Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Menstruace je pro mnoho žen nepříjemná, ale pokud ji máte velmi silnou, může to mít negativní dopad na váš životní styl, na váš milostný život, i na vaši peněženku. Dobrou zprávou je to, že silnou menstruaci je většinou možné zmírnit pomocí změny stravování, pravidelného cvičení a hormonální antikoncepce. Pokud vám nic z toho nepomůže, navštivte lékaře, který zjistí, zda vaši silnou menstruaci nezpůsobuje nějaká nemoc, kterou je nutné léčit. Pokud chcete zjistit, jak mít slabší menstruaci, v tomto článku se to dozvíte.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Zmírnění menstruace díky cvičení a změně stravování

 1. 1
  Vyhýbejte se bílé mouce, cukru a zpracovaným potravinám. Tyto potraviny podle všeho zhoršují příznaky PMS a způsobují silnou a bolestivou menstruaci. [1] Není sice prokázáno, že když se budete vyhýbat cukru a sacharidům, budete mít kratší a slabší menstruaci, ale rozhodně se díky tomu zbavíte pocitu nafouknutí a křečí. Mnoho žen tvrdí, že když si dávají záležet na zdravém stravování, mívají slabší menstruaci. [2] Během menstruace budete mít pravděpodobně chuť na zmrzlinu, nebo brambůrky, ale když se jim vyhnete, vaše menstruace bude mnohem méně nepříjemná.
  • Bílý chleba, těstoviny, krekry, preclíky, hranolky, sušenky, dorty a další pečivo a sladkosti jsou potraviny, kterým byste se měla vyhýbat. Dejte si místo nich ovoce a používejte přírodní sladidla, jako je agáve, nebo med.
  • Když se těmto potravinám budete vyhýbat po celý měsíc, budete mít slabší a méně bolestivou menstruaci. Pokud si myslíte, že bez čokoládové zmrzliny nezvládnete své PMS, měla byste jíst zdravě alespoň ve zbývajících týdnech před menstruací.
 2. 2
  Vyzkoušejte si středomořskou stravu. Některé ženy zjistily, že když jedí více ovoce a zeleniny, ryb, libového masa a celozrnných obilovin, jejich menstruace se zmírní. Středomořská dieta obsahuje malé množství soli, nasycených tuků a zpracovaných sacharidů, což jsou látky, které v těle zadržují vodu a způsobují pocit nafouknutí, takže vám může pomoci zmírnit také příznaky PMS.
  • Jezte hlavně ovoce a zeleninu, fazole a další luštěniny, olivový olej a celozrnné obiloviny, jako je quinoa nebo farro.[3]
 3. 3
  Můžete si na podbřišek přiložit studený obklad, abyste zmírnila tok menstruační krve.
  • Vejce, maso a mléčné produkty jezte jen výjimečně.
 4. 4
  Jezte potraviny s vysokým obsahem draslíku. Když budete mít v těle nedostatek draslíku, budete mít nepravidelné a silné menstruace a budete trpět také silnějšími křečemi a dalšími nepříjemnými příznaky. [4] Během celého vašeho cyklu a hlavně v týdnech před menstruací (pokud chcete, klidně během všech tří týdnů) jezte potraviny s vysokým obsahem draslíku, které vám pomohou regulovat menstruaci.[5]
  • Mezi tyto potraviny patří banány, sladké brambory, čočka, jogurt, losos a rozinky.[6]
  • Některá jídla při vaření přijdou o velké množství draslíku. Měli byste je tedy připravovat na páře, nebo je jíst syrové. Pokud chcete, můžete si koupit draslík ve formě tablet. [7]
 5. 5
  Zvyšte svůj příjem dalších esenciálních živin a udržujte si ho. Potraviny, které obsahují esenciální mastné kyseliny, vápník, hořčík, zinek a vitamíny B, C a E, jsou pro zmírnění menstruace ideální. Zaměřte se zejména na posílení cévních stěn – vitamín C, flavonoidy a železo. Železo je také důležité pro obnovení krve po velmi silném menstruačním krvácení, při kterém tělo přijde o velké množství krve.
 6. 6
  Pravidelně cvičte. Když budete pravidelně cvičit, budete mít slabší a pravidelnější menstruaci. [8] Pravidelné cvičení vašemu tělu zajistí zdraví a umožní vám udržet si správnou váhu. Když vaše procento tělesného tuku bude kolísat, budete mít silnou a nepravidelnou menstruaci.
  • Některé ženy tvrdí, že díky lehkým sportům, jako je plavání, běh a rychlá chůze, mívají kratší a slabší menstruaci. Snažte se cvičit 5-6x týdně, vždy alespoň 30 minut. [9]
  • Když budete cvičit příliš intenzivně, například při tréninku na maraton, nebo na jiný závod, může se stát, že vám menstruace zmizí úplně. [10] Intenzivní cvičení způsobuje pokles hladiny estrogenu, protože vaše tělo přišlo o tolik tuku, že by nebylo schopné udržet těhotenství.
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Regulace menstruace pomocí hormonální antikoncepce

 1. 1
  Poraďte se se svým gynekologem a začněte užívat antikoncepci. Hormonální antikoncepce obsahuje progesteron a estrogen, což jsou hormony, které regulují menstruační cyklus a jsou zodpovědné za to, jak silnou menstruaci budete mít. Když budete brát hormonální antikoncepci, pravděpodobně budete mít kratší a slabší menstruaci. Pokud máte extrémně silnou menstruaci a chcete tento problém řešit pomocí léků, hormonální antikoncepce je jednou z možností.[11]
  • Požádejte svého lékaře o předpis na hormonální antikoncepci.[12] Každý má jiné tělo a existuje spousta pilulek, které splňují různé potřeby. Objednejte se k lékaři a nechejte si předepsal pilulky, které pro vás budou vhodné.
  • Berte hormonální antikoncepci podle instrukcí lékaře. Když několik dní vynecháte, mohla byste mít opět silnou, nebo nepravidelnou menstruaci, nemluvě o tom, že by vám antikoncepce nefungovala. Pokud chcete, aby pilulky účinkovaly správně, musíte je brát každý den, ideálně vždy ve stejnou dobu.
 2. 2
  Zkuste jiné metody hormonální antikoncepce. Pilulky nejsou jedinou metodou antikoncepce, která vám může pomoci regulovat menstruaci. Pokud nechcete každý den brát pilulky, zkuste některou z následujících možností, které mají stejné výhody, jako standardní hormonální antikoncepce:
  • Antikoncepční náplast. Náplast se většinou lepí na paži, na záda, nebo na stehno. Obsahuje stejné hormony, jako pilulky, ale v tomto případě jsou vstřebávány skrz kůži. Náplast je nutné vždy po několika týdnech vyměnit. [13]
  • Antikoncepční kroužek. Tento malý kroužek se zavádí do vagíny a jednou za měsíc se mění. Funguje tak, že uvolňuje hormony do krevního oběhu.[14]
  • Hormonální nitroděložní tělísko (IUD). Toto malé kovové zařízení se ambulantně zavádí do dělohy pacientky. Uvolňuje hormony přímo do dělohy a může fungovat až 12 let. U některých žen se po zavedení tělíska menstruace nedostaví vůbec, jiné ženy mají zase velmi slabou menstruaci. Nevýhodou je to, že některé ženy mohou trpět nepravidelným krvácením. [15]
 3. 3
  Vyzkoušejte hormonální antikoncepci, která se bere bez pauzy. Pokud byste se chtěla menstruace zbavit úplně, existuje několik možností, které vám umožní ji eliminovat. Několik farmaceutických společností vyrábí pilulky, které způsobují úplné, nebo téměř úplné vymizení menstruace. Tyto pilulky jsou podobné běžné hormonální antikoncepci, ale obsahují typ hormonu, který reguluje menstruaci ještě účinněji.[16]
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak zvládat silnou menstruaci

 1. 1
  Zjistěte, jaké jsou běžné příčiny silné menstruace. V některých fázích života se menstruace zesiluje a někdy jde dokonce o genetický problém. Příčinou silné menstruace mohou být změny na těle, nebo změny životního stylu. Projděte si následující možné důvody pro neobvykle silnou menstruaci:
  • Pokud procházíte pubertou, vaše menstruace může být silnější, dokud se neupraví hladiny hormonů – nerovnováha hladiny progesteronu a estrogenu může způsobit silnou menstruaci.
  • Pokud jste právě přestala brát hormonální antikoncepci, je možné, že budete mít silnější menstruaci, protože antikoncepce menstruaci zeslabuje.
  • Pokud vám bylo právě zavedeno nitroděložní tělísko, pravděpodobně budete mít několik měsíců silnější menstruaci. Tělo bere tělísko jako cizí předmět a reaguje na něj silnější menstruací. [17] Pokud se tohoto problému nezbavíte během 3-6 měsíců, poraďte se se svým gynekologem a případě změňte metodu antikoncepce.
  • Pokud jste právě porodila a máte silnou menstruaci, budete muset čekat. Menstruace po porodu bývá velmi silná, zejména pokud nekojíte. [18] Během dvou až tří cyklů by se vám ovšem měla vrátit vaše klasická menstruace.[19]
 2. 2
  Vyzkoušejte aromaterapii, která vám může ulevit od stresu spojeného se silnou menstruací. Pokud důvěřujete aromaterapii jako metodě léčby, může vám pomoci (případě ji můžete zkombinovat s jinými metodami). Zkuste směs dvou kapek růžového oleje, heřmánkového oleje a šalvějového oleje se čtyřmi kapkami oleje z majoránky a dvěma lžícemi mandlového nebo olivového oleje. Natírejte si tuto směs během menstruace každý večer na břicho, nebo požádejte partnera, aby to udělal za vás.
 3. 3
  Mějte stále po ruce léky na menstruační bolesti a bylinné přípravky. Pokud kromě silné menstruace trpíte také bolestmi, můžete se zbavit alespoň těch bolestí a zmírnit nepohodlí. Pokud nemáte léky na menstruační bolesti, můžete si vzít nějaký volně prodejný lék proti bolesti, například ibuprofen, který vás zbaví křečí. Nemusíte trpět v tichosti – zbavte se menstruačních bolestí! Pokud si nejste jistá, které léky jsou pro vás vhodné, poraďte se s lékařem.
 4. 4
  Mějte vždy po ruce hygienické potřeby. Nešetřete na sobě – kupte si tampony nebo vložky své oblíbené značky a ujistěte se, že vám během menstruace nikdy nedojdou. Kupte si dostatek těchto potřeb ve správné velikosti a nachystejte si jak tampony, tak vložky. Na noc si připravte silné noční vložky, protože byste neměla spát s tamponem.
  • Nemusíte se stydět za to, že potřebujete ty největší a nejvíce savé vložky a tampony – no a co? O vašem těle ani o vás to nic nevypovídá.
  • Pokud se bojíte, že vložka bude vidět skrz oblečení, prohlédněte se před velkým zrcadlem a požádejte kamarádku, aby se přesvědčila, že je vše v pořádku. Často jde spíše o pocit, než o skutečnost, ale přesto byste se během menstruace měla vyhýbat příliš těsnému oblečení.
  • Některým ženám tampony při silné menstruaci nevyhovují, takže se připravte na to, že budete muset zkusit různé hygienické potřeby, včetně vložek, menstruačních kalíšků a dalších.
 5. 5
  Jak se vypořádat s proteklou menstruací. Ženy, které mají silnou menstruaci, někdy musí řešit krev proteklou na oblečení. Pokud z toho máte strach, vezměte si dvě vložky, abyste měla jistotu. Je dobré mít také u sebe náhradní spodní prádlo a kalhoty (například ve školní skříňce, nebo ve stole v kanceláři). Přátelé, učitelé, kolegové a možná i hodní cizí lidé vás jistě rádi upozorní na to, co se vám stalo. Ignorujte všechny, kteří se k vám nebudou chovat slušně. Není za co se stydět a každý, kdo se vám bude smát, je neohleduplný necita.
 6. 6
  Přikryjte si věci, aby se vám na ně nedostala krev. Přikryjte si postel, gauč, nebo židli ručníkem nebo něčím podobným, co lze snadno vyprat. Je mnohem jednodušší vyprat několik ručníků, než čistit matraci nebo gauč.
 7. 7
  Pokud máte extrémně silnou menstruaci, poraďte se s lékařem. V některých případech je silná menstruaci příznakem nějakého zdravotního problému. Určitá ztráta krve je při menstruaci naprosto normální, ale pokud ztrácíte příliš mnoho krve, mohla byste začít trpět anémií a zeslábnout. Pokud vaše menstruace trvá déle než týden, vychází z vás velké sraženiny krve a cítíte se zesláblá a unavená, měla byste co nejdříve navštívit lékaře a zjistit, co váš problém způsobuje. [20]
  • Napište si popis své běžné menstruace a dalších příznaků, kterými během menstruace trpíte.
  • Požádejte lékaře, aby zjistil, zda netrpíte nějakou nemocí, která běžně způsobuje silnou menstruaci. Na vině může být hormonální nerovnováha, fibroidy, polypy, ale i vážnější nemoci.[21]
  • Lékař vám provede vyšetření pánve a možná bude chtít udělat i vaginální biopsii, ultrazvuk, krevní test, stěr z děložního čípku, nebo biopsii děložního čípku.

Tipy

 • Ohřívací dečka vám pomůže zmírnit menstruační křeče.
 • Buďte stále aktivní, abyste neměla krevní sraženiny.
 • Nenoste příliš těsné oblečení.
 • Často cvičte.
 • Pokud máte extrémně silnou menstruaci, vezměte si tampon i vložku.
 • Jezte potraviny s obsahem vitamínu K, například kapustu, špenát, nebo římský salát.
 • Pijte hodně vody, abyste nebyla dehydrovaná.
 • Snažte se dostatečně odpočívat.
 • Pokud máte vložku, neměla byste dělat cviky, při kterých se roztahují nohy, jinak by se vám vložka mohla posunout.
 • Dávejte si teplé koupele.
 • Snažte se vyhýbat se situacím, ve kterých se budete muset pohybovat a protahovat. Vložka by se vám pohnula a menstruační krev by protekla. Pokud hrajete nějaký sport, promluvte si s trenérem. Některé dívky se bojí říct trenérovi, že mají menstruaci – v tomto případě můžete zkusit tampon. Pokud vám tampony nevyhovují, zkuste cviky provést tak, aby se vám vložka nepohnula. Některým dívkám se během sportu menstruace dokonce zastaví.
 • Zkuste olej z petrklíče, nebo olej ze lněných semen. Tyto oleje vás zbaví křečí a pomohou zmírnit menstruaci.


Varování

 • Pokud máte silnou menstruaci, musíte si hlídat příjem železa, abyste nezačala trpět anémií.[22]
 • Nesnažte se hubnout příliš rychle a nepřehánějte to se cvičením – mohla byste si způsobit amenoreu, což je horší, než silná menstruace.
 • Pokud chcete změnit styl stravování, nebo pokud vám silná menstruace působí vážné potíže, poraďte se s lékařem.

O tomto wikiHow

Rebecca Levy-Gantt, MPT, DO
Spoluautorem článku je :
Porodník & Gynekolog
Tento článek spoluautorem článku je Rebecca Levy-Gantt, MPT, DO. Dr. Rebecca LevyGantt je porodník a gynekolog s atestací, která provozuje soukromou praxi se v kalifornské Napě. Dr. LevyGantt se specializuje na menopauzu, peri-menopauzu a hormonální léčbu, včetně léčby biologickou identitou a kombinovanou hormonální léčbou a alternativní léčby. Je také národní certifikační menopauze a je na celostátním seznamu lékařů, kteří se specializují na léčbu menopauzy. Získala magisterský titul z fyzikální terapie na Bostonské univerzitě a titul lékařky osteopatického lékařství (DO) na New York College of Osteopathic Medicine. Tento článek byl zobrazen 23 596 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 23 596 krát.

Pomohl vám tento článek?