Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho lidí přehlíží důležitost dobré péče o pleť, dokud se u nich nezačne objevovat akné, pupínky, nebo tmavé tečky. Pleť je vaším největším orgánem a chrání vás přes UV zářením, podporuje vaše vnitřní orgány a funguje jako bariéra před vnějším prostředím. Obsahuje nervová zakončení, bojuje proti infekcím a pomáhá udržovat tělesnou teplotu. [1] Když budete svoji pleť léčit pomocí domácích produktů, podaří se vám zbavit se akné a černých teček. Existuje spousta přípravků a produktů, které vám pomohou dosáhnout zdravé a krásné pleti.

Část 1
Část 1 ze 3:

Onemocnění pleti

 1. 1
  Co je akné. Pokud chcete mít čistější pleť, protože trpíte akné, zjistěte si, co akné vlastně je. Vaše pleť obsahuje velké množství žláz a kanálků (pórů), které obklopují vlasové váčky. Tyto váčky a póry se mohou ucpat mazem, špínou, bakteriemi, nebo mrtvými kožními buňkami. V takovém případě se objeví akné, které můžete mít na obličeji, na zádech, na krku, na ramenou a na hrudníku. [2] Mezi akné patří černé tečky (otevřené komedony), bílé tečky (uzavřené komedony), pupínky (hnisavé póry), pustuly (velké pupínky), cysty a abscesy. Cysty a abscesy jsou nejhlubšími a nejvážnějšími formami akné. [3]
  • Akné se většinou začne objevovat v pubertě kvůli hormonálním změnám (zejména kvůli změně hladiny testosteronu) a způsobuje zvýšenou produkci mazu. [4]
  • Olejový make-up může akné zhoršit. [5]
  • Za mírné akné se považuje méně než 20 nezanícených černých nebo bílých teček, nebo méně než 20 mírně zanícených a podrážděných pupínků. Mírného akné se můžete zbavit doma pomocí správných metod čištění pleti. Viz článek o čištění mastné pleti.
  • Středně vážné a vážné akné by měl léčit zkušený lékař nebo dermatolog. Středně akné znamená 20-100 komedonů nebo pupínků, z nichž 15-50 je zanícených. Vážné akné znamená více než sto komedonů, pupínků, pustul, nodulů a alespoň pět cyst. [6]
 2. 2
  Tmavé skvrny na pleti. Tmavé skvrny může způsobit akné, přílišné vystavení slunci, nebo hormonální změny. Tyto hnědé skvrny jsou důsledkem zánětů, které zvyšují produkci melaninu v pleti a způsobují hyperpigmentaci. [7] Zvýšená hladina estrogenu v těhotenství, nebo hormonální antikoncepce může po vystavení slunci způsobit melasmy, což jsou tmavé skvrny na pleti. [8]
  • Používejte opalovací krém s obsahem oxidu titaničitého nebo oxidu zinečnatého. [9] Také se vyhýbejte přímému slunci, aby se vám na pleti netvořily tmavé skvrny.
  • Tmavým skvrnám po akné se vyhnete tím, že budete léčit pupínky krémy s 1% obsahem hydrokortizonu, které zmírní zánět. [10]
 3. 3
  Objednejte se k lékaři. Pokud trpíte nějakou poruchou pleti, ať už jde o středně vážné nebo vážné akné, nebo tmavé skvrnky a nepříznivě to ovlivňuje vaše sebevědomí, zajděte si k dermatologovi. Tento lékař vám doporučí vhodnou léčbu a naučí vás o pleť pečovat. Může vám doporučit hormonální terapii, nebo volně prodejné produkty, jako je benzoylperoxid, nebo kyselina salicylová.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak se zbavit akné domácími metodami léčby

 1. 1
  Vyrobte si přírodní čistící olej. Pokud si chcete mýt pleť efektivně, použijte olej z čajovníku, který zabíjí bakterie. Studie prokázaly, že funguje téměř tak dobře, jako benzoylperoxid a má méně vedlejších účinků: [11] Na domácí mycí olej na obličej si připravte:
  • ¼ šálku ricinového oleje
  • ½ šálku řepkového oleje
  • ¼ šálku jojobového oleje
  • 15 kapek oleje z čajovníku
  • Všechny ingredience nalijte do čisté misky a důkladně promíchejte. Potom je skladujte v čisté skleněné lahvičce.
  • Naneste si olej na konečky prstů a jemně si ho jednu minutu vtírejte do obličeje. Potom si vezměte žínku a namočte ji do horké vody. Přiložte si ji na obličej a nechejte ji tam, dokud nevychladne. Potom ji znovu namočte a ještě jednou si s ní napařte obličej. Nakonec si z obličeje otřete olej a osušte si ho čistým ručníkem. [12]
  • Můžete si přečíst také článek o tom, jak si vyrobit hydratační krém, který vám pomůže zbavit se akné.
 2. 2
  Zmírněte záněty pomocí aloe vera. Nanášejte si na pleť gel z aloe vera, což je rostlina, která má antibakteriální účinky. Pomáhá zmírnit zánět a předchází tomu, aby se do pupínků dostaly bakterie. Když budete aloe vera používat pravidelně, akné se vám začne hojit. Musíte si ovšem koupit stoprocentní gel z aloe vera.
 3. 3
  Vyrobte si pleťovou masku z vaječného bílku a citronu. Vaječné bílky skvěle odstraňují z pleti špínu a uzavírají póry. Citron zase pleť prozáří a funguje jako peeling. Citrusové ovoce je také skvělým zdrojem vitamínu C a alfa-hydroxy kyseliny. Když tyto dvě ingredience smícháte, dodáte své pleti zdraví. Masku připravíte následovně:
  • Nachystejte si jeden vaječný bílek a šťávu z jednoho citronu.
  • Vyšlehejte bílek na jemnou pěnu.
  • Přidejte citronovou šťávu.
  • Důkladně směs promíchejte.
  • Naneste si masku na obličej.
  • Nechejte masku působit 30 minut.
  • Nakonec si masku smyjte teplou vodou.
  • Natřete si obličej hydratačním krémem. [13]
 4. 4
  Používejte jojobový olej, který vaší pleti dodá vlhkost. Jojobový olej funguje jako efektivní přírodní hydratační krém. Naneste si na vatový tamponek pět nebo šest kapek tohoto oleje a přiložte si ho na obličej. Jojobový olej neucpává póry, ale podporuje správnou rovnováhu přírodního mazu. [14]
 5. 5
  Prozařte svoji pleť a zbavte se akné. Řiďte se radami uvedenými výše, které vám mohou pomoci vyčistit vaši pleť a potom si stáhněte vlasy do culíku, aby se vám nenamočily. Opláchněte si obličej vodou o příjemné teplotě a potom si vezměte lžíci sladkého organického medu a naneste si ho na obličej. Nechejte ho působit zhruba třicet minut a potom ho opláchněte, nebo setřete tamponkem.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Jak se zbavit tmavých skvrn v pohodlí domova

 1. 1
  Berte vitamíny. Vitamíny E a C skvěle bojují proti tmavým skvrnám na pleti. Vitamín E si můžete dávat přímo na pleť ve formě oleje. Rozlomte si kapsli s olejem, nebo si olej kupte v lahvičce a nanášejte si ho na tmavé skvrnky. Dodáte tím pleti spoustu antioxidantů a vyrovnáte tím její tón. [15] Měli byste také jíst potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, jako jsou jahody, nebo pomeranče. Pomůžete tím snížit přílišnou produkci melaninu v pleti. [16]
 2. 2
  Používejte přírodní produkty. Když budete používat produkty, které najdete v kuchyni, nebudete za péči o pleť muset utrácet spoustu peněz a pro vaši pleť to bude bezpečnější. Přírodní produkty neobsahují škodlivé chemikálie, které vám mohou poškodit pleť. Ovoce, mléčné výrobky a oleje vaší pleti dodají zdraví.
  • Krouživými pohyby si do pleti dvakrát denně vmasírujte ricinový olej, který vám pomůže zesvětlit tmavé skvrnky.
  • Nanášejte si na pleť extrakt ze zeleného čaje. Dodáte tím pleti antioxidanty a zbavíte se volných radikálů. Kromě toho podpoříte produkci kolagenu.
  • Naneste si na vatový tamponek trochu mléka a dávejte si ho na tmavé skvrnky. Nechejte ho působit 8-10 minut a potom ho smyjte. Tento postup opakujte dvakrát denně šest týdnů v kuse.
  • Potírejte si tmavé skvrny aloe vera gelem. Můžete to dělat několik týdnů v kuse dvakrát denně, abyste zmírnili hyperpigmentaci pleti.
  • Nanášejte si dva týdny v kuse na tmavé skvrnky citronovou šťávu. Snadno se tím zbavíte skvrn způsobených jizvami po akné.
  • Mezi další přírodní produkty, které dokážou zesvětlit skvrny na pleti patří ananas, med, křen, jogurt, okurka, brambory, kurkuma, papája a rajče. [17] Naneste si tyto plodiny na tmavé skvrny a nechejte je působit dvě nebo tři minuty. Potom je smyjte. Po několika týdnech by se tmavé skvrnky na vaší pleti měly zesvětlit.
 3. 3
  Připravte si domácí pleťovou masku. Když si vyrobíte pleťovou masku proti tmavým skvrnám, dosáhnete dvojího účinku – za prvé se s maskou na obličeji uvolníte a zklidníte a za druhé masku na pleti budete moci nechat několik minut, takže získá dostatek času na to, aby se dostala hluboko do pleti.
  • Smíchejte si jednu lžíci prášku ze santalového dřeva, 1 lžičku tvarohu a půl lžičky medu. Všechny ingredience dobře promíchejte a naneste si je na obličej. Nechejte masku působit až hodinu a potom ji smyjte vlažnou vodou. [18]
  • Vytvořte si směs raw medu a třtinového cukru. Smíchejte jednu lžíci medu s 1 lžící hnědého cukru v malé misce a důkladně obě ingredience promíchejte. Skladujte je ve sklenici se vzduchotěsným víčkem v pokojové teplotě. Umyjte si obličej a potom si naneste půl lžíce tohoto přírodního peelingu na vlhkou pleť a jemně ho do ní vmasírujte krouživými pohyby. Vyhněte se jemné kůži okolo očí a nakonec peeling smyjte vlažnou vodou a opatrně si osušte obličej. [19]
  Reklama

Tipy

 • Používejte produkty, které neucpávají póry. Tyto produkty snižují riziko akné, protože jsou navrženy tak, aby nechaly pleť dýchat. [20] Na obalu krabičky každého krému, pleťového mléka a dalších kosmetických přípravků se dozvíte, zda je komedonický (ucpávající póry), nebo ne.
Reklama

Varování

 • Pokud berete léky proti akné, nebo jiné léky, uvědomte si, že některé z nich mohou zvýšit citlivost vaší pleti na slunce. Mezi tyto léky patří antibiotika, jako je ciprofloxacin, tetracyklin, sulfamethoxazol a trimethoprim, antihistaminika, jako je diphenhydramin (Benadryl), léky na rakovinu (5-FZ, vinblastin, dacarbazin), léky na srce, jako je amiodoron, nifedipin, quinidin a ditiazem, nesteroidní protizánětlivé léky, jako je naproxen a některé léky na akné, jako je isotretinoin (Akutan) a acitretin (Soriatan).
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 276 krát
Stránka byla zobrazena 2 276 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama