Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Být skvělým studentem neznamená trávit dlouhé hodiny u učiva a nemít žádný společenský život. Vždy je prostor pro zlepšení, takže je dobré se věnovat i ostatním věcem. Budete tak spokojení nejen sami se sebou, ale i se svým životem. Nezapomínejte na to, že úspěchy vám vydrží celý život. Když budete mít dobré známky, budete mít šanci se dostat na lepší univerzitu a později získáte lepší práci. V tomto článku se dozvíte, jak být ve škole úspěšnější.

Metoda 1 ze 4:
Obecné rady

 1. 1
  Neučte se povrchně. Přestaňte se učit jen základní fakta. Nebudete díky tomu chytřejší a nezískáte žádné nástroje, které vám umožní dostávat samé jedničky. Pokud chcete ve škole vynikat, musíte se vždy ptát „proč.“ Zjišťujte si, proč věci fungují tak jak fungují, proč na nich záleží a tyto znalosti budete moci později využít i v situacích, které s nimi zdánlivě nemají nic společného.
 2. 2
  Využijte znalostí ostatních. Nemyslíme tím, že byste měli podvádět. Když říkáme znalosti ostatních, myslíme tím to, že byste si měli nechat pomoci od přátel, od rodiny a od učitelů. Ptejte se jich na jejich názory, zjistěte si, jak by daný problém řešili oni, nebo si zjistěte, jaké metody využívají. Když se otevřete novým stylům myšlení, budete připraveni vyřešit všechny akademické problémy.
 3. 3
  Buďte aktivní. Účastněte se studijních skupin, v případě potřeby požádejte o pomoc. Učte se průběžně a ne jen před písemkami. Není snadné mít samé jedničky (kdyby to bylo snadné, měli by je všichni), takže budete muset tvrdě pracovat.
 4. 4
  Buďte organizovaní. Úkoly si dělte podle toho, v jakém pořadí je budete plnit. Bude to pro vás jednodušší a když přijde písemka, budete na ni dobře připravení. Měli byste si zorganizovat i svůj čas (abyste měli čas se učit, ale i spát a odpočívat) a dělat si pořádek v poznámkách a na stole.
  • Učte se po částech. Pokud máte na nějaký domácí úkol dva dny času, rozdělte si ho na dvě části a každý den udělejte jednu z nich. Pokud máte týden na to, abyste se naučili sto slovíček z cizího jazyka, učte se je postupně. Nebudete mít pocit, že nic nestíháte a budete mít i více volného času.
  • Pořiďte si plánovač. Pokud chcete uspět, budete potřebovat plánovač. Zapisujte si všechna zadání domácích úkolů co nejdříve, abyste je nezapomněli. Když učitel určí datum testu, nebo projektu, zapište si to. Díky tomu budete mít stále přehled o tom, čemu se musíte věnovat.
 5. 5
  Zapisujte se do kurzů, které vás budou bavit. Pokud je to možné, měli byste studovat to, co vás bude bavit a čemu budete rádi věnovat čas. Když vás bude daná látka zajímat, půjde vám studium mnohem lépe. Proto máte vždy nejlepší známky ze svých oblíbených předmětů.
  • Musíte najít rovnováhu mezi tím, co vás zajímá a tím, co potřebujete znát.
 6. 6
  Věnujte pozornost svým tělesným hodinám. Lidé se nejlépe učí v různou dobu (většinou ráno). Měli byste se věnovat studiu právě v době, kdy vám to nejlépe jde a nechat si ostatní činnosti (domácí práce, posezení s přáteli) na dobu, kdy nebudete mít tolik energie. Neučte se v době, kdy jste unavení. Měli byste každý den spát alespoň 8 hodin.
 7. 7
  Snažte se co nejvíce. Budete potřebovat trochu talentu, ale nejdůležitější je píle. Nikdy to nevzdávejte. Když u testu nebudete umět odpovědět na nějakou otázku, zapište si ji a zjistěte si odpověď později.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Pracujte v hodinách

 1. 1
  Dávejte ve škole pozor. Překvapí vás, kolik se toho zvládnete naučit jen díky tomu, že budete pozorně poslouchat. Brzy si všimnete, že když budete dávat pozor, nebudete se muset na písemky učit tak pilně. Budete lépe rozumět všem předmětům a testy pro vás budou snadné.
  • Pokud se nedokážete soustředit, měli byste začít brát vitamíny, zdravě se stravovat a v případě potřeby brát i léky proti hyperaktivitě, abyste zvládli dávat pozor v hodinách. Věnujte učiteli veškerou pozornost a zajímejte se o to, co se učíte.
 2. 2
  Ptejte se. Ptejte se svého učitele na vše, čemu nebudete rozumět. Snaže se pochopit probíranou látku a klíčové informace a když vám něco nebude jasné, zeptejte se na to. Zkuste vše pochopit v hodině, nebo si to po škole přečíst, ale když vám to nepůjde, nebojte se zeptat se. Když se budete stydět klást učiteli otázky, zajděte za ním odpoledne po hodině, nebo si domluvte schůzku.
  • Nestyďte se zeptat se! Nikdo neví všechno a není nic špatného na tom něco nevědět. Všichni lidé se musí stále učit. Vaši učitelé to vědí a budou rádi, když se jich budete ptát na to, čemu nerozumíte. Zvědaví studenti dělají učitelům radost. Snažte se všemu porozumět a na vše ostatní se zeptejte.
 3. 3
  Měli byste pochopit smysl daného kurzu. Přečtěte si na začátku semestru sylabus každého kurzu, abyste věděli, co můžete v budoucnu očekávat a mohli jste se připravit na to, co se budete učit.
  • Pokud například chodíte na dějepis a učíte se o formování států, ale další lekce bude probírat Občanskou válku, zamyslete se nad tím, jak mohou být tyto věci propojené. Pomůže vám to spojit si všechny důležité informace.
 4. 4
  Pište si poznámky. Nemusíte si zapisovat vše, co vám učitel řekne. Pište si raději osnovu a zapisujte si ty nejdůležitější informace. Napište si souhrn toho, co jste se ve škole naučili, abyste to mohli později použít při opakování na test.
  • Můžete také pracovat trochu v předstihu a zapisovat si vše, čemu nerozumíte, abyste byli připraveni již v době, kdy to bude učitel vysvětlovat.
 5. 5
  Choďte do školy. Snažte se nevynechat žádnou hodinu. Když nebudete do školy chodit, budete mít nevyhnutelně horší známky. Za žádnou cenu nechoďte za školu. Nepřijít do školy smíte pouze když budete nemocní. Když onemocníte na více než několik dní, požádejte rodiče, aby vám ve škole vyzvedli domácí úkoly. Snažte se učit se i v době, kdy ve škole nemůžete být a obecně byste se měli snažit mít stoprocentní docházku.
 6. 6
  Zeptejte se svého učitele na své známky. Zeptejte se, zda pracujete dostatečně pilně a zda byste mohli něco zlepšit. Když se učitelů budete ptát na své známky, budete mít motivaci pracovat pilněji a budete mít ze své práce lepší pocit. Neměli byste se ale na známky ptát příliš často, jinak by si učitelé mohli myslet, že vám nezáleží na vzdělání, ale pouze na jejich hodnocení.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Učte se pilně i doma

 1. 1
  Dělejte si všechny domácí úkoly. I na univerzitě, kde se domácí úkoly často nekontrolují, je důležité si je dělat a mít motivaci. Úkoly vám pomohou lépe pochopit probíranou látku a uspět u testu. Díky nim si snáze zapamatujete, co jste se ve škole učili. Pokud nemáte do nějakého předmětu žádný úkol, měli byste si alespoň přečíst poznámky, podívat se do učebnice a procvičit si vše, co jste se naučili.
  • V průměru je asi 10% vaší známky tvořeno domácími úkoly, ale každý učitel klade na úkoly jiný důraz.
 2. 2
  Nebuďte líní a neodkládejte práci na později. Neměli byste trávit celé noci prací do školy. Místo toho byste si měli všechny úkoly rozumně rozdělit tak, abyste na nich pracovali každý den chvíli. Pokud máte na nějaký úkol dva týdny času, udělejte si osnovu, připravte si základy a o víkendu si ho napište. Následující týden pouze dolaďujte detaily a úkol si vytiskněte. Nezapomeňte ho odevzdat nejpozději v den odevzdání, ale klidně i o den dříve. Ukážete tím svému učiteli, že jeho předmět berete vážně.
  • Když začnete na úkolu pracovat co nejdříve, budete mít čas s učitelem probrat případné problémy a další úkoly, které budete muset splnit, abyste dostali jedničku. Když ukážete, že vám na tom záleží a na vše se svého učitele zeptáte, budete mít pravděpodobně větší šanci dostat lepší známku.
 3. 3
  Zkuste probíranou látku učit někoho jiného. Najděte si nějaké klidné místo a představte si, že vysvětlujete látku nějakému jinému studentovi. Zjistíte, jak dobře všemu rozumíte a pomůže vám to připravit se na test. Můžete si klidně i najít někoho, kdo potřebuje doučování a pracovat s ním.
 4. 4
  Najděte si místo, kde se budete moci v klidu učit. Budete potřebovat místo, na kterém se budete věnovat pouze studiu a na kterém vás nikdo nebude rušit. Studium je zvyk a když naučíte svůj mozek soustředit se vždy na jednom místě, nebude pro vás těžké se věnovat učivu tak dlouho, jak budete potřebovat.
 5. 5
  Když vám zbyde čas, čtěte si další materiály. Můžete si najít na internetu nebo v knihovně různé texty vztahující se k předmětu, který se zrovna učíte a dozvědět se další informace. Když se naučíte něco navíc a použijete to při zkoušení nebo u písemky, uděláte na svého učitele skvělý dojem.
 6. 6
  Najděte si domácího učitele. Pokud si to můžete dovolit, najděte si někoho, kdo vás bude doučovat. Možná máte pocit, že doučování musí znamenat, že vám daný předmět nejde, ale uvědomte si, že když budete mít náskok a budete toho umět více, budete mít mnohem větší šanci mít samé jedničky.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Užitečné tipy a triky

 1. 1
  Naučte se psát si poznámky. Máte problém si ve škole zapisovat poznámky, ze kterých se můžete později učit? Naučte se psát si poznámky tak, abyste se z nich mohli učit na testy a zapamatovali si všechny důležité informace.
 2. 2
  Naučte se dělat si osnovy. Osnovy vám ulehčí každý složitější úkol, protože vám ho pomohou rozdělit na zvladatelnější části. Když se budete moci zabývat každou částí zvlášť, nebude pro vás učení tak obtížné.
 3. 3
  Naučte se pravopis. Pokud chcete mít jedničky ze všech úkolů, budete se muset vyhnout pravopisným chybám. Začněte více číst a pracujte na tom, abyste se naučili psát bez chyb.
 4. 4
  Naučte se učit. Pokud chcete mít samé jedničky, budete muset mít jedničky ze všech důležitých testů, takže se budete muset naučit efektivně se učit.
 5. 5
  Naučte se soustředit. Máte problém se soustředit na práci, když kolem vás běhají vaši malí sourozenci, nebo ve vedlejším pokoji hraje spolubydlící hlasitou počítačovou hru? Měli byste se naučit zapojit svůj mozek a soustředit se v každém prostředí.
  Reklama

Tipy

 • Odhodlání vyžaduje všímavost vůči detailům a pilnou práci. Musíte udělat vše, co budete mít zadáno, ale nejlépe ještě více. Snažte se vždy udělat ještě něco navíc.
 • Zapisujte si své každodenní cíle a testujte sami sebe z probírané látky. Když něco nebudete vědět, naučte se to dříve, než postoupíte k dalšímu učivu.
 • Začněte se na závěrečný test připravovat alespoň 8 týdnů předem, abyste měli jistotu, že se stihnete naučit vše podstatné a nebudete muset dva týdny před testem panikařit a snažit se do hlavy dostat všechny informace najednou.
 • Určete si priority. Napište si seznam důvodů, proč chcete mít samé jedničky a vyvěste si ho do pokoje, abyste měli stále motivaci se učit.
 • Jezte zdravě – ovoce, zeleninu, jogurty atd. Budete mít více energie a budete se mnohem lépe soustředit.
 • Pište si čitelné poznámky. Pokud nepíšete čitelně, zkuste si psát poznámky na počítači. Pokud vám to učitelé nedovolí, hned po příchodu domů si je přepište.
 • Budete potřebovat správný přístup. Někteří lidé jsou úžasně chytří, ale protože jim na škole nezáleží, mají špatné známky.
 • Zapisujte si to, co učitel zdůrazní. Tyto informace se pravděpodobně objeví na testu.
 • Když dosáhnete svých cílů, odměňte se a dodejte si motivaci k získání další jedničky.
 • Zjistěte si, jaká kritéria má každý učitel ohledně známek. Někdy se úkoly hodnotí pomocí procent, jindy zase pomocí bodů. Když dostanete opravený úkol, měli byste dobře rozumět tomu, proč jste dostali známku, jakou jste dostali.
 • Dovednosti, které budete potřebovat k udržení jedniček se liší podle toho, jakou školu navštěvujete (základní, střední, vysokou atd.). Když začnete chodit do nové školy, budete si muset zvyknout na to, že se od vás bude očekávat jiná úroveň znalostí.
 • Snažte se najít rovnováhu ve všech oblastech života – pokud se učíte tak moc, že nemáte čas na rodinu a přátele, brzy budete ve stresu a nebudete si svůj život užívat.
 • Při čtení nějakého textu se zaměřte hlavně na konce odstavců a všímejte si spojovacích slov.
 • Přečtěte si sylabus každého předmětu. Když nebudete vědět, co se budete učit, nedostanete jedničku, nebo dokonce nebudete mít šanci získat ani požadované minimum bodů.
 • Pokud vás čekají závěrečné zkoušky, připravujte se na ně už od první hodiny. Pište si poznámky a učte se na všechny průběžné testy. Pravidelně si vše opakujte, abyste na nic nezapomněli.
 • Neměli byste se zbytečně stresovat ze závěrečných zkoušek. Když se budete učit každý den a budete se připravovat, nebudete se muset ničeho obávat. Pokud něčemu nerozumíte, nechejte si poradit od rodičů nebo od učitelů.
 • Při psaní eseje se snažte zahrnout do ní co nejvíce výsledků výzkumu a důkazů a držte se tématu. Neměli byste odbočovat a zabývat se tématy, která nemají s vaší esejí nic společného.
 • Zamyslete se nad tím, jaká budoucnost vás čeká, když se vám nebude dařit ve škole.
 • Každý den si stanovte cíle a snažte se je do večera splnit.
 • Zjistěte si něco o učebních strategiích. Existují různé taktiky, které využívají univerzitní studenti.
 • Pokud se připravujete na nějakou zkoušku, najděte si staré testy a zkuste si je vyplnit. V testu odpovězte na všechny otázky – když něco napíšete, nemůžete tím ztratit žádné body.
 • V esejích používejte argumenty pro a proti a snažte se vhodně srovnat aspekty daného tématu.
 • Učte se průběžně a věnujte se předmětům, které vás baví.
 • Zjistěte si něco o svých učitelích – zeptejte se na ně přátel, kteří s nimi již měli nějaké hodiny.
 • Není možné, aby měli všichni samé jedničky. Důležitější je pochopit probíranou látku a snažit se ze všech sil.


Reklama

Varování

 • Měli byste si studium užívat, pilně pracovat a snažit se dostat se na univerzitu, na kterou byste chtěli chodit. Když budete pilní a podaří se vám to, bude to rozhodně stát za to.
 • Vstaňte a dejte si každých 45 minut pětiminutovou přestávku. Projděte se, protáhněte se a uvidíte, že se vám potom bude pracovat mnohem lépe.
 • Nikdy při testu nepodvádějte a neopisujte. Mohli byste dostat v lepším případě pětku. V horším případě by vás mohli i vyloučit ze školy. Podvádění se nikdy nevyplácí.
 • Nestresujte se, když dostanete z nějakého testu dvojku. Pravděpodobně budete dostávat i dvojky, ale místo abyste si z toho dělali těžkou hlavu, si raději uvědomte, že byste se příště měli učit trochu pilněji.
 • Pracujte na svých domácích úkolech tak dlouho, dokud je nevyřešíte. Až budete vše umět, budete na sebe moci být pyšní.
 • Měli byste se při studiu snažit, ale musíte si uvědomit, že není realistické mít ty nejlepší výsledky ve všech předmětech. Raději se věnujte plně tomu, co vás baví a nejvíce vám jde.
 • Nevynechávejte žádné úkoly! Vždy vypracujte všechna zadání, která dostanete, jinak budete mít problém se naučit vše, co budete na testu potřebovat.
 • To, že máte samé jedničky, nemusí znamenat, že jste nejlepším a nejtalentovanějším studentem. Neměli byste se tedy posmívat ostatním studentům, kteří nemají tak dobré známky jako vy.
 • Pokud vám záleží pouze na tom, abyste byli nejlepší, měli byste se nad sebou zamyslet. Uvědomte si, že nebudete mít šanci být celý život nejlepší a když si to budete myslet, brzy se budete muset potýkat se zklamáním z toho, že vás někdo předčí. Měli byste mít něco, díky čemu budete šťastní. Buďte spokojení s tím, jak vám studium jde a nesrovnávejte se s ostatními. Věnujte se sportu, četbě, hudbě a dalším koníčkům a nevěnujte celý svůj život pouze studiu. Můžete být mezi nejlepšími studenty ve třídě a budete jistě úspěšní i v životě, ale měli byste se snažit si života také užívat a nehonit se pouze za úspěchem.
 • Pokud máte horší známky než vaši přátelé , nemusíte z toho být smutní. Poučte se ze svých chyb a příště se snažte dosáhnout lepších výsledků.
 • Travte čas s přáteli. Pokud se nemusíte učit na nějakou důležitou zkoušku, jděte ven s kamarády, věnujte se svým koníčkům a sportujte. Když budete tyto věci zanedbávat, brzy přijdete o přátele a nebudete se soustředit ani na učení, protože budete mít pocit, že vám něco utíká.
 • Když dosáhnete svého cíle, odměňte se.
 • Nevychloubejte se svými známkami. Znechutili byste tím své přátele. Nechejte si to pro sebe a bavte se o tom pouze s rodinou a s jinými vynikajícími studenty.
 • Pokud sedíte dlouhou dobu u počítače a učíte se, měli byste se čas od času projít a zadívat se na chvíli do dálky. Neopírejte si dlouho lokty o stůl, jinak byste si mohli způsobit problémy s nervy.
 • Nepočítejte s tím, že se vám podaří díky těmto tipům dosáhnout samých jedniček během posledního měsíce školního roku. Budete muset pracovat soustavně po celý rok.
 • Každý den se dobře vyspěte. Když nebudete spát dost dlouho, nebudete se soustředit. Kromě toho si nebudete schopni zapamatovat to, co jste se naučili.
 • Nesrovnávejte se s ostatními studenty. Když si budete myslet, že nejste dost dobří, budete ze sebe mít špatný pocit. Nesnažte se tedy vždy dostat jedničku, ale někdy se spokojte i se dvojkou. Když si budete myslet, že nejste dost dobří, nebudete mít šanci uspět. Zní to sice trochu hloupě, ale vždy platí, že když se chcete něčemu věnovat, měli byste to udělat a pokoušet se dosáhnout úspěchu tak dlouho, dokud se vám to nepovede. (Když nedokončíte třeba nějaký kurz na vysoké škole, můžete si ho v příštím semestru zkusit zapsat znovu.)
 • Využívejte různé zdroje a snažte se trávit více času studiem. Pokud jste nějakým způsobem znevýhodněni, budete se muset snažit to něčím vyrovnat. Některé děti mají poruchy učení a není pro ně snadné dosahovat stejných výsledků jako ostatní. Budete se ovšem muset připravit na to, že to nebude snadné.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 228 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 404 krát
Stránka byla zobrazena 13 404 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama