Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Sedíte každý večer doma jen se svou kočkou? Je na čase začít více chodit mezi lidi! Mít kvalitní společenský život není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát a možná budete nervózní nebo nesmělí. Nemusí to ale být tak těžké! V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Buďte společenštější

  1. 1
    Udělejte si ze svého společenského života prioritu. Existuje několik důvodů, proč vám chybí společenský život. Je pravděpodobné, že pro vás není důležité se socializovat, upřednostňujete práci, školu nebo partnera před přáteli a nechodíte tedy ven. Nemusíte chodit každý večer do baru a seznamovat se s lidmi, ale přátele si můžete najít i mnoha jinými způsoby a přátelé jsou jednou z nejdůležitějších věcí v životě každého člověka.
    • I když jste zavaleni prací a školou, budete si muset připomínat, že jakmile budete mít volno, měli byste se snažit vyjít mezi lidi, místo další práce.
    • Samozřejmě potřebujete také spánek. Neměli byste chodit mezi lidi nevyspaní a unavení. Snažte se upravit si svůj rozvrh tak, abyste měli čas i na odpočinek.
  2. 2
    Zvykněte si přijímat pozvání. Pravděpodobně jste byli zvyklí všechny pozvánky odmítat, ať už přišly od kolegů, sousedů, spolužáků nebo kamarádů. Pravděpodobně se vám nechce jít na bowling s kolegyní Martou, ale je to rozhodně lepší než být doma a sledovat seriály v televizi. Naučte se přijímat pozvání na všechny akce, na které se můžete dostavit.
    • Budete muset trochu změnit způsob myšlení. Až vás příště někdo někam pozve, nevymýšlejte si výmluvu, ale berte to jako pozitivní věc a zamyslete se nad tím, jak skvělé to nakonec může být.
    • Nemusíte chodit na akce lidí, které nemáte rádi. Pokud vás ale například trochu nudný soused pozve na grilování, neměli byste odmítat. Nakonec možná zjistíte, že je mnohem zajímavější, než se zdálo. Kromě toho se také seznámíte s novými lidmi.
  3. 3
    Nebojte se odmítnutí. Dalším důvodem, proč se lidé nesocializují je to, že se bojí, že je někdo odmítne a myslí si, že je nikdo nemá rád. Pokud si chcete vytvořit dlouhotrvající přátelství a trochu se v životě bavit, budete se muset donutit chodit více mezi lidi, přestože se bojíte, že se spálíte.
    • Odmítnutí je špatné. Víte, co ještě je špatné? Trávit celé víkendy doma se svou kočkou.
    • Připomínejte si, že to nejhorší, co by se mohlo stát je to, že si s někým nepadnete do oka a uvědomte si, že už spolu potom nebudete muset nikdy mluvit.
  4. 4
    Dodejte společenským setkáním nějakou hodnotu. Zamyslete se nad tím, jaké silné stránky máte a nad tím, co k vám ostatní přitahuje. Existuje spousta způsobů, jak dodat rozhovorům nějakou hodnotu. Může to být zábava, vtip, nebo například upřímný zájem o to, co lidé říkají a schopnost naslouchat. Když budete jen tak stát, nebudete nic říkat a nebudete ani poslouchat, nedodáte tím rozhovoru žádnou hodnotu. Snažte se vždy něčím přispět.
    • Jistě máte spoustu co nabídnout. Někoho můžete oslnit svou inteligencí a někdo jiný se s vámi bude chtít bavit raději o hudbě. U každého člověka si najděte to, co vám bude oběma vyhovovat..
    • Nebuďte nervózní, pokud jste potichu a zatím jste neměli jak přispět do rozhovoru. Váš čas ještě přijde.
  5. 5
    Mluvte pozitivně. Víte, že nikdo nechce trávit čas s lidmi, kteří si stále jen stěžují a neustále mají na tváři utrápený výraz? I když máte zrovna špatnou náladu a celý svět vás štve, snažte se to nedávat najevo. Začněte nějakým lehkým a pozitivním tématem a uvidíte, že se budete za chvíli usmívat. Lidé se s vámi budou chtít bavit, když se vámi bude legrace a předáte jim pozitivní energii.
    • Neznamená to, že byste měli skrývat své skutečné pocity nebo se nějak přetvařovat. Měli byste být otevření a pozitivní, ale i negativní, ale snažit se pracovat na tom, abyste si získali nějaké přátele.
  6. 6
    Nebuďte příliš urputní. Měli byste sice brát socializaci jako prioritu a seznamovat se s novými lidmi, ale neměli byste působit příliš horlivě. Když se s někým seznámíte, chovejte se, jako kdybyste se s ním už neměli nikdy znovu vidět až do chvíle, kdy bude čas si vyměnit telefonní čísla.
    • Neměli byste zvát někoho, koho ještě moc dobře neznáte, na různé akce a činnosti, jako je například oběd s rodinou. Když oba zmíníte film, který byste chtěli vidět, můžete se klidně zeptat, jestli by na něj nechtěl jít s vámi, ale neměli byste se snažit každého nového člověka ihned zahrnout do svého života.
    • Možná budete v pokušení, ale neříkejte nic jako: „Moc se mi líbíš, snad budeme moci být přátelé,“ jinak si ten druhý bude připadat hloupě.
  7. 7
    Buďte k novým lidem otevřenější. Jedním z důvodů, proč nemáte společenský život může být i to, že si myslíte, že lidé jsou nudní, hloupí, nebo zlí. Když si budete myslet, že nikdo není tak dobrý, aby se mohl stát vaším kamarádem, nebo že nemáte nic společného s nikým, s kým se poznáte, nikdo se s vámi nebude bavit. Raději se snažte v lidech hledat to dobré a zajímavé a zaměřte se na to, co s nimi máte společného.
    • Pokud lidi odsuzujete a myslíte si o nich negativní věci, možná jde o obranný mechanismus a vnitřní ochranu před odmítnutím. Dáváte si takový pozor, že lidem nedovolíte vás poznat.
    • Pokud si skutečně nemyslíte, že máte s někým cokoli společného, zkuste mluvit o něčem úplně jiném – pokud jste mluvili o politice, zkuste mluvit třeba o sportu. I když máte jiné politické názory, možná zjistíte, že máte oba zálibu v nějakém sportu. Kdo ví, třeba spolu nakonec budete sledovat všechny zápasy ligy!
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Začněte budovat vztahy

  1. 1
    Zkuste těžit ze svých stávajících přátelství. Pokud jste se zrovna přestěhovali do nového města a neznáte vůbec nikoho, bude to trochu složitější. Je ale pravděpodobné, že žijete dlouho na jednom místě a jednoduše nemůžete najít kamarády. Pokud je to váš případ, zamyslete se nad lidmi, které znáte a které přehlížíte. Zkuste to například takto:
    • Budete si moci projet seznam lidí, kteří žijí v okruhu 10 km od vašeho bydliště. Nemusíte si hledat lidi, které vůbec neznáte, ale zkuste se podívat, zda nenajdete někoho, koho znáte například ze školy.
    • Vezměte si telefon a napište si seznam všech lidí, se kterými byste se chtěli vídat. Určitě to nebude tak jednoduché. Nyní si vyberte lidi, které byste svým telefonátem nijak extrémně nepřekvapili. Potom jim zavolejte, nebo jim pošlete zprávu a pozvěte je například na kávu.
    • Rozhlédněte se ve škole a podívejte se, zda jste nepřehlédli někoho, kdo by mohl být vaším kamarádem.
    • Seznamte se se sousedy. Pokud máte přátelské a milé sousedy, pozvěte je k sobě, nebo přijměte jejich pozvání.
  2. 2
    Najděte si nějaké nové koníčky a zájmy. Pokud máte problémy se socializací, protože jste příliš zaneprázdnění, měli byste se snažit svůj rozvrh raději trochu pročistit. Můžete si upravit rozvrhnutí času tak, abyste se mohli věnovat novým koníčkům, díky kterým byste mohli poznat nové lidi. Zkuste například toto:
    • Pokud vás nějaký kamarád už dlouho zve do čtenářského klubu, přijměte jeho pozvání, nebo si založte vlastní klub.
    • Zapište se na kurzy herectví. Naučíte se lépe jednat mezi lidmi a poznáte spoustu zajímavých lidí.
    • Zapište se do nějakého sportovního klubu a hrajte například fotbal, volejbal nebo tenis. Protáhnete si tělo a poznáte nové lidi.
    • Zapište se do kurzů umění. Při hodinách se budete muset soustředit na to, co vytváříte, ale o přestávkách jistě poznáte nové lidi.
    • Dělejte dobrovolnickou práci, díky tomu se seznámíte s mnoha lidmi.
  3. 3
    Zvěte lidi na své akce. Uvědomte si, že přátelství musí fungovat z obou stran. Měli byste nejen přijímat pozvání svých přátel, ale měli byste je také zvát. Až najděte někoho, s kým si dobře popovídáte, měli byste ho někam pozvat. Nejlepší bude, když si vymyslíte dostatečně konkrétní plány. Když řeknete jen „Měli bychom se zase potkat,“ nikdy se to nestane. Zde je několik tipů na pozvání:
    • Buďte konkrétní. Neříkejte: „Měli bychom někdy zajít na kávu.“ Místo toho řekněte: „Nechtěl bys příští úterý zajít ráno na kávu?“
    • Nenabízejte ze začátku nic osobního ani příliš intenzivního. Zeptejte se toho druhého, zda by nezašel na skleničku a nezvěte ho na večeři o sedmi chodech. Mohl by se bát, že si s vámi v průběhu večera nebude mít co říct.
    • Nezvěte nového člověka k sobě domů. Pozvěte ho na jídlo do restaurace nebo do baru, ale ne k sobě domů. Když pozvete k sobě domů někoho, koho ještě moc neznáte, budete působit příliš urputně.
  4. 4
    Choďte na rande. Randění je součástí společenského života, ať už chodíte s partnerem velmi dlouho, nebo nikoho nemáte a randíte nezávazně. Pokud jste již měsíce nebo roky nebyli na rande a není to proto, že byste měli zlomené srdce, měli byste se snažit to co nejrychleji změnit.
    • I když vaše rande neskončí láskou, můžete si alespoň najít nové kamarády, nebo potkat jiné zajímavé lidi.
    • Randění je skvělým způsobem, jak se dostat mezi lidi, překonat sociální úzkost a naučit se trávit čas s různými lidmi. Neměli byste ale skákat do vztahů po hlavě, jinak bude váš společenský život ještě horší. Při hledání partnera si hledejte někoho, kdo má spoustu přátel, abyste poznali nové lidi.
  5. 5
    Využijte své pracovní a školní konexe, abyste zlepšili své kariérní vyhlídky a našli si nové přátele. Pokud máte v práci nějakou týmovou akci, neodmítněte pozvání. V práci byste měli sice budovat spíše profesionální vztahy, ale můžete tam najít i skutečná přátelství. To samé platí i pro školu – když vás někdo pozve na nějakou školní akci, berte to jako příležitost seznámit se s lidmi z jiných tříd a ročníků.
    • Neměli byste své přátele z práce a ze školy brát pouze jako kolegy a spolužáky. Někteří z nich se mohou stát vašimi nejlepšími přáteli, i když byste se o to neměli pokoušet se svými nadřízenými.
  6. 6
    Travte čas s lidmi, kteří jsou společenštější. Možná nemáte žádný společenský život proto, že máte jen dva kamarády a ani jeden z nich nerad vychází z domu. Neměli byste je sice zatracovat, ale měli byste si hledat i jiné lidi, kteří mají spoustu známých, chodí rádi na různé akce a obecně se dokážou bavit s více lidmi. Tito lidé jsou zábavní a pomohou vám seznámit se s mnoha dalšími lidmi.
    • Nemusíte trávit čas s někým, koho nemáte rádi jen proto, že je oblíbený. Snažte se jen hledat si přátele i mezi lidmi, kteří jsou společenštější.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak mít trvalé vztahy

  1. 1
    Buďte osobnější. Mít nějaký společenský život je jedna věc, ale pokud chcete, aby vám to stále klapalo, budete si muset najít přátele, kteří vám zůstanou. S novými lidmi byste na to sice měli jít pomalu, ale neměli byste se bavit pouze o povrchních věcech i s lidmi, které už znáte o něco lépe. Musíte se naučit být otevření a odhalit něco málo o sobě.
    • Neříkejte lidem o sobě všechno hned. Osobní informace zapojujte do rozhovoru velmi pomalu.
    • Až budete mít hlubší vztahy, měli byste se zamyslet také nad tím, co s těmito lidmi chcete dělat. Pokud chodíte stále jen na večírky a na zábavy, pozvěte je například do kina nebo na večeři.
    • Zahrňte své přátele do různých oblastí svého života. Až budete mít s lidmi užší vazby, můžete s nimi začít sdílet své koníčky, pozvat je k sobě domů, seznámit je se svými sourozenci a umožnit jim poznat vaši skutečnou tvář.
  2. 2
    Nebuďte psancem. To nejdůležitější je udržet se na správném místě ve společnosti, navštěvovat akce, na kterých jste přislíbili účast a nepřestávat se stýkat s lidmi. Když potkáte někoho nového a zajdete si spolu na kávu, nečekejte další dva měsíce, než ho znovu zkontaktujte. U nových přátelství je důležité stále postupovat vpřed.
    • Když nebudete chodit pravidelně na setkání čtenářského klubu, nebudete mít šanci si tam najít přátele.
    • Pokud chcete být skutečným přítelem, budete muset dodržovat všechny své sliby. Když slíbíte, že někam přijdete a vykašlete se na to, nikdo vás nebude brát vážně.
  3. 3
    Ceňte si kvality a ne kvantity. Možná to zní trochu kontraproduktivně, když se snažíte najít si přátele, ale co se týče skutečných přátelství, je lepší mít dva nebo tři skutečné kamarády, než velkou kopu známých. Mít dost známých může vašemu společenskému životu sice pomoci, ale když si najdete méně skutečně blízkých přátel, se kterými se uvidíte alespoň jednou nebo dvakrát týdně, váš společenský život bude mít skutečnou hodnotu.
    • Je v pořádku mít jak blízké přátele, tak známé. Ne všichni známí mohou být upřímnými kamarády, ale i to je v pořádku.
  4. 4
    Ukažte lidem své pravé já. I když jste se ze začátku možná snažili nedat najevo některé své vlastnosti, měli byste shodit masku ve chvíli, kdy budete chtít s někým vybudovat skutečné přátelství. Pokud zrovna máte špatný den, svěřte se kamarádovi. Pokud máte strach z budoucnosti, řekněte jim to. Pokud máte zrovna smysl pro humor, také jim to ukažte.
    • Nebojte se. Pokud chcete mít kamarády, kteří vás budou mít rádi, musíte se zvednout a jít mezi lidi.
  5. 5
    Uvědomte si, že mít společenský život neznamená jen zábavu. Samozřejmě budete chodit na večírky, jezdit na výlety a psát si s kamarády zábavné zprávy, ale mít společenský život znamená také mít skutečná přátelství, která jsou plná smíchu, ale i slz. Když spolu budete řešit všechny své problémy a těžkosti, sblíží vás to a vaše vztahy vydrží mnohem déle.
    • Pokud chcete být skutečným přítelem a udržovat si dlouhodobé smysluplné vztahy, musíte se naučit mít soucit, naslouchat a poznat, kdy jsou vaši kamarádi smutní a chtějí si promluvit.
    Reklama

Tipy

  • Nemusíte se cítit špatně proto, že si myslíte, že se kvůli vám lidé cítí nepříjemně. *Tím byste to celé jen zhoršili. Sledujte, jak ostatní lidé mluví, naslouchejte jim a mějte připravených několik průpovídek, kterými budete moci zachránit situaci.
  • I když chcete někdy sedět tiše v koutě (například se chcete někomu vyhnout), nemusíte se chovat nesměle. Nemusíte na lidi křičet zdálky a být hluční, tím byste způsobili, že by si vás každý všiml a všichni by si mysleli, že jste divní. Jen málo lidí dokáže rozeznat chladný přístup od nesmělosti. Někdy je těžké zjistit, zda se někdo jen stydí, nebo se chová nepřátelsky. Nejlepší je snažit se nepůsobit nepřístupně a být milý.
  • Naučte se umění konverzace. Buďte milí, ale ne příliš milí, abyste se ubránili zlým lidem. Připravte si několik vtipů nebo zajímavých témat k hovoru.
  • Mějte odvahu a usmívejte se.
  • Trénujte si rozhovory před zrcadlem a mluvte častěji s lidmi, které už znáte. Můžete si své rozhovory trénovat také v duchu.
  • Pokud se s někým bavíte a vidíte, že se necítí dobře, pozvěte někoho jiného. *Například můžete odstoupit a zavolat si nějakého kamaráda. Potom mu řekněte, o čem se zrovna s tím druhým bavíte a pomozte mu, aby se cítil dobře.
Reklama

Varování

  • Nelichoťte lidem v jednom kuse. Je hezké někoho pochválit, ale po chvíli se bude zdát, že se je snažíte oklamat, že jste divní, že si užíváte, když můžete někomu bezdůvodně lichotit, nebo že máte postranní úmysly. Lichoťte pouze lidem, kteří si to podle vás zaslouží a nedělejte to pořád dokola.
  • Neměli byste se vychloubat, hlavně pokud si povídáte s někým, koho neznáte. *Budete působit jako blázen, který se zoufale snaží udělat dojem.

Když budete na pozvání odpovídat „ano“, otevřou se vám lepší příležitosti a budete moci se svým společenským životem pohnout, ale je naprosto v pořádku někdy říct „ne“. Nemusíte se účastnit úplně všech akcí!

  • Nemějte pocit, že jste zoufalí. Když se k vám bude někdo chovat špatně, nemusíte to snášet jen proto, že chcete mít společenský život.
  • Mluvte s lidmi, ne na ně. Už jste někdy potkali člověka, který se neustále choval velmi povýšeně a panovačně? Jistě byste ho nechtěli potkat znovu! Nechovejte se tak tedy také!
  • Existuje rozdíl mezi rozhovorem a hrou na otázky. Můžete se lidí ptát na různé věci, ale měli byste do rozhovoru také něčím přispět.
  • Nikdy od lidí nic neočekávejte, dokonce ani odpověď na kompliment!
  • Nemusíte se vším souhlasit, ale také byste neměli nesouhlasit jen proto, abyste měli jiný názor.
  • Může to nějakou dobu trvat a možná to nebude snadné, ale nevzdávejte to. Kvalitní společenský život za to stojí!
  • Nedívejte se jen na jednoho člověka, když mluvíte se skupinou lidí. Měli byste se dívat na všechny.


Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 506 krát
Kategorie: Vztahy
Stránka byla zobrazena 3 506 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama