Stáhnout PDF Stáhnout PDF

První den na střední škole je den, který si bude každý pamatovat až do konce života. Střední škola je místo, kam jdete po základní škole a kde pravděpodobně potkáte spoustu nových lidí. Přesto se asi bojíte, že ztratíte své staré přátele anebo máte obavy, jak zapůsobíte na ostatní nebo jak vám sednou noví učitelé a rozvrh. S dostatečnou přípravou a pozitivním postojem se však nemusíte ničeho bát a váš první den na střední bude nezapomenutelný – v dobrém slova smyslu.

Část 1
Část 1 ze 3:
Příprava

 1. 1
  Připravte si všechny potřebné školní pomůcky. Pokud chcete mít první školní den naprosto perfektní, mějte dopředu nakoupené sešity a další školní pomůcky. Sice je první den nejspíš nebudete potřebovat, ale přesto je dobré mít vše potřebné po ruce. Nechcete mít pocit, že už první den jste nepřipravení a nemůžete se případně zapojit do výuky. Každá škola to má sice jinak, ale mějte připravený alespoň jeden sešit pro každý předmět, psací potřeby a cokoliv dalšího, co budete potřebovat. Pokud jste od školy dostali seznam věcí, které si máte pořídit, tak máte štěstí a nemusíte si s tím příliš lámat hlavu. Pokud ne, tak se snažte zjistit co nejvíce informací hned první den ve škole.
  • Vezměte si pevný školní batoh. Je možné, že dostanete nějaké učebnice a budete si je muset odnést domů.
  • Upřímně: první školní den toho pravděpodobně nebudete moc dělat – nejspíš se akorát seznámíte s novými spolužáky, učitel vám řekne, co vás čeká a co si máte na příští den přinést. Pokud však víte, že si máte do školy něco přinést už na první den, přineste si to.
 2. 2
  V dostatečném předstihu si vyberte, co si na sebe vezmete. Není jednoduché si vybrat outfit na první školní den a obvykle si lidé berou něco speciálního, na co budou rádi vzpomínat. Naštěstí nemusíte mít obavy, že by si ostatní zapamatovali, co jste měli na sobě – budou se zaobírat sami sebou. Měli byste si však zvolit něco, co vám lichotí, sedí vaší postavě a díky čemu vyniknete a nebudete litovat, že jste si to vzali. Hlavně byste se ráno neměli stresovat tím, že nevíte co na sebe.
  • Berte v potaz počasí. Nezapomeňte, že může být škaredě a pršet anebo být příliš velké horko. Zvolte si tedy outfit s ohledem na aktuální počasí, abyste si svůj první den ve škole užili bez stresu. Mějte vždy pro jistotu připravený náhradní outfit – ne vždy předpověď počasí vyjde podle očekávání.
  • Spousta holek si o tom ráda povídá se svými přáteli. Možná se budete cítit lépe, když budete mít šaty stejně jako vaše kamarádky. Nebojte se však obléct se podle svého!
  • Ujistěte se, že oblečení je vhodné do dané školy. Nechcete mít na sobě něco, co je v dané škole považováno za nevhodné a být donucen se jít převléct.
 3. 3
  Sežeňte si co nejvíce informací o vaší nové škole. Snažte se v dostatečném předstihu dozvědět co nejvíce informací o vaší nové škole, takže budete mít představu o tom, co vás v ní čeká. Podívejte se na školní webové stránky, stejně na nich následující rok nejspíš strávíte hodně času. Přečtěte si dostupné prospekty, v kterých najdete ty nejdůležitější informace o škole. Promluvte si s někým, kdo na danou školu chodil a zeptejte se na nějaké tipy, např. jak to tam zvládnout, na které učitele si dát pozor nebo kde si sedat v jídelně.
  • Pravděpodobně nezjistíte všechno, ale je důležité, že budete mít dobrý pocit z toho, že víte, že jste věnovali dostatečný čas přípravě. Nebudete se tak příliš stresovat.
  • Pokud už znáte rozvrh, promluvte si s některým ze starších studentů, kteří znají učitele, které budete mít. Budete tak vědět, co od nich zhruba očekávat.
 4. 4
  Zúčastněte se dne otevřených dveří. Většina škol pořádá dny otevřených dveří, během kterých si budete moct projít školu a navštívit většinu tříd a zjistit, kde má škola jednotlivá zařízení (např. tělocvičnu, jídelnu). Využijte této šance a seznamte se se svou novou školou, abyste se v ní dokázali lépe orientovat a věděli, kde máte šatnu.
  • S největší pravděpodobností na dni otevřených dveří potkáte spoustu jiných žáků ze základních škol, takže budete mít šanci potkat nové lidi. Buďte přátelští a představte se ostatním. Lidé se sice budou stydět, ale zároveň budou rádi, že se seznámili s někým novým. Čím více nových lidí budete dopředu znát, tím více si užijete první školní den. Nezapomeňte si zapamatovat jejich jména.
  • Během dne otevřených dveří se budete moct seznámit s učiteli a mít lepší představu o tom, co od nich očekávat.
  • Spoustě lidí se zdá střední škola velká, hlavně v porovnání se základní školou. Běžte se tam podívat ještě před svým prvním školním dnem, abyste se v ní lépe cítili.
 5. 5
  Vytvořte si rutinu, jak se orientovat po škole mezi vyučovacími hodinami. Pokud máte mapu školy a víte, kde máte všechna vyučování a kde máte šatnu, tak si můžete vytvořit rutinu, jak se co nejrychleji orientovat po škole, abyste nebyli pozdě na vyučování a věděli, kdy je nejméně lidí v šatně.
  • Učebnice si můžete odkládat do šatní skřínky. Vždy však mějte po ruce vše, co potřebujete.
 6. 6
  Buďte organizovaní. Mějte přichystané všechny sešity a další školní pomůcky. Napište si na všechny sešity jména předmětů, do kterých je máte. Pokud je to možné, snažte se uspořádat si sešity do jednotlivých předmětů podle barev – např. na matematiku mějte modré sešity, na angličtinu mějte růžové a na biologii s nějakým zvířecím potiskem. Na složky si můžete dát nějaké nálepky, které vám vždy zlepší náladu. Je lepší mít vše předem nachystáno, první den si tak víc užijete.
  • Poznámky si můžete dělat také na volné papíry a pak je dávat do kroužkových složek podle jednotlivých předmětů. Nebo můžete používat obyčejný sešit. Vše záleží na tom, co vyhovuje vašemu učiteli. Např. můžete používat jeden sešit na více předmětů nebo mít jeden sešit na každý předmět.
  • Vše si nachystejte do batohu. Nachystejte si pouzdro s psacími potřebami a mějte v něm přichystané propisky, tužky, gumu, atd.
  • Přichystejte si na stole místo, kde si budete dávat svoji studentskou kartu, žákovskou knížku, atd. Ukliďte na stole, abyste měli místo na dělání domácích úkolů. Ujistěte se, že není okolo nic, co by vás zbytečně vyrušovalo, abyste nedělali úkoly zbytečně dlouho. Sežeňte si kalendář a pověste si jej na zeď.
  • Do školní skřínky si můžete dát zrcátko, magnety nebo malé poličky. Rozmyslete si to už před začátkem školního roku – chaos ve skřínce nikdy nevěstí nic dobrého.
 7. 7
  Udělejte si plán s kamarády. Promluvte si s přáteli o začátku školy a zjistěte, jestli můžete chodit spolu do školy – ať už se jedná o cestu autobusem, pěšky nebo na kole. Je lepší přijít do školy první školní den s někým a ne sám – zbavíte se tak zbytečného strachu a případně si budete moct pomoct, když nebudete vědět kam jít. Budete se cítit lépe, když budete mít kamaráda po boku.
  • Nemějte však žádné obavy, pokud jste noví v daném městě nebo části města a nikoho tam neznáte. Jste-li pozitivně naladění, tak si rychle najdete nové kamarády a nezůstanete sami.
 8. 8
  Pořádně se před prvním školním dnem vyspěte. I když se vám nechce jít spát, tak můžete udělat něco proto, aby se vám lépe usínalo. Několik týdnů před začátkem školy začněte chodit spát dřív a dřív vstávat, abyste si začali zvykat na školní režim. Běžte na to zlehka a uvidíte, že nebudete mít problém si zvyknout na školní režim hned od začátku.
  • Vyhněte se pití slazených nebo kofeinových nápojů den před školou. Měli byste pak problémy usnout.
 9. 9
  Buďte připraveni. Večer před prvním školním dnem (a vlastně před jakýmkoliv školním dnem) si dopředu připravte oblečení na další den. Nachystejte si něco hezkého a pohodlného, v čem se budete cítit sebevědomě. Ráno se nebudete muset stresovat s tím, že nevíte co na sebe.
  • Připravte si svačinu nebo si do batohu nachystejte peníze na svačinu.
  • Naplánujte si účes (nepřežeňte to však). Nechcete se první školní den zabývat neposlušnými vlasy.
  • Přichystejte si občanský průkaz (pokud ho už máte), rozvrh, telefon a cokoliv dalšího, co můžete první den potřebovat.
  Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Zvládnutí prvního dne

 1. 1
  Vstaňte o 15 minut dřív, než normálně potřebujete. Dejte si 15 minut navíc, abyste se bez problémů vypravili. První den může být celkem stresující, takže je důležité se na něj dobře přichystat. Díky času navíc budete moct mít dostatek času na snídani, sprchu a na to, abyste vypadali perfektně.
  • Je dobrý nápad si přichystat školní batohu už večer, abyste měli jistotu, že nic nezapomenete. Ušetříte tak ráno čas a nebudete zbytečně pospíchat.
 2. 2
  Ujistěte se, že víte kam jdete. Měli byste vědět, do jaké třídy máte jít. Pokud jste ztracení, tak se nebojte požádat o pomoc nějakého staršího studenta, učitele či jiného pracovníka školy. Je důležité vědět kam jdete, pokud nechcete promeškat něco důležitého. Pravděpodobně budete muset nejprve dojít do vaší třídy, kde se setkáte s třídním učitelem a získáte důležité informace o nadcházejícím školním roku.
  • Je sice důležité mít plán, ale zároveň se nemusíte stresovat, pokud věci nevycházejí podle plánu. I začátek školního roku vám může připravit nějaká překvapení. Není na tom nic špatného.
 3. 3
  Buďte přátelští vůči všem novým spolužákům. Možná jste ostýchaví, ale přesto je důležité se snažit být milý a přátelský ke všem svým spolužákům. Seznamte se se všemi a pobavte se o tom, co si myslíte o vaší nové školy a podobně. Usmívejte se a mávejte na ostatní a buďte otevření vůči ostatním. Nemějte z nikoho strach. Prostě se snažte být milí a přístupní.
  • Lidé budou na začátku rou otevřenější novým přátelstvím. Čím dříve se s lidmi začnete bavit, tím pravděpodobněji s nimi budete vycházet.
  • Pokud vidíte někoho, kdo se vám líbí, nebojte se ho nebo ji pozdravit. Lidem se líbí sebevědomí, takže se nestyďte na někoho promluvit.
 4. 4
  Zapojte se do chodu třídy. Možná se vám zdá, že to není „cool“, ale pokud to chcete daleko dotáhnout, tak je lepší naslouchat svým učitelům, zapojovat se do výuky, psát si poznámky a nenechat se ničím rozptýlit. Nechovejte se jako „všeználek“ a nedělejte, že je vám škola úplně ukradená. Snažte se být dobrým studentem a snažte se toho dostat z výuky co nejvíce. Pokud se do výuky zapojíte, tak vás bude více bavit a nebudete v hodině jen bezduše čekat na další zvonění.
  • První školní den sice nebudete mít příliš mnoho příležitostí se zapojit do výuky, ale přesto byste se měli snažit ukázat, že vám na škole záleží – např. zeptejte se na osnovu.
 5. 5
  Začnete budovat pozitivní vztahy s učiteli. Přijděte do hodiny včas a snažte se hned od začátku dělat dobrý dojem. Můžete udělat špatný dojem, pokud se budete příliš hlasitě smát nebo si povídat v hodině s kamarádem – a je jedno, jestli jste jinak dobrý student. První dojem je velmi důležitý a špatně se mění, takže se snažte si to hned zezačátku nepokazit.
  • Nemusíte za učiteli dolízat. Prostě dávejte pozor a dávejte najevo, že vás probíraná látka zajímá.
 6. 6
  Zjistěte si, jak to chodí v jídelně. Zjistěte si, jak je to se sezením v jídelně a jestli můžete sedět každý den jinde nebo ne. Pokud ano, tak se domluvte s přáteli a sedněte si spolu. Pokud musíte sedět celý rok na stejném místě, tak se s domluvte s nějakou skupinkou lidí, s kterou byste chtěli sedět po zbytek celého roku. Pokud nikoho zatím neznáte, tak z toho nemějte žádné obavy. Prostě buďte přátelští, najděte lidi, kteří vypadají mile a zeptejte se jich, jestli můžete sedět s nimi.
  • Snažte se přijít do jídelny mezi prvními. Budete si tak moct vybrat místo na sezení a lidi, s kterými budete sedět.
 7. 7
  Snažte se být pozitivní. Pokud chcete mít ten nejlepší první školní den, tak byste měli mít celý den velký úsměv na tváři. Nikomu si nestěžujte, nepomlouvejte učitele nebo své nové spolužáky. Snažte se být všem otevření a nestyďte se. Pokud se usmíváte, tak můžete očekávat jen to nejlepší. Snažte se bavit o pozitivních věcech, budete tak mít skvělý den.
  • Lidé jsou přitahování pozitivními lidmi, takže čím pozitivnější jste, tím snadněji získáte nové přátele.
  • Nesrovnávejte se s ostatními. Můžete mít pocit, že nejste nejhezčí, nejlépe oblečení, atd. Je však naprosto zbytečné takto uvažovat, pouze budete mít horší náladu. Nezapomeňte, že i vy toho máte ostatním hodně co nabídnout a ta dobře oblečená holka má nejspíš své vlastní problémy, o kterých nevíte.
 8. 8
  Nikoho nesuďte a nebuďte zlí. Ne každý se na střední škole chová hezky. Je jednoduché začít ostatní pomlouvat či soudit, aniž byste je opravdu znali. Pokud chcete skončit první školní den v dobré náladě, tak se vyhněte pomlouvání ostatních. Taky byste nechtěli, aby vás lidé, které sotva znáte, pomlouvali.
  • Ještě nevíte, kdo se stane vašim nejlepším kamarádem, takže si raději z nikoho nedělejte srandu. Pokud byste mu dali šanci, tak to mohl být váš nejlepší kamarád.
  Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Konec prvního dne

 1. 1
  Sbalte si všechny věci domů. Na konci dne si sbalte všechny věci do batohu. Pravděpodobně toho nebudete mít moc na balení, ale přesto byste se měli ujistit, že máte vše, co budete doma potřebovat. Také si můžete pro lepší přehled připravit seznam věcí, které si potřebujete vzít domů.
  • Pokud jezdíte domů autobusem a nemůžete na něj přijít pozdě, tak se naučte, jak si dopředu sbalit batoh – například o poslední přestávce. Nebudete to muset dělat na poslední chvíli a v pohodě stihnete autobus.
 2. 2
  Odpočiňte si. Budete překvapeni, jak vás první školní den vyčerpá. Po dni plném překvapení a nových věcí budete nejspíš ospalí, tak si na chvíli zdřímněte na nabrání ztracených sil!
  • Nespěte však příliš dlouho, abyste neměli problém večer usnout a byli ráno čerství do školy.
 3. 3
  Udělejte si plán na ještě skvělejší druhý den ve škole. První školní den sice dopadl skvěle, ale vždy je co zlepšovat. Možná jste měli na sobě nepohodlné boty a musíte si vymyslet na další den lepší outfit. Možná jste měli příliš malý batoh nebo jste zapomněli nějakou důležitou školní pomůcku. Nebo doufáte, že se příště vzbudíte dříve. Ať už se sebemenší věc nepodařila, další den ji můžete napravit a naplno si užívat nové školy.
  • Nejdůležitější však je odpočinout si a být pozitivní. Čím méně se budete cítit pod tlakem, tím více si školu užijete.
  Reklama

Tipy

 • Vždy si předem ověřte, kde máte první hodinu – nechcete přece vejít do špatné třídy!
 • Zapište si všechny úkoly, i ty jednoduché.
 • Nekupujte školní potřeby a oblečení na poslední chvíli.
 • Usmívejte se! Užijte si svůj první školní den. Bavte se!
 • Zjistěte, jestli jde na stejnou školu někdo ze základní školy. Pokud ano, bavte se s nimi, ale zároveň si nezapomeňte udělat i nové přátele!
 • Nebuďte hyperaktivní, ale ani příliš vystrašení. Odpočiňte si, mnohem lépe to dopadne.
 • Nechovejte se hned první školní den špatně. Uděláte tak akorát špatný dojem na učitele.
 • Poslouchejte učitele a dělejte si poznámky.
 • Předem si zjistěte, jaké oblečení je vhodné do vaší školy.
 • Pokud nevíte, kde máte další vyučovací hodinu, požádejte o pomoc učitele nebo staršího žáka. Budou vědět, kde daná třída je.
 • Buďte sami sebou – nic víc, nic míň. Zní to jako klišé, ale snadněji si uděláte nové přátele, pokud si nebudete hrát na něco, co nejste.
 • Oblečte si něco pohodlného.
 • Snažte se nechovat se podle stereotypů, budete vypadat hloupě.
 • Snažte se nehrát si na někoho jiného. Lidé vás budou akorát brát za „kašpara“ a to i přesto, že jím doopravdy nejste. Pokud vám tak někdo říká, ignorujte to a řekněte si, že se asi nudí.
 • Buďte na všechny milí, i když se vám nechce.
 • Nikoho nepomlouvejte. Buďte milí a nehádejte se.
 • Pokud chcete, aby vás někdo do školy doprovodil, tak se nebojte o to říct své mamince nebo staršímu sourozenci.
 • Nepůjčujte ostatním své věci, pokud víte, že vám je nevrátí.
 • Vždy buďte sami sebou. Nechcete být s populárními, zlými holkami nebo s lidmi, kteří vám nesedí.
 • Buďte připraveni na hodně nových informací, nenechte se nimi pohltit.
 • Vždy si předem zkontrolujte rozvrh, abyste se ujistili, že opravdu jdete do správné třídy.
 • Nestyďte se na někoho promluvit. Zdvořile je pozdravte, pravděpodobně vás taky pozdraví.
Reklama

Varování

 • Střední škola je obvykle větší než základní škola, takže se tím nenechte zaskočit. Vždy, když jste ztracení, můžete požádat o pomoc nějakého učitele nebo kamaráda.
 • Někteří učitelé nejspíš nebudou hodní. Snažte se pracovat co nejlépe umíte a pokud je na vás nějaký učitel zlý, neberte to osobně. Mohou mít špatný den.
 • Někteří lidé budou zlí. Ignorujte je. Nemyslete na to, co říkají. Buďte sami sebou a neměňte se kvůli ostatním.
 • Snažte se zapojit i do mimoškolních aktivit.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Sešity (na každý předmět jeden)
 • Složka
 • Propisky a tužky
 • Hodně papíru
 • Úkolníček
 • Pohodlné oblečení do školy
 • Mapa školy (je-li to možné)
 • Rozvrh
 • Je možné, že budete do šatny potřebovat zámek
 • Batoh do školy
 • Kalkulačku
 • Tenisky do tělocviku
 • Batoh na věci do tělocviku
 • Oblečení na tělocvik (šortky, tričko)
 • Tělový sprej po tělocviku
 • Oblečení navíc (nikdy nevíte, kdy bude potřeba)
 • Přihrádky do skříňky v šatně
 • Záložky do sešitů
 • Deodorant navíc na tělocvik (pokud vám nevyhovuje tělový sprej)


Související články

Jak získat svoji dívku zpětJak získat svoji dívku zpět
Jak zjistit, zda vás muž má skutečně rádJak zjistit, zda vás muž má skutečně rád
Jak simulovat zvraceníJak simulovat zvracení
Jak si vybrat mezi dvěma mužiJak si vybrat mezi dvěma muži
Jak se obléct na první randeJak se obléct na první rande
Jak zajistit, aby se po vás dívce stýskaloJak zajistit, aby se po vás dívce stýskalo
Jak vypadat hezky (pro chlapce)Jak vypadat hezky (pro chlapce)
Jak zjistit, jestli vás váš partner podvádíJak zjistit, jestli vás váš partner podvádí
Jak si z někoho vystřelitJak si z někoho vystřelit
Jak zapomenout na dívku, která se vám líbíJak zapomenout na dívku, která se vám líbí
Jak zhubnout, když jste teenagerJak zhubnout, když jste teenager
Jak poznat, zda se líbíte dívceJak poznat, zda se líbíte dívce
Jak vystrašit sestruJak vystrašit sestru
Jak napsat svému idolu a zahájit rozhovorJak napsat svému idolu a zahájit rozhovor
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 89 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 21 000 krát
Stránka byla zobrazena 21 000 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama