Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud máte za sebou řadu vztahů, které zkrachovaly, nebo máte potíže najít někoho, s kým byste chtěli mít vážný vztah, je možné, že se vám představa šťastného a trvalého partnerství zdá nedosažitelná. Naštěstí ale existují kroky, které můžete podniknout, aby byl váš vztah kvalitnější a vydržel delší dobu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Začněte vztah správně

  1. 1
    Ujasněte si, co chcete a potřebujete. Je velmi důležité pochopit své fyzické a duševní potřeby předtím, než se vrhnete do vztahu, protože aby byl ten vztah úspěšný, musíte být schopni o svých potřebách komunikovat se svým protějškem. Je možné, že už máte jasnou představu o tom, co ve vztahu potřebujete a očekáváte, ale pokud si stále nejste úplně jistí, zamyslete se nad následujícími otázkami.[1]
    • Vzpomeňte si na své předchozí vztahy a pokuste se zjisit, proč fungovaly nebo nefungovaly. Co vám předchozí zkušenosti říkají o vašich potřebách?
    • Přemýšlejte, jak reagujete na lidi a události. Máte například tendenci reagovat emocionálně, je pro vás těžké někomu uvěřit, nebo máte potíže s vyjadřováním vlastních pocitů? Může být užitečné si tyto vlastnosti uvědomit, než se pustíte do vážného vztahu.
  2. 2
    Ve vztahu byste měli být ze zdravých, nikoli z nezdravých důvodů. Myslete na následující vodítka:[2] [3] [4]
    • Zdravé důvody, proč být ve vztahu, zahrnují: touhu sdílet lásku, intimitu a partnerství, cíl zažít osobní růst, dávat jeden druhému vzájemně citovou a fyzickou podporu a doufat, že založíte rodinu. Je důležité vědět, že tyto motivace nezahrnují jen přijímání lásky a podpory, ale totéž poskytovat tomu druhému.
    • Nezdravé důvody, proč se pokoušet o vztah, jsou například: strach z toho, být sám. Obavy z rozchodu a ze ztráty spojení s rodinou nebo přáteli svého protějšku. Využívání partnera pro zabezpečení, sex, peníze nebo coby pomstu expříteli či expřítelkyni, to všechno jsou také velmi nezdravé důvody pro setrvání ve vztahu. Pokud vstoupíte do vztahu, nebo v něm setrváváte z těchto důvodů, budete mít vy i váš protějšek potíže s vybudováním šťastného a pevného svazku. Navíc oba můžete přijít k citové újmě.
  3. 3
    Vyberte si svého partnera nebo partnerku pečlivě. Jestliže doufáte, že budete mít šťastný, dlouhodobý vztah. Musíte si velmi dobře vybrat toho druhého. Často se tvrdí, že protiklady se přitahují, ale průzkumy ukazují, že mnohem spokojenější vztahy mají lidé, kteří mají nějaké společné cíle, zájmy a očekávání.[5] [6]
    • Vaše osobnostní vlastnosti nemusí být úplně stejné, ale pokud každý z vás očekává od vztahu něco jiného, budete mít problém vztah udržet.
    • Zamyslete se nad tím, jestli se vaše rozdíly navzájem doplňují. Například někdo, kdo je impulzivní, může dobře vyvažovat druhého, který věci raději spíš plánuje.
  4. 4
    Buďte realisté. Začínat vztah a myslet si, že nikdy nepřijdou těžké časy a problémy, je nereálné. Počáteční vášeň a pocit euforie, který nejspíš cítíte, vyprchá, ale s postupem času a s trochou úsilí si vybudujete hlubší a smysluplnější partnerství.[7]
  5. 5
    Nesnažte se toho druhého měnit. Ačkoli se vám možná podaří ho naučit, aby si po sobě sbíral špinavé ponožky nebo venčil psa, myslet si, že dokážete výrazně změnit něčí osobnost, názory nebo chování, může zapříčinit konec vztahu. Experti doporučují, abyste se nepokoušeli měnit konkrétně tyto osobnostní vlastnosti a rysy:[8] [9]
    • Náboženské přesvědčení.
    • Názory druhého na založení rodiny.
    • Jeho nebo její temperament a způsob, jakým ventiluje zlost.
    • Zda je dotyčný extrovert nebo introvert.
    • Zájmy, oblíbené činnosti a koníčky toho druhého.
    • Vztahy, jaký má partner/ka se svou rodinou.
  6. 6
    Vybudujte si přátelství. Pokud doufáte ve dlouhý a šťastný vztah, soustřeďte se na vybudování vzájemného přátelství. Experti zjistili, že páry, které jsou zároveň přáteli, jsou šťastnější a mnohem častěji spolu zůstanou.[10] [11] [12]
    • Pokud spolu nechcete trávit čas, váš vztah nemá moc šancí na úspěch.
    • Věnujte čas tomu, abyste navzájem poznali své koníčky a zájmy. Může se vám to vnitřně jevit jako oběť, dělat něco, do čeho se vám příliš nechce, ale ten druhý určitě ocení vaši snahu a příště udělá zase něco, co se bude líbit vám. Budete se cítit navzájem bližší a lépe porozumíte jeho/její osobnosti, touhám a potřebám.
    • Pokuste se najít nějaké zájmy, které máte rádi oba, a užívejte si je spolu. například pokud jste oba rádi venku, jeďte spolu na výlet do kempu.
  7. 7
    Nemyslete si, že musíte dělat úplně všechno spolu. Páry mají občas pocit, že by měly dělat všechno společně, ale z toho můžete mít vy i váš protějšek ponorkovou nemoc.[13]
    • Nepřestávejte trávit čas se svou rodinou a přáteli.
    • Ponechejte si koníčky, které jste měli i v době před začátkem vztahu.
  8. 8
    Buďte k sobě navzájem štědří. Lidé, kteří jsou štědří, jsou ochotnější dávat myšlenky, pocity a zájmy toho druhého před své vlastní. Průzkumy ukazují, že když jsou k sobě partneři štědří, snáze si vybudují trvalý vztah.[14] [15]
    • Podělte se o to, co máte. Může to být něco tak jednoduchého, jako ochota se rozdělit o dezert po večeři, nebo i větší věci, jako se podělit o své zdroje a čas.
    • Nebuďte štědří jen proto, že očekáváte, že něco dostanete nazpátek. Lidé, kteří jdou doopravdy štědří, to nedělají proto, že čekají od druhého odměnu. Nedávejte například drahé dárky jen proto, abyste nějaké také dostali.
  9. 9
    Nespěchejte. Lidé, kteří vstupují do vztahu, občas zbytečně spěchají, aby se dostali do další fáze. Uspěchají první milování, sestěhování k sobě nebo dokonce i svatbu krátce po seznámení. Může být sice vzrušující, myslet na happyend a pospíchat k němu, ale raději si navzájem dopřejte dostatek času na to, abyste váš vztah posílili a upevnili.[16] [17]
    • Pokud nebudete cítit, že jste tlačeni do věcí, na které je brzy, budete oba šťastnější, a se svým vztahem spokojenější.
    • Čím lépe budete jeden druhého znát a čím více váš vztah rozvinete, tím bude mít větší šanci uspět.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Péče o dlouhý a šťastný vztah

  1. 1
    Buďte připraveni na to, že váš vztah se bude měnit. Stejně jako se během doby měníte vy a váš protějšek, bude se vyvíjet i váš vztah. Místo snahy o to, aby byl váš vztah stále stejný, přijměte a vítejte změny, které vedou k pevnějšímu a delšímu vztahu.[18]
    • Některým lidem dělá starosti že časem nebudou cítit stejnou vášeň a vzrušení, jako tomu bylo v prvních dnech a měsících vztahu, ale to je úplně normální. Vztah zraje, a až přijdou starosti s prací, péčí o rodinu a jiné závazky, možná budete mít méně času na intimní život. Výzkumy nicméně prokázaly, že lidé, kteří žijí ve vážném vztahu se závazky, hlásí pevnější fyzické i duševní zdraví a také větší spokojenost ve vztahu jako takovém.
    • Místo abyste si dělali starosti s negativními aspekty usedlejšího a vážnějšího vztahu, myslete na to dobré, kam se váš vztah posunul. Cítíte například, že se vaše spojení s partnerem či partnerkou prohloubilo? Zvýšilo se vám sebevědomí a věříte si navzájem mnohem více, než když jste do vztahu vstupovali? Jakými náročnými zkouškami a zkušenostmi jste spolu jako partneři prošli?
  2. 2
    Investujte do vztahu čas, energii a úsilí. Kultivovat dlouhý a šťastný vztah vyžaduje, aby do něj oba partneři vkládali právě čas, energii a úsilí.[19] [20]
    • Místo toho, abyste se na péči o vztah dívali jako na "náročnou dřinu", myslete na ni jako na rozvíjení a prohlubování spojení, které spolu s partnerem/kou máte. Jistě, občas to bude znamenat čelit výzvám, ale užijete si spolu také spoustu báječných chvil, jedinečných okamžiků a vzrušujících příležitostí.
    • I když vám může vztah někdy připadat jako náročná práce, soustřeďte se na to, co za svou investici dostanete nazpátek.
  3. 3
    Chovejte se k sobě navzájem s úctou. Dlouhý a pevný vztah si nejlépe vybudujete, když s partnerem/kou budete zacházet s respektem. Tady je několik účinných možností, jak ukázat, že svůj protějšek respektujete:
    • Chovejte se ke svému protějšku tak, jak byste chtěli, aby se choval k vám.
    • Buďte slušní a ptejte se toho druhého na názor a vyslechněte jeho připomínky ohledně důležitých záležitostí, jako je například rodičovství, ale také pokud se týká každodenních záležitostí, například co budete mít k večeři.
    • Řešte spolu důležité plány.
    • Ptejte se partnera/ky na práci, zájmy, aktivity a pocity.
    • Nenadávejte si, nepoužívejte slova a nechovejte se tak, aby se druhý ve vztahu cítil ponížený. Sarkasmus, rýpání a sekýrování se mohou zdát jako drobnosti, ale mohou partnera/ku zranit a postavit do obranné nebo dokonce nepřátelské pozice.
  4. 4
    Ukažte, kolik pro vás váš protějšek znamená. Mnoho párů věnuje zvláštní pozornost narozeninám a výročím, ale když ukážete a vyjádříte svou vděčnost za věci, které váš partner/ka dělají každý den, pomůže vám to k pevnějšímu a šťastnějšímu vztahu.[21] [22] [23]
    • Abyste ukázali svůj zájem, nemusíte utrácet spousty peněz.
    • Zkuste sami od sebe udělat něco promyšleného, co druhému pomůže. Můžete například vynést koš, nebo se nabídnout, že uvaříte večeři.
    • Řekněte partnerovi/ce, proč je pro vás tak důležitý/á.
    • Když pro vás něco hezkého naopak udělá ten druhý, oceňte to a nezapomeňte poděkovat.
    • Pokud si přejete, aby váš protějšek víc oceňoval vaši snahu a zajímal se o vás, musíte jít příkladem. Chovejte se tak, jak chcete, aby se ten druhý choval k vám.
  5. 5
    Komunikujte spolu. Nedostatečná komunikace je často překážkou na cestě ke šťastnému, dlouhému vztahu. Efektivní komunikace se naopak postará o to, že budete na stejné vlně, a že si navzájem budete důvěřovat.[24]
    • Pravidelně s tím druhým každý den travte nějaký čas, kdy můžete probírat osobní témata a váš vztah a ne jen praktické věci, jako je výchova dětí, práce nebo domácí povinnosti.
    • Komunikace neznamená vždycky jenom mluvení. Znamená to také naslouchání tomu, co chce říci ten druhý. nepřerušujte se a neskákejte si do řeči.
    • Když ten druhý vyjádří své pocity, dejte najevo, že jste poslouchali tím, že všechno krátce shrnete. Můžete začít například "Takže slyším nebo chápu, že...!" I když nesouhlasíte s tím, co druhý říká, tato strategie ukáže, že aktivně nasloucháte a pomůže vám váš protějšek lépe pochopit. Obvykle také zabrání tomu, aby se partner/ka cítili v defenzivě.
    • Komunikace tváří v tvář, obzvlášť, pokud se týká vašeho vztahu, je většinou mnohem účinnější, než telefonáty, smsky nebo emaily. Když se můžete podívat druhému do očí, pozorovat řeč těla a sledovat reakce, lépe pochopíte situaci, navzájem se do sebe vcítíte pojmenujete konkrétní problémy.[25]
  6. 6
    Buďte upřímní. Páry, které jsou k sobě upřímné, mají větší šanci prožít šťastný a dlouhý vztah. Nedůvěra, která často pramení právě z neupřímnosti, může váš vztah vážně ohrozit.[26] [27]
    • Místo abyste riskovali ztrátu důvěry, buďte upřímní a svěřte se svému partnerovi/ce se svými pocity a obavami. I když se bude jednat o nepříjemný a náročný rozhovor, snaha o znovuzískání ztracené důvěry poté, co jste byli neupřímní, by byla ještě mnohem těžší.
    • Upřímnost je sice základem úspěšného vztahu, brutální upřímnost může druhého bolet. Snažte se být hodní a citliví, když sdělujete své obavy nebo nějakou špatnou zprávu. Když budete necitliví a hrubí, partner/ka zprávu nepřijme správně a vy budete mít ještě větší problémy s komunikací mezi sebou.
  7. 7
    Uvědomte si, že vy a váš protějšek možná dáváte lásku najevo jinak. Každý člověk demonstruje náklonnost a lásku jiným způsobem, a když si to uvědomíte na začátku, bude váš vztah pevnější a spokojenější.[28]
    • Buďte citliví ke svým vzájemným potřebám a ptejte se jeden druhého, co byste mohli udělat, abyste vyjádřili lásku a podporu. Jakmile budete vědět, to váš protějšek potřebuje, můžete se vědomě snažit vyjadřovat city, které k němu chováte.
  8. 8
    Buďte rádi za své rozdíly. Místo abyste mysleli na to, jak vás něco, co partner dělá, strašně irituje, nebo se liší od přístupu, který byste zvolili vy, pokuste se na rozdílech vidět světlou stránku.[29]
    • Uvědomujte si, jak se vaše rozdíly navzájem doplňují a přispívají k vašemu vztahu. Například, pokud jste vy spíše vážní a partner lehkovážnější, myslete na to, zda se navzájem vyvažujete. Inspiruje vás partner k tomu, abyste věci také nebrali příliš vážně, a dokážete vy jemu naopak pomoci soustředit se na důležité věci?
    • Lidé často zjišťují, že osobnostní rys nebo zvyk, které je občas irituje, je zároveň i tím, který je k partnerovi nebo partnerce přitahuje.
  9. 9
    Travte společný čas kvalitně. V dlouhodobých, vážných vztazích začnou být lidé často příliš zaneprázdnění, takže snadno zapomenou, jak je důležité trávit kvalitní společný čas se svým partnerem nebo partnerkou. Když spolu pravidelně budete trávit čas, kdy vás nebudou rušit děti, zvířata, rodiče nebo práce, budete společné pouto nadále utužovat.[30] [31]
    • Místo toho, abyste se koukali na televizi nebo na film, si vyberte aktivitu, při které budete komunikovat jeden s druhým. Můžete si naplánovat víkendový výlet, zaplatit si lekce vaření, projít se po parku nebo zajít někam na večeři.
    • Mnoha párům pomáhá naplánovat si pravidelná "rande". Dohodněte se, co spolu budete dělat, nebo se střídejte, takže vy naplánujete aktivity jeden týden, a partner zase další týden. Dejte si záležet na tom, aby byla vaše činnost rozmanitá a ze schůzek se nestala příliš brzy rutina.[32]
  10. 10
    Udělejte si čas sami na sebe. Společné trávení času je velmi důležité, ale pokud toužíte po trvalém a šťastném vztahu, musíte si najít i nějaký čas na sebe. Po určité době si dva lidé zkrátka začnou lézt na nervy, a strávit trochu času o samotě a udělat si čas jen na své zájmy vám pomůže abyste si jeden druhého vážili ještě víc.[33]
    • Nezapomínejte na své zájmy a koníčky. Budete se cítit nezávislí a také spokojenější a plní energie, až se vrátíte domů k partnerovi.
  11. 11
    Smějte se spolu. Ve vztahu budete nevyhnutelně čelit mnoha výzvám, ale když si dokážete oba uchovat smysl pro humor a zasmát se spolu, budou se vám těžkosti překonávat mnohem snáz.[34]
    • Připomínejte si společné zážitky nebo zajděte například do zábavního parku nebo na stand-up komedii, kde se hodně nasmějete.
    • Smějte se raději spolu, než jeden druhému. To může vaše zážitky pokazit a zabránit pevnějšímu spojení s partnerem/kou.
  12. 12
    Nedovolte nikomu jinému, aby se vám do vztahu pletl. Nespokojení příbuzní, příliš starostliví rodiče nebo dominantní kamarádi mohou silně narušit vztah, který vy a váš partner začínáte budovat. Pracujte spolu na tom, abyste udrželi negativní vlivy na minimu.[35]
    • Nemusíte všechny tyto lidi odstřihnout ze svého života, ale netolerujte nikoho, kd vás odmítá podpořit nebo kdo váš vztah negativně ovlivňuje.
    • Pokud vám nebo vašemu protějšku dělá starosti, že se vám někdo příliš plete do vztahu, promluvte si o tom otevřeně a upřímně. Proberte spolu všechna možná řešení. Pokud například partnerovi příbuzní trvají na tom, abyste se scházeli každé Vánoce, naplánujte si potom nějaký výlet jen sami dva, abyste si užili čas bez rodinného stresu.
    • Můžete samozřejmě vyslechnout názory a obavy, které lidi ohledně vašeho vztahu mají, ale zrovna tak jim vy můžete slušně a klidně vysvětlit, že jejich vměšování negativně ovlivňuje jak vás, tak váš vztah.
    • Výjimkou z tohoto pravidla je situace, kdy se nacházíte ve vztahu, který je problematický a když mají argumenty přátel a rodiny reálný základ. V takových případech by byla chyba se izolovat nebo nebrat v potaz ty, kdo vám chtějí pomoci a podpořit vás.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Řešení problémů

  1. 1
    Nesnažte se hádku za každou cenu vyhrát. Lidé se často hádají s tím, že touží "vyhrát" a dokázat, že mají "pravdu". Tento postoj bohužel vážně omezuje vaši schopnost na řešení problému pracovat a někam se dopracovat.[36] [37]
    • Pokud jste odhodláni hádku za každou cenu "vyhrát", dáváte partnerovi najevo, že vám na jeho myšlenkách a pocitech ve skutečnosti vůbec nezáleží. Vztah se přehoupne do nepřátelské roviny a komunikační kanály se uzavřou.
    • Tento postoj zároveň dává najevo, že hádka je především o tom, cítit se v právu a mít navrch, než o řešení počátečních problémů, které hádku odstartovaly.
    • Když se budete snažit partnera porazit, těžko se vám podaří vybudovat šťastný a pevný vztah. Ten, kdo hádku "prohraje", často cítí potřebu se pomstít, vrátit to tomu druhému. Ani jeden z vás pak z hádky neodejde spokojený s výsledkem.
  2. 2
    Bojujte čestně. Stejně jako vstupovat do hádky s očekáváním, že "vyhrajete", je pro vztah zhoubné, když v hádce s partnerem bojujete prostředky, které jsou nefér. Křik, mlčení, obviňování a komentáře, které mají za cíl druhého zranit, jsou destruktivní techniky, které žádné vztahové problémy nevyřeší.[38] [39] [40] [41]
    • Vyjádřit, že jste naštvaní a frustrovaní, můžete i bez toho, abyste se uchýlili k takovým podpásovkám. Například místo obviňování se soustřeďte na to, jak se cítíte a snažte se to vyjádřit co nejpřesněji.
    • Místo obviňování "tys mi udělal..." vysvětlete, proč se cítíte zranění a co vám vadí. Když hádka vyústí v obviňování, ten druhý se často dostane do defenzivní pozice a nebude chtít investovat svůj čas do poslouchání vašich argumentů.
    • Vyhýbejte se slovům jako "nikdy" a "vždycky", protože ve skutečnosti není situace téměř nikdy tak dramatická, a tyto výrazy jen zbytečně zvětšují napětí.
    • Pokud se takové chování objeví během hádky, dejte si v diskusi pauzu a vraťte se k tématu až když vy i váš partner trochu vychladnete. Jděte se projít, několikrát se zhluboka nadechněte, vypište své emoce do deníku nebo si jděte pohrát s dětmi. Až se s partnerem vrátíte k debatě znovu, budete mít oba své pocity lépe pod kontrolou.
  3. 3
    Soustřeďte se vždy jen na jeden problém a buďte konkrétní. Při hádce je často lákavé přidávat další a další témata a stížnosti vršit jednu přes druhou. S tímto přístupem ale budou vaše potíže vypadat horší, než jsou a vaše schopnosti najít řešení, se naopak zmenší.[42]
    • Soustřeďte se na konkrétní záležitost nebo problém, takže ho budete schopní vyřešit, aniž by se všechno zbytečně komplikovalo.
  4. 4
    Pokud uděláte chybu, přiznejte to. Je normální dělat ve vztahu chyby, ale odmítat přiznat, když jste něco pokazili, nebo druhému ublížili, vám při budování trvalého a šťastného vztahu moc nepomůže. Abyste dokázali řešit problémy, které se mohou vynořit, a vybudovat si důvěru ve váš vztah i mezi sebou navzájem, musíte být oba schopní uznat, že jste udělali chybu. [43] [44]
    • Pokud má váš protějšek nějakou starost nebo problém, důkladně se zamyslete. Protože vás nejspíš zná lépe, než kdokoliv jiný, je dobrá šance, že ke starostem má opravdu důvod.
    • Požádejte o konkrétní rady, jak si představuje, že by šlo zabránit konkrétním potížím v budoucnosti.
    • Pokud dokážete přiznat své vlastní chyby, váš partner/ka bude ochotnější přiznat pro změnu ty své.
  5. 5
    Zkuste odpouštět. Držet v sobě zlobu a odmítat nechat být křivdy z minulosti, bude bolet vás i vašeho partnera. Odpouštět může být poměrně náročné, ale rozhodně vám spíše zajistí zdravý a trvalý vztah.[45] [46] [47]
    • Když si nejprve uvědomíte, proč jste se cítili ublížení, pomůže vám to. Zeptejte se sami sebe, zda to, co se stalo, bylo přesně to, co jste cítili v tu chvíli, a buďte ochotní si přiznat, že v situaci hrálo roli také něco, co jste řekli či udělali.
    • Položte si otázku, zda je ve vaší minulosti něco, co ve vás stále vyvolává pocit křivdy nebo zlosti.
    • Představte si, jaké výhody by vám přineslo odpuštění. Když v sobě budete dusit negativní pocity, budete vnitřně nespokojení, úzkostní a vystresovaní, zatímco odpuštění vám určitě přinese mnohem příjemnější pocity.
    • Jestliže neustále vytahujete věci, které vám ublížily v minulosti, budete oba dva cítit jen napětí a beznaděj ohledně budoucnosti vašeho vztahu.[48] [49]
  6. 6
    Akceptujte fakt, že možná nedokážete vyřešit všechny problémy, které se ve vztahu objeví. Ve skutečném světě to dlouhodobě není možné. Lidé mohou mít trvalý a šťastný vztah i v případě, že se na některých věcech neshodnou.[50]
    • Občas nejsou hlavními problémy ve vztahu záležitosti, které se tak na první pohled tváří. Zkuste si odpovědět na otázku, jestli je problém opravdu tak závažný, že vyžaduje drastické řešení, nebo zda bude stačit podívat se na věc z trochu jiného úhlu.
    • Úspěšné páry dokážou dělat kompromisy, přizpůsobit se a uvědomit si, když něco nestojí za to, aby ohrozili svůj vztah.
  7. 7
    Poznejte, kdy je čas požádat o pomoc. Pokud máte problém s řešením složité situace ve vztahu nebo v komunikaci o vašem vztahu, neváhejte vyhledat pomoc terapeuta, manželského poradce nebo jiného profesionála.[51]
    • Nečekejte, až budou problémy tak vážné, že začnou ohrožovat samotný váš vztah. Pak bude jejich řešení mnohem obtížnější.
    • Může vám pomoci, když se poradíte s někým objektivním a zkušeným, kdo se vyzná v mezilidských vztazích a dokáže vám dělat prostředníka v rozhovoru.
    Reklama

Tipy

  • Abyste měli naději vybudovat se svým protějškem trvalý a šťastný vztah, měli byste být především přátelé. To znamená trávit čas společnými koníčky a zájmy, ale také být ochotní zkoumat zájmy toho druhého.
  • Ukažte svému protějšku že vám na něm záleží a udělejte něco promyšleného, aniž by vás o to předtím požádal.
  • Pracujte na řešení vzájemných rozdílů tím, že je využijete ku prospěchu vám oběma, nikoli k tomu, aby vás vzdalovaly. Ani když jeden z vás vyhraje a druhý prohraje, budování dlouhého a šťastného vztahu to nijak nepomůže.
Reklama

Související články

Jak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamilovalJak zajistit, aby se do vás váš bývalý partner znovu zamiloval
Jak získat muže ve znamení býkaJak získat muže ve znamení býka
Jak zjistit, jestli vás expartner má stále rádJak zjistit, jestli vás expartner má stále rád
Jak se mazlit v poloze lžičekJak se mazlit v poloze lžiček
Jak přestat myslet na svou bývalou láskuJak přestat myslet na svou bývalou lásku
Jak utěšit kamaráda po rozchoduJak utěšit kamaráda po rozchodu
Jak někoho romanticky obejmoutJak někoho romanticky obejmout
Jak poznat, kdy je správná doba na sexJak poznat, kdy je správná doba na sex
Jak dávat najevo láskuJak dávat najevo lásku
Jak se s partnerem mazlitJak se s partnerem mazlit
Jak zařídit, aby se do vás manželka znovu zamilovalaJak zařídit, aby se do vás manželka znovu zamilovala
Jak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerkuJak přistihnout nevěrného partnera nebo partnerku
Jak zajistit, aby vás partner miloval víceJak zajistit, aby vás partner miloval více
Jak udělat dojem na dívkuJak udělat dojem na dívku
Reklama
  1. http://www.focusonthefamily.com/marriage/sex-and-intimacy/the-role-of-friendship-in-marriage/twelve-steps-to-a-deeper-friendship-with-your-spouse
  2. http://www.huffingtonpost.com/2014/10/06/happy-marriage-advice_n_5941372.html
  3. https://www.psychologytoday.com/blog/lifetime-connections/201404/love-without-friendship-doesnt-last-forever
  4. https://www.psychologytoday.com/blog/our-empathic-nature/201208/how-have-happy-long-term-partnership-or-without-marriage-1
  5. https://www.psychologytoday.com/blog/the-new-grief/201111/true-generosity-key-lasting-relationship
  6. http://www.theatlantic.com/health/archive/2014/06/happily-ever-after/372573/
  7. http://www.lifebuzz.com/dont-do-this/
  8. https://www.psychologytoday.com/blog/in-love-and-war/201404/4-reasons-not-settle-in-relationship
  9. http://www.cmhc.utexas.edu/vav/vav_healthyrelationships.html
  10. http://psychcentral.com/lib/the-10-secrets-of-happy-couples/
  11. http://www.telegraph.co.uk/women/sex/relationship-advice-and-romance/11016984/Relationship-advice-five-experts-reveal-the-secrets-to-long-term-love.html
  12. http://psychcentral.com/blog/archives/2009/12/14/5-ways-to-show-you-care/
  13. http://psychcentral.com/lib/the-10-secrets-of-happy-couples/
  14. http://www.theatlantic.com/health/archive/2014/06/happily-ever-after/372573/
  15. http://www.apa.org/helpcenter/healthy-relationships.aspx
  16. http://psychcentral.com/lib/the-10-secrets-of-happy-couples/
  17. http://psychcentral.com/lib/the-10-secrets-of-happy-couples/
  18. https://www.psychologytoday.com/blog/emotional-fitness/201411/honesty-can-make-or-break-relationship
  19. http://www.mindbodygreen.com/0-15994/7-tips-to-have-a-long-lasting-happy-relationship.html
  20. http://psychcentral.com/lib/the-10-secrets-of-happy-couples/
  21. http://psychcentral.com/lib/the-10-secrets-of-happy-couples/
  22. http://www.apa.org/helpcenter/healthy-relationships.aspx
  23. http://www.apa.org/helpcenter/healthy-relationships.aspx
  24. http://psychcentral.com/lib/the-10-secrets-of-happy-couples/
  25. http://www.telegraph.co.uk/women/sex/relationship-advice-and-romance/11016984/Relationship-advice-five-experts-reveal-the-secrets-to-long-term-love.html
  26. http://www.huffingtonpost.com/2014/10/06/happy-marriage-advice_n_5941372.html
  27. http://blogs.psychcentral.com/relationship-skills/2014/11/the-prices-you-pay-for-winning-an-argument/
  28. http://www.mindbodygreen.com/0-15994/7-tips-to-have-a-long-lasting-happy-relationship.html
  29. http://psychcentral.com/lib/marriage-communication-3-common-mistakes-and-how-to-fix-them/
  30. http://www.apa.org/helpcenter/healthy-relationships.aspx
  31. http://cmhc.utexas.edu/fightingfair.html
  32. http://cmhc.utexas.edu/fightingfair.html
  33. http://cmhc.utexas.edu/fightingfair.html
  34. http://www.telegraph.co.uk/women/sex/relationship-advice-and-romance/11016984/Relationship-advice-five-experts-reveal-the-secrets-to-long-term-love.html
  35. http://www.mindbodygreen.com/0-15994/7-tips-to-have-a-long-lasting-happy-relationship.html
  36. http://www.theguardian.com/lifeandstyle/2009/oct/10/forgiveness-retaliation-revenge-dillner
  37. https://www.psychologytoday.com/blog/our-empathic-nature/201208/how-have-happy-long-term-partnership-or-without-marriage-1
  38. http://www.mindbodygreen.com/0-15994/7-tips-to-have-a-long-lasting-happy-relationship.html
  39. http://www.catherine-morris.com/articles/stronger_relationship.htm
  40. http://www.webmd.com/sex-relationships/guide/7-relationship-problems-how-solve-them
  41. http://psychcentral.com/lib/the-10-secrets-of-happy-couples/
  42. http://www.apa.org/helpcenter/healthy-relationships.aspx

O tomto wikiHow

Trudi Griffin, LPC, MS
Spoluautorem článku je :
Licencovaná profesionální poradkyně
Tento článek spoluautorem článku je Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin je licencovaný profesionální poradce ve Wisconsinu. V roce 2011 získala titul MS v Klinickém poradenství pro duševní zdraví na Marquette University. Tento článek byl zobrazen 19 488 krát
Kategorie: Láska
Stránka byla zobrazena 19 488 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama