • Některým lidem přijde jednodušší psaní s mechanickými tužkami (ne dřevěnými).
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 59 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 21 119 krát
Stránka byla zobrazena 21 119 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama