Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nebylo by skvělé, kdybyste měli každý den krásné vlasy? Naštěstí existují způsoby, jak zajistit, že budete mít krásné vlasy v každé situaci, bez ohledu na to, jaký typ vlasů máte. V tomto článku se dozvíte, jak o své vlasy pečovat, aby byly stále zářivé. Také zde najdete konkrétní tipy na péči o různé typy vlasů. Můžete se řídit všemi těmito kroky, nebo si vybrat jen ty, které se vám budou hodit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Obecná péče o vlasy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Myjte si vlasy správně. Pokud to pro vás bude možné, nemyjte si vlasy každý den. Každodenní mytí vlasů z vlasů odstraní přirozené oleje. Pokud ovšem používáte laky na vlasy, gely a produkty proti krepatění vlasů, tyto přípravky se vám ve vlasech hromadí a brání správnému rozložení přírodních olejů. Je dobré si tyto produkty z vlasů vymývat tak často, jak to bude nutné. Pokud tyto produkty nepoužíváte, můžete si vlasy pouze čas od času umýt vodou bez šamponu.
  • Při mytí vlasů si masírujte pokožku hlavy šamponem, ne kondicionérem. Udělejte to asi 40 vteřin před tím, než si šampon z vlasů vymyjete. Pokud máte mastné vlasy, zopakujte tento postup ještě jednou (se šamponem, ne s kondicionérem). Když si budete masírovat pokožku hlavy, podpoříte krevní oběh a vyhnete se lupům. Pokud máte kudrnaté nebo vlnité vlasy, používejte šampony bez silikonů a bez sulfátů.
  • Naneste si kondicionér do ruky a vetřete ho do vlasů pod konečků směrem ke kořínkům. Pokud chcete, aby se vám vlasy více leskly, nechejte kondicionér působit několik minut a potom ho smyjte.
  • Snažte se mýt si vlasy nejchladnější vodou, jakou snesete, nebo si je alespoň nakonec opláchněte studenou vodou. Uzavřete tím vlasová vlákna a zajistíte, že si vlasy zachovají vlhkost a budou lesklejší. Můžete si někdy mýt vlasy i horkou vodou, pokud je máte příliš mastné, nebo špinavé. V každém případě byste si je měli nakonec opláchnout studenou vodou.
 2. 2
  Používejte fén opatrně. Když se naučíte správně používat fény, bude to pro vaše vlasy lepší, než přirozené schnutí na vzduchu. Když si budete fénovat vlasy, nastavte fén na nejchladnější vzduch a držte ho dostatečně daleko od vlasů. Když budete fén držet příliš blízko, voda ve vašich vlasech se zahřeje a poškodí vám vlasy. Proto jsou fény považovány za špatné. Když je ale budete používat správně, neublíží vašim vlasům. Měli byste se ovšem vyhnout vysoušení vlasů za pomoci tepla – tím byste si vlasy poškodili.
  • Nevymačkávejte si vlasy po mytí do ručníku. Mokré vlasy jsou velmi křehké a když je budete dřít ručníkem, mohli byste si je zlámat, nebo způsobit vyprávění.
  • Pokud si chcete sušit vlasy fénem, použijte sprej na ochranu před teplem. Měli byste tento sprej používat také když si budete chtít dát natáčky, nebo použít žehličku na vlasy či kulmu na vlasy.
 3. 3
  Nekartáčujte si mokré vlasy. Mokré vlasy se natahují a mají tendence se lámat. Neměli byste si vlasy česat příliš často. Lidé říkají, že když si vlasy pročešete 100x denně, budete je mít jemnější, ale ve skutečnosti si je pouze ještě více poškodíte.
  • Když si budete česat vlasy, používejte kartáč z přírodních vláken, například z kančích štětin. Tyto kartáče dokážou do vlasů dostat přírodní oleje z pokožky hlavy a dodat jim lesk.
  • Na mokré vlasy používejte pouze řídké hřebeny. Naneste si na vlasy kondicionér, který se nemusí vymývat, abyste je měli poddajnější a jemnější.
 4. 4
  Čas od času svým vlasům dopřejte hloubkovou péči.
  • Používejte hloubkový kondicionér. Můžete si ho vyrobit sami, například z vaječného oleje, olivového oleje, arganového oleje, avokádového oleje, nebo kokosového oleje.
  • Můžete si také koupit vlasovou masku v obchodě.
  • Používejte přírodní produkty, jako je olivový olej, majonéza, nebo vejce či plnotučné mléko. Tyto produkty si nechávejte na vlasech 2-3 hodiny a potom je důkladně vymyjte, ale nepoužívejte šampon ani kondicionér. Když to budete dělat jednou nebo dvakrát týdně, brzy dosáhnete skvělých výsledků.
  • Alespoň jednou týdně používejte kondicionér, který se z vlasů nevymývá. Tyto kondicionéry se dostanou hluboko do vlasových vláken a spraví je.
  • Zkuste kondicionér ve spreji, který se nanáší na vlhké vlasy. S tímto kondicionérem budete mít vlasy poddajnější a jemnější.
 5. 5
  Nepřehánějte to se stylingovými přípravky. Když si tyto produkty budete dávat přímo na pokožku hlavy, mohou vám ji vysušit. Nepoužívejte je moc často a když je budete chtít použít, nanášejte je pouze na délky vlasů a ne na pokožku hlavy. Vlasy si upravujte pouze několikrát týdně, abyste si je nepoškodili.
 6. 6
  Noste doplňky. Sponky nebo barety mohou skvěle zvýraznit krásné vlasy. Slaďte je se svým oblečením, nebo se svojí osobností. Pokud chcete používat gumové gumičky, používejte gumičky obalené látkou, abyste si vlasy nepoškodili.
 7. 7
  Jezte zdravé potraviny, které vašim vlasům dodají sílu a lesk. Díky stravování můžete předejít padání vlasů.
  • Esenciální mastné kyseliny, zejména omega-3 mastné kyseliny, podporují zdraví pleti, nehtů a vlasů. Měli byste jíst více potravin, které tyto mastné kyseliny obsahují:
   • Losos, tuňák, makrela a další tučné ryby
   • Olej ze lněných semen
   • Vlašské ořechy, mandle a mléko
  • Vitamíny B6, B12 a kyselina listová jsou pro vlasy také velmi důležité. Můžete brát multivitaminy, ale můžete jíst také potraviny, které tyto vitamíny obsahují.
   • Vitamín B6: banány, brambory a špenát
   • Vitamín B12: maso, drůbež, ryby a mléčné produkty
   • Kyselina listová: citrusové ovoce, rajčata, celozrnné obiloviny, fazole a luštěniny
  • Bílkoviny jsou pro zdravé vlasy také důležité. Každý den snězte nějaké ryby, kuřecí maso, vejce, nebo sóju.[1]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Péče o rovné vlasy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Používejte správný šampon a kondicionér, abyste neměli vlasy jemné a zplihlé. Můžete si koupit šampon a kondicionér pro větší objem (zejména pokud již máte přirozeně jemné vlasy). Pokud vám běžný šampon nevyhovuje, zkuste šampon bez silikonů a sulfátů.
 2. 2
  Pročesávejte si vlasy velkým plochým kartáčem. Tento kartáč vám vlasy důkladně rozčeše, ale také vám je vyhladí a „vyleští.“
 3. 3
  Používejte stylingové produkty s finišem. Pokud chcete mít lesklé a zářivé vlasy, naneste si na ně před fénováním trochu pěnového tužidla pro větší objem. Pokud potřebujete, aby vám vlasy lépe držely, použijte lak na vlasy.
 4. 4
  Vyberte si správné stylingové nástroje. Pokud si potřebujete vlasy žehlit, kupte si žehličku s více teplotními nastaveními. Používejte nejnižší nastavení, které vám vyžehlí vlasy a se kterým se vyhnete poškození teplem.
 5. 5
  Pokud si chcete vlasy vlnit, používejte kulmy, které se nejlépe hodí pro typ vašich vlasů.
 6. 6
  Neupravujte si vlasy denně za použití tepla. Můžete si zaplést jednoduchý cop, nebo si udělat elegantní drdol, abyste si nemuseli vlasy neustále upravovat žehličkou nebo kulmou. Můžete si čas od času vzít natáčky, ale většinou byste vlasy měl nosit přirozeně.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Tipy pro kudrnaté a vlnité vlasy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Používejte šampon a kondicionér určený speciálně pro kudrnaté vlasy. Kupte si šampon bez sulfátů a bez silikonů, protože sulfáty kudrnaté vlasy vysušují a silikony se v nich zase hromadí. Silikony pro vaše vlasy nejsou tak špatné, ale musíte používat šampon s obsahem cocoamidoprooyl betainu, nebo coco-betainu, který neobsahuje žádné silikony.
 2. 2
  Myjte si vlasy jen když to bude nutné, abyste si zachovali co nejvíce jejich přírodních olejů.
  • Vmasírujte si šampon do kořínků vlasů a nechejte ho stéct po délkách vlasů.
  • Naneste si kondicionér od poloviny vlasů ke konečkům. Pokud to bude nutné, rozčešte si vlasy s kondicionérem řídkým hřebenem. Potom si vlasy trochu pomačkejte, abyste zvýraznili kudrliny.
  • Vlasy si oplachujte studenou nebo vlažnou vodou, aby se vám nevysušily.
 3. 3
  Opatrně si vlasy osušte bavlněným tričkem, ručníkem z mikrovláken, nebo papírovými ubrousky. Nikdy si je nevysušujte hrubě froté ručníkem.
 4. 4
  Každý týden používejte hloubkový kondicionér. Každý měsíc si na vlasy dávejte horký olej, aby se vám stále leskly.
 5. 5
  Nekartáčujte si vlasy. Když si budete kartáčovat vlasy, narušíte si vlasová vlákna a způsobíte jejich krepatění. Používejte pouze řídké hřebeny nebo prsty.
 6. 6
  Než si budete vlasy upravovat, naneste si na ně nevymývací kondicionér. Upravujte si vlasy vždy ještě zamokra a snažte si na ně nesahat, dokud vám neuschnou přirozeně.
 7. 7
  Nepoužívejte žádné stylingové produkty s obsahem alkoholu. Spreje, které obsahují mořskou sůl vám skvěle zvýrazní vlny, ale ujistěte se, že obsahují i vyživující přísady, protože mořská sůl může vaše vlasy vysušit.
 8. 8
  Nechoďte spát s mokrými vlasy. Pokud musíte jít spát s mokrými vlasy, zapleťte si je do tří nebo více copů. Měli byste také spát na hedvábných nebo saténových povlacích na polštář, aby se vám vlasy v noci neničily. [2]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Trvalá a chemické narovnání

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nechoďte na trvalou nebo chemické narovnání vlasů častěji, než jednou za šest týdnů. Jak trvalá, tak chemické narovnávání vlasů mění strukturu vlasů tím, že narušuje jejich chemické vazby. Z tohoto důvodu jsou vlasy s trvalou nebo po chemickém narovnání náchylné k poškození a lámání.
 2. 2
  Omezte úpravu za pomoci tepla a fénování vlasů. Pokud máte vlasy chemicky upravené, neměli byste si je barvit. Tyto procedury mohou zvýšit riziko poškození vlasů po trvalé nebo chemickém narovnání.
 3. 3
  Pokud máte podrážděnou pokožku hlavy, neměli byste chodit na trvalou ani na chemické narovnání vlasů. [3]
 4. 4
  S barvou zacházejte velmi opatrně. Když si budete barvit vlasy po trvalé nebo chemickém narovnání, pravděpodobně si je poškodíte. Zkuste použít prameny umělých vlasů jako melír. Pokud barvu potřebujete, počkejte alespoň 3, ale ne více než 7 dnů po trvalé nebo narovnání, nebo se poraďte s kadeřníkem o tom, co pro vás bude nejvhodnější. [4]
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Barvení vlasů

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nabarvěte si vlasy sami doma. Pokud se chcete jen zbavit šedivých vlasů a chcete si vlasy nabarvit barvou v odstínu podobném vašim vlasům, můžete si je nabarvit sami doma. Komplikovanější barvení byste měli přenechat kadeřnicím.
  • Natřete si čelo vazelínou, abyste si barvou neušpinili kůži.
  • Nastavte si budík na dobu, která je uvedená na krabičce s barvou. Až tato doba uplyne, ihned si barvu z vlasů vymyjte.
 2. 2
  Nechejte se nabarvit u kadeřnice.
  • Dva dny před barvením si na vlasy naneste hloubkový kondicionér. Když jim dodáte vlhkost, barva se na ně lépe chytne. Pokud to vydržíte, nemyjte si vlasy šamponem alespoň jeden den před návštěvou kadeřnice.
  • Vezměte si s sebou fotku. Můžete svému kadeřníkovi říct, že chcete „jahodovou blond,“ ale uvědomte si, že může mít úplně jinou představu, než vy. Když si s sebou přinesete fotku, kadeřník bude vědět, čeho chcete dosáhnout.
 3. 3
  O barvené vlasy dobře pečujte.
  • Udržujte si vlasy zdravé a hydratované. Barva se z vlasů rychle vymývá a barvené vlasy potom často vypadají mdle.
  • Když půjdete ven na slunce, chraňte si vlasy. [5] Vezměte si šátek nebo čepici, nebo si vlasy zapleťte. Můžete používat také spreje s ochranným UV faktorem.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Péče o vlasy pro muže

Stáhnout PDF
 1. 1
  Používejte jakýkoli šampon. Pro většinu mužů není nutné používat konkrétní šampon. Pokud máte lupy, najděte si šampon s obsahem ketoconazolu, kyseliny salicylové, dehtu, zinku, nebo sulfidu selenového.
 2. 2
  Rozhodněte se, zda chcete používat kondicionér.
  • Pokud máte rovné a krátké vlasy, nemusíte kondicionér používat, nebo si můžete koupit šampon a kondicionér v jednom.
  • Vlnité, kudrnaté, nebo dlouhé vlasy byste měli vyživovat. Experimentujte s různými značkami kondicionérů a najděte si ten, který vám bude vyhovovat.
 3. 3
  Chraňte svoji pokožku hlavy před sluncem. Pokud vám řídnou vlasy, naneste si na ně opalovací krém, nebo sprej s ochranným faktorem, abyste si nespálili pokožku hlavy.
 4. 4
  Pečujte o řídnoucí vlasy. Můžete zkusit nějaký volně prodejný produkt, nebo se zeptat svého lékaře na přípravky na předpis. Používejte kondicionér pro větší objem a naneste si na řídnoucí vlasy trochu stylingového gelu.[6]
 5. 5
  Nepřehánějte to se stylingovými produkty. Nepoužívejte více než množství o velikosti malé mince. Až budete mít vlasy na místě, můžete použít trochu vosku, abyste jim dodali texturu a lesk. [7]
  Reklama

Tipy

 • Nepoužívejte pravidelně nástroje využívající teplo.
 • Pokud máte mokré vlasy, pročesávejte si je pouze řídkým hřebenem.
 • Pokud máte kudrnaté vlasy, používejte více kondicionéru než šamponu – pro vaše vlasy je to lepší.
 • Na noc si vlasy zapleťte do volného drdolu nebo copu, abyste si je nepoškodili.
 • Šamponem si masírujte pokožku hlavy a kondicionér nanášejte pouze na délky a na konečky.
 • Pokud máte rovné vlasy a chcete si je navlnit, nepoužívejte kulmu, která by vám je poškodila. Raději si vezměte natáčky.
 • Nezapomeňte si vlasy pročesávat jemně a opatrně. Když si je budete česat agresivně, budete to mít sice rychlejší, ale vlasy si tím značně poškodíte.
 • Důkladně si vlasy umyjte a namočte, než půjdete plavat do bazénu, aby se do nich nedostal chlor. To samé udělejte i po koupání, abyste se chloru zbavili. Můžete plavat také v koupací čepici, abyste si vlasy ochránili.
 • Pokud máte kudrnaté vlasy, nenarovnávejte si je příliš často, jinak si narušíte jejich strukturu.
 • Čas od času můžete používat žehličky a kulmy, ale neměli byste to přehánět, jinak si vlasy poškodíte.
 • Spěte na saténových nebo hedvábných povlacích. Bavlněné povlaky na polštáře vlasy vysušují – vytahují z nich vlhkost a způsobují krepatění. Nikdy nechoďte spát s mokrými nebo vlhkými vlasy.
 • Naučte se stříhat si vlasy sami. Někteří kadeřníci je stříhají příliš, což zákazníci většinou neocení. Na YouTube najdete spoustu tutoriálů a návodů.
 • Pokud máte lupy, myjte si vlasy roztokem vody a citronové šťávy.
 • Pokud musíte spát s mokrými vlasy, nedávejte si je nad hlavu na polštář, jinak se probudíte s velkou bulkou na hlavě. Dejte si je do drdolu, nebo si je zapleťte. Můžete si je také dát jen na stranu.
 • Jednou týdně používejte speciální šampon, který vás zbaví nahromaděných stylingových produktů.
 • Před spaním si vlasy vždy učešte. Pokud máte kudrnaté nebo vlnité vlasy, stáhněte si je do drdolu nebo do culíku. Pokud máte rovné a jemné vlasy, nechejte si je rozpuštěné.
 • Pokud máte černé vlasy, nesnažte se nabarvit si je na blond nebo na červenou. Vypadali byste příšerně a lidé by si mysleli, že se příliš usilovně snažíte vypadat dobře (a to není přitažlivé).
 • Kartáč s dřevěnými štětinami je pro vaše vlasy velmi vhodný. Pokud trpíte na roztřepené konečky, měli byste tento kartáč používat.
 • Používejte pouze produkty určené pro váš typ vlasů. Existují produkty pro řídké, husté, normální, kudrnaté, rovné, i vlnité vlasy.
 • Čas od času šampon vystřídejte, jinak by mohl přestat fungovat.
 • Zkoušejte si různé účesy. Pomůže vám to udržet si zdravé vlasy.
 • Buďte pyšní na to, kým jste a nesnažte se nic měnit. Mějte své vlasy rádi.
 • Nevysoušejte si vlasy fénem příliš často, jinak si je poškodíte.
 • Neškrábejte se na hlavě.
 • Nechávejte si vlasy uschnout přirozeně.
 • Pokud chcete používat žehličky a kulmy, kupte si ochranný sprej proti teplu, abyste si vlasy nepoškodili.


Reklama

Varování

 • Pokud máte pocit, že se vám vysušují vlasy, začněte si je mýt méně často, abyste jim vrátili přírodní oleje. Počkejte, až se vám vlasy začnou mastit u kořínků a potom si je umyjte.
 • Nikdo neví, co přesně způsobuje lupy, ale experti tvrdí, že pokud máte lupy, měli byste si mýt vlasy častěji (ale musíte používat vhodný kondicionér). Pokud se tohoto problému nezbavíte častějším mytím, promluvte si se svým lékařem. Je možné, že nemáte lupy, ale psoriázu, nebo seboroickou dermatitidu, což jsou nemoci, které je nutné léčit léky na předpis.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Šampon
 • Kondicionér
 • Sprej na ochranu před teplem
 • Kartáč z přírodních vláken
 • Hloubkový kondicionér
 • Vlasová maska
 • Olivový olej
 • Majonéza a vejce, nebo plnotučné mléko
 • Strava bohatá na omega-3, vitamíny B6, B12, kyselinu listovou a bílkoviny
 • Pěnové tužidlo pro větší objem a lak na vlasy (pro rovné vlasy)
 • Papírové ubrousky
 • Hloubkový kondicionér, horký olej a spreje s mořskou solí (pro kudrnaté vlasy)
 • Čepice nebo šátek pro ochranu před sluncem
 • Sprej nebo opalovací krém na vlasy
 • Gel a vosk (pro muže)


Související články

Jak odstranit akrylové nehty
Jak si sami ostříháte ofinuJak si sami ostříháte ofinu
Jak si sestříhat vlasy
Jak si obarvit vlasy ve stylu ombréJak si obarvit vlasy ve stylu ombré
Jak si udělat melír doma
Jak získat kudrnaté vlasy (pro muže)Jak získat kudrnaté vlasy (pro muže)
Jak si postupně sestříhat vlasy
Jak si udělat melírJak si udělat melír
Jak odstranit modrou nebo zelenou barvu z vlasů bez zesvětlováníJak odstranit modrou nebo zelenou barvu z vlasů bez zesvětlování
Jak uplést francouzský cop
Jak si vysušit vlasy bez použití fénuJak si vysušit vlasy bez použití fénu
Jak si odlakovat nehty bez použití odlakovače
Jak používat natáčky
Jak si obarvit vlasy kávou, čajem a kořenímJak si obarvit vlasy kávou, čajem a kořením
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 771 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 12 771 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama