Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho lidí sice pracuje na tom, aby měli tmavší pleť, ale některým lidem se líbí spíše světlá pleť, která skryje jizvy, vyhladí pupínky a zmírní účinky přílišného opalování. Někteří prostě jen chtějí mít co nejsvětlejší pleť. Pokud mezi tyto lidi patříte taky, zkuste následující triky a techniky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Co máte v lednici

 1. 1
  Použijte citronovou šťávu. Citronová šťáva se často používá k zesvětlení vlasů a můžete ji přidat také do pračky s bílým prádlem místo bělidla. Můžete si ji nanášet na tmavé skvrny na obličeji, ale uvědomte si, že je kyselina citronová agresivní a může vám podráždit pleť. Pokud ji chcete používat opakovaně na celý obličej, měli byste ji naředit, nebo si vytvořit pastu z citronové šťávy a medu nebo jogurtu.
  • Můžete si smíchat citronovou šťávu s vodou v rozprašovači, potírat si citronovou kůrou obličej, nebo si vyrobit masku či krém. Žádný ze způsobů použití nefunguje lépe, než jiný. Musíte mít trpělivost – zesvětlování pleti citronem trvá delší dobu. [1]
  • Nedávejte si citron na pokožku, kterou jste depilovali voskem, holili, nebo na které máte otevřené rány.
 2. 2
  Použijte bílý jogurt. Kromě toho, že je jogurt velmi jemným zesvětlovačem, obsahuje také kyselinu mléčnou, která hydratuje pleť, zinek, který bojuje proti spáleninám od slunce a aktivní kultury, které napadají škodlivé bakterie a plísně.
  • Ve srovnání s komerčními peelingy jogurt zůstává pozadu. Obsahuje 0.9% volné kyseliny a jeho obsah alfa-hydroxy kyseliny je mnohem nižší, než ve většině ostatních výrobků. [2] Neublíží vám, ale nedosáhnete s ním stejných výsledků, jako s jinými produkty – alespoň ne tak rychle.
 3. 3
  Použijte jedlou sodu. Jedlá soda se běžně používá jako čistící prostředek a prostředek na bělení zubů, ale dokáže vybělit také pleť. Je sice relativně jemná, ale uvědomte si, že může vysušovat pokožku. Vytvořte si pastu z jedlé sody a medu a naneste ji na pleť jako masku. Nechejte ji působit alespoň 10 minut a potom ji smyjte.
  • Jedlá soda se používá jako peeling. [3] Nezesvětlí vám pleť, ale odstraní poškození od slunce a mrtvé kožní buňky, které ztmavly.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Krémy, pudry a peelingy

 1. 1
  Myjte si pleť a používejte peeling. Zbavíte se tím horní vrstvy kožních buněk, které jsou tmavší a poškozené sluncem. Neměli byste to s peelingy přehánět, protože byste tím mohli narušit přirozenou mastnotu pleti a způsobit si mastnou pleť.
  • Levný a účinný peeling, který si můžete vyrobit doma, uděláte z hnědého cukru a medu. Samotný med dokáže pleť značně zjemnit a když ho smícháte s hrubým cukrem, snadno se zbavíte mrtvých kožních buněk. Kromě toho je med antibakteriální [4] a může vám pomoci vyhnout se pupínkům.
 2. 2
  Noste třpytivý pudr. Když se poprášíte třpytivým pudrem, budete mít jasnější pleť a také vyhladíte pupínky-
  • Můžete použít také dětský pudr. Je dostatečně světlý na to, aby vám zaplnil póry jako pudrový make-up, ale je těžký (a bílý), takže vám mírně zesvětlí pokožku. Neměli byste to s ním ovšem přehánět, jinak budete vypadat jako gejša z 18. století.
 3. 3
  Pokud vše ostatní selže, kupte si zesvětlující krém. Dejte si ale pozor na hydrochinon, který se do těchto krémů často přidává – tato látka je v mnoha zemích zakázaná, protože některé studie naznačují, že může být karcinogenní.
  • Beta-arbutin a kyselina kojová jsou posledními trendy v zesvětlování kůže. Nedávno ale bylo zjištěno, že beta-arbutin je spojen s hydrochinonem a není bezpečné ho používat. [5] Kyselina kojová ovšem všemi testy prošla. Používejte ji v koncentraci 2% (ne vyšší), aby byla bezpečná. Poznámka: při laboratorních testech bylo dosaženo zesvětlení pleti s koncentrací 4%. [6]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Pro tělo

 1. 1
  Vyhýbejte se slunci. Pokud musíte cvičit, začněte chodit do posilovny, nebo běhejte brzy ráno či pozdě večer. Pokud chcete jít na slunce, vezměte si klobouk se širokou krempou a používejte každý den dostatek opalovacího krému, i když bude venku zataženo. Až 80% slunečních paprsků dokáže projít skrz mraky. [7]
  • Nezapomínejte na rty! Používejte balzám na rty s UV faktorem 15 a také běžný balzám na rty.
 2. 2
  Pečujte o svoji pleť. Zdravá zářivá pleť je důležitá pro každý tón pleti. Můžete se snažit svoji pleť trochu zesvětlit, ale nesmíte o ni zapomínat dobře pečovat.
  • Nekuřte. Kouření způsobuje nerovnoměrný tón pleti, který se projevuje i u velmi mladých lidí. Tento zlozvyk také zvyšuje riziko tmavých skvrn od slunce, které se většinou objevují až u starších lidí. [8]
  • Jezte výživně a zdravě. Zaměřte se hlavně na vitamín C. Tento vitamín je klíčový v produkci kolagenu, což je protein, který dodává pleti pevnost a sílu a podporuje tvorbu buněk a cév. [9]
 3. 3
  Vyhledejte dermatologa. Odborník vám bude moci poradit a ukázat vám všechny možnosti zesvětlování pleti. Existují léky na předpis, které vám mohou bezpečně a účinně pomoci dosáhnout světlejšího tónu pleti.
  • Kromě toho vám dermatolog může vyvrátit mýty o péči o pleť a naučit vás věci, které se na webových stránkách nedozvíte. Než se pustíte do nějakého produktu nebo změny péče o pleť, poraďte se s lékařem.
  Reklama

O tomto wikiHow

Kimberly Tan
Spoluautorem článku je :
Licencovaná estetička & Odbornice na akné u dospělých
Tento článek spoluautorem článku je Kimberly Tan. Kimberly Tan zakladatelka a generální ředitelka společnosti Skin Salvation, kliniky pro akné v San Franciscu. Již více než 15 let je držitelkou licence na estetiku a je odborníkem na tradiční, holistické a lékařské ideologie v péči o pleť. Pracovala přímo pod Laurou Cooksey na Face Reality Acne Clinic a osobně studovala u Dr. Jamese E. Fultona, spolutvůrce Retin-a a průkopníka ve výzkumu akné. Její podnikání spojuje ošetření pleti, účinné produkty a vzdělání v holistickém zdraví a udržitelnosti. Tento článek byl zobrazen 2 992 krát
Stránka byla zobrazena 2 992 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama