Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už vás nebaví být stále unavení? Chcete vědět, proč jste přes den neustále pomalí a chybí vám energie? V tomto článku najdete základní tipy, které vám pomohou získat více síly do života.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Správné stravování

 1. 1
  Nezapomínejte na snídani, i když nemáte hlad. Snídaně je nejdůležitějším jídlem dne.[1] Nastartuje váš metabolismus a je to jediné jídlo, u kterého si nemusíte hlídat kalorie. Snídaně vás jednoduše připraví na celý den. Výzkumy prokázaly, že když si k snídani dáte cereálie, sníží se hladina stresového hormonu kortizolu.[2]
  • Pokud chcete zhubnout, nevynechávejte snídani. Dejte si velkou snídani, malý oběd a ještě menší večeři. Když budete jíst nejvíce ráno a nejméně večer, budete hubnout.
 2. 2
  Jezte asi každé dvě hodiny něco malého, abyste se vyhnuli poklesu krevního cukru. Dejte si každý den tři větší jídla a dvě menší svačinky, abyste udrželi hladinu krevního cukru v rovnováze. Jde o to, aby vám hladina cukru přes den neklesala a nestoupala.
  • Jezte jídla, která vás zasytí. Ke každému jídlu si dejte porci cukrů (nejlépe složitých), bílkovin a zdravých tuků. Tato jídla vás zasytí a nebudete mít hodinu po jídle chuť na sladké.
  • Každé 3-4 hodiny si dejte stejné množství jídla a mezitím jezte malé svačinky. Na výběr máte z těchto zdravých možností:
   • Ořechy
   • Olivy
   • Jogurt
   • Čerstvé ovoce
   • Luštěniny
 3. 3
  Po obědě už to nepřehánějte s kofeinem. Když budete pít kávu a nápoje s kofeinem, večer se vám bude špatně usínat a nebudete dobře vyspaní. 200-300mg kofeinu denně by měla být vaše hranice. Když budete pít kofeinu více, budete v noci neklidní a ráno vyčerpaní.[3]
 4. 4
  Přes den stále pijte vodu. Lékaři a vědci věří, že pít vodu je důležité pro zdraví a když budete pít dostatečně, budete mít přes den více energie. Na doporučeném množství se ale neshodují.
  • Jeden tábor tvrdí, že byste měli pít dost vody na to, abyste neměli žízeň. Pijte kdykoli budete mít chuť a sledujte barvu moči. Když budete mít příliš žlutou moč, začněte pít více (vody).
  • Jiní lidé zase říkají, že by ženy měly pít asi 2.2l denně a muži 3 litry.[4]
  • Kofein a alkohol vaše tělo dehydrují, takže budete potřebovat více vody. Pokud pravidelně pijete kávu nebo alkohol, nezapomínejte doplňovat tekutiny.
 5. 5
  Jezte více vlákniny. Vláknina uvolňuje energii postupně a pomalu, takže na rozdíl od jednoduchých cukrů nebudete mít po jídle hned hlad a budete mít více energie na delší dobu.[5] [6] Zde jsou tipy na zdravé svačinky plné vlákniny:
  • Cereálie, například ovesné vločky nebo musli[7]
  • Fazole a jiné luštěniny, například hrách a čočka
  • Popcorn
  • Jablko nebo hruška i se slupkou
  • Celozrnné těstoviny
 6. 6
  Jezte dostatek zdravých tuků. Lidé se tuků bojí, a mají na to právo. Ne všechny tuky jsou ale špatné. Například omega-3mastné kyseliny jsou pro naše tělo zdravé a dodávají nám potřebnou energii. [8] Omega-3 mastné kyseliny jsou v rybách, ořeších a některých druzích zeleniny. Dodají vám duševní klid a ochrání vaše srdce a cévy.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Kvalitní spánek

 1. 1
  Po 8. hodině večer vypněte všechny obrazovky a monitory. Zářivá světla narušují produkci melatoninu v těle, což je hormon, který způsobuje ospalost a pomáhá nám usnout. [9] Několik hodin před spaním se snažte ztlumit světla a nedívat se na žádné obrazovky.
  • Asi hodinu před spaním zhasněte většinu světel v bytě. Kupte si redukci na lampu a používejte ji. Když budete mít kolem sebe tmu, vaše tělo se bude moci lépe připravovat na spánek.
  • Vypněte po osmé hodině všechny obrazovky a monitory. Pokud máte problémy s usínáním, zářivé obrazovky a diody jsou vašimi nepřáteli. Pokud musíte být stále připojení, alespoň snižte jas monitoru, nebo počítač otočte směrem ke zdi.
 2. 2
  Nedívejte se na budík. Když budete čekat na to, až zazvoní budík a dělat si kvůli tomu starosti, nebudete mít šanci se dobře vyspat. Čím usilovněji nad tím budete přemýšlet, tím hůře se vám bude usínat.[10]
  • Řešení je jednoduché – otočte budík tak, abyste na něho neviděli. Nejlepší je dát si ho na druhou stranu pokoje, abyste po jeho zazvonění museli skutečně vylézt z postele.
 3. 3
  Spěte sami. Pokud se s partnerem v noci rádi mazlíte, výsledky průzkumů vás možná překvapí: zjistilo se, že lidé, kteří spí s partnerem v jedné posteli, se v noci probouzejí, nemají klidný spánek a ráno jsou unavenější než lidé, kteří spí sami. [11] Pokud trpíte chronickou únavou, promluvte si se svým partnerem a zkuste alespoň několik nocí v týdnu spát odděleně.
  • Nezvěte si své mazlíčky do postele. Studie provedená klinikou Mayo zjistila, že 53% majitelů zvířat, kteří spí se svými zvířaty, mají neklidný spánek a v noci se budí.[12]
 4. 4
  Nedávejte si skleničku alkoholu na noc. Lidé, kteří před spaním pijí alkohol, mají neklidnější spánek a často se budí uprostřed noci, když jejich tělo zpracuje zkonzumovaný alkohol. [13] Když jdete spát střízliví, váš nervový systém zpomalí váš tep a vy budete mít klidný spánek. Když tělo zpracovává alkohol, nervový systém tyto pokyny nevyšle, takže jste nakonec po ránu ještě unavenější, než jste byli večer.
 5. 5
  Když nemůžete usnout, nepokoušejte se o to. Pokud po asi 15 minutách nemůžete usnout, vylezte z postele a jděte si číst nebo dělejte jinou uklidňující činnost (žádné obrazovky ani ostrá světla!). Když nemůžete usnout a děláte si s tím starosti, vaše tělo produkuje stresové hormony, které vás nakonec udrží vzhůru ještě déle. Dokončete to, co jste začali dělat a potom zkuste jít znovu spát.
 6. 6
  Na noc si snižte teplotu v bytě. Lidské tělo nejlépe spí v chladnějších teplotách, protože když se sníží tělesná teplota, člověk je unavený a snadněji usne.
  • Jaká je tedy ideální teplota pro spánek? Vědci zjistili, že je to někde mezi 17 a 20 stupni Celsia. [14] Studie také prokázaly, že lidé trpící nespavostí mají před spaním vyšší tělesnou teplotu.[15]
  • Pokud máte problémy s usínáním, zkuste snížit teplotu v bytě a dát si mezi chodidla ohřívací lahev.[14] Horkou lahví rozproudíte krev v nohou, takže se vám rychleji upraví tělesná teplota.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Triky pro načerpání energie

 1. 1
  Umyjte si obličej studenou vodou. Také chladná sprcha vám pomůže. Studená voda na obličej je klasickým trikem pro zahnání únavy. „Vodní terapie“ je účinná a snadná.
 2. 2
  Oblékněte se. Když zůstanete celý den v pyžamu, váš mozek si bude myslet, že máte právo být leniví. Když se ale obléknete tak, jako kdybyste šli ven, dáte tím sami sobě najevo, že máte spoustu věcí na práci a musíte něco dělat. Všichni víme, jak pohodlné jsou tepláky. Když ale přijde čas vylézt z postele a být aktivní, tepláky vám nepomohou získat více energie.
 3. 3
  Vyjadřujte negativní pocity. Lidé, kteří si v sobě svoje problémy dusí, protože jimi nechtějí ostatní zatěžovat, nebo nechtějí, aby je lidi soudili, většinou nemají dost energie, protože jsou uvnitř velmi napjatí.
  • Promluvte si s nějakým kamarádem. Svěřte se někomu, komu můžete věřit. Když své pocity budete s někým sdílet, nebudete v tom sami a uvidíte své problémy jasněji. Důvěřujte svému kamarádovi a poslechněte si jeho rady. Když se zbavíte stresu a úzkosti, budete mít mnohem více energie.
  • Každý den si zapisujte své pocity do deníku. Pokud nemáte nikoho, komu byste se mohli svěřovat, deník je skvělou volbou. Zapisujte si vše, co vás napadne, své sny, trápení i naděje. Když své pocity dostanete na papír, uleví se vám.
 4. 4
  Poslouchejte hudbu. Ať už máte rádi Beethovena nebo Black Sabbath, hudba vám pomůže cítit se lépe. Při jedné studii se zjistilo, že lidé při poslechu hudby běží rychleji, než potichu. [16] Vypalte si CD se svými oblíbenými písničkami a pusťte si ho, až budete unavení a apatičtí.
 5. 5
  Nezapomínejte na cvičení. Cvičení je vlastně takovým univerzálním lékem. Vylepšuje zdraví, náladu a také zkvalitňuje spánek. Pokud necvičíte pravidelně, snažte se alespoň více chodit. Když budete každý den 30 minut svižně chodit, zlepšíte si zdraví a budete mít mnohem více energie.
  • Zacvičte si klidně i v kanceláři. Místo židle si můžete pořídit gymnastický míč, v přestávkách na oběd se jít proběhnout do parku, nebo se protahovat za stolem. Kancelářská práce už nemůže být výmluvou pro sedavý život.
 6. 6
  Snažte se světu svoji energii vrátit. Když budete štědří a budete pomáhat ostatním lidem, budete mít mnohem více energie. [17] Snažte se různými způsoby pomáhat lidem, kteří vaši pomoc potřebují.
  Reklama

Tipy

 • Žijte dobrý a zajímavý život, pomůže vám to cítit se pozitivněji.
 • Pokud chcete ráno načerpat energii, zaskákejte si panáka, nebo se běžte proběhnout. Zvýšíte tím tep a dostanete kyslík do všech částí těla.
Reklama

Varování

 • Nenechejte se oklamat podvodnými energetickými pilulkami.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 161 krát
Stránka byla zobrazena 12 161 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama