Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Každý by chtěl mít obličej bez akné. Ale nic si nenamlouvejme – ne každý je ochotný dělat věci, které jsou pro k vyčištění vaší pleti od nečistot, mastnoty a zanícení nezbytné. Nicméně pleť bez akné je konec konců dosažitelná. Čtěte dál pro užitečné rady, jak jí dosáhnout.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Obecné rady

  1. 1
    Nevymačkávejte si pupínky. To je pravidlo číslo jedna! Pupínky obsahují ošklivé bakterie. Když si vymáčknete pupínek, tyto bakterie mají příležitost dostat se do dalších pórů a udělat si z nich, abychom tak řekli, místo pobytu bez nutnosti placení nájmu. Donuťte vaše pupínky zaplatit.
  2. 2
    Další nevýhodou mačkání pupínků je, že se pokožka kolem nich i sám pupínek zanítí. Zanícení pak způsobí ještě větší zarudnutí a bolestivost.
  3. 3
    Snažte se nedotýkat se vašeho obličeje. Na vašich rukou (nezáleží na tom, kolikrát si je vydrhnete) jsou nečistoty a mastnota a jsou tak původci bakterií. Pokud si tyto nečistoty a mastnotu neustále přenášíte na obličej, je pravděpodobné, že nebude reagovat moc dobře.
  4. 4
    Pijte dost vody. Mnoho lékařů doporučuje vypít v závislosti na pohlaví mezi 9 a 12 sklenicemi vody denně (2,2 až 3 litry). Ženy by měli vypít 9 sklenic, muži 12. I vaše pleť je orgánem těla a stejně jako vaše ledviny potřebuje ke správnému fungování přiměřené množství vody.
  5. 5
    Vyřaďte ze svého jídelníčku sladké nápoje s obsahem cukru, jako je Coca cola, džusy a smoothies. Přestože důkazy byly celá desetiletí sporné, nové zprávy naznačují, že jídelníček na akné podstatný vliv, a zařazují cukr mezi jeho spouštěče. Cukry způsobují prudký vzestup inzulinu povzbuzujícího určité hormony vytvářející pupínky.
  6. 6
    Pijte méně mléka. Také mléko bylo nedávno zařazeno mezi spouštěče akné. Mléko povzbuzuje mužské pohlavní hormony – testosteron a androgeny – a to spolu s inzulinem způsobuje odporné pupínky.
  7. 7
    Může také pomoci neslazený zelený čaj. Zelený čaj obsahuje spoustu antioxidantů nápomocných v boji s volnými radikály; volné radikály ovlivňují buňky, které mohou být zodpovědné za znaky stárnutí kůže. Uvařte si trochu chutného čaje jako zdravou alternativu za vodu!
  8. 8
    Jezte vyváženou stravu. I jídelníček může vaší pokožce pomoci vypadat lépe. Na následující větě není nic ohromujícího a pravděpodobně uhodnete, co to bude: jezte více ovoce a zeleniny, více zdravých tuků a vyzkoušejte probiotika.
  9. 9
    Lidé, kteří jedí více ovoce a zeleniny a méně mléka a cukru, mívají méně akné. Ujistěte se, že si dáte denně 5 až 9 porcí zdravé zeleniny (obzvláště listové).
  10. 10
    Jezte omega 3 mastné kyseliny. Je to tuk a je to zdravý tuk. Zdravé tuky jako omega 3, pomáhají bojovat se záněty a podporují zdravé buňky. Kyslík omega 3 poškozuje, což znamená, že pokud jíte potraviny, které jsou na omega 3 bohaté, měli byste se je snažit jíst syrové. V nouzi je lepší pečení nebo grilovaní než vaření nebo smažení:
  11. 11
    Zvažte užívání probiotik. Probiotika jsou zdravé bakterie jako je kombucha, nacházející se v určitých potravinách. Podporují dobré zažívání a snižují zanícení. Probiotika jako jsou laktobacily mohou zlepšovat akné. Podívejte se po probiotikách ve vaší lékárně nebo v obchodě se zdravou výživou.
  12. 12
    Jezte s mírou správné vitaminy. To je další jasná věc. Správný druh vitaminů pomůže vašemu tělu vytvořit vynikající pleť a bojovat s akné. Vitamín A je pro zdravou pleť obzvlášť účinný. Ale neberte vitamin A v těhotenství.
  13. 13
    Vyzkoušejte pupalkový olej. Pupalkový olej je protizánětlivý omega 6 tuk, jehož nedostatek může způsobovat akné. Berte dvakrát denně 1000 až 1500 mg.
  14. 14
    Vyzkoušejte citrát zinečnatý. Citrát zinečnatý pomáhá se syntézou bílkovin, hojením ran a normální funkcí tkání. Berte 30 mg denně.
  15. 15
    Zkuste vitamin E. Mnoho lidí trpících akné má nízkou hladinu vitaminu E, rozhodujícího pro zdraví pleti. Berte 400 mezinárodních jednotek denně.
  16. 16
    Nezkoušejte si mýt obličej víc než dvakrát denně. Přílišné mytí vašeho obličeje ho jen vysuší a způsobí, že váš obličej bude vytvářet více mazu, což se bohužel rovná více akné.
  17. 17
    Hydratujte pleť po každém mytí obličeje. Mytí obličeje při boji s bakterií vytvářející akné odstraňuje z vaší pleti vlhkost. Ujistěte se, že vaší pleti dodáváte vlhkost, kterou potřebuje, i když máte přirozeně mastnou pleť.
  18. 18
    Používejte na mastnou pleť tonikum. Co je to tonikum? Tonikum je roztok, který pomáhá stáhnout vaše póry, zatímco je čistí od bakterií a nečistot. Tonika s alkoholem používejte opatrně, protože mohou z vašeho obličeje úplně odstranit maz. To způsobuje jeho vyšší produkci a více akné. Najděte tonikum, které obsahuje málo alkoholu, ale je stále účinné.
  19. 19
    Odstraňte ze svého života tolik stresu, kolik bude možné. Lékaři si nejsou jistí proč, ale vědí, že existuje spojení mezi stresem a potížemi s pletí, obzvlášť mezi stresem a akné. Buňky, které produkují maz, který v podstatě způsobuje akné, nejsou když člověk čelí velkému množství stresu regulované.
  20. 20
    Najděte kreativní výpusť pro váš stres. Někteří lidé vytlačují stresové situace tím, že jdou na procházku. Jiní stres vkládají malováním do plátna. Ať už snižujete tlak jakkoliv, dělejte to včas a často.
  21. 21
    Vyzkoušejte meditační techniky. Existuje spoustu meditačních technik, takže si najděte tu, která na vás funguje. Někteří lidé volí pro meditaci jógu.
  22. 22
    Dopřejte vašemu tělu potřebný spánek. Proč je spánek důležitý? Studie zjistila, že psychický stres se zvyšuje o 14% za každou hodinu spánku, o kterou v noci přijdete. Jak již bylo řečeno, stres může mít škodlivý účinek na pleť a způsobovat akné. Když mluvíme o spánku, pravidelně si měňte povlak na polštář. Zvažte obalit polštář ručníkem, aby absorboval mastnotu. Další večer můžete ručník otočit.
  23. 23
    Mladiství a starší lidé potřebují více spánku než dospělí. Teenageři by se měli snažit spát každý den 10 až 11 hodin.
  24. 24
    Cvičte. Téměř pro jakoukoliv indispozici, kromě poškození svalů nebo kostí, je cvičení všelékem. Cvičení je skvělá možnost jak rozproudit váš krevní oběh a cokoliv, co podporuje dobrý krevní oběh, také udržuje vaší pokožku zdravou a zářivou. Pár věcí k zapamatování, když cvičíte:
  25. 25
    Pokud cvičíte venku, vždy používejte opalovací krém. Výhody rozproudění vašeho krevního oběhu mohou být vyváženy nevýhodami poškození pleti od slunce při neopatrnosti. Používejte lehký opalovací krém, který nedráždí vaší pokožku a neštípá.
  26. 26
    Po cvičení se osprchujte nebo očistěte. Když se potíte, vaše póry se mohou ucpat slanými, špinavými usazeninami, které na pleti po vašem cvičení zůstanou. Ujistěte se, že si po cvičení umyjete tělo a obzvlášť obličej.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Ošetření akné

  1. 1
    Vyzkoušejte benzoyl peroxid. Benzoyl peroxid se používá k ničení bakterií, které se podílejí na vzniku akné. Prodává se v různých koncentracích, ale benzoyl peroxid s 2,5% koncentrací je stejně tak účinný jako 5-10% roztoky, a méně dráždí pleť. Benzoyl peroxid také pomáhá odlupovat vrstvy mrtvé pokožky a zanechává na jejím místě jasnější omlazenou pleť.
  2. 2
    Použijte kyselinu salicylovou. Stejně jako benzoyl peroxid zabíjí kyselina salicylová bakterie zodpovědné za vznik pupínků. Také způsobuje, že pleťové buňky rychleji mizí, což podporuje tvorbu nové kůže. Naneste na postižená místa potom, co si večer umyjete obličej, malé množství kyseliny salicylové.
  3. 3
    Použijte zubní pastu. Zubní pasta obsahuje křemen, což je vysoušecí činidlo, které můžete najít mimo jiné v pytlících se sušeným masem. Zubní pasta váš pupínek v podstatě přes noc vysuší a zmenší tak jeho velikost.
  4. 4
    Než si dáte pastu na pleť, ujistěte se, že používáte přírodní zubní pastu. Některé zubní pasty obsahující sodiumlaurylsulfát mohou podráždit pokožku. Dejte si na to před aplikací pozor.
  5. 5
    Vyzkoušejte tea tree olej. Tea tree olej je antibakteriální vonný olej, který může ničit mikroby zabydlené uvnitř vašich pórů. Kapátkem namočte vatovou tyčinku do trošky tea tree oleje a naneste ho na pupínky dle potřeby, ale buďte opatrní, abyste ho nenanesli příliš mnoho.
  6. 6
    Tea tree olej má protizánětlivé vlastnosti, které mohou zmenšovat zarudnutí a velikost pupínku.
  7. 7
    Rozdrťte aspirin. Rozdrcený aspirin smíchejte s dostatečným množstvím vody, abyste vytvořili pastu. Pomocí vatové tyčinky jemně pokryjte aspirinovou pastou celý pupínek. Nechte zaschnout. Aspirin je další protizánětlivá věc, což znamená, že pomůže pleti bojovat proti zánětu a pupínky budou méně viditelné. Nechte aspirinovou pastu bojovat s pupínkem přes noc.
  8. 8
    Používejte na mastnou pokožku astringety. Astringenty jsou činidla, která způsobují, že se pleť stáhne nebo scvrkne. Některé farmaceutické astringenty obsahují antimikrobiální přísady, které pomohou bojovat s pupínkem a navíc zmenší jeho velikost. Tady je několik astringetů, jejichž použití můžete zvážit:
  9. 9
    Kupované astringenty. Jsou k dostání různé druhy a velikosti. Hledejte ty, které obsahují benzoyl peroxid nebo kyselinu salicylovou. Zeptejte se na astringety, které jsou k pokožce jemné.
  10. 10
    Přírodní astringenty mohou fungovat také skvěle. Patří mezi ně:
  11. 11
    Pokud je to třeba, použijte kostky ledu. Potřete kostkou ledu pupínek na vaší pleti, dokud místo neznecitliví. Když váš obličej znecitliví, přestaňte; nechte obličej zase ohřát.
  12. 12
    Jak bylo zmíněno výše, led pomáhá zmenšovat póry stahováním cév pod kůží. Pokud je vaše akné bolestivé, mělo by to pomoci bolest utišit.
  13. 13
    Pokud máte hodně pupínků, rozdělte obličej na části. Když jedna část znecitliví, přejděte k další.
  14. 14
    Opakujte proces na celém obličeji.
  15. 15
    Použijte na postižené místo oční kapky. Oční kapky, alespoň ty, které snižují zarudnutí očí, mohou pomoci se zmírněním zarudnutí a znaků podráždění. Nakapejte trochu očních kapek na vatovou tyčinku a naneste na pupínek(ky) dle potřeby.
  16. 16
    Protože chlad také pomáhá zmírňovat zánět, dejte vatovou tyčinku namočenou v očních kapkách před použitím na hodinu do mrazáku. Studená vatová tyčinka zklidní a zmírní zánět.
  17. 17
    Vyzkoušejte přírodní antihistaminika. Antihistaminika potlačují otoky lidské kožní tkáně. Většina těchto léků může být požívána ve formě tablet, ale některá antihistaminika mohou být ve formě čaje nebo jako lokální činidlo. Měla by způsobit zmírnění zarudnutí. Přírodní bylinná antihistaminika jsou:
  18. 18
    Kopřiva dvoudomá. Může to znít divně, protože dotyk kopřivy v přírodě způsobuje vyrážku ne moc rozdílnou od malých pupínků. Přesto někteří lékaři doporučují užívat mrazem sušený přípravek z kopřivy dvoudomé, známý svojí schopností zmírňovat množství histaminu, které tělo produkuje.
  19. 19
    Účinným přírodním antihistaminikem může být také podběl. Evropané mají dlouhou historii léčby kožních potíží s využitím podbělu. Můžete rozdrtit listy do pasty nebo užívat extrakt z podbělu ve formě tablet.
  20. 20
    Také bazalka může fungovat jako přírodní antihistaminikum. Spařte několik snítek bazalky a opatrně naneste na pupínky. Bazalka může pomoci zklidnit tělo tak, aby nebojovalo proti cizím činidlům způsobujícím vyrážku.
  21. 21
    Pokud po tom všem stále máte nějaké pupínky, poraďte se s dermatologem. Existují antibiotika a další orální léky, které zacílí na infikovanou pokožku a velmi rychle jí vyčistí.
    Reklama

Tipy

  • Když se zbavíte pupínku, očekávajete dávku sebejistoty. Přijde to.
  • Abyste opravdu odstranili nečistoty a maz z vaší pokožky, dejte mýdlu/čističi 2 minuty času. Nemusíte ho celou dobu roztírat, ale pomáhá to. Abyste se nenudili, pusťte si rádio nebo dělejte něco jiného (Vyčistěte si zuby? Lehněte si a chvilku relaxujte?). Opláchněte a opakujte. Nejúčinnější opláchnutí na závěr je naplnit umyvadlo teplou vodou, namočit si pokožku a jemně jí třít, dokud čistič nezmizí. Správně, je potřeba ponořit obličej do vody. Pokud jste použili hodně čističe, možná budete potřebovat oplachování zopakovat. Obličej si ještě jednou opláchněte studenou vodou, abyste uzavřeli své póry. Někteří lidé pro tento poslední krok preferují použití tonika. Zbytky čističe se mohou podílet na dalším kole hromadění mazu a nečistot. Tento postup je nejúčinnější, pokud se provádí ráno a večer. Dejte si pozor na zarudnutí kůže nebo zvýšenou produkci mazu. Jsou to jasná znamení, že potřebujete jemnější čistič. Při této proceduře mohou nejjemnější čističe vyčistit mastnou pokožku účinněji než ty hrubší. Během prvních dvou týdnů se můžete potýkat se zvýšeným výskytem akné, jak se otevřou póry a vytvoří se pupínky. Buďte odvážní. Nekažte si náladu. Nakonec je všechny dostanete a vaše akné zmizí.
  • I když vaše akné zmizí, pokračujte v zaběhnuté péči alespoň 30 dní nebo i déle. Akné se může vracet i po pubertě; pokud se akné objeví znovu, vraťte se k vašim starým návykům.
  • Dělejte si každých pár dní peeling, abyste se zbavili mrtvých kožních buněk.
  • Akné je fáze, kterou si projde každý z nás, a různým lidem zabírají různé věci. Pokud něco nefunguje je to v pořádku. Vyzkoušejte něco jiného!
  • Benzoyl peroxidové gely a další výrobky z lékárny fungují opravdu dobře. Poraďte se s lékařem o vyzkoušení některých z nich.
Reklama

Varování

  • Nevymačkávejte si pupínky! Může se jich objevit ještě více.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 657 krát
Stránka byla zobrazena 9 657 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama