Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když máte doma mléko, nepotřebujete drahé lázeňské produkty. Lidé se v mléce koupou po staletí (dokonce pravděpodobně i po tisíciletí) a mají pro to dobrý důvod. Mléko totiž pleť hydratuje, dodává jí energii a zanechává ji zářivou a projasněnou. Nedávejte si tedy mléko jen do cereálií, ale zkuste ho použít na zkrášlovací proceduru.

Část 1
Část 1 ze 2:
Zkrášlení pleti

 1. 1
  Připravte si mléčnou koupel. Zašpuntujte vanu, napusťte ji horkou vodou a přidejte 3,8 až 11,4 litru mléka. Pokud jste na pochybách, kolik mléka přidat, dejte radši více. Nechte ve vaně na mléko dostatek místa, aby vana nepřetekla.[1]
  • Naložte se do vany na 15 až 20 minut. Pokud tuto proceduru budete opakovat jednou denně po celý týden, budete mít zářivější a lepší pokožku. Když to tak dělala Kleopatra, musí to být přínosné, ne?
  • Po koupeli vždy mléko smyjte, abyste dosáhli přirozeně zářivé pokožky, ne pokožky s mléčným filmem.
 2. 2
  Připravte si očistnou masku. Můžete smíchat několik polévkových lžic mléka s jednou či dvěma lžícemi medu, citronové šťávy či jedlé sody (nebo přidejte všechny přísady). Pokud chcete pleť ještě lépe vyčistit, můžete přidat trochu vitamínu E. Pokožka jej potřebuje stejně jako tělo.
  • Masku naneste na obličej (nebo na jakoukoliv jinou část těla) a nechte zaschnout. Maska by měla působit přibližně 10 až 15 minut. Poté masku smyjte teplou vodou. Pokožka by měla být jemná a osvěžená.
 3. 3
  Připravte si peeling. Chcete-li se zbavit svrchní vrstvy pokožky a ukázat své nové já, použijte mléčný peeling. Smíchejte jeden hrnek mléka a tři polévkové lžíce ovesných vloček a naneste krouživými pohyby na obličej. Ovesné vločky odstraní staré kožní buňky a mléko kůži vyživí.
  • Peeling nechte zaschnout. Poté jej smyjte teplou vodou a kůži přitom jemně třete. Pokud byste si směs chtěli připravit dopředu, použijte práškové mléko a směs uchovejte v ledničce.
  • Také můžete na noc namočit do mléka půl hrnku mandlí. Ráno mandle rozemelte na kaši a naneste na obličej. Poté pleť omyjte a osušte.
 4. 4
  Na tmavé oblasti obličeje použijte vatový tampon. Mléko prý zesvětluje kůži stejně jako citronová šťáva.[2] Pokud na obličeji máte tmavé skvrny, namočte vatový tampon do mléka a umístěte jej na požadovanou oblast. Nechte působit přes noc a ráno kůži omyjte.
 5. 5
  Mléko použijte místo pleťové mléka či vody. Pokud vás neláká nechat si kůži máčet přes noc v mléce, použijte mléko pouze místo pleťové vody. Namočte vatový tampon do mléka, očistěte jím obličej, nechte působit alespoň 15 minut a poté smyjte. Pokud mléko budete používat opakovaně, pokožka bude prozářená.
  • Říká se, že mléko zesvětluje. Může to být pravda a nemusí, ale dejte si pozor, pokud budete mléko aplikovat na pleť. Pokud bude mléko používat příliš často, možná dosáhnete nechtěných výsledků.
 6. 6
  Použijte jej ke stažení pórů. Pleti neprospívá pouze mléko, ale i ostatní mléčné produkty. Pokud chcete zmenšit póry, použijte kysané výrobky, jako je zakysané smetana nebo podmáslí. Jednoduše naneste na obličej tenkou vrstvu a nechte 15 až 20 minut působit. Poté důkladně smyjte teplou vodou.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 2:
Vylepšení mléčné procedury

 1. 1
  Neomezujte se pouze na kravské mléko. Když se řekne mléko, většinu z nás napadne kravské, ale existuje spousta variant. Plnotučné kravské mléko je skvělé, ale kozí mléko je také velmi přínosné. Kozí mléko má totiž pH podobné naší kůži, takže jej naše pleť přijímá velmi dobře. A pro bojovníky za zvířecí práva tu je rýžové, sojové nebo mandlové mléko, které má podobné účinky.
  • Nezapomeňte také na práškové mléko. Jednoduše se skladuje a jen tak se nezkazí. Pokud do jakékoliv směsi přidáte přibližně pět polévkových lžic, dosáhnete podobných výsledků jako u klasického mléka.
 2. 2
  Vždy používejte plnotučné mléko. Pokud používáte mléko, snažte se nešetřit na tuku. Čím hustší a krémovější je, tím lépe. Vaše pokožka bude tak lépe hydratovaná a mléčný tuk jí navíc dodá vitamíny a bílkoviny.[1] Z tohoto důvodu je plnotučné kravské či kozí mléko nejlepší (i když v nouzi můžete použít i ostatní druhy).
  • Toto pravidlo platí také pro jogurt a ostatní mléčné produkty (podmáslí, zakysanou smetanu atp.). Těmito výrobky můžete spolehlivě nahradit mléko, pokud vám došlo nebo pokud si nějaké chcete ponechat na cereálie.
 3. 3
  Zkuste již hotové produkty. Mléčné koupele a podobné procedury jsou tak oblíbené, že některé kosmetické společnosti vyrábí již předem připravený mléčný prášek do koupele, který vám velmi usnadní práci. Tyto produkty jsou ale trochu dražší a pokud máte žízeň, nemůžete je vypít.
 4. 4
  Přidejte další přísady. Mléčnou koupel si ještě více užijete, pokud do ní přidáte něco extra. Můžete použít například bylinky, sušené okvětní lístky, soli či esenciální oleje. Trocha aromaterapie je přínosná nejenom pro kůži, ale potěší i váš čich a příjemně vás zrelaxuje.
  • Koupelové soli vám napomůžou odstranit odumřelé kožní buňky a suché květy, bylinky a oleje mají uklidňující a relaxační účinky. Existují stovky možností, tak navštivte obchod s bylinkami či oleji a vyberte si vůni podle libosti.
  Reklama

Tipy

 • Kupte si šampon, kondicionér, mýdlo či sprchový gel s přídavkem mléka.
 • Pokud chcete levnější, ale stejně přínosnou variantu, použijte do horké koupele práškové mléko.
 • Podmáslí je skvělé na spálení sluncem. Pokud zrovna nemáte aloe vera, podmáslí zafunguje stejně dobře.
 • Mléko je také skvělé pro vlasy! Pokud ležíte ve vaně, nemusíte si sepnout vlasy, ale dobře pak mléko vymyjte.
 • Pití mléka (na rozdíl od nanášení na tvář či tělo) může vést ke vzniku akné.[3]
 • Pokud máte zesvětlené vlasy a po návštěvě bazénu vám zezelenaly, namočte je do mléka a nechte 10–15 minut působit. Vlasy získají zpět svou blond barvu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mléko (kravské, kozí, v prášku atp.)
 • Vatový tampon (volitelné)
 • Další přísady (med, citronovou šťávu, ovesné vločky, jedlou sodu, bylinky, oleje atd.)

O tomto wikiHow

R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH
Spoluautor od:
Atestovaná dermatoložka
Tento článek spoluautor od R. Sonia Batra, MD, MSc, MPH. Dr. R. Sonia Batra je atestovaná dermatoložka a zakladatelka Batra Dermatology se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. S více než 15 lety zkušeností se Dr. Batra specializuje na lasery, zdravotnická zařízení, vzdělávání pacientů a veřejnosti v oblasti medicíny a výzkum rakoviny kůže. Bakalářský, magisterský titul z veřejného zdraví a doktorát z MD získala na Harvardově univerzitě. Jako Rhodes Scholar získala magisterský titul v oboru molekulární genetiky na univerzitě v Oxfordu. Absolvovala stáž v dermatologii na Stanfordské univerzitě. Dr. Batra přispěla a recenzovala pro Journal of Dermatologic Surgery, Journal of the American Academy of Dermatology a JAMA Dermatology. Je také spolupořadatelkou oceněné televizní show CBS Emmy, The Doctors. Tento článek byl zobrazen 2 812 krát
Stránka byla zobrazena 2 812 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama