Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Snad každý bych chtěl znát jednoduchý způsob, jak mít krásnou a jasnou pleť, na které nejsou k nalezení žádné vrásky. Je však obtížné najít nějaký trik, který opravdu funguje. Ženy i muži všech věků často trpí na akné, mají problematickou pleť a vrásky. Pokud však chcete mít krásnou pleť, tak jí můžete dosáhnout pravidelným čištěním a používáním produktů, které vyhovují potřebám vaší pleti.

Část 1
Část 1 ze 3:
Každodenní rutina

 1. 1
  Držte se jedné rutiny v péči o pleť. Je jedno jakou máte rutinu, ale je důležité u ní vydržet. Ze všeho nejdůležitější je, že vůbec pečujete o své tělo. Je tedy jedno, jestli vám vyhovuje krátká a jednoduchá rutina nebo složitá rutina, kterou si děláte pravidelně každé dva týdny. Zvolte si to, co vám vyhovuje.
  • Dodržujte rutinu, kterou vydržíte dělat pravidelně. Pleť totiž vyžaduje pravidelnou a dlouhodobou péči, takže je důležité si zvolit něco, u čeho opravdu dokážete vydržet a z čeho se vám postupem času stane zvyk.
  • Pravidelná rutina je důležitá především v případě, že trpíte na akné. Je velmi obtížné se akné zbavit, nicméně pravidelná péče vám dokáže pomoci proti němu bojovat.
 2. 2
  Opláchněte si pleť alespoň jednou denně. Pravidelné oplachování pleti je jedna z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro krásnou pleť. Během dne se vám totiž pleť zanáší nejrůznějšími bakteriemi a prachem, které ucpávají vaše póry, způsobují červené flíčky, svědí, atd. Když si opláchnete obličej, tak všechnu špínu a bakterie smyjete ještě předtím, než vám stihnou způsobit problémy.
  • Začněte s oplachováním pleti s čistou a teplou vodou. Následně si naneste na obličej čistící pleťový krém, který je určený pro váš typ pleti. Pokud nemáte suchou pleť, tak byste měli používat krém, který neobsahuje olej („oil-free“). Nejlépe vám bude vyhovovat hydratační krém. Jemně jej žínkou, kruhovými pohyby vmasírujte do vaší pokožky. Pak pleť opláchněte čistou, studenou vodou.
 3. 3
  Udělejte si peeling, pomocí kterého odstraníte odumřelé buňky z pleti. Peeling má pro vaši pleť mnoho benefitů – kromě toho, že se po něm budete lépe cítit. Peelingové krémy obsahují mikročástice, které odstraňují odumřelé buňky a špínu z vaší pleti, takže vám po něm zůstane pouze vaše zdravá pleť. Většina lidí si spojuje peeling pouze s pletí, ale můžete si udělat peeling po celém těle.
  • Peeling je nejpřínosnější provádět v oblastech, kde se holíte (nohy, obličej, atd.). Po oholení se může stát, že vám začnou chloupky zarůstat. Pomocí peelingu pomůžete chloupku se znovu dostat na povrch a zabráníte tak vzniku načervenalých pupínků. Zkuste si udělat peeling po každém holení a někdy i před tím, než se začnete holit.
  • Produkty vhodné na peeling jsou dostupné téměř kdekoliv, kde kupujete jiné produkty pro péči o tělo (krémy a jiné potřeby). Případně si můžete udělat základní peelingovou směs doma. Jednoduchým řešením je pasta z jedlé sody. Smíchejte jedlou sodu s několika kapkami vody tak, aby se vám vytvořila pasta. Směs můžete použít jako "prostředek" na peeling pleti. Nejlepší účinky má na pleť. Domácí směs z cukru je zase vhodná na tělo.
 4. 4
  Pořádně si vysušte obličej, abyste se vyhnuli dalším problémům. Při sušení pleti nepoužívejte váš běžný ručník a nedrhněte si s ním vaši pleť. Akorát tak šíříte po své pleti bakterie, které vám mohou způsobovat problémy. Raději si jemně vysušte pleť čistým ručníkem, který máte jen a pouze na pleť.
  • Jemné vysušení pleti za použití čistého ručníku je velmi důležité v případě, že bojujete s akné.
 5. 5
  Snažte se své problémy s pletí vyřešit, ne je ignorovat. Existuje spousta problémů s pletí, které můžete mít, ale snažte se nikdy je neignorovat! Čím dříve je budete brát vážně, tím rychleji je vyřešíte. Pokud se vám samotným je nedaří vyřešit, tak zajděte k dermatologovi. Můžete mít nějaký problém, který si vyžaduje nějaké speciální léky.
  • Snažte se vyřešit akné a jiné skvrnky. Existuje spousta způsobů, jak se zbavit akné. Záleží však pouze na vás a vaší pleti, co vám bude vyhovovat. Experimentujte a najděte způsob, který vám funguje.
  • Pečujte o suchou pleť. Musíte přistupovat k suché pleti stejně vážně jako k pleti mastné. I přesto, že její vzhled není zas tak špatný nebo se jedná o oblast, kterou nejde vidět. Suchá pleť se loupe, je náchylná na infekce a akné, takže je velmi důležité o ni pečovat. Používejte hydratační krémy a pijte více vody. Také si nezapomeňte pravidelně dělat peeling.
 6. 6
  Věnujte vaší pleti speciální péči v zimě, abyste předešli suché pleti a jejímu loupání. V zimě budete muset upravit svoji rutinu a přidat kroky navíc, jestliže chcete mít krásnou pleť. Chladné teploty jsou k vaší pleti kruté a vysychání může vaši pleť značně poškozovat. Snažte se svoji pleť mít co nejvíce zakrytou s oblečením. Co se týče oblastí, které budou vystaveny venkovním podmínkám, tak se snažte na ně používat hydratační krém nebo krém s lanolinem, který je ochrání. Buďte velmi opatrní a snažte se být více hydratovaní než normálně – vaše tělo se vám za to odvděčí.
  • Chladný vzduch má nízkou vlhkost, protože voda se především uchovává ve formě mlhy nebo sněhu. A jelikož má vzduch nízkou vlhkost, tak vysává vodu z vaší pleti a vysušuje ji. [1]
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Používání efektivních produktů

 1. 1
  Používejte opalovací krémy pro lepší ochranu vaší pleti. Jedná se o jednu z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro svou pleť a pokožku po celém těle. Ultrafialové záření opotřebovává vaši pleť – stejně jako opalování v soláriu. Vyhněte se návštěvám solária a používejte opalovací krémy ve slunečné dny.
  • Pro dostatečnou ochranu vaší pleti byste měli používat opalovací krém s SPF 15 a více. Naneste si jej na pokožku 30 minut před tím, než vyjdete na slunce, aby jej tělo stihlo absorbovat. Následně si jej naneste ještě jednou ais 20 minut poté, co jste vyšli ven. Nezapomeňte, že pokud se hodně potíte nebo jste celý den na pláži, tak si jej budete muset ještě minimálně jednou nanést.
  • Pravděpodobně si nedáváte na pleť dostatek opalovacího krému. Na každou část vašeho těla (hlava, levé/pravé rameno, levá/pravá paže, hruď, levé/pravé stehno a levé/pravé lýtko) naneste krém o délce dvou prstů.[2]
  • Ignorujte opalovací krémy s vyšším číslem SPF. SPF 15 vám postačí, jelikož krémy s vyšším SPF stejně nejsou o moc víc přínosnější. Nezapomeňte, že vyšší číslo neznamená, že vám stačí méně krému. Stále byste měli používat stejné množství.
 2. 2
  Zkuste retinoidy pro hladkou pleť. Vitamín A je důležitý pro uzdravení a uchování hladké pleti. V dnešní době si můžete koupit speciální krémy, z kterých vaše pleť získá retinoidy – látky velmi podobné vitamínu A. Jedná se o několik málo produktů na trhu, které jsou opravdu osvědčené pro hojení pleti po akné, vyhlazení vrásek a celkové zlepšení vzhledu pleti. [3]
  • Nejlepší výsledky vám přinesou doktorem předepsané retinoidy. Můžete však nějaké dostat i v lékárně i bez receptu - mohou mít pro vás alespoň nějaký přínos.
 3. 3
  Používejte lanolin na udržení přirozeně hydratované pleti. Lanolin je látka, kterou zvířata (obvykle ovce) produkují k ochraně pokožky a chlupů. Lanolin je však skvělý i pro vaši pleť. Většina lidí může znát lanolin z nejrůznějších produktů (např. Carmex), které jsou určené na popraskané rty. Můžete jej však najít i v produktech určených na ruce, nohy, obličej a jiné části pokožky, které jsou suché a tvrdé.
  • Na začátku používání lanolinu byste měli mazat určité oblasti vaší pokožky jednou nebo párkrát denně – záleží na tom, o jaké místo se jedná a jak moc je daný problém vážný. Pro uchování jemné pokožky byste krém pak měli aplikovat jednou za čtyři nebo pět dní.
 4. 4
  Pro jemnější pleť vyzkoušejte pleťové masky. Už jste někdy viděli ve filmu lidi s okurkama na očích a čímsi naplácaným na jejich pleti? Jednalo se o pleťovou masku. Masky jsou krémové přípravky, které se dají vyrobit ze všech možných věcí.
  • Masky vyrobené z kurkumy, [4] , aktivovaného uhlí, jogurtu s mléčnými kulturami [5] , vitamínu E a retinolu/retinoidů [6] by měly mít všechny důležité benefity. Všechny tyto látky jsou osvědčené pro použití na pleť.
  • Dávejte si pozor na ingredience jako je citronová šťáva – jediné, co to dělá je dezinfekce. Citronová šťáva navíc může vaši pleť poškodit, takže je lepší se pleťové masce s ní vyhýbat.
  • Měli byste se snažit zkombinovat hlavní ingredience vaší masky s tím, co vaše pleť potřebuje. Masky s uhlím jsou dobré na mastnou pleť, ale mohou poškodit suchou pleť. Masky s vitamínem E jsou dobré na suchou pleť, ale mohou způsobit akné na mastné pleti.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Celostní přístup k péči

 1. 1
  Pijte hodně vody. Pro vaše zdraví je velmi důležité pít dostatek vody. Věděli jste však, že dostatečný příjem vody je taky důležitý pro jemnou pleť? Nedostatečný příjem vody se totiž okamžitě projeví právě na vaší pleti. Dehydratace vede k vysušené pleti, která je načervenalá, svědí a je napnutá. Celkově se pak cítíte nepříjemně. Tento problém se však dá jednoduše vyřešit pitím denně o několik sklenic více.
  • Z pravidla se dá zjistit podle vaší moči, jestli pijete dostatek vody nebo ne. Čím tmavší vaše moč je, tím větší nedostatek vody máte.
 2. 2
  Snažte se jíst zdravě, aby vaše pleť měla všechny potřebné živiny. Vaše pleť, stejně jako ostatní části vašeho těla, potřebuje určité živiny k tomu, aby byla zdravá a krásná. Vaší pleti z dlouhodobého hlediska prospěje, když si vytvoříte správné stravovací návyky a budete tak jíst stravu bohatou na živiny, které vaše pleť potřebuje. I když neuvidíte změnu okamžitě, tak byste si měli zachovat pozitivní přístup a počkat si na budoucí velké změny. Nejdůležitější živinou pro vaši pleť je vitamín A, C a E a také Omega 3 mastné kyseliny, zinek a selen.[7]
  • Losos je dobrý zdroj několika důležitých živin. Většina ovoce je dobrým zdrojem vitamínu C a mrkev je skvělým zdrojem vitamínu A.
 3. 3
  Cvičení uchovává vaši pleť pevnou. Nikdy vás to asi nenapadlo, ale vaše pleť je jedna z dalších oblastí, které pomáhá pravidelné cvičení. Studie dokázaly, že cvičení pomáhá zachovat vaši pleť zdravou, pevnou a zpomaluje její stárnutí.[8] Pokud málo cvičíte, tak byste měli popřemýšlet o začlenění více pohybu do vašeho života.
  • Je důležité pochopit, že nelze cvičit s cílem zhubnout či jinak vylepšit určitou oblast vašeho těla. Neexistuje tedy ani žádné cvičení, které by vám vyčarovalo krásnou pleť. Prostě budete muset být aktivnější a cvičit.
  • Pro začátek zkuste rychlou chůzi půl hodiny denně (alespoň po 15 minutových částech).
 4. 4
  Dopřejte si dostatečný spánek. Během spánku se vaše tělo pročišťuje a obnovuje. To zahrnuje i vaši pleť. Pokud máte nedostatek spánku, tak vaše tělo vylučuje příliš mnoho kortizolu (který poškozuje vaši pleť a narušuje její hladkost) a nevylučuje dostatek růstového hormonu (který obnovuje vaši pleť).[9] Dopřejte si dostatečný spánek a dejte tak vaší pleti čas na obnovu.
  • Každý potřebuje různě dlouhý spánek. Každý člověk je jiný. Budete muset vyzkoušet, co sedí právě vám. Měli byste však být další den funkční a bdělí, aniž byste potřebovali kávu na probuzení.
 5. 5
  Vyrovnejte hladinu vašich hormonů, čímž zabráníte dalším problémům s pletí. Zapamatujte si, že hladina hormonů hraje roli ve vzhledu vaší pleti. Všichni známe to klišé o teenagerovi s obličejem plným pupínků, že? Existuje proto však důvod! Některé hormony mohou způsobovat akné a kdykoliv jejich hladina zakolísá, tak vaše pleť trpí. Jsou sice způsoby, jak kolísání hladiny hormonů zabránit, ale měli byste si být vědomi toho, co vám takové zakolísání může způsobit. Je to totiž normální částí našeho života a nejlepší věc, co můžete udělat, je být trpělivý.
  • Puberta, mládí, těhotenství a léky, které mají vliv na vaše hormony mohou přivodit nerovnováhu hormonů ve vašem těle a vést k flekaté pleti.
  • Případně můžete vyzkoušet léky regulující hladinu hormonů. Nejjednodušší způsob u žen a dívek je antikoncepce, jelikož bude mít vaši hladinu hormonů pod kontrolou a může vést i k výraznému zlepšení vaší pleti.
  Reklama

Tipy

 • Pokud máte na pleti skvrny a pupínky, tak si je nevymačkávejte. Jednoduše je nechejte tam, kde jsou.
 • Dělejte si pleťové kúry. Pleťová kúra vám rozjasní pleť a vy budete tak mít zdravější vzhled.
Reklama

Varování

 • Přečtěte si všechna varování a seznam ingrediencí na jakémkoliv produktu, který chcete používat. Pokud používáte produkt, na který jste alergičtí, tak můžete pouze podráždit a poškodit vaši pleť. Pokud máte citlivou pleť, tak se zeptejte doktora, které produkty jsou pro vás vhodné.
Reklama

O tomto wikiHow

Paul Friedman, MD
Spoluautorem článku je :
Atestovaný dermatolog, Americká Dermatologická Rada
Spoluautorem tohoto článku je Paul Friedman, MD, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 7 698 krát
Stránka byla zobrazena 7 698 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama