Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zvětšené póry jsou problémem, který postihuje spoustu lidi – jako rozchody, nebo třeba daně. To, že se s tím lidé potýkají ovšem neznamená, že s tím nelze nic dělat. Není sice technicky možné permanentně zmenšit velikost pórů, ale můžete je pomocí několika triků šikovně skrýt. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1 ze 3:
Správná péče o obličej

 1. 1
  Používejte čistící gely a mýdla bez olejů a oplachujte si obličej studenou vodou. Čistící gely bez olejů váš obličej zbaví špíny, mastnoty a make-upu, ale nepřipraví ho o jeho přirozenou mastnotu. Studená voda vám zase uzavře póry.
 2. 2
  Používejte jílovou masku. Jílové masky z pleti odstraňují oleje a vlhkost, takže vám dočasně zmenší póry. Kupte si jílovou masku a bentonitem a kaolínovým jílem.
  • Jílové masky vám mohou vysušit pleť, takže byste je neměli používat příliš často. Používejte je jednou, maximálně dvakrát týdně, abyste měli stále krásnou pleť.
  • Experimentujte s jílovými maskami a zjistěte, zda je vaše pleť snáší. Některé masky jsou lepší pro citlivou pleť, jiné se zase hodí pro mastnou pleť. Pokud si nevíte rady, poraďte se s kosmetičkou.
 3. 3
  Zkuste jiné pleťové masky. Můžete si vyrobit i domácí masku: smíchejte dvě vejce, čtyři lžíce cukru a několik kapek kyselé tekutiny (octa, citronové šťávy, nebo pomerančové šťávy). Naneste si směs na obličej a nechejte ji 15 minut působit. Nakonec se opláchněte studenou vodou. Když maska uschne, vytáhne vám z pórů nečistoty a uzavře je.
 4. 4
  Používejte tonikum. Pleťové tonikum vám pleť vyhladí. Seženete je ve verzích pro ženy i pro muže a hodí se zejména v pro odstranění přebytečného mazu. Tonikum vaši pleť zbaví oleje a lesku, pomůže přecházet pupínkům a zajistí, že póry nebudou ucpané a budou vypadat menší.
  • Tonikum použijte po čištění pleti, ještě před nanesením hydratačního krému. Otřete si obličej, naneste na něho trochu tonika, vetřete ho do pleti a potom použijte hydratační krém.
  • Pokud máte hrubou mastnou pleť, používejte tonikum každý den, abyste opticky zmenšili póry. Pokud máte citlivou pleť, používejte tonikum pouze každý druhý nebo každý třetí den, aby se vám pleť nevysušila.
 5. 5
  Používejte látky, které vám pleť stáhnou. Tyto látky jsou podobné tonerům, ale většinou jsou silnější a prodávají se v roztocích s alkoholem. Způsobují stažení pleti a zmenšují póry. Pokud máte mastnou pleť, používejte stahující roztoky s alkoholem nebo acetonem. Na citlivou pleť budou tyto přípravky pravděpodobně příliš agresivní.
  • Seženete také přírodní stahující látky. Zkuste například:
   • Lísku
   • Růžovou vodu
   • Vodu z květů pomeranče
   • Zelený čaj
   • Jablečný ocet
   • Okurku
   • Černý bez
 6. 6
  Používejte peeling, abyste se zbavili ucpaných pórů. Peeling vám odstraní mrtvé kožní buňky a horní vrstvu kůže. Můžete si peeling provádět vlhkou žínkou, nebo si koupit peeling v drogerii, který obsahuje malé hrubé částečky. Neměli byste ho používat častěji než dvakrát týdně.
 7. 7
  Pokud máte větší problémy, zkuste chemický peeling. Chemický peeling je silnější, než klasické peelingy, takže to s ním nesmíte přehánět a postupovat opatrně, než si na něho vaše pleť zvykne.
  • Běžným chemickým peelingem je například tretinoin. Jde o retinoid, což je derivát vitamínu A. Tento peeling je na předpis, takže si budete muset zajít k dermatologovi. Pokud ovšem máte výrazně rozšířené póry, bude to stát za to.
  • Alfa-hydroxy kyseliny jsou další třídou chemických peelingů. Koupíte je v lékárně a můžete je používat doma. Sežeňte si peelingy na bázi kyseliny glykolové.
  • Beta-hydroxy kyseliny jsou také dobré peelingy. Tyto kyseliny jsou na rozdíl od alfa-hydroxy kyselin rozpustné v oleji, takže se dostanou hlouběji do pleti a zajistí vám tedy hlubší peeling. Tyto kyseliny jsou vhodné pro lidi, kteří často trpí akné.
 8. 8
  Vyhýbejte se slunečnímu světlu. Slunce může vaši pleť poškodit, ale také může zvýraznit vaše póry. Používejte každý den lehký opalovací krém, který vám neucpe póry.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Skryjte větší póry pomocí make-upu

 1. 1
  Nejprve použijte bázi pod make-up. Když si připravíte pleť na vrstvu make-upu, budete mít obličej hladší. Mnoho vizážistů na podkladovou bázi nedá dopustit. Když budete bázi používat každý den, vaše póry budou méně vidět.
  • Pokud jste si nanesli make-up, ale zapomněli jste na bázi, nemusíte si dělat starosti. Některé báze je možné nanést i na make-up. Musíte si ovšem vybrat bázi, která je k tomu určená.
 2. 2
  Používejte korektor. Korektory jsou určeny k tomu, aby sjednotily barvu pleti a skryly pupínky a skvrnky. Kupte si korektor, který vydrží alespoň 12 hodin.
 3. 3
  Každý večer se důkladně odličujte. K čemu je make-up, když si ho neodlíčíte a necháte si jím ucpat póry? Každý večer si obličej důkladně odličte a umyjte. Nezapomeňte na to, že ucpané póry vypadají mnohem větší, než neucpané póry.
  • Pokud se před spaním zapomínáte odličovat, dejte si k posteli balíček vlhčených odličovacích ubrousků, abyste se mohli v rychlosti odlíčit hned před spaním.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Věnujte pozornost dalším faktorům

 1. 1
  Pijte co nejvíce vody. Voda je základem všech živých organismů – když nebudete pít, nevydržíte naživu a nebudete zdraví. Někteří lékaři doporučují pít asi 2 litry vody denně, jiní zase doporučují pít kdykoli máte žízeň. Když budete pít dost vody a přestanete pít sladké nápoje, vaše póry budou vypadat menší.
 2. 2
  Jezte zdravě. Není to sice vědecky dokázáno, ale mnoho lidí si myslí, že nezdravá strava může zvětšovat póry. Když budete jíst nezdravá jídla, vaše pleť se bude více mastit, takže budete mít větší a ucpané póry.
 3. 3
  Pokud chcete rychle stáhnout póry, potírejte si je kostkou ledu. Led stáhne cévy a póry v pleti. Pokud nemáte dost času a potřebujete rychle stáhnout póry, můžete tento trik zkusit.
  Reklama

Tipy

 • Než se budete líčit, důkladně si umyjte obličej. Než půjdete spát, nezapomeňte se odlíčit a umýt.
 • Snažte se nesahat si na obličej, abyste si na něho nepřenesli bakterie a špínu z rukou.
 • Nikdy si nevymačkávejte pupínky.
 • Neumývejte si obličej častěji než dvakrát denně.
 • Pokud používáte tekutý make-up, musíte se každý večer důkladně odlíčit.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 538 krát
Stránka byla zobrazena 3 538 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama