Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud chcete mít zdravé, plné rty, tak nejprve je musíte mít dobře hydratované. Rty mají tendenci rychle vysychat a tím spíše tomu je v zimě. Pokud máte rty v dobrém stavu, tak vám může jejich vzhled vylepšit lesk na rty nebo rtěnka. Zdravá strava a dobrý pitný režim vám také pomůže vypadat co nejlépe jak zevnitř, tak navenek.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Jak udržet své rty v dobrém stavu

 1. 1
  Dělejte si peeling rtů. Už jste si asi někdy udělali peeling obličeje, ale už jste si někdy zkusili udělat peeling rtů? Rty mají tendenci vysychat a loupat se, takže je dobré si udělat jednou za pár dní peeling rtů. Můžete jej udělat stejným způsobem jako peeling obličeje, za pomocí jemného kartáčku nebo peelingové krému, který odstraní odumřelé buňky nahromaděné na vašich rtech.
  • Zacházejte se svými rty jemně, jelikož pokožka na rtech je stejně jemná jako vaše pleť. Nepoužívejte hrubé peelingové krémy na tělo. Zvolte takový, který byl vyroben speciálně na pleť.
  • Chcete-li si vyrobit vlastní peelingový krém, tak smíchejte 1 lžičku medu s 1 lžičkou moučkového cukru. Potřete jím své rty, čímž z nich odstraníte odumřelé buňky a pak je opláchněte.
 2. 2
  Hydratujte své rty. Po peelingu bystě měli své rty hydratovat, abyste je uchovali hladké a poddajné. Použijte balzám na rty, který je vyroben z přírodních ingrediencí jako je bambucké máslo, mandlový olej, aloe nebo včelí vosk. Jelikož se stává, že po aplikaci balzámu na rty olíznete své rty a spolknete nějaké jeho částice, tak byste měli zvolit balzám, který se skládá z bezpečných ingrediencí.
  • Vyhněte se balzámům na rty, které obsahují alkohol. Alkohol se často používá jako konzervant v kosmetice, ale je také vysušuje pleť. Pokud si dáte na rty balzám, který obsahuje alkohol, tak své rty vysušíte rychleji než normálně. Balzám na rty bez alkoholu tak uchová vaše rty v dobrém stavu.
 3. 3
  Ochraňte své rty před sluncem a zimou. Pokožka na rtech je náchylná k poškození pod vlivem extrémního počasí. Úžeh nebo náhlá vlna chladného počasí rty může vysušit a rozpraskat. Snažte se je tedy ochránit před výkyvy počasí v průběhu celého roku, takže je máte neustále jemné a poddajné.
  • V případě, že je slunce ostré, dejte si balzám chránící vaše rty před slunečním zářením obsahující minimálně SPF 15.
  • Během zimy ochraňujte své rty s balzámem na rty, který má silný hydratační účinek, obsahující látky jako je bambucké máslo nebo kokosový olej. Takto vaše rty budou stále hydratované a ochráněné před suchým, chladným vzduchem.
 4. 4
  V zimě používejte zvlhčovač vzduchu. Pokud mají vaše rty v zimě tendenci být extrémně suché a rozpraskané, tak zvažte používání zvlhčovače vzduchu (především během spánku). Během zimy kombinace chladného a suchého vzduchu venku a teplého vzduch uvnitř má velmi škodlivý vliv na vaše rty (a i na zbytek vašeho obličeje). Mějte se rádi a použijte zvlhčovač vzduchu pro uchování hydratovaných rtů během celé zimy.
  • Pokud nemáte zvlhčovač vzduchu a nechcete si žádný kupovat, tak můžete vzduchu dodat trochu vlhkosti pomocí vaření vody v hrnci na sporáku. Nechte unikat páru do vzduchu ve vašem bytě.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak si pohrát s barvou a velikostí

 1. 1
  Zvolte barvy, které sedí k vašemu typu pleti. Rtěnky jsou nabízeny snad ve všech možných odstínech a tak se může stát velmi těžké vybrat ten pravý odstín pro vaši pleť. Trendovní barvy jsou skvělé k experimentování, ale pokud chcete opravdu vyniknout z těch dobrých důvodů, tak byste měli vědět, jaké barvy dobře doplňují vaši plet a nebijí se s ní. Mějte vždy po ruce několik stálých odstínů, které vás za každých okolností udělají krásnými a čas od času osvěžte svůj vzhled nějakou trendovní barvou.
  • Pokud je vaše pleť z nažloutlých podtónů (vaše žíly na zápěstí jsou nazelenalé), tak vyzkoušejte teplé barvy, jako jsou načervenalá hnědá, oranžovo-červená, nafialovělá a podobně.
  • Pokud je vaše pleť z chladných, narůžovělých podtónů (vaše žíly na zápěstí jsou namodralé), tak vyzkoušejte chladné barvy s modrými podtóny, jako jsou růžová nebo fialová.
 2. 2
  Vyberte si konzistenci, která funguje na vaší pleti a vyhovuje vaším preferencím. Rtěnky jsou dostupné snad ve všech možných konzistencích, od mokrých lesků na rty po pevné, voděodolné tyčinky a sotva viditelné krémy. Konzistence vaší rtěnky hraje ve výsledku obrovskou roli. Například, pokud chcete být velmi sexy, tak zkuste dlouhotrvající, matnou rtěnku s velmi výrazným odstínem. Chcete-li působit jemněji, tak vyzkoušejte tónovaný lesk na rty, který dodá vašim rtům jemnou barvu.
  • Rtěnky, které mají extrémně lesklou nebo třpytivou barvu, mohou sice působit mladistvě, ale mohou někdy působit trochu přehnaně.
  • Matné rtěnky jsou jasnou volbou pro vyspělý, klasický „look“, který nikdy nevyjde z módy.
  • Lesky či jemně tónované balzámy na rty jsou skvělou volbou, pokud nechcete, aby lidé zírali na vaše rty. Stačí trochu neutrálně zbarveného balzámu a vaše rty budou působit plněji a živěji.
 3. 3
  Aplikujte rtěnku, balzám nebo lesk. Začněte s čistými rty, na kterých jste si nedávno udělali peeling, takže vám vaše rtěnka neoloupe. Snažte se mít své rty dobře hydratované, ale neaplikujte balzám na rty hned před aplikováním rtěnky nebo se vám může rozmazat. Chcete-li krásné, plné rty, tak aplikujte rtěnku tímto způsobem:
  • Začněte od prostředku vašeho spodního rtu a postupujte směrem k rohům. Aplikujte vždy jen trochu rtěnky najednou.
  • Přitiskněte rty k sobě, aby se barva přenesla i na váš horní ret. Použijte svůj prst na potření celého rtu.
  • Použijte ubrousek na odstranění rtěnky navíc.
  • Ještě jednou udělejte celý proces a i s ubrouskem. Díky aplikování rtěnky nadvakrát vám bude rtěnka lépe držet na rtech, jelikož spodní vrstva bude fungovat jako podkladová vrstva pro vrstvu druhou.
 4. 4
  Vynechejte tužku na rty. V době, když se stala rtěnka velmi populární, tak rtěnky byly vyráběny z ingrediencí, které měly tendence přetékat přes okraje rtů. Lidé proto používali tužku na rty, která rtěnku uchovala na svém místě. Dnes však vývoj pokročil a rtěnky nepřetékají, takže můžete přeskočit tužku na rty, pokud tedy nechcete drasticky změnit tvar vašich rtů.
  • Pokud máte obavy, že vaše rtěnka nezůstane na místě, tak si aplikujte pudr okolo okrajů vašich rtů.
  • Můžete použit tužku na rty, pokud chcete vylepšit pouze část vašich rtů, kde vám teče rtěnka (např. rohy). Použití tužky na rty okolo celých rtů však může působit hodně tvrdě.[1]
 5. 5
  Vyzkoušejte produkt, který dodá vaším rtům objem. Pokud máte tenké rty, tak můžete vyzkoušet produkt na dodání objemu. Lesky a balzámy na rty obsahují ingredience, které dočasně zvětší objem vašich rtů a můžete si je koupit v běžných drogériích. Obvykle mírně podráždí vaše rty, takže vám trošku natečou. Přílišné podráždění však může způsobit vysychání a loupání vašich rtů, takže takovéto produkty nepoužívejte každý den. [2]
  • Můžete si vyrobit vlastní produkt na zvětšení objemu rtů za pomocí běžných ingrediencí, které máte ve špízi. Většina komerčních produktů obsahuje skořici, kajenský pepř nebo mátu – které jemně posilní a zvětší vzhled vašich rtů. Na svůj domácí balzám zkombinujte svůj oblíbený balzám na rty se špetkou skořice, kajenského pepře a s několika kapkami mátového esenciálního oleje. Pak jej aplikujte na vaše rty.
  • Pro dlouhodobější výsledky spousta lidí zkouší plastiku rtů. Kolagen a jiné ingredience jsou vpichovány do rtů pro větší objem. Pokud si chcete udělat plastiku rtů, tak si najděte zkušenou osobu, která má spoustu doporučení.[3]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak rty uchovat zdravé a hydratované

 1. 1
  Pijte vodu. Suché a rozpraskané rty jsou často způsobené dehydratací. Pouhým pití více vody můžete mít podstatně krásnější rty. Naplánujte si pití tolik vody, abyste neměli žízeň. Zkuste vyměnit běžný šálek kávy nebo sklenku alkoholu za vodu.
 2. 2
  Jezte potraviny, které jsou pro vaši pokožku prospěšné. Jíst zdravé jídlo vám pomůže zajistit, aby vaše rty vypadaly co nejlépe, a to tím, že uspokojí výživové potřeby vašeho těla. Jezte stravu, která zahrnuje ovoce, zeleninu, chudé bílkoviny a celozrnné výrobky. Některé z nejlepších potravin pro vaši pokožku zahrnují:[4]
  • Mrkev, meruňky a další ovoce a zelenina s oranžovou dužinou
  • Listová zelenina, jako je špenát a kapusta
  • Rajčata
  • Borůvky, maliny, jahody a další druhy bobulí
  • Čočka, hrášek a fazole
  • Losos, makrela a další tučné ryby
  • Ořechy, jako jsou mandle, ořechy a kešu oř
 3. 3
  Vypořádejte se s opary. Není nic otravnějšího než nevzhledný opar, který se objeví na vašich rtech. Opary způsobuje virus herpes, který se šíří líbáním nebo sdílením nějakého nápoje. [5] Tento virus má tendenci se vznítit, když tělo je pod stresem nebo když imunitní systém je oslaben. Pokud máte opary, tak pečujte o své rty, aby se vám rychleji vyléčily. Chcete-li se rychle zbavit oparů, tak vyzkoušejte:
  • Vyzkoušejte běžný krém, který obsahuje docosanol. Přípravky obsahují alkohol mohou pomoci opar vysušit.
  • Aplikujte na opar led nebo chladnou žínku, abyste se mohli zbavit bolesti.
  • Pokud máte opar, tak nenoste rtěnku. Mohlo by vám to zpomalit proces léčení.
 4. 4
  Přestaňte kouřit. Kromě ostatních zdravotních problémů, které způsobuje kouření, tak kouření má také negativní vliv na krásu vašich rtů. Kouření je zdraví škodlivé a vašim rtům způsobuje problém někdy zvaný jako „kuřácké rty“. Díky kouření vaše rty budou tmavší a vrásčité – především váš horní ret. Pokud kouříte cigarety, tak s tím přestaňte co nejdříve je to možné. Navrátí se vám tak krása vašich rtů.
  Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 5 690 krát
Stránka byla zobrazena 5 690 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama