X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 34 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 19 274 krát
Pokud toužíte po zářivosti a kvalitě olejových barev, aniž byste museli utrácet spoustu peněz, akrylové barvy jsou pro vás to pravé. Začnete-li se věnovat malování akrylem, získáte krásné, uspokojivé hobby a vytvoříte spoustu uměleckých děl pro sebe i své známé.
Postup
Část 1
Část 1 ze 4:
Příprava správných pomůcek
-
1Vyberte vhodné akrylové barvy. Akrylové barvy jsou k dostání pod různými komerčními značkami a to v tubách nebo sklenicích. Koupě akrylových barev je jeden z těch případů, kdy se vyplatí trochu rozšoupnout a investovat peníze do dražší značky. Levnější značky neobsahují tak koncentrovaný pigment jako dražší a bude jich potřeba nanášet mnohem více vrstev, abyste docílili stejné zářivosti a jasu jako u jedné vrstvy vytvořené dražší barvou.
- V začátku nakupte základní barvy: titanovou bělobu, černou mars, ultramarínovou modř, alizarinovou karmínovou červeň a žlutý okr. Většinu potřebných barev vytvoříte kombinací těchto základních odstínů.
- Začátečníci obvykle preferují barvy v tubách, protože se dají zakoupit v menším množství. V kvalitě ale není mezi barvami v tubách a sklenicích vůbec žádný rozdíl.
-
2Kupte několik štětců. Malířské štětce se svým určením dosti liší a rozdělují se podle dvou základních kritérií: tvaru špičky a materiálu štětin. Existuje několik typů štětců, podle tvaru špičky: plochý, kulatý a filbert (plochý a kulatý). Na štětiny se používá nepřeberné množství materiálů, ale mezi nejběžnější patří syntetické štětiny a štětiny z divokého prasete. Většina začátečníků si pořizuje sady syntetických štětců s různými špičkami.
- Navštivte místní prodejnu s uměleckými potřebami a vyzkoušejte si několik štětců, abyste získali lepší představu, co přesně vám bude vyhovovat. Syntetické štětce jsou měkčí a méně náročné na údržbu než štětce s pravými štětinami.
- Pokud se malování teprve chystáte propadnout, neutrácejte příliš peněz za štětce. I když vám kvalitní štětce mohou práci usnadnit, mnohem důležitější je klást důraz na kvalitní barvy.
-
3Sežeňte paletu. Potřebujete pomůcku, na které můžete míchat barvy a přechovávat je mezi jednotlivými fázemi tvorby obrazu. Pokud jste škudliví, vystačíte si s pevným papírem nebo plastovým tácem. Jako paletu můžete vlastně využít jakýkoli pevný, plochý a čistý povrch větší velikosti. Akrylové barvy ovšem neuvěřitelně rychle schnou a proto jsou již k dostání nevysychající palety nebo jednorázové papírové palety, které po použití vyhodíte. Stay wet palety sestávají z mokré houby a speciálního nevysychajícího papíru, který udrží vaše barvy tekuté, aby se s nimi dalo pracovat po dobu i několika týdnů.
- Po ruce mějte připravenou fólii nebo jiný obal, kterým paletu po použití překryjete a zachováte barvu do příště.
- Pokud se chystáte míchat větší množství barev najednou, je praktičtější použít několik malých nádobek či kalíšků, ve kterých barvu budete skladovat mezi jednotlivými fázemi tvorby obrazu. Uchováte tak barvy lépe, než kdybyste je pouze zabalili do fólie.
-
4Rozhodněte se, na jaký povrch budete malovat. Akrylové barvy jsou husté a těžké, a proto se hodí jenom na konkrétní typy povrchů. Mezi nejběžnější patří napnuté plátno, akvarelový papír nebo speciálně ošetřené dřevo. Malba by se vám však měla zdařit na jakýkoli nemastný, málo pórovitý povrch.[1]
- Jestliže se ještě necítíte malovat rovnou na drahé povrchy, začněte s akvarelovými papíry a postupně se propracujte k plátnu nebo dřevu.
-
5Připravte si další potřeby. Společně s popsanými hlavními potřebami budete muset sehnat ještě několik dalších věcí, které ovšem budete mít pravděpodobně doma. Potřebujete 1-2 nádobky na vodu, paletový nůž, starý hadr nebo kus látky, rozprašovací láhev na vodu a mýdlo na čištění vašich štětců.V případě, že některou z těchto věcí doma nenajdete, můžete je zakoupit v obchodě s uměleckými potřebami, ale skutečně není potřeba žádných speciálních typů ani značek.[2]
- Jak už jsme se zmínili výše, akrylové barvy velmi rychle schnou, a proto je čas od času pokropte vodou z rozprašovací lahve. Vydrží vám tak tekuté a připravené pro nanášení na plátno.
- Zvažte, zda si při malování neobléct pracovní plášť nebo nějaké staré tričko, kterým zabráníte zašpinění nebo poničení svého oblečení.
- Někteří malíři na pracovní plochu rozkládají noviny a předchází tak většímu nepořádku.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:
Začínáme
-
1Vyberte vhodné místo. Tak jako spousta dalších věcí, i malování vám půjde nejlépe od ruky na denním, přirozeném světle. Postavte si proto svůj stojan nebo jinou malířskou výbavu do blízkosti otevřeného okna nebo místnosti, do které proudí dostatek denního světla. Jedině tak budete schopni kontrolovat každý svůj tah a vidět i nejmenší odchylky v barvách a jednotlivých tazích, kterých byste si jinak vůbec nevšimli.
-
2Rozložte si všechny své pracovní potřeby. Každý z malířů si své pomůcky rozestavuje podle svých preferencí, ale obecně je důležité hlavně to, abyste měli všechno připravené ještě před započetím samotné malby. Nádoby naplňte vodou, vytáhněte všechny štětce a barvy, které budete používat a paletu umístěte do pohodlné pozice. V tuto chvíli byste si také měli obléct staré oblečení nebo pracovní plášť.
-
3Rozhodněte, co bude vaším subjektem. Jako začínající malíř buď už nějakou představu o své tvorbě máte anebo teprve potřebujete posunout určitým směrem. Přemýšlejte o možných subjektech nebo modelech, které byste pro svou první malbu mohli použít. Mnohem jednodušší je malovat podle trojrozměrného modelu nebo fotografie, než se snažit vybavit čistě mentální obraz a pracovat podle něj. Pokud si stále nejste jisti, co chcete malovat, mezi nejběžnější začátečnické modely patří:
- Mísa s ovocem
- Květiny ve váze
- Předměty denní potřeby
- Východ/západ slunce[3]
-
4Vytvořte hrubý náčrt. Pokud se cítíte dostatečně odhodlaní začít rovnou s malbou toho, co vidíte, pusťte se do toho. Většina lidí ovšem preferuje základní skicu nebo rozvrh, podle něhož potom vedou tahy štětcem a barvou. K vytvoření skicy použijte obyčejnou tužku a zhruba načrtněte obrysy základních tvarů přímo na plátno. S detaily a stínováním si v této fázi skutečně nelamte hlavu.
- Několik skic si můžete udělat vedle na papír, než přejdete ke skicování na samotné plátno. Prostě se jen ujistěte, že jste se svou skicou spokojeni, než vytvoříte její ostrou verzi.
-
5Namíchejte si barvy. Běžnou chybou je míchání barev až během malování, namísto toho, aby si je malíř připravil předem. Využijte svůj čas efektivě a připravte si nejprve všechny barevné odstíny, které budete potřebovat. V tuto chvíli není čas litovat toho, že jste si namíchali příliš mnoho barvy. Je lepší jít na jistotu a připravit si barvy skutečně dostatek. Přebytečnou barvu můžete uskladnit pro příští použití, protože namíchat dvakrát po sobě přesně stejný barevný odstín je téměř nemožné.
- Dobrou pomůckou pro míchání správných barevných odstínů je barevný kruh. Všechny základní barvy můžete namíchat pomocí tří primárních odstínů (červená, modrá a žlutá). Specifičtějších barev docílíte smícháním primárních a sekundárních odstínů.
- Pamatujte, že pokud se vám nepodaří namíchat kýžený barevný odstín, v obchodě s uměleckými potřebami můžete pořídit dopředu připravený jakýkoli odstín v tubě nebo sklenici.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:
Malba
-
1Určete zdroj světla. Barva se mění v závislosti na tom, jakým způsobem na ní dopadá světlo. Proto je třeba ještě před započetím malování lokalizovat primární zdroj světla. Na světlo a jeho hlavní zdroj dávejte ostatně pozor během celého procesu malby. Světlejší barvy použijete v místech blíže světelnému zdroji, naopak vzdálenější místa by měla dostat tmavší barvy. Může se to zdát jako banalita, ale prvotní lokalizací světelného zdroje si celou práci značně usnadníte a udržíte všechny barvy správně.
-
2Prozkoumejte kompozici svého subjektu. Dokonce i malba jednoho předmětu musí být vrstvena několika dalšími povrchy nebo pozadím. Prohlédněte si svůj subjekt a určete, co je k vám nejblíž a co je od vás nejdále. Dávejte pozor na různá překrytí, změny barev a změny textury. Všechny tyto detaily musíte v malbě věrně zachytit, a proto se ještě před započetím malování ujistěte, že máte v hlavě jasnou představu, jak na to.
-
3Začněte s malbou pozadí. Při malbě vrstvíte směrem nahoru. Z toho důvodu je nejsnadnější malba odzadu dopředu. Pro nejsnadnější aplikaci začněte s průměrně jasnými barvami, pokračujte tmavými a nakonec přidávejte ty nejjasnější.
-
4Přidejte do pozadí detaily. Dokončete vystavění všech potřebných barev a potom pozadí dodejte detaily. Pokud se jedná o jednoduchou barvu, měli byste přidat stíny a osvětlená místa. Jestliže je pozadí vzorované nebo nebo nějak rušné, přidejte na textuře a dynamice dalšími tahy štětcem a dokončete vrstvu.
-
5Namalujte předměty. Jakmile začnete malovat předměty, rozdělte je na identifikovatelné tvary a namalujte je v jedné barvě. Postupným přidáváním tvarů a barev vám začne před očima najednou vystupovat vámi malovaný předmět. Pracujte v jeden čas pouze na malém kousku malby. Celá práce tak pro vás potom nebude tak namáhavá.
- Někteří začínající malíři upřednostňují při malování předmětů použití mřížové techniky. Rozdělte si plátno na několik části imaginární mřížkou a dokončete kompletně celý jeden sektor, než se přesunete k dalšímu.
- Nezapomeňte nejdříve nanášet středně barevné odstíny, které potom následují tmavší barvy a nakonec světlé. Tímto vrstvením si značně usnadníte práci, protože malovat světlým odstínem přes tmavý je velmi náročné.
-
6Přidejte detaily různými malířskými technikami. Ve chvíli, kdy máte hotové základní barvy i tvary, můžete začít přidávat další detaily pomocí různých malířských technik. Každá z nich se zaměřuje na přidávání textury a dynamiky prostřednictvím rozličných tahů štětce a aplikací barvy.
- Tečky na plátně vytvoříte tak, že štětec chytnete vertikálně a začnete jím ťukat na papír. Nejlépe to funguje suchým štětcem a malým množstvím barvy. Danému místu tím dodáte texturu vypadající jako shluk malých teček.
- Pro široké barevné tahy použijte paletový nůž. Pro hrubý, neupravený vzhled tahu použijte paletový nůž. Naneste na nůž silnou vrstvu barvy a udělejte s ním na své malbě silnou, texturovanou vrstvu rozmáchlým tahem.
- Rozpité barvy docílíte zředěním malby vodou. Získáte tím efekt podobný vodovým barvám, protože barva na vaší malbě bude pozvolna zesvětlovat. Jedná se o výbornou metodu pro vytvoření stupňování.[4]
-
7Dokončete malbu. Neustále pozorně sledujte malovaný předmět a dodejte obrazu všechny detaily, které považujete za nezbytné pro perfektní vzhled díla. To často zahrnuje poslední tahy pro zvýraznění světla a stínu, jakékoli obrysy, které ještě chcete přidat, nebo rozpití určitých částí obrazu. [5]Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:
Dokončení
-
1Přidejte na malbu lak. Ačkoli to není nezbytně nutné, mnoho malířů přidává na závěr konečnou vrstvu laku, kterou zakonzervují použité akrylové barvy. Barvě tím pomůžete, aby se chemicky spojila s plátnem a ochráníte malbu před poškozením.
-
2Umyjte své štětce a pracovní plochu. Čištění a mytí pomůcek i pracovní plochy je naprosto nezbytnou součástí práce a musíte ho provádět po každém malování. Pokud necháte ve štětinách zaschnout akrylové barvy, můžete nenávratně poškodit celé štětce. Umyjte je tedy studenou vodou a mýdlem, dokud nebudou úplně čisté (teplá nebo horká voda by barvu usadila uvnitř štětců). Z pracovní plochy setřete skvrny od barvy a vypláchněte všechny používané nádoby.
-
3Nepoužitou barvu uchovejte. Ve vzduchotěsné nádobě vám akrylové barvy vydrží i několik měsíců. Pokud vám tedy nějaká barva zbyde, dejte ji stranou a uchovejte ji pro příští malování. Můžete ji přemístit do malých nádobek nebo ji nechat na speciální stay-wet paletě (viz výše).
-
4Nechte malbu zaschnout. Přemístěte obraz na nějaké místo, kde bude moct schnout, na 1-2 dny. Jak už bylo řečeno, akrylové barvy schnou velmi rychle, ale přesto by měly po dobu schnutí ležet na místě, kde obrazu nehrozí žádné poškození.
-
5Vystavte své umělecké dílo. Umění se musí sdílet, a proto uspořádejte výstavu nebo vlastnoručně namalované obrazy prostě jen předveďte svým blízkým. Obrazy můžete nechat zasklít a zarámovat nebo si je jen tak pověste u sebe doma na stěnu.Reklama
Tipy
- Postupem času můžete zkoušet pokročilejší techniky. Přidávejte obrazu pomocí textury na hloubce, stínování, osvětlení a dodávejte čím dál více detailů. Vaše obrazy se časem zlepší.
- Trénujte, trénujte, trénujte! Můžete začít pouhým načrtáváním linií, na nic nespěchejte! Následně můžete zkusit namalovat strom nebo květinu. Nebojte se a zkoušejte různé metody a styly, jako je malba jedním tahem nebo staffato.
- Dbejte na provedení detailů. Dejte přednost kvalitě nad kvantitou!
Reklama
Reference
- ↑ http://www.artistdaily.com/topics/acrylic-painting.aspx
- ↑ http://www.art-is-fun.com/artists-supplies.html
- ↑ http://www.paintingideasonline.com/
- ↑ http://www.reeves-art.com/uploadedfiles/guides_and_tips/exploring_media/acrylic%20colour.pdf
- ↑ http://www.finearttips.com/2010/01/painting-with-acrylics-the-mystery-explained/
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Acrylic Paint
Español:pintar con acrílicos
Italiano:Usare i Colori Acrilici
中文:创作压克力彩画
Português:Pintar com Tinta Acrílica
Русский:рисовать акриловой краской
Bahasa Indonesia:Melukis Menggunakan Cat Akrilik
Nederlands:Schilderen met acrylverf
ไทย:วาดภาพสีอะคริลิก
العربية:الرسم بألوان الأكريليك
Stránka byla zobrazena 19 274 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama