Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Smysl pro humor je jednou z nejlepších vlastností, jaké člověk může mít. S dobrým smyslem pro humor se budete spontánně smát, zbavíte se stresu, nebudete mít problém komunikovat s ostatními a dokonce se naučíte i řešit nepříjemné situace. Lidé často nevědí, že není nutné být vtipný, abyste měli smysl pro humor – smysl o humor je spíše schopnost vidět na všem to vtipné.

Část 1
Část 1 ze 3:

Pochopte svůj humor

 1. 1
  Uvědomte si výhody smyslu pro humor. Smysl pro humor je přístup, který znamená, že v životě hledáte humorné situace, místo abyste byli neustále naštvaní nebo smutní. Smysl pro humor vás zbaví stresu a úzkosti. Když budete mít smysl pro humor, snáze se vypořádáte s trapasy, sociální úzkostí, tragédiemi a zklamáními. [1]
  • Mít smysl pro humor neznamená být komediant, znát spoustu vtipů, nebo lidi urážet tím, že si z nich budete dělat legraci.
 2. 2
  Uvědomte si, že existuje rozdíl mezi vtipností a smyslem pro humor. Být vtipný znamená být schopný vyjadřovat smysl pro humor, například vtipnými hláškami, slovními hříčkami, nebo dobře načasovaným vtipem. Mít smysl pro humor znamená umět se často smát a být schopen vidět humorné situace v každodenním životě.
  • Vtipný člověk je například ten, který mezi přáteli a rodinou stále říká vtipy. Když si například zlomí nohu, bude si ze sebe dělat legraci a rozesměje ostatní lidi tím, že ze svého neštěstí udělá komedii.
  • Když si člověk se smyslem pro humor zlomí nohu, zasměje se své situaci. Nebude z toho ve stresu, ani nebude zbytečně naštvaný, že musí mít nohu v sádře. Místo toho si řekne, že si příště bude dávat větší pozor, zasměje se a nebude se tím dále zabývat.
 3. 3
  Najděte svoji vtipnou část. Co vás vždy rozesměje? Které věci vám dokážou vykouzlit úsměv na rtech a rozveselit vás? Odpovězte si na tyto otázky a budete na nejlepší cestě zjistit, jaký smysl pro humor máte. Existuje více druhů smyslu pro humor – chytrý humor Marka Twaina, fyzický humor The Three Stooges, nebo například temný humor George Carlina.
 4. 4
  Nemusíte být vtipní. Mít smysl pro humor neznamená neustále říkat vtipné věci. Neznamená to, že byste měli být jediní, kdo stále vtipkuje. Mít smysl pro humor znamená schopnost najít si v životě humorné situace, umět se zasmát vtipům ostatních lidí a naučit se nebrat vše příliš vážně. Nemusíte se stát komikem, abyste měli smysl pro humor. [2]
  • Člověk se smyslem pro humor se směje, když ho kamarádi a kolegové škádlí a neuráží se. Nezlobí se na někoho, kdo ho předjel v autě a místo aby naštvaně křičel, se raději usměje.
 5. 5
  Pracujte s kontextem. Až si budete budovat smysl pro humor, snažte se myslet na kontext. Necháte se snadno urazit vtipy ostatních lidí? Je možné, že budou vtipy vašich kolegů někdy nevkusné nebo urážlivé, ale pravděpodobně nestojí za to se na ně zlobit. Mít smysl pro humor znamená nebrat si nic zbytečně osobně a vybírat si, kterými věcmi se necháte rozčílit.
  • Pokud chcete vyprávět vtip, zamyslete se nad kontextem. Jde o vhodný vtip do pracovního prostředí, na rande, nebo pro skupinu lidí, se kterými trávíte čas? Mohli byste tímto vtipem někoho urazit?
 6. 6
  Dívejte se a učte se. Pokud si nejste jistí tím, jak se smát, nebo jak mít smysl pro humor, všímejte si ostatních lidí. Jak se vaši přátelé a příbuzní chovají, když jim něco připadá vtipné a jakým věcem se rádi smějí? Sledujte vtipné filmy a seriály. Jak jejich postavy postupují v životě? Jak to dělají, že dokážou o všem vtipkovat? Tyto věci vám pomohou rozvinout váš smysl pro humor.
  • Pusťte si nějaký film s Billem Murraym, Eddie Murphym, Adamem Sandlerem, Stevem Martinem, nebo Chevy Chasem. Sledujte klasiky komediálního žánru, jako jsou filmy Fort je lotr, Mladý Frankenstein, Monty Python a Svatý Grál, Ohnivá sedla, Záměna, Hledá se Nemo, Pařba ve Vegas, nebo Ženy sobě.
 7. 7
  Zaměřte se na to, abyste se dobře bavili, ne na to, abyste byli vtipní. Váš smysl pro humor by vás měl dělat šťastnými, měl by vám snížit hladinu stresu a celkově by vám měl zlepšit kvalitu života. Když budete mít smysl pro humor, budete se bavit bez ohledu na okolnosti, takže budete schopní se smát životu. Když budete šťastní, budete se moci své situaci zasmát a vyprávět lidem vtipy, kterými je rozesmějete. Nezapomeňte se soustředit na to, abyste se dobře bavili. [3]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Naučte se vtipkovat

 1. 1
  Naučte se několik vtipů. Pokud chcete mít v rukávě několik snadných vtipů, které se vám budou hodit v různých situacích, několik se jich naučte. Nemusí jít zrovna o vtipy. Najděte si vtipné obrázky, chytré citáty a zábavné internetové memy. Hledejte věci, které vám osobně budou připadat vtipné. [4]
  • Víte, co vznikne zkřížením žirafy a krtka? 
Pětimetrové rypadlo..[5]
  • Je to zelené a není to zelené. Co je to?
Sprite.
 2. 2
  Hledejte humor v běžných věcech. Lidé se často smějí vtipům, které vycházejí z klasických životních situací, z místa jejich bydliště, nebo z jejich přesvědčení. Udělejte si legraci z počasí, nebo z něčeho, co se zrovna děje ve vašem městě. Pokud se bavíte s někým, kdo se věnuje stejnému oboru jako vy, udělejte si legraci z vaší práce. [6]
  • Když nebudete vědět, co máte říct, zkuste okomentovat počasí. Například: „Pokud nepřestane sněžit, budu muset jezdit do práce na lyžích.“
 3. 3
  Obklopte se vtipnými lidmi. Jedním z nejlepších způsobů, jak se naučit vtipkovat, je pozorovat ostatní lidi, jak vtipkují. Zamyslete se nad svými vtipnými přáteli. Jak to dělají, že do rozhovoru přirozeně začlení humor? Jaké vtipy nejčastěji dělají? [7]
  • Zajděte si na vystoupení nějakého komika, nebo si pusťte na internetu vtipná videa. Zaměřte se na to, jak tito lidé vyprávějí vtipy, jakých témat se drží a jak umějí najít v každodenních maličkostech něco vtipného.
 4. 4
  Trénujte. Trénujte si vyprávění vtipů, abyste se zlepšovali a naučili se je vyprávět přirozeně. Začněte s rodinou a přáteli. Řekněte jim, že se chcete naučit vyprávět vtipy a že potřebujete, aby vám poskytli upřímnou zpětnou vazbu. Když vám řeknou, že na svých vtipech musíte zapracovat, naslouchejte jim. Až pro vás bude vyprávění vtipů přirozenější, budete si to moci vyzkoušet i s jinými lidmi.
 5. 5
  Dejte si pozor, abyste ostatní lidi neurazili. Ať už vtipy vyprávíte, nebo se jim jen smějete, měli byste si dávat pozor na to, abyste tím někoho neurazili nebo mu neublížili. Mít smysl pro humor znamená přistupovat k životu pozitivně a dobře naladění. Nemusíte využívat ostatní lidi, abyste se mohli zasmát a nemusíte se smát ani když si ostatní lidé budou dělat legraci z někoho jiného.
  • Pokud mluvíte vtipy, přemýšlejte o kontextu. Je to vhodný vtip pro práci, rande nebo skupinu lidí, se kterými jste? Urazí to někoho?
  • Poznejte hranici, kam až je možné s vtipkováním zajít. Hranice končí tam, kde už si někdo dělá legraci ze zranitelné nebo utlačované skupiny.
  • Rasistické, sexistické a kruté vtipy mohou být velmi urážlivé. Neměli byste vtipkovat ani o náboženství, politických názorech a dalších přesvědčeních a kontroverzních věcech. Nechejte si nevkusné urážlivé vtipy jen pro nejlepší přátele, kterým můžete říct cokoli.
  • Kladný nebo agresivní humor se používá ke kritice a manipulaci prostřednictvím škádlení, sarkasmu a výsměchu.[8] To může být vtipné, když se zaměřujete na osobnosti veřejného života, ale může to být velmi zraňující, pokud to použijete proti přátelům a riskujete tak osobní vztahy.[9]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Berte život pozitivně

 1. 1
  Naučte se smát. Smích je klíčem ke smyslu pro humor. Snažte se každý den více smát. Užívejte si maličkosti, hledejte humor v každodenních situacích a snažte se najít ho i v nešťastných chvílích. Usmívejte se tak často, jak to bude možné.
  • Snažte se rozesmát i ostatní lidi. Smích vás i lidí okolo vás by pro vás měl být prioritou. [10]
 2. 2
  Místo abyste křičeli se smějte. Když se ocitnete v napjaté situaci, zkuste se zasmát. Vztek je silná emoce, ale smích má také velkou moc nad naší myslí a tělem. Řekněte něco vtipného, zasmějte se dané situaci, nebo se snažte problém zlehčit vtipem. Může vám to ušetřit spoustu stresu a bolesti. [11]
  • Když budete mít pocit, že na někoho agresivně vyjedete, řekněte raději nějaký vtip.
  • Když se budete hádat se svým sourozencem, řekněte mu, že se hádáte už deset let kvůli jediné věci a zasmějte se tomu, že se chováte stále jako teenageři.
  • Když si někdo bude dělat legraci z vašeho starého auta, řekněte: „Vsadím se, že ty nevypadáš stále tak dobře, jako před patnácti lety!“[12]
 3. 3
  Zbavte se obranných reakcí. Zapomeňte na věci, které u vás vyvolávají obranné reakce. Zapomeňte na kritiku, odsuzování a pochybnosti. Když nad těmito věcmi budete chtít přemýšlet, dělejte to s humorem. Uvědomte si, že není pravda, že vás lidé stále kritizují. Usmívejte se a smějte se s lidmi. [13]
  • Pokud vám všichni ve vaší rodině stále tvrdí, že jste špatný řidič, nebuďte na ně naštvaní, ale raději se tomu zasmějte. Můžete i přihodit nějaký vtip, abyste se vyhnuli obranným reakcím. Zkuste říct například: „Co tím chceš říct, že jsem špatný řidič? Všechny auta mě neustále honí!“
  • Smějte se věcem, nad kterými nemáte kontrolu, jako je věk, finanční situace, nebo vzhled. Pokud máte například velký nos, dělejte si z toho legraci a nebuďte smutní. Pokud stárnete, smějte se tomu s přáteli. I když vám nebude příjemné si ze sebe dělat legraci, snažte se zvyknout si na to, zejména u věcí, které nemůžete změnit.
 4. 4
  Akceptujte sami sebe. Když budete sami sebe brát uvolněně, podaří se vám udržet si smysl pro humor. Naučte se smát se sami sobě. Každý se čas od času musí brát vážně, ale když se naučíte smát se sami sobě, budete schopni přijmout se takové, jací jste. Nikdo není dokonalý a každý čas od času udělá něco hloupého. Neberte se příliš vážně a udržujte ve svém životě humor. [14]
  • Když se budete smát svým trapasům a chybám, zbavíte se tím stresu. Pomůže vám to nezabývat se svými nedokonalostmi a raději hledat humor ve své lidskosti.
  • Zamyslete se nad trapnými chvílemi ve svém životě. Najděte si způsob, jak je převyprávět tak, aby byly vtipné, ne trapné. Budete si muset udělat legraci sami ze sebe a možná budete muset i trochu přehánět. Pomůže vám to odhalit svoji zranitelnou stránku a umožní vám to najít humor i v těch nejnepříjemnějších situacích. [15]
  • Přemýšlejte o trapných okamžicích ve vašem životě. Najděte způsob, jak ten příběh vyprávět tam, kde je vtipný, místo aby byl ponižující. Budete si muset ze sebe dělat legraci a možná události přehánět nebo dramatizovat.
 5. 5
  Dejte ostatním pauzu. Součástí smyslu ro humor je také schopnost přenést ho na ostatní lidi. Neměli byste brát sami sebe příliš vážně a to samé byste měli aplikovat i na ostatní lidi. Naučte se odpouštět a soustřeďte se u ostatních lidí vždy na to pozitivní. Z jejich chyb si dělejte legraci stejně jako z těch svých. Budete ze sebe mít lepší pocit, ale také zajistíte, že ze sebe bude mít dobrý pocit i ten druhý, což vám pomůže zlepšit váš vztah. [16]
  • Místo abyste se naštvali, protože jeden z vašich zaměstnanců chodí na schůze vždy pozdě, se tomu zasmějte a řekněte mu například: „Je moc dobře, že neřídíš aerolinky.“[17]
  • Zatímco vtip, který váš spolupracovník řekl, může být nevkusný nebo urážlivý, nemusíte se kvůli němu rozrušovat. Mít smysl pro humor znamená, že necháte věci být a vy sami rozhodnete, kvůli čemu se budete rozčilovat.
 6. 6
  Buďte spontánní. Většina lidí nedělá spoustu věcí, protože mají strach z neúspěchu a z toho, že budou vypadat hloupě. Když budete mít dobrý smysl pro humor, pomůže vám to zbavit se těchto věcí, které vás drží zpátky, Smysl pro humor vám pomůže zbavit se zábran, abyste si mohli užívat život – bez ohledu na to, jak úspěšní jste. [18]
  • Když budete mít smysl pro humor, uvědomíte si, že je v pořádku někdy působit hloupě. Zasmějte se sami sobě a potom se usmějte a buďte rádi, že jste zkusili něco nového.
  Reklama

Tipy

 • Užívejte si věci, které vás rozesmávají. Tímto způsobem se ke svému smyslu pro humor dostanete nejsnáze.
 • Nevzdávejte to! Humor je důležitou součástí života!
 • Vtipné věci říkejte jen ve správnou chvíli. Ne všechny situace jsou vhodné ke vtipkování.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 42 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 044 krát
Stránka byla zobrazena 11 044 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama