Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jedním ze způsobů, jak u těhotné ženy zjistit, zda těhotenství postupuje normálně, je určit růst dělohy. To může být provedeno 3 způsoby: prostřednictvím ultrazvuku, pohmatem dělohy a měřením něčeho, co se nazývá "výška fundu" - v podstatě je to vzdálenost mezi stydkou kosti a horní částí dělohy. Naučte se, jak se měří výška fundu (nebo jak ji změřit sama), postupujte podle kroku 1 níže, a můžete začít!

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Lékařem měřená výška fundu

 1. 1
  Domluvte si schůzku se svým lékařem nebo u praktického lékaře. I když měření výšky fundu netrvá dlouho, obvykle vyžaduje návštěvu ordinace.
  • Návštěva v ordinaci vám také dává výhodu, že pokud se vyskytne něco neobvyklého, jste okamžitě schopni diskutovat výsledky měření výšky fundu se svým lékařem.
 2. 2
  Před měřením vyprázdněte močový měchýř. V závislosti na tom, jak jste v těhotenství daleko, váš lékař vás může požádat o vyprázdnění močového měchýře.
 3. 3
  Převlékněte se do nemocniční košile. Měření výšky fundu je poměrně přesné - rozdíl pouze jednoho nebo dvou centimetrů může znamenat rozdíl mezi "normálním" a "abnormálním" měřením.
  • Oděvy, opasky, a další věci, mohou způsobit malé rozdíly ve výšce fundu, proto jsou obvykle před měřením odstraněny. Převléknutím do nemocniční košile minimalizuje možnost nesprávného výsledku a navíc umožníte svému lékaři snadný přístup do všech oblastí potřebných pro správné měření výšky fundu.
 4. 4
  Položte se na vyšetřovací stůl. Váš lékař vás může požádat, abyste se položili do polosedu (to znamená jednoduše ležet na zádech s hlavou mírně zvýšenou). V polosedu je pro lékaře snadnější nahmatat dělohu u pupíku.
 5. 5
  Ležte a dýchejte normálně, jak lékař prohmatává vaší dělohu. Před vlastním měřením vám lékař nebo jeho zdravotní sestra nebo porodní asistentka prohmatá dělohu a určí velikost dítěte, jeho polohu a postavení.
  • Lékař, zdravotní sestra a/nebo porodní asistentka bude také kontrolovat objem plodové vody a také se pokusí identifikovat děložní fundus - bod na břichu, kde je "vrchol" dělohy.
 6. 6
  Nechte lékaře změřit výšku fundu. Po prohmatání podrží lékař metr v horní části dělohy (nebo fundu) a natáhne ho přes vaši těhotnou dělohu podél podélné osy.
  • To znamená, že lékař bude měřit od nejvyššího bodu dělohy k horní části spony stydké (oblast se nachází pod pupíkem, kde začíná vaše stydká kost). Lékař bude zaznamenávat měření výšky fundu v centimetrech a zanese je do vaší karty.
  • Jako velmi obecné pravidlo platí, že výška fundu by měla být v rozmezí 1 až 3 cm gestačního věku dítěte v týdnech. Například u ženy, která je těhotná 20 týdnů se očekává výška fundu cca 17-23 cm.[2]
 7. 7
  Oblečte se a prodiskutujte své výsledky s lékařem. Poté, co se opět oblečete, se vám bude lékař opět věnovat a promluví s vámi. Pokud bylo měření výšky fundu abnormální, budete pravděpodobně diskutovat o možnostech dalších testů.
 8. 8
  Pokud je měření výšky fundu abnormální, naplánujte následné vyšetření. Pokud měření nespadá do běžných parametrů pro předpokládané datum porodu, není vždy důvod k obavám. Nicméně, váš lékař bude pravděpodobně chtít, abyste podstoupila vyšetření ultrazvukem pro zjištění proč bylo měření mimo normální rozsah hodnot.
  • Může to být z různých důvodů - některé zcela neškodné, jiné jsou důvod k obavám (ale zdaleka ne katastrofální).
  • Níže jsou mnohé příčiny pro abnormální výšku fundu:[3]
  • Pokud jste zvlášť vysoká a hubená, nebo malá a těžká
  • Plný močový měchýř
  • Očekáváte dvojčata, trojčata, atd.
  • Abnormálně pomalý nebo rychlý růst plodu
  • Příliš málo nebo příliš mnoho plodové vody
  • Děložní myomy
  • Očekáváte dítě, které je otočené koncem pánevním nebo v jiné neobvyklé děložní pozici
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Měření výšky fundu doma

 1. 1
  Vyprázdněte močový měchýř a svlékněte se. Není vůbec těžké měřit svou vlastní výšku fundu. Chcete-li začít, vyprázdněte močový měchýř a svlékněte se, jako byste se připravovala na měření výšky fundu v ordinaci lékaře. Pokud chcete, můžete si obléknout volné oblečení nebo podobný oděv (jako je velké tričko) a simulovat nemocniční košili.
  • Protože většina laiků nejsou lékařsky vyškoleni v postupu měření výšky fundu a protože, jak bylo uvedeno výše, abnormální výška fundu může mít celou řadu příčin, je důležité si uvědomit nedělat žádná lékařská rozhodnutí na základě výsledků domácího měření výšky fundu. Pokud jste naměřili abnormální výsledek, domluvte si vyšetření u vyškoleného lékaře, zdravotní sestry, nebo porodní asistentky pro potvrzení měření.
 2. 2
  Vezměte si metr. Nejlépe funguje měkký, pružný metr, jako na šití, aby mohl kopírovat zakřivení břicha pro přesnější měření. Nicméně v nouzi vám poslouží jako měřidlo pravítko nebo dokonce i vaše prsty. Běžně se výška fundu měří v centimetrech, ale pokud máte měřidlo v palcích, používejte konverzní faktor 1 palec = 2.54 cm.
 3. 3
  Ležte na zádech. Tvrdé povrchy (jako podlaha) jsou nejlepší - měkké povrchy (jako některé matrace) umožní vašemu tělu se do něj poněkud "ponořit". Pokud je vám to příjemné, klidně umístěte pod hlavu polštář.
 4. 4
  Najděte stydkou kost. Symphysis pubis (stydká kost) je malá hřebenitá kost na přední části těla, těsně nad stydkou oblastí. Nahmatejte vrchol stydké kosti těsně pod dolní částí břicha - obvykle je to v blízkosti vrcholu, kde se vaše ochlupení přirozeně rozšiřuje. Stydká kost je často pokryta vrstvou podkožního tuku, které může poněkud stěžovat její nalezení - možná budete muset jemně kůži zatlačit prsty, abyste ji ucítili.
 5. 5
  Najděte fundus. Dalším krokem je najít fundus ("vrcholek" vaší dělohy) v blízkosti pupíku. Povolte břišní svaly a jemně prohmatejte oblast nad a pod pupíkem. Nahmatejte vágní "hřeben" pod kůží - to je váš fundus.
  • Obecně platí, že před 20. týdnem těhotenství, bude fundus pod pupkem, zatímco po 20. týdnu bude nad ním.[4]
 6. 6
  Měřte od stydké kosti k fundu. Když jste našli svou stydkou kost a fundus, je čas na měření. Přiložte konec svého metru s "0" na horní část stydké kosti a pečlivě přetáhněte přes pubickou část a přes zakřivení břicha k fundu. Zaznamenejte toto měření (v cm). Obecně platí, že výška fundu by měla být v rozmezí 1-4 cm gestačního věku dítěte v týdnech. Například 20 týdnů staré těhotenství by mělo mít výšku fundu cca 16-24 cm.
  • Pokud nemáte po ruce metr nebo pravítko, použijte starou, tradiční metodu pomocí prstů. Šířka jednoho prstu při měření výšky fundu je zhruba ekvivalent jednoho týdne těhotenství. Proto u 15. týdenního těhotenství, by mělo měření výšky fundu odpovídat zhruba 15-ti šířkám prstů.
 7. 7
  Pokud je měření výšky fundu abnormální, obraťte se na svého lékaře. Jak bylo uvedeno výše, existuje mnoho, mnoho důvodů, proč výška fundu nemusí být v očekávaném rozsahu 1-4 cm gestačního věku dítěte v týdnech. Některé z těchto důvodů jsou neškodné, zatímco jiné jsou příčinou mírných obav. Pokud se vám zdá, že jste naměřili výšku fundu, která je mimo očekávaný rozsah, obraťte se na lékaře pro konečné měření výšky fundu a pokud je to nutné, podstupte další testy.
  Reklama

Tipy

 • Můžete to udělat sama doma, ale nemusí to být přesné měření.
 • Ujistěte se, že veškeré dotazy nebo obavy proberete se svým lékařem.
 • Pokud potřebujete něco sníst, než proběhne měření, ujistěte se, že to bude něco lehkého. Větší tlak při prohmatání, může způsobit žaludeční nevolnost nebo pocit na zvracení.
Reklama

Varování

 • Pokud se rozhodnete měřit doma, nebuďte příliš znepokojeni, pokud vaše měření není normální. Metr nemusí být umístěn na správném místě. Váš lékař je profesionál a je zručný v měření výšky fundu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Svinovací metr s metrickými údaji (pokud se chystáte měřit doma)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 9 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 622 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 6 622 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama