Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Většina z nás se čištěním myčky nezabývá příliš často. Koneckonců když myčka umyje nádobí, měla by zvládnout umýt i sama sebe! Bohužel se v myčce usazují nečistoty a postupem času ovlivňují její výkon. Pokud je na čase vaši myčku vyčistit, přečtěte si tento návod.

Část 1 ze 3:
Pečlivé čištění myčky

 1. 1
  Naplňte si dřez do poloviny vodou a přidejte dva šálky octa. V octu se odmočí všechny kousky jídla a nečistoty a zároveň se očistí také zdi a podlaha myčky. Pokud nemáte ocet, použijte následující:
  • Rozpustný šumák (nepoužívejte barevné prášky, které by vám mohly myčku ještě více ušpinit).
  • Citronová šťáva
  • Přípravek na čištění myčky [1]
 2. 2
  Vyndejte z myčky držáky a mřížky. „Police byste měli z myčky vyndat spolu s držáky na nádobí a se všemi vyjímatelnými částmi. Pokud jsou malé, vložte je do dřezu s octem na odmočení. Pokud se do dřezu nevejdou, očistěte je hadrem namočeným v octovém roztoku.
  • Zbavte se všech kousků jídla. Pokud máte v myčce kousky jídla, použijte párátko nebo nějaký podobný malý nástroj a vyberte všechny usazené kousky.
 3. 3
  Vyčistěte nečistoty také z děr v otočných ramenech. Ujistěte se, že jsou díry otevřené, aby jimi mohla volně proudit voda. Pokud máte v ramenech kousky jídla, budete je muset vyčistit, jinak myčka nebude fungovat na sto procent. Použijte delší ostré jehly. Pokud nic takového nemáte, měla by vám stačit i párátka. Snažte se nic nepoškrábat. Dejte si na čas a vyčistěte všechno co nejpečlivěji. Remember to take your time and be careful
  • Pokud jsou tyto díry příliš malé, vezměte si drátek s malým háčkem na konci. Provlečte ho dírou co nejdál do ramene a postupně z něho vytahujte kousky usazených nečistot.
  • Můžete si na konec ramene také vyvrtat větší paži. Pusťte v myčce vodu, aby se z ní všechny nečistoty vyplavily a potom díru zazátkujte nerezovým šroubem.
 4. 4
  Otřete okraje dvířek myčky a těsnění. Tento prostor se při mycím cyklu neumyje, takže si vezměte hadřík, namočte si ho do octového roztoku (nebo čistícího prostředku) a pořádně tato místa umyjte. Starý zubní kartáček nebo menší kartáč se vám na těsnění bude hodit.
  • Nezapomeňte na prostor pod spodní stranou dvířek! U některých myček je to mrtvé místo, na které se nedostane žádná voda, takže se na něm může usazovat špína. Otřete ho tedy také octovou vodou. Pokud se na tomto místě usadily vetší nečistoty, zbavte se jich kartáčkem.
 5. 5
  Plísně se zbavte pomocí bělidla. Zapněte myčku naprázdno a nikdy nemíchejte bělidlo s jinými čistícími prostředky. Bělidlo je silná chemikálie a může poškodit vaši kůži i vaši myčku, takže byste ho měli používat pouze v nutných případech.
  • Pokud se vám do myčky dostává plíseň, nechejte ji po každém mytí otevřenou, aby vyschla.
  • Nepoužívejte bělidlo ani žádné prostředky s bělidlem, pokud máte nerezová dvířka nebo nerezový vnitřek myčky.
 6. 6
  Zbavte se rzi. Pokud máte doma vodu s vysokým obsahem železa, je možné, že mát myčku úplně rezavou. Snažte se tento problém řešit hned u zdroje. Pokud jsou na vině rezavé trubky, použijte změkčovače vody. Ty jsou ale nejlepší na jiné povrchy. Můžete si sehnat také filtr, který změkčí vaši vodu, což by vám mohlo pomoci. [2]
  • Použijte prostředek na čištění rzi z myček, ale raději si zavolejte na pomoc profesionální instalatéry a zeptejte se, zda je možné ovlivnit tvrdost vaší vody. [3]
  • Pokud se vám v myčce při mytí odlupuje lak na mřížkách, kupte si speciální lak určený pro myčky. Vyndejte si všechny mřížky a držáky a zkontrolujte i dno myčky. Pokud je poškození silné (a nejde jen o několik malých kousků laku), nejlepší bude koupit si novou mřížku a držáky. Na internetu najdete obchody, které prodávají různé náhradní díly ke spotřebičům.
 7. 7
  Všechny díly vraťte zpět do myčky. Až vyčistíte všechny součásti myčky, které není možné vyndat, vraťte do myčky všechny ostatní díly, které jste mezitím odmočili v octu. Pokud je vaše myčka opravdu ve špatném stavu, přejděte k dalšímu kroku, ve kterém se dozvíte, jak rozebrat její dno a vyčistit ji tak, aby byla jako nová.
  Reklama

Část 2 ze 3:
Jak rozebrat dno myčky

Prohlédněte si dno myčky a okolí odtoku a zjistěte, zda tato místa nejsou plná špíny, která by odtok ucpávala. Zbavte se všech pevných částí, hlavně kousků papíru, úlomků nádobí atd. Pokud máte pocit, že máte myčku ucpanou i zevnitř, budete si ji muset rozebrat a vyčistit ji.

 1. 1
  Pokud se chcete zbavit nahromaděné špíny, odpojte myčku. Najděte si pod myčkou její hadici a ne hadici pro odvod nečistot. Pro jistotu si tuto hadici prohlédněte ještě jednou, abyste měli jistotu.
  • Pokud je možné s myčkou pohnout, odsuňte ji, abyste se dostali k hadici.
 2. 2
  Opatrně odšroubujte šrouby na dně myčky. Dejte si pozor, aby vám nespadly. Po odšroubování se vám uvolní víko filtru a vy se dostanete dovnitř myčky.
  • Dávejte pozor, kde co rozebíráte. Můžete si celý postup fotit a odkládat si díly na bezpečné místo, abyste je později mohli vrátit tam, kde byly. Až začnete myčku znovu sestavovat, budete vědět, co máte dělat.
 3. 3
  Položte si na filtr kousek papíru, aby se vám do něho při čištění nedostala další špína. Špíny se přece chcete zbavit, ne jí do myčky zavléct ještě více!
 4. 4
  Pomocí hadru se zbavte pevných nečistot a potom důkladně vykartáčujte dno myčky. Buďte opatrní na rozbité sklo, pokud tam nějaké najdete. Je rozhodně dobré vzít si na to gumové rukavice.
  • Použijte hadřík nebo štětec a uvolněte nánosy špíny. U myček, které nebyly dlouho čištěné, budete potřebovat silný čistící prostředek, abyste se zbavili veškeré špíny.
 5. 5
  Našroubujte všechno zase zpět a znovu myčku zapojte. Nejlepší bude udělat to v opačném pořadí, než v jakém jste myčku rozebírali. Nepřitahujte šrouby až moc, hlavně pokud je šroubujete k plastům.
  • Můžete myčku na chvíli zapnout, abyste měli jistotu, že vše funguje tak, jak by mělo.
  Reklama

Část 3 ze 3:
Běžná údržba myčky

 1. 1
  Pravidelně myčku používejte. Předejdete tak nánosům špíny a nebudete ji muset čistit příliš často. Jednou za čas byste ji měli také vyprázdnit a pustit naprázdno.
 2. 2
  Před použitím myčky si vypusťte do dřezu trochu horké vody. Když se do myčky začne napouštět rovnou horká voda, budete mít nádobí čistější. Můžete si vypuštěnou vodu uložit a použít ji například k zalévání květin. Vypouštějte tak dlouho, dokud nepoteče horká voda.
  • Nastavte si termostat na vodovodu myčky na 50 stupňů. [4] . Chladnější voda vám nádobí moc dobře neumyje a teplejší vodou byste se mohli opařit.
 3. 3
  Před zapnutím myčky pusťte drtič odpadků. Myčka se odvádí do stejného odtoku jako váš dřez, takže by měl být odtok co nejčistší. Pokud máte s myčkou problémy, možná je chyba přímo v odtoku a ne v samotné myčce.
 4. 4
  Pravidelně myčku zapínejte s octem. Nalejte na dno myčky ocet a zapněte ji na nízký výkon. V polovině cyklu ji vypněte a nechejte ocet asi 20 minut odtékat.
  • Po vypršení této doby myčku opět zapněte, aby se cyklus dokončil. Velmi špinavou myčku můžete nechat namočit i přes noc.
  • Pokud myčka zapáchá, nasypejte na dno trochu jedlé sody a zapněte ji. [5]
 5. 5
  Nastříkejte přední stranu myčky jemným sprejovým čistícím prostředkem a potom ji otřete houbou nebo hadříkem. Dejte si pozor hlavně na tlačítka a rukojeť a nevynechejte ani malý prostor mezi panely – často se v něm uchycuje špína.
 6. 6
  Naplňte si myčku asi jednou za měsíc leštidlem. Tento prostředek vám pomůže zbavit se nečistot a skvrn v myčce. Odšroubujte kulatý závit dvířek myčky a nalejte do ní tento prostředek.
  • Pokud používáte změkčovač vody, nesmíte myčku umývat leštidlem. [6]
  • Můžete si sehnat také pevné leštidlo. Pokud zapomenete leštidlo doplnit, pevné leštidlo se vám bude hodit více, protože ho snadno najdete.
  • Pokud chcete, sežeňte si prostředek na čištění myčky s obsahem leštidla.
  Reklama

Tipy

 • Naskládejte si nádobí do myčky správně, směrem dolů a dovnitř. Před zapnutím myčky si zkontrolujte, že rameny volně protéká voda.
 • Také borax je účinným čistícím prostředkem.
 • Vždy z myčky ihned vytáhněte všechny předměty, které zapadnou na dno.
 • Zapínejte myčku pouze když bude plná, abyste šetřili vodou a elektřinou, ale nezaplňujte ji zase až k prasknutí. Myčky fungují tak, že stříkají vodu na nádobí, takže musíte nechat trochu prostoru, aby se k nádobí voda dostala.
 • Všechny čistící prostředky do myčky nefungují stejně. Až budete příště kupovat nový prostředek, zkuste nějakou jinou značku a uvidíte, zda funguje lépe. Také si vyhledávejte recenze na produkty a zkoušejte různé tablety, gely a tekuté prostředky.
 • Malé kousky nádobí myjte v košících na příbory, aby vám nepropadaly mřížkami a neskončily na dně. Některé myčky mají dokonce uzavřené košíky určené pro malé nádobí a příbory.
 • Pokud máte myčku plnou zaschlé špíny, navlhčete ji nějakým čistidlem, nechejte špínu, aby se rozpustila a po několika minutách ji setřete. Ušetříte si spoustu kartáčování.
 • Nemyjte v myčce věci, které by se mohly uvolnit. Špínu a velké kousky z nádobí nejprve seškrábejte.
 • Pokud se nechcete dotýkat špíny, vezměte si gumové rukavice.
 • Nenamáčejte nádobí před mytím. Prostředky pro mytí v myčce dnes již fungují skvěle. Pokud jste ještě nezkoušeli mýt na nejvýkonnější nastavení, zkuste si to. Budete příjemně překvapeni.
Reklama

Varování

 • Nikdy nemíchejte bělidlo s jinými chemikáliemi nebo čistícími prostředky.
 • Mycí prostředky používejte pouze ty, které jsou určené pro myčky. Když použijete prostředek na mytí nádobí v ruce, myčka vám napění a vyteče.
 • Pokud si nechcete myčku rozebírat a zase sestavovat, nemusíte odšroubovávat spodní víko. Není nutné tyto části myčky mýt příliš často.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • 2 šálky octa
 • Hadr nebo houba
 • Jemný čisticí prostředek ve spreji
 • Šroubovák


Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 059 krát
Kategorie: Úklid
Stránka byla zobrazena 4 059 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama