Tento článek spoluautorem článku je Christine George. Christine George je hlavní vlasová stylistka, odbornice na barvení a majitelka Luxe Parlour, předního butikového salonu se sídlem v Los Angeles v Kalifornii. Christine má více než 23 let zkušeností se stylingem a barvením vlasů. Specializuje se na střihy podle typu, prémiové služby v barvení vlasů, má odborné znalosti v oblasti balayage a melírování, klasickém zvýraznění a korekci barev. Magisterský titul v oboru kosmetologie získala na Newberry Shchool of Beauty.
Tento článek byl zobrazen 7 697 krát
Jsou vaše vlasy zplihlé, roztřepené a bez lesku, nebo poškozené používáním barev a přípravků? Nebojte se – můžete něco udělat pro zdravé vlasy hned teď. Vybudujte si zdravé návyky, naučte se, jak si vlasy mýt šetrněji, vyhýbejte se agresivní vlasové kosmetice a hlídejte si vyvážený jídelníček. Zakrátko se pochlubíte nádhernou hřívou.
Postup
Zdravější mytí a péče
-
1Změňte způsob, jakým si vlasy myjete. Děláte to každý den? Vlasy si tak můžete velmi vysušit, protože je připravujete o přirozenou mazovou vrstvu, kterou pokožka hlavy produkuje, aby je udržela zdravé a lesklé. Každodenní mytí navíc podporuje mastné vlasy, protože když je mazu zbavujete, žlázy se ho budou snažit produkovat dvakrát tolik. Vyzkoušejte raději tohle:
- Myjte si vlasy jen třikrát až čtyřikrát týdně. Když dáte vlasům mezi jednotlivými mytími pauzu, pomůžete jim obnovit přirozenou rovnováhu. Přibližně týden může být vaše hlava mastná, ale zakrátko budou vlasy zdravější a lesklejší, než kdy předtím.
- Myjte si vlasy studenou vodou. Horká voda je poměrně agresivní a může vést k roztřepeným a oslabeným konečkům. Studená voda vlas uzavře, takže bude lesklejší a plnější.
-
2Zacházejte se svými vlasy jemně. Představujte si je jako svoje nejlepší saténové šaty. Zmuchlali byste je po umytí do koule? Asi těžko, protože by to poškodilo jejich tvar a vlákna. Vlasy jsou stejně křehké a citlivé a potřebují jemné zacházení, pokud mají zůstat zdravé.
- Po umytí vlasy jen lehce osušte ručníkem, nedrhněte je. Nechte je uschnout na vzduchu.
- Místo kartáče používejte raději hřeben. Když budete zacuchané vlasy pročesávat kartáčem, hrozí jejich lámání a vypadávání. Použijte raději hřeben se širokými zuby, kterým zacuchaná místa opatrně uvolníte.
-
3Přístroje, které pracují s teplem, používejte výjimečně. Odložte fén, žehličku, kulmu a elektrické natáčky a vytáhněte je jen při speciálních příležitostech. Teplo vlasům ubližuje, nejlepší tedy je, nechat je uschnout na vzduchu.
- Pokud chcete občas použít fén, nastavte ho na nejnižší možnou teplotu.
- Když už používáte přístroje, nezapomínejte předtím na vlasy nanést ochranné sérum.
-
4Používejte domácí výživné prostředky jako je maska z vaječného žloutku a olivového oleje nebo jogurtu či zakysané smetany. Na internetu najdete spoustu rad a tipů.
-
5Používejte vaječný olej (Eyova): Vaječný olej obsahuje omega 3 mastné kyseliny, antioxidanty a cholesterol a je kompletním řešením vlasových problémů jako je padání a krepaté vlasy.Reklama
Používejte zdravější přípravky a vyhýbejte se agresivním
-
1Používejte přírodní produkty k péči o vlasy. Komerční výrobky sice slibují zázraky, ale často obsahují přísady, které vlasy vysušují a ty pak budou vypadat zplihlé a bez lesku. Jakmile přejdete na přípravky s bylinkami, oleji a podobně, určitě si všimnete toho rozdílu.
- Většina šamponů obsahuje silné chemické přípravky a sulfáty, které vlasy zbavují přirozených olejů a mazu. Ty jsou pak roztřepené a vysušené. Vyberte si raději jemný šampon bez sulfátů, s obsahem přírodních olejů a bylin. Zkuste se poradit v lékárně nebo obchodě s přírodní kosmetikou.
- Kondicionéry s aloe vera, kokosovým olejem, bambuckým máslem a jinými přírodními surovinami pomohou vlasům zachovat si vlhkost a ty pak budou vypadat zdravější a zářivější.
- Vyhýbejte se stylingovým přípravkům, které obsahují spoustu chemikálií. Lak i gel si koneckonců můžete dokonce i sami vyrobit a bude jistě zdravější, než ten z drogerie.
-
2Snažte se držet dál od barev, trvalé a podobných řešení. Chemikálie v barvách a přípravcích na rovnání nebo natáčení vlasů je mohou ve skutečnosti vážně poškodit, obzvlášť pokud je používáte pravidelně.
-
3Dopřávejte svým vlasům olejové kúry. Abyste obnovili jejich hebkost a lesk, naneste olej ke kořínkům, po délce vlasů a zejména na konečky, nejlépe několikrát týdně. Máte-li opravdu velmi suché vlasy, můžete olej použít místo kondicionéru. Jednou za čas (za několik týdnů) si dopřejte následující výživnou kúru:
- Vmasírujte si do vlasů olivový nebo mandlový olej.
- Zakryjte vlasy koupací čepicí nebo omotejte potravinářskou fólií.
- Nechte olej působit alespoň 2 hodiny, ale klidně můžete i přes noc.
- Opláchněte studenou vodou, dokud nebudou vlasy čisté. Pak umyjte šamponem a použijte kondicionér jako obvykle.
-
4Vyrobte si masku z aloe vera. Pomůže vlasům navrátit lesk a zlepšuje jejich zdraví. Používejte dvakrát týdně.
- Vezměte list aloe a oloupejte vnější vrstvu, abyste se dostali k průsvitnému gelu uvnitř.
- Naneste gel po celé délce vlasů.
- Nechte působit asi 10 – 15 minut.
- Opláchněte čistou vodou.
Reklama
Zdravější životní styl
-
1Jezte potraviny, které napomáhají zdravým vlasům. Vyvážený jídelníček s dostatkem bílkovin, vitamínu B, železa a omega-3 mastných kyselin zajistí, že vaše vlasy budou silné a zdravé.
- Vitamín B udržuje vlasy silné a pevné. Jezte dostatek ovoce, zeleniny a ořechů, ty všechny obsahují vitamín B.
- Jezte maso. Hovězí, drůbeží, vepřové i ryby obsahují hodně železa. Najdete ho rovněž v listové zelenině jako je kapusta nebo špenát.
- Losos, vlašské ořechy a avokáda jsou skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které pomáhají udržet vaše vlasy lesklé a zdravé.
- Můžete svůj jídelníček také obohatit potravinovými doplňky, určenými speciálně pro podporu růstu vlasů. Zkuste prenatální vitamíny, které všeobecně posilují vlasy, nehty a pokožku.
-
2Chraňte si vlasy před nepříznivými vlivy. Tak jako si chráníte pokožku před sluncem, větrem a chladem, myslete i na své vlasy. Pokud to nebudete dělat, zanedlouho budou suché a lámavé.
- Pokud je venku ostré slunce, noste přes vlasy klobouk nebo třeba lehkou šálu.
- Nikdy nechoďte ven, pokud mrzne a vy máte mokré vlasy. Budou pak slabé a lámavé.
- Nezapomínejte si vlasy chránit také před nejrůznějšími chemikáliemi. Nevystavujte je příliš často chlóru. Pokud chodíte plavat, noste plaveckou čepici.
-
3Nechávejte si zastřihovat konečky. Jakmile si všimnete, že se konečky začínají třepit, nechte si je upravit. Je důležité, abyste třepení nenechali zajít příliš daleko do těla vlasu. Pravidelné zastřihování vlasy posiluje a ty pak vypadají zdravější a plné života.
-
4Nebuďte svými vlasy příliš posedlí.Reklama
Tipy
- Smíchejte spolu med a kondicionér a pak naneste na vlasy. Obalte je plastikovou fólií nebo zakryjte kadeřnickou čepicí a nechte 30 – 50 minut působit. Pak opláchněte.
- Snažte se jednou týdně používat vlasovou masku. Navlhčete si vlasy a pak masku naneste. Neoplachujte, nechte asi 5 – 10 minut působit. Pak omyjte studenou vodou. Vlasové masky pomáhají udržet vlasy zdravé.
- Zastřihujte si vlasy jen tehdy, pokud si všimnete roztřepených konečků. Pokud nejsou roztřepené příliš, můžete se je pokusit zacelit speciálními přípravky, maskami a podobně.
- Čas od času zajděte do kadeřnictví a nechte se hýčkat.
Varování
- Dávejte si pozor na zázračné pilulky, které slibují obnovit růst vlasů nebo jejich okamžité uzdravení. I když ne všechny jsou přímo škodlivé, některé jsou velký podvod a mohou vám ublížit.
- Neexistuje nic, co by dokázalo dlouhodobě zacelit roztřepené konečky, žádný šampon ani kúra. Jedinou možností je roztřepené konce zastřihnout.