Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Všichni známe různé triky a tipy pro zdravé vlasy a pleť, ale co víme o tom, jak mít zdravou vagínu? Většina žen si od malička vagínu myje silnými mýdly, nebo používají „hygienické spreje“ pro ženy, které mohou napáchat více škody, než užitku. Když budete vědět, jak se správně mýt, budete jíst potraviny, které posílí vaše zdraví a budete cvičit, budete mít vagínu v dokonalé kondici. V tomto článku se dozvíte, jak mít zdravou vagínu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Hygiena a čistota

 1. 1
  Myjte se pouze horkou vodou. Zní to možná kontraproduktivně, ale když si budete vagínu mýt mýdlem, ať už tuhým nebo tekutým, nebudete ji mít čistou. Vagína je v čistá v podstatě sama od sebe, bez nutnosti používat speciální čistící přípravky. [1] Stejně jako ostatní části těla, má vagína specifické pH, které je nutné udržovat v určitém rozmezí – 3.5-4.5, jinak se v ní přemnoží nezdravé bakterie a zdravých bakterií bude ubývat. Když budete používat agresivní mycí gely, narušíte správné pH, což může vést k infekcím, podráždění a nepříjemnému zápachu.
  • Lidé vagínou nazývají většinou celou oblast rozkroku, ale vagína je ve skutečnosti pouze podlouhlý sval uvnitř vašeho těla. Vulvu, což je kůže v okolí vagíny, můžete mýt jemným mýdlem, které vám nedráždí pokožku.
  • Pokud si budete přece jen umýt vagínu mýdlem, musíte se potom důkladně opláchnout teplou vodou, abyste smyla veškeré stopy mýdla. Když mýdlo zůstane uvnitř vagíny, může způsobit podráždění.
 2. 2
  Nepoužívejte výplachy, ani deodorační spreje. Když si budete vyplachovat vagínu speciálními roztoky, po kterých by měla vonět po fialkách, dosáhnete ve skutečnosti opačného efektu. [2] Vyplavíte z vagíny všechny zdravé bakterie, díky kterým je čistá a bez infekcí. Chemikálie, které vám ve vagíně naopak zůstanou, mohou způsobit podráždění či pálení. To samé platí také pro speciální spreje. Když budete o svoji vagínu pečovat, nebudete muset měnit její zápach.
  • Vonné krémy, které by měly změnit vůni vaší vagíny, představují stejná rizika, takže byste se jim měla také vyhýbat. To samé platí i pro vložky a tampony s parfémy a pro parfémované vlhčené ubrousky.
  • Pokud máte pocit, že bezpodmínečně potřebujete použít nějaký deodorant na vagínu, vyberte si něco přírodního a bez obsahu chemikálií. Můžete si vyrobit vlastní sprej například z několika kapek nějakého esenciální oleje (například růžového, levandulového, nebo citronového) a vody. Tento sprej používejte vždy po sprše a před obléknutím se důkladně osušte.
 3. 3
  Dodržujte zásady hygieny během menstruace. Mnoho žen v době menstruace trpí vaginálními infekcemi a záněty, protože krev mění vnitřní pH vagíny a narušuje její rovnováhu. Dodržujte následující pravidla, díky kterým zůstanete zdravá i během menstruace:
  • Často si měňte tampon. Tampony absorbují menstruační krev a když si je necháte zavedené příliš dlouho, krev zůstane ve vagíně, kde změní její přirozené pH. Každých několik hodin byste si tedy měla vyměnit tampon.
  • Nenoste vložky ani intimky déle, než je nutné. Když budete nosit vložky po celý měsíc, nebo i po skončení menstruace, mohla byste si podráždit pokožku v okolí vagíny.
  • Pořiďte si menstruační kalíšek. Tyto gumové kalíšky se zavádějí do vagíny, kde absorbují menstruační krev a každých několik hodin se vyprázdní a vypláchnou vodou. Tyto kalíšky neobsahují žádné chemikálie a pokud vám například vadí vložky nebo tampony, představují skvělé řešení.
 4. 4
  Utírejte se vždy zepředu dozadu. Je velmi důležité se na toaletě utírat zepředu dozadu, aby se vám nedostaly výkaly do vagíny a nezpůsobily infekci. Používejte čistý toaletní papír bez parfémů. Vyhněte se vlhčeným ubrouskům a dalším produktům, které obsahují parfémy a chemikálie.
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Zdravý životní styl

 1. 1
  Noste bavlněné spodní prádlo. Bavlněné spodní prádlo rychle schne a je prodyšné, takže se vám k pokožce dostane vzduch. Díky tomu nebudete mít rozkrok příliš vlhký a vyhnete se přemnožení nezdravých bakterií, které by mohlo vést k infekci. Spodní prádlo ze syntetických materiálů, hedvábí, krajka a další tkaniny nejsou tak prodyšné, jako bavlna.
  • Pokud ráda nosíte spodní prádlo z jiných materiálů, než je bavlna, vybírejte si jen takové, které má v rozkroku bavlněnou vsadku.
  • Pokud často trpíte vaginálními infekcemi, měla byste nosit spodní prádlo z organické nebarvené bavlny, které neobsahuje žádné chemikálie.
 2. 2
  Noste volné oblečení. Strečové kalhoty, úzké džíny a legíny zvyšují vlhkost v rozkroku a nejsou prodyšné, takže často způsobují kvasinkové infekce. Snažte se nosit volnější oblečení z lehčích materiálů, které je dostatečně prodyšné. Noste šaty a sukně a místo punčochových kalhot se naučte nosit punčochy. Také šortky byste měla nosit pouze volnější.
 3. 3
  Z mokrého oblečení se ihned převlečte. Když si na sobě necháte několik hodin mokré plavky, značně tím zvýšíte riziko kvasinkové infekce. Co nejdříve po plavání nebo po cvičení se převlečte do čistého suchého oblečení. Noste si s sebou vždy náhradní spodní prádlo pro případy, kdy byste ho mohla potřebovat.
  • Pokud si holíte chloupky v oblasti vagíny, dávejte si pozor, abyste se nepořezala žiletkou. Používejte holící krém nebo pěnu (dejte si pozor, aby se vám žádná nedostala do vagíny), nespěchejte a dávejte si pozor, abyste se omylem nepořezala.
  • Můžete se chloupků zbavovat také voskem. Pokud chcete podstoupit depilaci voskem, najděte si dobrý salon, který používá pouze čisté nástroje a kvalitní vosk. V salonech, které nesplňují hygienická pravidla, byste mohla chytit bakteriální infekci.
 4. 4
  Po sexu se vždy umyjte. Při sexu s partnerem své tělo otvíráte bakteriím a dalším mikroskopickým látkám, které vám mohou podráždit vagínu a způsobit infekci. Jaké je řešení? Umyjte si po každém pohlavním styku vagínu horkou vodou. Značně tím omezíte riziko nepříjemných důsledků milování.
  • Můžete partnera požádat, aby se před sexem umyl, zejména pokud nepoužíváte kondomy.
  • Je dobré si před sexem umýt také ostatní části těla. Pokud jste náchylná na infekce, dejte si s partnerem před milováním společnou sprchu, abyste omezili riziko zavlečení nezdravých bakterií do vašeho těla.
  • Při orálním a manuálním sexu používejte speciální vložky do úst a rukavice.
 5. 5
  Jděte se po sexu vymočit. Po sexu byste se měla jít vymočit, i když se budete také mýt. Během sexu se do močové trubice mohou dostat bakterie, které touto cestou doputují až do močového měchýře. Když se po sexu vymočíte, vyplavíte bakterie pryč z vagíny a vyhnete se nepříjemným infekcím močového měchýře. [3] [4]
 6. 6
  Používejte kondomy. pH mužského spermatu je zásadité, zatímco přirozené pH vagíny je kyselé. Když po sexu semeno zůstane ve vagíně, naruší její rovnováhu a umožní přemnožení bakterií. Když budete používat kondomy, nebo jinou bariérovou metodu antikoncepce, tomuto problému se vyhnete. Pokud nechcete kondom používat, vymyjte si sperma ihned po sexu z vagíny, aby nestihlo změnit její kyselé prostředí.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Zdravá strava a cvičení

 1. 1
  Jezte hodně bílého jogurtu. Jogurt obsahuje zdravé bakterie, které vaše vagína potřebuje, aby zůstala zdravá. [5] Můžete tyto bakterie tělu dodávat tím, že budete pravidelně jíst jogurt. Jíst jogurt je skvělým způsobem, jak předejít i vyléčit kvasinkové infekce.
  • Pomohou vám také jiná jídla, než jogurt. Pokud vám jogurt nechutná, můžete ho nahradit kimchi, kombuchou a dalšími fermentovanými potravinami.
  • Pokud nechcete každý den jíst jogurt, můžete si koupit jogurtové pilulky.
 2. 2
  Jezte hodně ovoce. Brusinky, ananas, jahody a další ovoce pomáhají osvěžit přirozený vaginální sekret. Když budete jíst ovoce, vagína vám sice nebude vonět ovocně, ale nebude ani nepříjemně zapáchat. Ovoce také obsahuje velké množství vody a když budete dostatečně pít, vyplavíte z těla toxiny, které mohou způsobovat nepříjemný zápach.
 3. 3
  Jezte česnek. Česnek dokáže zabíjet kvasinky, takže ho lze použít jako prevenci a léčbu kvasinkových infekcí. Když budete několikrát týdně jíst vařený nebo syrový česnek, budete mít stále zdravou vagínu. Kromě toho se také zbavíte nepříjemného zápachu.
 4. 4
  Dělejte Kegelovy cviky. Kegelovy cviky posilují svaly pánevního dna a pubické svaly. Tyto svaly se vlivem porodu a věku většinou oslabují. Když je budete posilovat, vyhnete se inkontinenci a zlepšíte svůj prožitek ze sexu. [6] Kegelovy cviky se provádějí následovně:
  • Najděte si svaly pánevního dna. Předstírejte, že chcete zastavit proud moči. Svaly, které k tomu použijete, jsou ty, které byste měla procvičovat.
  • Zatněte tyto svaly na tři vteřiny a potom je uvolněte. Tento cvik zopakujte patnáctkrát.
  • Provádějte tyto cviky každý den a postupně prodlužujte dobu, kdy vydržíte mít svaly zatnuté.
 5. 5
  Najděte si způsoby, jak procvičovat vagínu. Vagína se posiluje také sexuální aktivitou, protože ji sex udržuje pevnou a elastickou. Když budete mít pravidelný sex, vaše vagína bude v dobré kondici. Zkuste při sexu zatínat a uvolňovat svaly ve vagíně.
  • S vibrátorem dosáhnete stejného účinku.
  • Venušiny kuličky, vaginální kužely a další pomůcky jsou také určeny k posilování vagíny. [7]
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Řešení infekcí a dalších nemocí

 1. 1
  Pokud trpíte kvasinkovou infekcí, kupte si nějaký volně prodejný lék. Většina žen se s kvasinkovou infekcí někdy setká. Většinou je možné se jí zbavit pomocí volně prodejných krémů proti plísním, nebo speciálních čípků. Tyto léky se berou většinou 1, 3, 5, nebo 7 dní, podle toho, jak vážná vaše infekce je. Většina léků na kvasinkové infekce se prodává také s krémem proti svědění, který vám pomůže zmírnit pálení a svědění v oblasti vulvy. [8]
  • Pokud si nejste jistá, zda máte kvasinkovou infekci, měla byste navštívit lékaře, abyste měla jistotu. Mezi příznaky kvasinkové infekce patří tvarohovitý žlutý výtok s nepříjemným zápachem, svědění a pálení v oblasti vagíny, vyrážka na vulvě a bolest nebo pálení.
  • Pokud se infekce nezbavíte ani po týdnu, objednejte se k lékaři, aby vám předepsal léky na předpis, které vás infekce rychle zbaví.
  • Můžete také začít jíst dvojnásobné množství jogurtu a dalších fermentovaných potravin, abyste zvýšila množství zdravých bakterií v těle.
 2. 2
  Pokud trpíte vaginitidou, navštivte lékaře. Vaginitidu mohou způsobit kvasinkové infekce, bakteriální infekce, parazité, ale i jiné věci. Mezi příznaky patří zápach rybiny, pálení a svědění a vyrážka v okolí vulvy. Můžete si koupit volně prodejné krémy, které vás zbaví příznaků, ale je nutné navštívit lékaře, který určí příčinu a předepíše vám léky. [9]
 3. 3
  Pravidelně si nechávejte dělat testy na pohlavně přenosné choroby. Pohlavně přenosné choroby, jako je HPV, chlamydie, genitální bradavice a další, mohou v případě neléčení způsobit vážné poškození. Pokud míváte nechráněný sex a bojíte se, že byste mohla mít pohlavně přenosnou chorobu, objednejte se k lékaři a nechejte si udělat testy. V mnoha případech za testy nebudete muset ani platit.
 4. 4
  Pokud zaznamenáte nějaké neobvyklé příznaky, navštivte lékaře. Mnoho žen neví, jak jejich vagína vypadá a co je normální, takže si často nevšimnou neobvyklých příznaků. Každá žena má jinou vagínu, takže byste měla vědět, co je u vás normální, abyste vždy poznala, když se něco změní a mohla vyhledat lékařskou pomoc. Pokud zaznamenáte změnu barvy nebo zápachu výtoku, bradavice, nebo jiné bulky, nebo pokud trpíte bolestí vagíny, měla byste co nejdříve navštívit lékaře.

Tipy

 • Pravidelně se koupejte a myjte si vagínu horkou vodou. V době menstruace to platí dvojnásob.
 • Pijte co nejvíce vody.
 • Po pohlavním styku se vždy umyjte.
 • Pečujte o své tělo se zdravým rozumem. Mít zdravou vagínu je součástí celkového zdraví a péče o ni by měla být součástí vaší hygieny.
 • Pokud víte, že nejste zdravá, nemějte sex, ani nemasturbujte.
 • Pijte 100% brusinkovou šťávu.
 • Když si oba s partnerem zajdete na testy na pohlavně přenosné choroby, budete mít jistotu, že ničím netrpíte. Nebojte se – závisí na tom vaše zdraví!
 • Když si budete holit chloupky v okolí vagíny, mohla byste si podráždit pokožku. * Pubické ochlupení se vyvinulo proto, aby genitálie nebyly příliš vlhké a aby se k nim dostal vzduch. Neznamená to, že když se budete holit, nebudete zdravá, ale holení také nemá žádné zvláštní hygienické výhody.
 • Nemyjte si vagínu mýdlem, ani jinými chemikáliemi. Narušila byste její prostředí a mohla byste dostat infekci.

Varování

 • Pokud se nakazíte pohlavně přenosnou chorobou, začněte svůj problém ihned řešit. Když se tyto nemoci neléčí, mohou způsobit vážné zdravotní problémy.
 • Pokud trpíte nepravidelným krvácením a krvácíte i mimo menstruaci, nebo krvácíte týdny v kuse, nebo vám nestačí ani ty nejsilnější vložky, měla byste navštívit lékaře a nechat se vyšetřit. Problémy s krvácením mohou být příznakem několika různých chorob.
 • Pokud máte problém se zápachem z vagíny, poraďte se se svým gynekologem. Mohlo by jít o příznak vaginitidy. [10]

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 75 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 590 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 12 590 krát.

Pomohl vám tento článek?