Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Plánujete-li nákup společenské košile pro sebe nebo svého kamaráda, důležitým krokem je správné naměření krku a rukávů. Je to velmi snadné a výsledkem bude skvěle vypadající a dobře padnoucí košile. Držte se našeho postupu a vemte správné míry jako skutečný profesionál.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Měření krku

 1. 1
  Začněte s měřením. Natáhněte krejčovský metr kolem krku a začněte v místě, kde krk přechází v ramena. To se bude možná shodovat s výškovým umístěním vašeho ohryzku.
 2. 2
  Metr držte těsně u krku. Obejměte s ním celý krk a nikde nenechávejte žádná odstupující místa mezi krkem a páskou. Neutahujte ho ale příliš pevně, abyste nezpůsobovali zbytečné nepohodlí nebo bolest. Prostě tak, abyste vzali pravdivé míry. Ujistěte se, že je metr rovný po celém obvodu krku a nikde se nepřekrucuje.
 3. 3
  Zapište si naměřenou hodnotu. Jde o skutečnou velikost krku.Velikost košile bude o půl palce (1.25 cm) větší. Například pokud naměříte velikost krku přesně 15 palců (38 cm) v obvodu, potom by vaše košile měla mít velikost 15½ (palců) nebo 39.5 (centimetrů).
  • Pokud naměříte velikost někde mezi (např 1/4 palce nebo centimetru), pak číslo zaokrouhlete na nejbližší polovinu palce/centimetru. Například když máte obvod krku 16.25 palce, zaokrouhlete velikost na 16.5.
  • Velikost vašeho krku by měla být asi od 14 - 19 palců (35.5 - 48.3 centimetrů).
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Měření rukávů

 1. 1
  Správně se postavte. Předtím, než začnete měřit, musíte stát rovně s pažemi spuštěnými podél těla. Ruce lehce ohněte a prsty zasuňte do předních kapes.
 2. 2
  Přiložte krejčovský metr. Začněte uprostřed horních zad, trochu pod týlem.
 3. 3
  Vezměte první míry. Změřte délku z prostředka horních zad po ramenní šev rukávu košile. Zapište naměřenou hodnotu, později se vám to bude hodit.
 4. 4
  Vezměte další míry. Změřte délku od horního ramenního švu po spodní část zápěstí. Snažte se umístit metr přesně na zápěstní kůstku. Dávejte pozor a neměřte příliš vysoko nad zápěstím, jinak by rukávy košile byly moc krátké.
 5. 5
  Určete délku rukávů. Dejte dvě naměřené hodnoty dohromady a zjistěte správnou délku svých rukávů. Hodnota by se měla pohybovat někde v rozmezí 32 - 37 palců (cca 81 - 94 cm).[1]
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Určení velikosti košile

 1. 1
  Použijte k tomu své míry. Velikosti pánských košilí se uvádějí pomocí dvou čísel. První číslo uvedené na cedulce udává velikost (obvod) krku a druhé číslo délku rukávu. Tak například košile může být označená 16/34. Při určování správné velikosti vaší košile proto použijte obě naměřené hodnoty.
 2. 2
  Najděte košili velikostního ekvivalentu. Pokud se u vámi vybrané košile neuvádí velikosti v přesném formátu, ale jsou v tradičním rozdělení "small," "medium," "large," atd., můžete použít své míry k zjištění ekvivalentní velikosti uváděné v jiné škále. Použijte níže uvedenou tabulku a rozhodněte, která velikost košile je pro vás nejlepší.
  Reklama
Velikost košile Velikost krku Délka rukávu
Small 14 - 14 ½ 32 - 33
Medium 15 - 15 ½ 32 - 33
Large 16 - 16 ½ 34 - 35
X-Large 17 - 17 ½ 34 - 35
XX-Large 18 - 18 ½ 35 - 36

Tipy

 • Výše uvedená tabulka ukazuje průměrné hodnoty délky ramen a velikostí košilí. Délka rukávů vaší košile by měla být kratší nebo delší v závislosti na vaší výšce a dalších faktorech, jako je třeba přirozená délka vašich paží.
 • Když zkoušíte společenskou košili, límec by měl být velký tak akorát, abyste se cítili pohodlně, ne stísněně. Měli byste za něj být schopni bez větších potíží zasunout dva prsty (ne přeložené).
 • Pokud jste zrovna v obchodě a vybíráte košili, nechte si přeměřit krk a délku rukávů odborným zaměstnancem.
 • Pamatujte, že při nákupu saka, které budete nosit přes košili, je důležité dbát na to, aby jeho rukávy byly asi o 1/2 palce kratší než rukávy košile. Manžety pak budou o tento kousek vysunuté z pod saka.
 • Pečlivě zjišťujte, z jakého materiálu je košile vyrobená, aby nedošlo třeba k tomu, že se vám srazí v automatické pračce.
Reklama

O tomto wikiHow

David Pew
Spoluautorem článku je :
Profesionální krejčí
Tento článek spoluautorem článku je David Pew. David Pew je profesionální krejčí a majitel společnosti Sew Generously se sídlem v Seattlu ve Washingtonu. S více než desetiletou zkušeností se David specializuje na zakázkové krejčovství a úpravy. Při výrobě produktů nejvyšší kvality využívá své zkušenosti, dovednosti a cit pro detail. Tento článek byl zobrazen 5 452 krát
Stránka byla zobrazena 5 452 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama